Jakie pasze dajecie swoim koniom?

BUCK   buttermilk buckskin
01 czerwca 2023 11:27
bo one zawierają się w tej grupie, tak jak również wszystkie kucowate 🙂 ja mam ardenopochodnego konia który żywieniowo pasuje jak ulał do tej samej grupy i jeśli chodzi o instynkty "przetrwania" to też 😉
Czy ktoś karmi sieczką z esparcety i mógłby mi jakąś próbkę wysłać? Zapłacę ofc, ale nie chcę znowu bujać się z niezjadliwą sieczką jak nie podpasuje...
Czy ktoś karmi Natur Solo na stałe i odnotował zmianę? Wróciłam do niego po prawie 2 letniej przerwie i mam wrażenie, że jest inny. Bardziej hm, lepki i inaczej pachnie. Nie wiem, czy to kwestia przerwy i tego, że jakiś czas dawałam inne pasze, czy coś się w nim zmieniło.
Usagi   Unikalne ciasteczko
09 czerwca 2023 13:26
Co myślicie o paszach Agrovital? Sprawdzają wam się?
Usagi, maja fajny skład, nie są mocno przetworzone ale moja się wypięła niestety. Smakowitość nie jest ich mocna stronę, przynajmniej wedlug mojego konia
Usagi mam ten sam problem co xxagaxx. Koń odmówił jedzenia, próbowałam każde musli i przegrywałam zwykle po pół worku
Moja z chęcią jadła. Nie było "strajku".
Mój też nie jadł.
Tutaj też podrzucę polacajkę: aktualnie na allegro można dorwać sieczke Hartog Comfort 18kg, jest w smarcie, cena 97,50 zł. Jest fajna, koń chętnie je, drobna frakcja w pellecie. 🙂
Nie znalazłam innego wątku więc piszę tutaj. Jeden z moich koni to wybitny "niejadek". Od źrebaka był wybredny, czasami w ogóle nie chciał jeść paszy (siano czy trawę jadł i do dzisiaj je normalnie), ma takie fazy ze np 2 tyg je normalnie chętnie po czym kilka dni je niewiele zostawia w żłobie, kiedyś myślałam że to wrzody bo dużo lubił sobie leżeć i ziewał często ale zrobiłam gastroskopie i czysto. Koniu nie je owsa, dostaje pasze (saracen re-leve mix), sieczke (dengie healthy tummy), rokitnik, czarnuszke i co 2 dzień gotowane siemie lniane do tego. Wyniki badań krwi książkowe. Zmieniałam pasze, próbowałam innej sieczki - lepiej nie jest. Ktoś ma jakiś pomysł albo ma takiego księcia?
asiaj, ale jakie jest pytanie. Ktoś ma pomysł - ale na co? I dlaczego koń nie dostaje owsa?
Zęby ok? Bo przy takich dzownych "fazach" szukałabym i w bebechach i w paszczy przyczyny.
_Gaga, Zęby robione 2 miesiące temu. Pytam bo nie wiem czy się martwić czy nie, a może ktoś ma podobny przypadek.
asiaj, no twój przypadek to wypisz wymaluj jedna z moich kobył, która się u mnie urodziła i od źrebaka gardziła paszami, też owsa unikam, bo jej grzeje głowę, a to typ bardzo elektryczny. Pytanie tylko o co właściwie ci chodzi? Chcesz coś zmienić? Czegoś brakuje, albo jest za dużo? Energii na przykład?
anetakajper   Dolata i spółka
11 czerwca 2023 20:04
asiaj, a lubi owies? Jęczmień?
Moja w paszach nie lubi oleju i melasy. Nie zje rządnej lepkiej i pachnącej. Zje sam rokitnik, ostropest i inne śmierdzące jedzenie. Karmię tylko naturalnymi komponentami .
asiaj, nie martwić się, skoro zdrowa. Znaleźć coś, co jej pasuje na stałe i tym karmić. Dlaczego nie owies?
NowaJa zmienic nic bym nie chciała, martwi mnie tylko to że zostawia pasze, jakbym konia nie znała to bym zawał przeszła. Chciałabym żeby zjadał wszystko co dostaje jak każdy inny normalny koń 🙂 dostaje zaledwie pół miarki paszy plus pół miarki sieczki 2x dziennie.(koń ponad 170cm) powinien trzepac tą pasze az miło a tu takie kwiatki.

anetakajper próbowałam z jęczmieniem tez lipa 🙂

_Gaga owsa nie daje wg zaleceń wetki by zminimalizować ryzyko wrzodów - matka miała. Tak przynajmniej ustaliliśmy przy gastroskopii jak miał robioną 2 lata temu. Wtedy fajnie zjadał mi paszę dla zrebaków - no ale wyrósł i trzeba było zmienić.

Zastanawia mnie fakt czy to aż taki wybredny koń...Wiecie jak ja muszę się nagimnastykować zeby zjadł np babkę płesznik jak odpiaszczam raz w roku? wszystkie trzepia az uszy się trzęsą z paszą a ten nie. Pierwsze 2 dni przechodzi wymieszana z paszą oczywiście i startą marchewką, potem już lipa, muszę kombinować z czymś innym. Po 5 dniach wmuszania z czymś juz tego nie tknie z niczym. 🙈
Mogę lać olej lniany do paszy a kukurydzianego juz nie ruszy, dorzucę jakiś nowy suplement np na stawy - juz całej porcji nie tknie 😓
asiaj, no serio jakbym czytała o swojej kobyle, ona ma już 10 lat i po prostu ten fakt zaakceptowałam. Jeśli chcę dać leki/suplementy to tylko w płynie i prosto do pyska, w żarciu nie przejdzie nic. Wszelkie cukierki, smaczki dla koni również są niejadalne. Je pół miarki paszy i dużą garść sieczki na posiłek, a i tak rano cześć zostawia (wieczorną porcję jakoś przez przez noc przemęczy). Też jest dużym koniem, ale zdrowie ok, wygląda bardzo dobrze, więc nic nie kombinuję. Na chwilę obecną najlepiej jej wchodzi Natur Solo Hippolyta z sieczką Eggersmanna.
Gillian   four letter word
12 czerwca 2023 09:25
Jest jakiś ranking lizawek do boksu? Coś jabłkowego etc niekoniecznie blok solny. Szukam smacznej, pachnącej ale dość sporej lizawki. Macie coś sprawdzonego?
Gillian, lizawka z firmy PANTO 10 kg.
NowaJa, mój niejadek właśnie tez wygląda bardzo dobrze, ze smaczkami to samo - zjada uwaga tylko bananowe i kokosowe - cała reszta jest fuj. Chciałałbym znaleźć mu paszę taką którą będzie chętnie zjadał (jesli ten jego apetyt to kwestia "gustu"😉 ale nie jest to takie proste, przetestowałam już paszę z nuby i dwie pasze z hippotyta - kupić cały worek i ci nie zje odrobiny..slabo, co potem z tym zrobić.

Ma ktoś z was takiego mega wybredasa i może polecić jakaś paszę a jeszcze lepiej odsprzedać np 1kg na probę? 😅
asiaj, spróbuj Mebio Basic. Mogę Ci wysłać próbkę jak chcesz.
Z Saracena musli Re-leve jest też dobrze przyjmowany przez wybredne konie.
trzeszczki   kto nie miał rudego, ten nie miał najlepszego
14 czerwca 2023 09:33
asiaj, jak lubi kokos to agrovital ma koksowe musli. Moje konie nie próbowały ale w naszej stajni dużo osób bierze i sobie chwali.
https://agro-vital.pl/agrovital-multikokos-14-kg-p-29.html
Z Saracena musli Re-leve jest też dobrze przyjmowany przez wybredne konie.

Re-leve to najpiękniej pachnące musli, jakie kiedykolwiek wąchałam. Pachnie porzeczkowo. Wybredne konie się na nie rzucają 🙂
Słuchajcie- zapytanko/ankieta;

kto z was karmi paszami gotowymi pełnoporcjowo.
Ale tak, pełno, pełnoporcjowo, czyli niekoniecznie najniższa podana wartość na opakowaniu razy masa konia ,ale powiedzmy średnia lub wysoka wartość razy masa konia.

Tym samym ile kg jedzenia dziennie wasze konie dostają?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 czerwca 2023 10:19
kotbury, Błagam, pełnoporcjowo paszami to się tuczniki karmi. Konie można co najwyżej pełną dawką paszy karmić. Objetościówka jest jeszcze.
Ja karmie w ten 2 z 3. Chyba że nie liczysz balancerów? To jeden.
Gówniarzyk je 1,8-2 kg balancera plus taką samą ilość owsa.
Łaciaty je 0,8 kg musli dla tłuściochów.
Obie pasze w ilościach zalecanych przez producenta do wagi i wieku.

Trzeci koń je pasze różne, mieszane, owsa nie je.
kotbury, ja tak karmię, nigdy nie dawałam owsa kobyle którą mam obecnie.
Poprzedniego konia też karmiłam pełnoporcjowo, bo wrzodowiec wyleczony.

Klacz, 690kg , 176cm : 900 gram Reeleve Saracen, 500 gram sieczka Dengie, witaminy Hoveler 90 gram
Wałach , 640 kg, 167cm: 1,5 kg Green Power Eggersman, 1,5 kg Equichamp Eggersmann, sieczka 500 gram

*wałach czas przeszły oczywiście, ale wpisałam choćby dla porówania jak mogą przyswajać konie pełnoporcjowe
kotbury, Błagam, pełnoporcjowo paszami to się tuczniki karmi. Konie można co najwyżej pełną dawką paszy karmić. Objetościówka jest jeszcze.
.

zembria, nie rozumiem. chodzi o to, że "tak się nie mówi", czy o to, że "zalecenia producentów to za dużo".
Wiadomo, że jest objętościówka. Nie pytam o nią- pytam o pasze.
Pytam, kto karmi paszą wg. zaleceń z opakowania, czyli np. 800gram na 100kg masy konia.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 czerwca 2023 11:00
kotbury, Nomenklatura, pasze pełnoporcjowe to pasze które podaje się jako jedyne w dawce. Nic więcej. Koni jako gatunku nie karmi się pełnoporcjowo paszami przemysłowymi. (Były nawet próby wyprodukowania czegoś takiego, ale zupełnie się to nie sprawdziło z oczywistych przyczyn).
kotbury, ja karmię musli la rosslet tak jak producent mówi, ale póki co w dolnej granicy widełek (3-4.8kg) czyli ok. 3.2 kg w dni pracujące, w dzień wolny od pracy 1 miarkę mniej.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się