zima - podkowy czy nie?

margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
21 listopada 2008 19:39
dorotheah margAritka😉

spelnia juz dobre pare jak nie parenascie lat😉
Moj kuty caly rok na cztery. Zima pracuje w hali i raczej nie wychodzi na padok (nasze padoki zima sa raczej niebezpieczne) a jak juz to sam, wiec nie ma problemu. Generalnie nie musze sie bac o poslizgi itp. Kuty z paru wzgledow: potrzebuje haceli na zawody, no i tyly ma korygowane.
opolanka   psychologiem przez przeszkody
22 listopada 2008 09:14
Ja nie moge sobie pozwolić na rozkucie, bo kopyta są słabe. Pękają, choć kowal cuda wyczynia, żeby nie pękały i przynosi to oczekiwany skutek 🙂
A dziś pierwszy śnieg u nas spadł i mam nadzieje, że jakoś sobie poradzimy, bo przed kuciem jesteśmy a z tymi wkładkami to strasznie drogo to kucie wychodzi , a ja pierwszą wypłatę do dostanę w przyszłym roku 🙁
trupka   Czterokopytne uzależnienie ;)
22 listopada 2008 09:31
Dodofon napisał: skoro rozkuwacie na zime - to po co w ogóle kujecie??

Bo w wakacje jeździmy często na zawody i tutaj hacele są często potrzebne. A w zime chodzimy zmamuceni i podkowy są wprost niebezpieczne.
CeraŁ   dużo dużo zmian..
22 listopada 2008 16:45
a takie male pytanie.
Czy wasze konie w zimie, w podkowach z podkladkami i hacelami dobrze sobie radzą na sniegu w terenie? .????
Bo mam dylemat czy rozkuc czy pprzekuc na podkladki ;/.
moja kobyla jest kuta na przod bo po 1 ma bardzo slabe kopyta a po 2 szykujemy sie na sezon halowy. rozkuwam tylko raz w roku aby kopyta odpoczely.
chce zainwestowac w te podkladki ale jeszcze nie zdazylam. przekuwam za 2 tyg a snieg dzisiaj spadl.
jutro w teren jade i sie zastanawiam czy wkrecic hacele. ?
opolanka   psychologiem przez przeszkody
22 listopada 2008 17:18
a czy oprócz tych wkładek, coś pomaga, żeby śnieg nie wbijał się w kopyto i tworzyły gule? Czy hacele w tym pomogą? (bo na moją logike raczej niespecjalnie)
CeraŁ   dużo dużo zmian..
22 listopada 2008 17:20
Losieczka - lepiej wkręć hacele ;O
ponoc tez olej zapobiega temu przyklejaniu sie ubitego sniegu ale chyba na krótką mete. Nigdy nei stosowalam tylko tak slyszalam wiec niewiem.

A ja nadal niewiem co mam robić. ;O.
rozwiązaniem również jest rozkuć konia na zimę (a najlepiej na stałe )
i stosować buty zakładane do których śnieg się nie wbija i nie przykleja.
w razie konieczności można wkręcić hacele.
opolanka   psychologiem przez przeszkody
22 listopada 2008 17:39
beAtra jak mam alternatywę - wkładki za 20zł a buty to wiesz ... 😉

Z resztą w przypadku mojego konia rozkucie nie wchodzi w gre.

kcj90 - o co chodzi z tym olejem? Smarować? Roślinnym czy do kopyt?
chodzi o to chyba o czym pisałam wcześniej o wazelinie... smarujesz podobno strzałki i sie śnieg nie wbija, ale nie stosowałam i nie wiem czy tak na prawdę jest
opolanka   psychologiem przez przeszkody
22 listopada 2008 18:27
aha no to spróbuje. tylko jak ja bede wygladała, jak stanę w aptece i poprosze pół kilo wazeliny. Dla konia 😀
opolanka

hahaha
ty łobuzie
opolanka   psychologiem przez przeszkody
22 listopada 2008 18:32
mój koń w podkowach chodzi maj-czerwiec-lipiec-sierpień-wrzesień , czyli mój sezon na wyjazdy w teren
CeraŁ   dużo dużo zmian..
22 listopada 2008 21:05
opolanka - chyba roslinny. Szczerze nie mam pojęcia, bo jak wspominałam tylko słyszałam. A podkladki duzo dają???
Nasturcja-Renata   Moi trzej mężczyźni :)
23 listopada 2008 07:10
Mój koń (odkąd jest mój- czyli prawie rok) nie chodzi w podkowach.
Kiedyś była kuta, bo ciągała wóz drabiniasty i sanie w zimie.
Teraz nie ma takiej potrzeby, więc jej nie kuje
Poza tym kopyto wygląda lepiej
dzisiaj bylam w pierwszym terenie w sniegu.
masakra!!
wkrecilam hacele i cale szczescie bo strasznie slisko bylo.
kobyla podkuta tylko na przod.
nasmarowalam kopyta od skodu wazelina i owszem, troche to pomoglo.

czy te podkladki faktycznie dobre sa? bo nie chce rezygnowac z terenow ale szkoda mi kobylki ktora chodzi na 5 cm obcasach ze sniegu 🙁
tak, wkładki są dobre - naprawdę chronią przed obcasami ze śniegu
bez nich nie wyobrażam sobie zimowego kucia

opolanka napisał: wkładki za 20zł a buty to wiesz ... 😉
dla rzetelności wyliczeń (nie namawiania) - jak odpada kucie, to zmienia się też cena usługi kowala. przy wyliczeniach to też warto uwzględnić
opolanka   psychologiem przez przeszkody
23 listopada 2008 18:01
ale u mnie zciągnięcie podkow odpada 🙁
opolanka, to odpadaja tez buty. O ile sie nie myle to buty zaklada sie tylko na bose kopyto.
zaba   żółta żaba żarła żur
23 listopada 2008 20:23
My czekamy z utęsknieniem na kowala bo dziś na jeździe się powbijało w kopyta i zamarzło... :/
trzynastka   In love with the ordinary
23 listopada 2008 23:57
zawsze na zime rozkuwałam i zadowolona byłam 🙂 raz sie szarpnełam i kupiłam podkładki, niewiele moge powiedzieć, bo cała zime mnie krew zalewała, bo śniegu nie było :/
opolanka   psychologiem przez przeszkody
24 listopada 2008 09:39
Klami napisał: opolanka, to odpadaja tez buty. O ile sie nie myle to buty zaklada sie tylko na bose kopyto.
Dzięki, wlasnie rozmawiamy o tym w wątku o butach 😉
My chyba się rozkujemy na zime bo pierwszy śnieg już spadł i w efekcie sobotni teren skończył się na stępowaniu w strone stajni jak zobaczyłam co się porobiło w kopytach z lodo-śniegu :/
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
25 listopada 2008 22:15
a co jesli wlasnie teraz kon zostanie okuty? na trzeszczki? dodatkowo podkladki?

(na szczescie odpukac nie moj)
U mojej tez gałki lodowe w podkowach - mam konika na biegunach
w sobote rozkuwam - choć kowal mi mówil ze sa teraz jakieś specjalne podkowy antypoślizgowe ale nikt mnie juz na kucie nie namówi
Okrągłe podkowy się nie slizgają, a z podkładkami przeciwśnieżnymi nie robią się gule ze śniegu.
Jeżeli o nas chodzi, to my kujemy sie z podkładkami. Właśnie czekamy na odpowiedni czas i pana kowala😀
Właśnie moja kobyłka będzie kuta w przyszłym tygodniu i mam pytanie czy te podkładki rzeczywiście spełniają swoją rolę?
Jeszcze się zastanawiam (przed chwilą trafiłam na aukcję allegro : http://allegro.pl/item492462026_dlakonia_pl_podkladki_stop_snieg_do_kopyt_x4.html ) są 2 rodzaje podkładek : pełne i takie co w tej aukcji, szczerze nie spotkałam się z takimi z aukcji i czy one są lepsze czy takie pełne?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się