Jaszczurki

Persil   ~..Czy można zgłosić nieprzygotowanie do życia ?
16 sierpnia 2009 14:16
Witam serdecznie .Kolejny temar będzie o jaszczurkach.Konie i jaszczurki to dla mnie cos jak cud.Macie jaszczurki?Co robią ,co jedza?Jak się zachowują??Opowiadajcie  ze szczególami.
Nie ja mam jaszczurkę ale mój chłopak 🙂 Jaszczurki dzielą się tak generalnie na właściwe, gekony, kameleony, agamy, warany, legwany 😉 Zywią się one przeważnie robalami, świerszczami i tego typu jedzonkiem, które się im podaje żywe. Mieszkają w terrarium, które mają rozmiary odpowiednie dla każdego gatunku. W zależności od środowiska w jakim żyja naturalnie terra powinno być użądzone np tak by mogła się wspinać, inna kopać dołki itd. Z wilgocią i temperaturą podobnie wszystko zależne od jaszczurki czy tropikalna czy pustynna. 🙂 Do utrzymania tych parametrów zamieszcza się w terra np kamień grzewczy na którym jaszczur się wygrzewa bądz lampę itd. Zwsze musi być zbiorniczek z wodą of cours 🙂 Maja tez one rózne tryby życia np dzienne a inne nocne. W zasadzie to polecam stronę http://www.terrarium.com.pl/dzial/opisy-gatunkow tam masz opisy wszystkich gatunków z tym jakich warunków potrzebują itd oraz z trudnością hodowania. Generalnie na poczatek poleca sie np gekony lamparcie bardzo sympatyczne jaszczurki w cętki 🙂

gekon lamparci :



a tu jedna z jaszczur, która mi się bardzo podoba - tęczowa, mieni sie kolorami tęczy 🙂



a tu gekon perełkowy, pustynny  też dośc łatwy w utrzymaniu 🙂



a tu np terrarium dla Agamy czyli już ciut większego zawodnika 😉







Persil   ~..Czy można zgłosić nieprzygotowanie do życia ?
16 sierpnia 2009 14:52
Bardzo Ci dziękuje za odpowiedz 🙂 Ja z przyjaciółką chcemy kupić gekona lamparciego.Miałysmy przez drzy  dni Jaszczurkę zwinkę poniewaz byłą chora i chciałyśmy ja wykurowac a potem ją wypuściłyśmy.Zapraszam do dalszej dyskusji 🙂
Też kiedyś gościła u mnie zwinka, śliczną zieloną przyniósł mi kot z polowania...na szczęście przeżyła  😉
Dobry wybór gekon lamparci na początek 🙂 Polecam poczytanie tej stronki  http://www.gekonlamparci.com/ znajdziesz tu naprawdę dużo pożytecznych informacji 🙂 Bo jednak żeby hodować gady trzeba uzbierać dużą wiedzę żeby sprawić im jak najlepsze warunki 🙂
Z tego co czytałam to szybko oswajają się z człowiekem czyli nie zwiewaja na jego widok choć kryjówki to bardzo wazny element terarium 🙂 No i sa aktywne nocą czyli musisz się przygotowac na to, że w dzień to on będzie smacznie spał w kryjówce najlepiej z kamieni a budził się dopiero nocą.  W warunkach hodowlanych wcinaja głownie larwy mącznika 🙂 (jedyne co mnie troche odstrasza to wlasnie podowanie świezych wijących się robali  😎 ) a no i oczywiście trzeba im dawać suplementy czyli witaminki w proszku, którymi posypujemy robaczki 😀

Co do generalnego zachowania jaszczurek...jeśli nie śpią to wygrzewają się na kamieniu, bądz wędrują sobie po terra wspinając się lub grzebiąc w podłożu 🙂 Niektórzy oswajaja jaszczurki do tego stopnia że biorą je na ręce na "spacer po domu" ale jestem temu przeciwna...

Aha no i trzeba się przygotować że na początku trzeba trochę wylozyć pieniędzy w kupno terra i użądzenie go w odpowiedni sposób 😉 no i sam gekon tani nie jest bo 200zł 😉
szafirowa   inaczej- może być równie dobrze
16 sierpnia 2009 16:18
Ja polecam inny gatunek- Tarczowiec czarnopręgi (Gerrhosaurus nigrolineatus)--> moj jaszczur kupiony dawno, dawno temu (zdawalam do LO), nie ma terarium- jedynie zwykle akwarium przykryte u gory tekturka. ma jedna zwykla zarowke- zima czasem dwie, jeden korzen, dwa kamyczki, pojemnik z woda i zwirek z kokosem na podlozu. Wlasciwie jestem juz po stidiach- a skubane dalej zyje i ani mysli zdychac 😉 wsuwa swierszcze i pruchnojady. daje sie oswoic- kiedys chodzila sobie po podlodze normalnie i byla noszona na rekach- teraz ma swiety spokoj 😉

edit: http://terrarystyka.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=280&Itemid=57
Lotnaa   I'm lovin it! :)
16 sierpnia 2009 17:16
Ja mam agamę brodatą. W tej chwili ma jakieś 30 cm. z tym, mój agam nie ma kawałka ogona. niedługo czeka nas zmiana terrarium na większe. Dla początkujących terrarystów polecam agamkę, bo jest mniej wymagająca niż inne... Na początek w sam raz:]

Oto moja Godzira:


Persil   ~..Czy można zgłosić nieprzygotowanie do życia ?
16 sierpnia 2009 19:24
Śliczna ta Agama 🙂Tylko z deczka przerazaja mnie te kiełki <koolce> ale ja juz taka jestem.Interesują mnie raczej gatunki niegryzajace < nie możliwe> 😀 Dzienny tryb życia i myśle że przyjazne dla dzieci,bo  dzieci czesto bywaja u mnie w pokoju ,gdyż jak moja mama to mówi kocham dzieci i one kochają mnie .Wiec zobczymy na cio ja trafię xD
No to gekon lamparci odpada bo one wybitnie nocny tryb życia 🙂
Persil   ~..Czy można zgłosić nieprzygotowanie do życia ?
16 sierpnia 2009 20:07
tak tak,wiem ,ale jeszcze musi mieć nie wiecej jak 18 cm,
Kasia M agamy nie gryzą:P Są łatwiejsze do oswojenia niż inne gatunki:p No niestety potrafią dorosnąć do 60 cm:p
Persil   ~..Czy można zgłosić nieprzygotowanie do życia ?
17 sierpnia 2009 08:36
No właśnie ,a ja mam  terrarium jak dla hmm... 17-20 cm
Kayra   Kucusiowy wariat :P
17 sierpnia 2009 08:54
Kasia M, to może Anolis zielony? Rośnie do 22 cm, trochę info o nim => http://terrarystyka.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=229&Itemid=57
Persil   ~..Czy można zgłosić nieprzygotowanie do życia ?
17 sierpnia 2009 19:53
Oh ten urodzy jaszczur by się nadawał 🙂 Piękna zieleń ,kocham ten kolorek 🙂


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się