wrzody żołądka

Mam nadzieję, że uda się dodać post ze zdjęciem znaleziska w sieczce Hartog Luzerne plus
IMG_0852[1].JPG IMG_0852[1].JPG
Ucięło mi posta - znalezisko jedno z dwóch, a drugim był porządny kawał drewna 🙄
Poncioch, ja któregoś razu w sieczce Nuby znalazłam dwa kawały zaprawy murarskiej, takie odpadnięte ze ściany. Objętościowo wielkości dłoni i drugi mniejszy o połowę.
Chyba w kazdej paszy kiedyś ktoś coś znalazł...
xxagaxx, jasne, tylko w przypadku papieru z plastikiem to jest ryzyko, że w dość zbitej sieczce jest więcej fragmentów, których mogłam nie zauważyć. Niezbyt mi się uśmiecha podawanie takiej sieczki koniom.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
30 maja 2023 12:38
Poncioch, Ja nie tak dawno w Agrobsie znalazłam ususzoną, sprasowaną mysz 😝 Wolałabym papier 😉
Dla mnie Dengie wygrywa. Mięciutka, pachnąca sieczka i zero znalezisk na dziesiątki skarmionych opakowań.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
30 maja 2023 12:42
Poncioch, A jaka?
xxagaxx, owszem, owszem. Ale mnie rozbawiła odpowiedź z Nuby, że to w sumie normalne bo sieczkarnia z pola zebrała. Dziwna ta sieczkarnia co część sika na kawałki 2cm, resztę speletowała (ten proszek tam jest w formie pelletu) a zostawiła wielkie kawały muru 😉.
My po leczeniu, jest super! Kucynia łyka duuuużo mniej, śpi na dworze, daje sobie zapiąć popręg bez dyskusji i ogólnie jest bardziej wyluzowana.
Warto by jakieś podtrzymanie leczenia wdrożyć. Miałyśmy zalecony rokitnik i żelatynę... tja, herbatkę z rokitnika mam zapewnioną do końca życia, galaretki na ewentualne złamania pewnie i dla wnuków... Kobył twierdzi, że matka chce ją otruć i ucieka od żłobu. Polećcie coś co ma szansę być zjadane a próby co posmakuje nie zabiją mnie finansowo. Dopaszczowe podanie odpada, bo nie zawsze będę w domu, żeby temat ogarnąć. Musi być do paszy (ilości jak dla chomika, byle było w czym suple podać).
SzalonaBibi, A Beta glukan i kwas?? Te z allegro. Podaje się minimum.
Te cztery skarmiałam:
Performance Fibre - miękka, ładnie pachnie i nie jest mega zbita. Bardzo lubią podopieczni
Hi-Fi Lite - zbita i nieco tłusta od melasy*, ciut mniej chętnie jedzona - na słomie owsianej, ale nadal miękka. *Melasowana, ale ma najmniej energii strawnej ze wszystkich Dengie.
Meadow Grass - bez lucerny, ziołowa, więc zapach super. Granulowana najdrobniejsza frakcja.
Cool Condition & Shine - granulowana najdrobniejsza frakcja, miękka i ładnie pachnie.
rudziczek   Małe i duże.
30 maja 2023 13:35
Jak podajecie żelatynę? Na sucho9 czy jakoś rozpuszczacie? Ile tego sypać dla konia ok 600kg?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
30 maja 2023 13:39
rudziczek, Ja mieszam z wysłodkami i Re-Leve na mokro. Zalewam wszystko zimną wodą.
w Bergo jest właśnie 30% rabatu na yarrowia equinox gastro gdyby ktoś potrzebował 😉
w Bergo jest właśnie 30% rabatu na yarrowia equinox gastro gdyby ktoś potrzebował 😉
mindgame,

A może mi ktoś powiedzieć jaką to ma formę? Bo proszek u nas odpada.
SzalonaBibi to taki grubszy, miękki granulat.
Dzięki! Zamawiam, może będzie jadła. Niby nie jest wybredna, ale jak coś powinna zeżreć to się okazuje, że nie pasuje. No i wychodzę ma matkę trucicielkę.
rudziczek   Małe i duże.
31 maja 2023 00:17
zembria a jak ilościowo? 50g? 100g? 20g?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
31 maja 2023 08:15
rudziczek, 10g na 100kg masy ciała.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
31 maja 2023 08:34
Już nie edytuję, a pytanie mam. Miał ktoś przypadek pogorszenia wrzodów po ostrzykaniu stawów? Blondas mi znów przestał dojadać treściwe 😓 Poje, ale tak bez apetytu i zostawia 🙄 Zaczęło się 3 dni po ostrzykaniu szpata w obu nogach. Nic innego się nie zmieniło itp. To mój jedyny trop jak narazie.
zembria, a czym strzykaliście?
Wszystko sterydowe/pzaplane może powodować pogorszenie wrzodów.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
31 maja 2023 08:58
xxagaxx, No sterydem, sterydem właśnie. Jednak nigdy wcześniej nie reagował w taki sposób. A szpat ma ostrzykiwany średnio co pół roku. Do tego to raczej działa miejscowo, ale jedank część się "rozniesie". Dlatego pytam, czy ktoś miał taką reakcję.
zembria, koń znajomej po krzyżwo biodrowym wpadł w takie wrzody że leczyli je chyba z rok. Było naprawdę słabo...
SzalonaBibi, tak jak napisała RobaczekM to jest taki lekki granulat który łatwo się rozpada na proszek.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
31 maja 2023 09:02
xxagaxx, Kurczę kiepsko. On mi tak też zareagował, jak w lutym w żyłę musiał dostać ze względu na rao. Tylko wtedy dostawał sporo i przez 8 dni. Na gastro potem było ok, nie było pogorszenia, ale widać wrażliwy na to jest. Dlatego tak pomyślałam, że tym razem to też może byc to.
zembria, wiesz jak jest z wrzodami... zero prawidłowości, czasem coś konia ruszy, czasem nie... znam konie które żyja w słabych warunkach stajennych a wrzodów brak.. po prostu nie ma reguł .
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
31 maja 2023 09:08
xxagaxx, No wiem, wiem. Martwie się po prostu. Z nim to kurde zawsze coś. Od kilku lat nie było tak, żeby było dobrze. Jak nie brzuch, to płuca, jak nie płuca, to nogi, jak nie nogi, to kopyta (dziękuję Panie Deksametazonie!), jak nie kopyta, to grzybica, jak nie grzybica to wirusówka... ja już sily nie mam do tego 🙄
Czy u koni miałoby sens podawanie maślanu sodu, na problemy dalsze niż żołądek??
BUCK   buttermilk buckskin
31 maja 2023 10:50
siwaaa bazując na tym opisie to wydaje się być super 😉

https://market-rolniczy.pl/produkty/527-maslan-sodu-92-25-kg.html
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się