Konie szlachetne półkrwi

Pytanie mam... właśnie tworzę konto kopytnemu na allbreedpedigree.com i nie mam pojęcia co zaznaczyć w rasie. Jak jest szlachetny półkrwi po angielsku? 👀
Bellen24   DENI..DENI..DENISE
13 kwietnia 2009 19:06
Ramires
Wpisz warmblood,moje sp są tak wpisane 😉

Mam 2 SP.jedno to wałach (rodowód : http://www.allbreedpedigree.com/index.php?query_type=horse&horse=GOLIAT24&g=5&cellpadding=0&small_font=1&l=   😉,przemyślana decyzja,matka xo dawała skaczące konie,więc skoczkiem pokryta,o skonsolidowanym na ten kierunek papierze,drugie to kobyła państwowej hodowli (SK Nowielice,rodowód : http://www.allbreedpedigree.com/hawelka  )-również jak najbardziej przemyślane,sama chodziła w sporcie,jest świetna ruchowo,kalibrowa,wspaniały charakter,bardzo dobra matka,obecnie pokryta xx,aby uzyskać przychówek o nieco szlachetniejszej budowie.
Sama od klaczy xx,pokrytej holsztynem wyhodowałam sp (rodowód : http://www.allbreedpedigree.com/joko+ono+h  ..i był to ostatni raz.Tzn. mam zamiar każdego źrebaka od folblutki i sp-etki zapisywać do Związku Westfalskiego,a Hanowerkę (rodowód: http://www.allbreedpedigree.com/denise31 )  kryć wyłącznie hanowerem,co oznacza zapisanie się też i do Związku Hanowerskiego.Każda z moich klaczy i jej przyszły przychówek spełniają i będą spełniać odpowiednie warunki wpisu do poszczególnych Ksiąg.Mam dość tłumaczenia zagranicznym klientom co to jest SP,dlaczego nie hann,westf,albo hol,skoro mają taki papier,a niestety nie przewiduję utworzenia siostrzanych związków rasowych w Polsce,jeden Trakeński miał i ma już dość kłopotów.Nie zamierzam produkować koni SP,zamierzam hodować z głową,mając na uwadze  i szanując dorobek hodowlany tych,którzy robią to od pokoleń,i są ,co tu dużo gadać,lepsi od nas.
Jestem na wielkie "nie  ❗" dla PZHK,a w szczególności dla W-MZHK,nie dość,że trzeba czekać od cholery na paszporty,to jeszcze mają problem z obco brzmiącymi nazwami koni,a o nazywaniu od litery ojca można zapomnieć,mimo,że kiedyś obowiązywał niepisany przepis,że prywaciarze tak mogą.
Pozdrawiam :kwiatek:

A i jeszcze jedno.Polecam artykuł z marcowego ŚK o uznawaniu ogierów KWPN,założę się,że żaden z siedzących "tam na górze" decydentów nie zrozumiał tego tekstu,jeśli go przeczytał,i nie wyciągnął odpowiednich wniosków.Na całym świecie,a jeśli nie,to u naszych zachodnich kolegów chociażby,w obrębie jednej rasy,dajmy na to np.hanowerskiej,są prowadzone dwie linie hodowlane,tj kierunek dresaż i kierunek skoki,obydwie linie są inaczej sprawdzane podczas jednego i tego samego koerungu,i dzięki temu są takie a nie inne wyniki sportowe,i tam nie ma przebacz,albo spełnia dane wymagania,albo i nie,i nie ma,że właściciel nazywa się tak i tak,to mu z miejsca punkt więcej,albo mniej,albo: musimy wyrobić taki a taki procent koni b.dobrych,dobrych i dostatecznych,jak u nas,tylko jeśli słaby rocznik to uznają choćby i tylko jednego,a jeśli niezły to np.30 ogierów.W Polsce? Linie dresażowe??Linie skokowe?? UTOPIA
Zgadzam się, że sp to zbiorowisko wszystkiego. Niestety moja klacz tez jest sp.
JEj matka to folblutka, ojciec młp tez po folblucie.  Ciekawa jestem czy jak pokrycje ją małopolakiem, bo taki mam zamiar to źrebak zostanie wpisany jako małopolak? Trudno zgadnąć, bo to czasem naprawde zgadywanka jak wpiszą konia...
Bellen24   DENI..DENI..DENISE
13 kwietnia 2009 19:28
Branka
I teraz wytłumacz mi proszę,czemu Twoja klacz jest SP,a nie młp?? Jaki był zamysł wpisywania w Twoim OZHK do SP,jeśli to małopolak?Tego typu zdarzeń po prostu nawet nie próbuję zrozumieć,czeski film 😎
Nie wiem, sama tego nie rozumiem. Też uważam, że powinna byc młp. Ale myślę, że jak pokryje ją małopolakiem to źrebaka już wpiszą po ludzku...
Branka
I teraz wytłumacz mi proszę,czemu Twoja klacz jest SP,a nie młp?? Jaki był zamysł wpisywania w Twoim OZHK do SP,jeśli to małopolak?Tego typu zdarzeń po prostu nawet nie próbuję zrozumieć,czeski film 😎


nieznane są wyroki zhk, niestety  🤔wirek:
a oto mój przypadek
szukałam klaczy młp, ale trafiłam przypadkiem na wpisaną do księgi głównej sp z młp rodowodem, co ciekawe jako roczna
klaczka wystąpiła na ogólnopolskim czempionacie w Białce dla koni młp. I nagle jako 3 latka stała się SP  🤔wirek:

Jednak byłam na tyle wytrwała, że znalazłam, krótką o niej notkę w KP z zaznaczeniem że ona młp i dzieciaki są wpisywane do rasy młp.


Dla mnie SP nie znaczy nic, a konie z czystymi rodowodami hol czy kwpn są wpisywane do tej księgi, bo u nas po prostu nie ma ksiąg tych ras - to tak trochę jak z wlkp poch trak, wpisywanymi nie dokońca poprawnie wiele lat jako wlkp.

Moim zdaniem z SP powinno się wydzielić księgę polskiego konia sportowego (albo coś w ten deseń). Zresztą takie próby były podejmowane około 2002 roku, ale spowodowało to jedynie wytworzenie zamieszania i gigantycznej kłótni w środowisku, echh 🙁

Bellen24   DENI..DENI..DENISE
13 kwietnia 2009 20:33
[

Dla mnie SP nie znaczy nic, a konie z czystymi rodowodami hol czy kwpn są wpisywane do tej księgi, bo u nas po prostu nie ma ksiąg tych ras - to tak trochę jak z wlkp poch trak, wpisywanymi nie dokońca poprawnie wiele lat jako wlkp.

Moim zdaniem z SP powinno się wydzielić księgę polskiego konia sportowego (albo coś w ten deseń). Zresztą takie próby były podejmowane około 2002 roku, ale spowodowało to jedynie wytworzenie zamieszania i gigantycznej kłótni w środowisku, echh 🙁




O właśnie,to główna przyczyna,brak odpowiednich związków ,niestety. A z tym wydzieleniem,to byłby pierwszy krok w kierunku unormowania tego całego bajzlu,później można by to było poprostu nieformalnie podzielić na te kierowane w dresaż,i te w skoki..Ale,chyba jeszcze należałoby wydzielić 90% ludzi,co to "lepiej wiedzą" i wysłać w kosmos..Czy nie było to przypadkiem związane z tzw Polskim Koniem Gorącokrwistym Półkrwi ,który doczekał się paru czempionatów źrebiąt w Wa-wie?
Czy nie było to przypadkiem związane z tzw Polskim Koniem Gorącokrwistym Półkrwi ,który doczekał się paru czempionatów źrebiąt w Wa-wie?


Tak, właśnie te zdarzenia miałam na myśli, ile dyskusji było na łamach KP chociażby.
SP jest niby podzielone na dwa tomy, ale nie ma to odzwierciedlenia w nazewnictwie - na listach startowych itd jest po prostu sp
Zresztą pzhk, to jedno, a świadomość hodowlana w PL drugie, najpierw się kryje a potem myśli, neistety  🤔wirek:
Bellen24   DENI..DENI..DENISE
13 kwietnia 2009 21:56
No to teraz kojarzę dobrze,faktycznie ferment poszedł straszny..Tym samym dowiodło to tego,że chcemy przeprowadzać rewolucję,ale najpierw pozabijamy siebie nawzajem.np topiąc w łyżce wody,albo potem chwytając się za łby..Wielka,wielka szkoda,ze kłótliwość o nieistotne szczegóły przeważnie przesłania ideę.
Do tego należy jeszcze dodać ogólny brak zainteresowania wyodrębnieniem jakichkolwiek linii u żytkowych ze strony PZHK.Jak wielu ludzi ma problem,gdy szuka koni o rodowodach ujeżdżeniowych,a takich nie ma?Jak wielu z kolei pseudo-hodowców kupuje za bezcen klacze z zachodu ujeżdżniowe i kryje je skoczkami lub pcha w skoik,bo przecież pingwiniarstwo to fanaberia,a przecież jeden dresażysta na giełdzie końskiej jest wart przykładowo dwa skoczki..
Masz rację,brak nam świadomości elementarnych spraw.
Właśnie zuwazyłam ze mam w paszporcie "polski koń szlachetny półkrwi". Nie wiedziałam ze jest tam to "polski". Wszystkie wyhodowane w Polsce sp tak mają?

To ja prz okazji przedstawie mojego gada:
[url=http://www.allbreedpedigree.com/dukat+ar]http://www.allbreedpedigree.com/dukat+ar[/url]
zdjęć nie mam jeszcze ale się dorobi 😉
Konik bez jakiegoś super papieru... półhanower. Wiem ze championem nie będzie ale czas do rozwoju  ma bo od niedawna zaczął pracować i jeszcze zobaczymy co się z młodego wykluje.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
14 kwietnia 2009 14:44
Jeśli chodzi o nazewnictwo to tworzenie kolejnych nazw, będących określeniem tego samego "Polski Koń Szlachetny Półkrwi" czy "Polski Koń Gorącokrwisty Półkrwi" jest zupełnie bez sensu no bo niby co to da że się kolejną jakąś nazwę wymyśli. Dalej to będzie zbiorowisko dokładnie przemieszanych ras koni i nic więcej. I tak po angielsku to będzie Polish Warmblood.

Najśmieszniej jest jak się widzi np. te konie sp w zawodach występujące za granicą Wtedy jako rasę wpisuje się im dosłownie Polish Horse Breeders Association

http://results.beijing2008.cn/WRM/ENG/BIO/Horse/H000169.shtml

Pytanie mam... właśnie tworzę konto kopytnemu na allbreedpedigree.com i nie mam pojęcia co zaznaczyć w rasie. Jak jest szlachetny półkrwi po angielsku? 👀


zawsze mozesz wrzucić go tu http://www.bazakoni.pl
niestety na allbreed czy koń wlkp czy sp czy nawet śl podchodzi pod warmblood  🙄

ElaPe

czy ja wiem czy bez sensu ? w wielu krajach funkcjonuje kilka różnych ras półkrwi w stylu naszego sp
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
16 kwietnia 2009 08:14
w wielu krajach funkcjonuje kilka różnych ras półkrwi w stylu naszego sp

jakieś przykłady?

u nas  też są przecież rasy półkrwi jak małopolski, wielkopolski, śląski



w wielu krajach funkcjonuje kilka różnych ras półkrwi w stylu naszego sp

jakieś przykłady?




ano ?
Konie młp, wlkp są jak najbardziej półkrwi, ale różnią się od siebie znacznie, przynajmniej teoretycznie 😉

Tymczasem  sp to zbieranina (ciężko określić jaki jest typ konia sp, przedział wzrostu) dlatego uważam, że istnieje potrzeba wydzielenia z tej zbieraniny rasy polski koń sportowy (czy czegoś w ten deseń).
Bez tego ciężko będzie mysleć o liniach ujeżdżeniowych czy skokowych. Poza tym teraz panuje przekonanie, ze nie ma co się martwić czym pokryjemy bo i tak do sp wpiszą, a gdyby sp było na wynalazki, a rasa sportowa jak sama nazwa wskazuje do hodowli koni do wyczynu to myslę, że i podejście co niektórych by się zmieniło.
-------------------------------------------------

a w kwestii przykładów

NRPS i KWPN w holandii choćby

Podobnie rasy niemieckie, westfalska, bawarska, hol, han itd - np znam klacz z rodowodem hol/han wpisaną do rasy bawarskiej ze względu na miejsce urodzenia.
Praktycznie każdy land ma "swoją" rasę konia półkrwi, dla niej ustala sobie kryteria wpisu do ksiąg wiele reproduktorów jest uznanych dla kilku ras i mimo, że są one często podobne,ba jeden koń spełnia wymogi wpisu do różnych ras , nikt nie uważa ich za zbędne.

Co ciekawe hodowcy koni hanowerskich kojarzonych głónei z ujeżdżeniem ostatnio "wymyślili" sobie skoki i użytkują ogiery KWPN (po Voltaire m.in) .
no dobra, rozmawialam przedwczoraj z kolezanka ktora byla na preselekcji ogierow do ZT i naprawde fajne ogiery byly odrzucane bo ,, sa malo w typie sp" i teraz moje pytanie: jaki jest ten typ sp skoro jest to jeden wielki smietnik? Co takiego moze byc w koniu ktory jest niezgodny z tym typem? Bo ja nie rozumiem, przeciez  sp to takze mixy z slazakami. A teraz porownajmy mix oo z mixem ze slazakiem  🤔wirek:
troche zamotalam ale mam nadzieje ze ktos wie o co mi chodzi  🤦
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
17 kwietnia 2009 13:33
Praktycznie każdy land ma "swoją" rasę konia półkrwi

przecież u nas też jest podobnie - są młp, są wlkp są i ślązaki są i PL trk. Były kiedyś jeszcze gryfy pomorskie, były konie poznańskie, mazurskie - ale połączono je wszystkie w wlkp.

ale nie rozumiem po co na siłę tworzyć kolejne rasy półkrwi skoro SP od wielu lat istnieje.

Czym oprócz nazwy miałyby się różnić od siebie te kolejne SP tylko pod inną nazwą?



byłoby PKSP i...  PKS 😉
Mnie tam osobiście śmietnikowe SP nie przeszkadza. Bardziej mi przeszkadzają wypadki wpisywania konia po obu rodzicach np. małopolskich do SP, skoro wszystko wskazywałoby na to, że koń powinien mieć wpisane młp.
Hej.
Pisze tutaj bo chyba bez sensu jest zakładanie nowego wątku. Jak coś to prosze o przeniesienie.
Mam pytanie na temat oznaczenia ras szlachetnych zagranicznych. Wiadomo wszystko mozna podciągnać pod SP ale chce tego uniknąć. Mam takie konkretne rasy na mysli : słowacki gorącokrwisty (slovensky teplokrvnik), rosyjski? gorącokrwisty (rakusky teplokrvnik)- co do tego nie jestem pewna czy rakusky jest od rosyjskiego czy od stadniny Rakusko., jestyne co udało mi sie wygooglowac to czeski gorącokrwisty (cesky teplokrvnik) - CZEWB.
I tu pytanie skoro czeski to CZEWB, to czy słowacki analogicznie będzie SKWB?  🤔
Bardzo prosze o pomoc i o wszelkie sugestje na ten temat.
Dzięki wielkie🙂 🙇
Branka
I teraz wytłumacz mi proszę,czemu Twoja klacz jest SP,a nie młp?? Jaki był zamysł wpisywania w Twoim OZHK do SP,jeśli to małopolak?Tego typu zdarzeń po prostu nawet nie próbuję zrozumieć,czeski film 😎

Klacz Branki była by wpisana jako maŁopolska gdyby była z matki małopolskiej od ojca xx, a tak jest sp tak mówią przepisy durne jak niewiem co. A takich głupich przepisów w PZHK jest jeszcze więcej na przykład ja nie moge wystawić swojego ogierka na czempionat bo jest od matki wpisanej do wstępnej księgi, czyli nie liczy się koń tylko księgi. 🙇OdbiegŁam troche od tematu ale szlak mnie trafia jak czytam te durne przepisy.
kaloe
wdech wydech  😉

po pierwsze od matki i po ojcu 😉
po drugie z młp to niestety jest tak, że część koni z 6/8 xx w rodowodzie jest młp a część nie
znam przypadek klaczy która w 3 pokoleniu ma 6 przodków xx, 1 wlkp i 1 młp a jest... małopolska !
nie mówiąc o tym, że moje młp było jako roczne na czempionacie młp, nawet zostało nieźle ocenione, a potem wpisano ją nagle jako sp  🤔wirek:


zamiast się wkurzać zastanów się dlaczego klacz z księgą wstępną w ogóle zaźrebiałaś ?
i tu nie chodzi o to, że jest wstepna tylko, o to,  że jak przypuszczam rodowód ze strony matki jest dziurawy -  co nie jest specjalnie pożądane obecnie
najlepsze konie sportowe czy hodowlane mają baardzo głębokie rodowody, a występowanie NN-ek jest tylko wyjątkiem potwierdzającym regułę 😉
także nie ma co się wkurzać, te [rzepisy nie powstały z dnia na dzień i już jakiś czas obowiązują
dużo  wnich nierzadko bałaganu, ale akuarat do tych ksiąg przyczepiłąś się niesłusznie
i jeszcze jedno db sportowiec niekoneicznie równa się ceniony ogier, także myslę, że nie ma się co stresować 😉


Elu
a no po to te odrębne rasy z SP, żeby wreszcie nam to coś mówiło
rozrzut jest duży w wlkp i młp
ale SP to jakaś kompletna tragedia - z czym Ci się kojarzy sp ?
wierz mi część ludzi kupujących konie (szczególnie chodzi mi o poszukiwaczy pierwszego konia, słabiej zoreintowani itp) od razu skreśla sp z listy !
Armara i tu cie zaskocze ponieważ klacz o której mowa  ma pełny i jak ty to napisałaś głęboki rodowód została wpisana do księgi wstępnej bo ktoś zaniedbał i nie wpisał jej matki do księgi za to babka tej że klaczy była wpisana do głównej księgi.Zaraz postaram się wstawić jej rodowód http://www.allbreedpedigree.com/oliwka3 czyba sie udało to może jeszcze rodowód małego http://www.allbreedpedigree.com/ordynans2.
Denerwuje mnie to że nie liczy się sam koń jego rodowód tylko księgi i tak samo jest w przypadku ras.
Kaloe - ale w tym momencie to możesz mieć pretensje tylko do osoby, która zaniedbałao wpis matki Twojej klaczy - a nie do PZHK za przestrzeganie przepisów...
Ale ja nie mam pretensji o to że PZHK przestrzega przepisów tylko że są one dziwne bo czym rożni się źrebak od klaczy że wstępnej księgi od tej z głównej że nie można go wystawić na czempionat.
Kaloe - z tego co zrozumiałam, to Twoja klacz wg przepisów PZHK po stronie matki ma wpisane NN (i nie jest ważne, że ty znasz jej matkę - niestety jeżeli nie ma tego na papierze, to nikt Tobie na słowo nie uwierzy). Przepisy są po to by je przestrzegać, a w hodowli nie ma miejsca na wyjątki - a dlaczego, już wyjaśniam.
W praktyce hodowlanej, w celu oszacowania wartości użytkowej zwierzęcia bazuje się na tzw. wartości hodowlanej/genetycznej, czyli takiej wartości która jest przekazywana na potomstwo/dziedziczy się (bo przecież o to chodzi w hodowli). Nie zawsze koń o dużej dzielności i dobrym eksterierze (czyli wysokiej wartości fenotypowej) będzie przekazywał te cechy dalej, a może to wynikać z tzw. czynników pozagenetycznych (np. korzystny wpływ środowiska: odpowiednia pielęgnacja, żywienie, warunki utrzymania, trening itp.) lub np. dodatnich współdziałań genowych (które także nie dziedziczą się - jest to wartość genotypowa). Jeżeli znamy rodowód konia, dysponujemy danymi n.t. jego krewnych - to jesteśmy w stanie prawidłowo przewidzieć/oszacować wartość hodowlaną osobnika (czyli wartość dziedziczoną)...w innym przypadku jest to tylko wróżenie z fusów. Dlatego PZHK jako strażnik programów hodowlanych poszczególnych ras koni musi przestrzegać wszelkich zasad dotyczących prowadzenia ksiąg.
Wierz mi Kaloe nikt tego nie wymyślił tak sobie.
Ale klacz nie ma wpisane NN ,klacz ma pochodzenie zarówno ze strony ojca jak i matki i nie są to moje wymysŁy są na to dokumenty,zresztąw paszporcie jest cały rodowód
To w końcu jej matka była wpisana do Głównej księgi czy nie?

edit: a klacz (matka) była bonitowana? i jeżeli tak, to na ile?
Jej matka nie była wpisana do żadnej księgi dlatego że ktoś to zaniedbał a nie dlatego że nie miała pochodzenia
Ok - dla związku brak wpisu do Ksiąg - jest równoznaczny z brakiem dokumentacji hodowlanej i użytkowej. Czyli nie ma tych informacji, które są niezbędne do prowadzenia programu hodowlanego.
Rozumiem, że jest to dla Ciebie przykre i krzywdzące - ale niestety liczy się dobro większości...
Myśle że te przepisy nie tylko  są dla mnie krzywdzące
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się