Cóż to za cudo??? KWPN??? pokazowo zaprzegowe

Zairka   "Jeżeli jest Ci pisany to będzie Twój..."
27 listopada 2009 11:45
Wczoraj przeglądałam ogłoszenia i znalazłam takie cuda 😜
szczena mi opadła, napisane ze to KWPN ale wyglądają jak jakieś większe  hackneye
wlazłam zaraz na YOUTUBE i sie zakochałam


jeżeli dobrze rozumiem
tu w wersji ujezdzeniowej 😍



i zaprzęgowej

tu sa te koniska
http://ale.gratka.pl/szukaj/?u=220992

ktoś coś wie, jaka to rasa bo KWPN znam kilka i  różnią sie bardzo 🤔 może to jakiś specjalny typ 🤔
i fotki zaporzyczone z ogloszenia




ja widzialam takie konie, ale nie jako kwpn tylko jakas holenderska zaprzegowa rasa wlasnie.
To są KWPN ale tzw. tuigpaard czyli koń zaprzęgowy.
Zwany również gelderse tuigpaard.
Szyszka   szczesliwa studentka HOPALu:)
27 listopada 2009 11:59
ten pierwsyz mi sie z totilasem z ruchu skojarzyl  🤣
to są gelderlandery - dla nich również prowadzi się królewską księgę stadną stąd pewnie pojawiła się to KPWN

chociaż ja żyłam w przekonaniu, że to w zasadzie same kasztanki...wśród groningenów jest więcej wersji kolorystycznych
Na tych filmikach w wersji ujeżdżeniowej w większości to "zwykłe" KWPN, czyli rijpaard, nie zaprzęgowe, a Alexandro P to gelders.
Zairka   "Jeżeli jest Ci pisany to będzie Twój..."
27 listopada 2009 16:03
no coz moja niewiedza, dlatego właśnie napisałam ,,jeżeli dobrze zrozumiałam"

normalnie chyba zaczne odkładać kasiorke 😍
Może jestem jakaś dziwna - ale ich ruch w ogóle mi się nie podoba, maksymalnie wynaturzony, nieergonomiczny, akcja kończyn głównie w płaszczyźnie pionowej z jednoczesnym brakiem pracy na przód (no cóż...nie da się ukryć, że są to konie kareciane).

edit
bazuje tylko na 3 pierwszych filmach
Na volcie był już temat, w jaki sposób uczy się konia takiej akcji nóg.
Ciężarkami nad kopytami i krótkim sznurkiem pomiędzy nimi.
cieciorka   kocioł bałkański
27 listopada 2009 18:14
mnie też się te jamniki nie podobają
W Polsce juz jest kilka koni tej rasy, ktore biora udzial w zawodach zaprzegowych. Geldami startuje Sebastian Bogacz z Sielanki, Piotr Wozniak z JAKO Jarantow, Małgorzata Skupien z Poronina, Weronika Kwiatek z Krajkowa

krolik jezeli nie znasz charakterystyki tej rasy i wypisujesz wlasne opinie na podstawie kilku filmikow to lepiej nie pisz nic.
W tym roku takimi konmi holender wygral MS w pow. parami, konie do tego masci srokatej.
maksymalnie wynaturzony, nieergonomiczny, akcja kończyn głównie w płaszczyźnie pionowej z jednoczesnym brakiem pracy na przód

nie jest wynaturzony, tylko typowy i naturalny dla tej rasy. Jezeli jest nieergonomiczny to albo Ty albo ja nei wiemy co to slowo oznacza. Brak pracy przodu - jezeli to jest brak pracy przodu to analogicznie praca przodu moga sie poszczycic chyba tylko koniki polskie..

Do kolekcji linków tej rasy, swiezo upieczony czempion, syn cieszacego sie slawa Patijn'a - Waldemar

A oto tegoroczny MS Harrie Verstappen i jego "wynaturzone" konie




spokojnie kaczor - mniej emocji  😎

jako konie kareciane - mają idealny ruch (typowy dla tej grupy użytkowej) ... nigdzie nie napisałam, że są beznadziejne jako konie zaprzęgowe itp.

natomiast nie widzą mi się jako konie wierzchowe, ponieważ (nadal tak twierdzę) ich ruch jest nieergonomiczny (IMHO przerost formy nad treścią - to tak jak nieergonomiczny jest skok konia na wysokość 1,50m gdy przeszkoda ma tylko 60cm).

czytaj uważniej: napisałam "brak pracy na przód" (w sensie koń mocno macha nogami ale nie wiele kryje powierzchni, wręcz cofa nogę przy stawianiu i tym samym skraca wykrok)  nie "brak pracy przodów" - a to robi duuużą róznicę  🙄

wg mnie ich ruch jest bardziej efektowny niż efektywny (i zgadzam się, jest to cecha rasowe)

Edit
fakt, że coś jest typowe dla danej rasy nie oznacza, że musi być dobre ...a tym bardziej nie musi się podobać ... są rasy psów (np. mopsy), które w wyniku skrócenia kufy bardzo często miewają problemy z oddychaniem ... i co? też mam bić oklaski, ponieważ jest to cecha rasowa?
W 100% zgadzam się z królik. Konie piękne, to nie ulega wątpliwości, jednak nie myślę, by sprawdziły się w dyscyplinie innej niż zaprzegi. Akcja przodów jest 'do góry', a nie 'do przodu' co jest niezbyt mile widziane w ujeżdżeniu.

I kaczor myślę, że nikt tu nie chciał Cię obrazić i nie próbował obalić Twojego poglądu.

Konie piękne, z mojej strony tyle.
Jak ktoś mądry kiedyś powiedział - zakochujemy się, poprostu i już, nie patrząc w kim...
Ja się właśnie w takim koniu zakochałam KWPN TP, po Marvel, m. po Fabriciusz
no i kupiłam...  🙄

Oto jej filmik: http://www.youtube.com/watch?gl=PL&hl=pl&v=8_VGcKyxxro

Dobry rok walczyłam by obniżyć głowę, szyję... zaokrąglić plecy... i sylwetki konia zaprzęgowego uzyskać taki obrazek:
Oczywiście jest to dopiero wstęp do dalszej pracy, narazie ujeżdżeniowej, może kiedyś skoki, ale napewno zaprzęgowcami nie będziemy...  😉
Choć zawsze w chwilach podniecania znów unosi szyję i ogon oraz leci jak na filmiku, hehe


Dodam, że moja panna ma obecnie 5,5 roku. Nigdy nie była szkolona w kierunku "tego kłusa", a wręcz staramy się "go zwalczyć" właśnie by pracować nad ruchem do przodu, a nie w górę  😉
Kiedy oglądał ją jako trzylatkę znany holenderski zawodnik jeżdżący MŚ tymi końmi, uznał, że potencjał ma świetny własnie do zaprzęgu, ale konie te się odpowiednio szkoli i jeśli chcemy ją trenować inaczej (co według niego jest błędem) musimy pracować nad zmianą sylwetki, innymi grupami mięśni oraz ruchem...
analop właśnie chciałam napisać, że ruch do przodu można wypracować. Za to nie będzie problemu z wysokim ustawieniem jak juz dojdziecie do GP 😀 Powodzenia życzę😀

P.S Już kilka razy oglądałam ten Wasz filmik z szaleństw i nie mogę się napatrzeć😀 Full energii zamkniętej w rudym koniku😀
hehe, dzięki...
dokładnie... ustawić ją wysoko to zero pracy, ale nisko... aj...
ale niestety, trener każe jeździć bardzo nisko, bo ma krótką szyjkę i tendencje do jej zadzierania - usztywniania...
Vuko - ale z tym wypracowaniem, to niestety różnie bywa i czasem nawet dobry trener nie pomoże (w dużej mierze zależy to od indywidualnych predyspozycji, w tym od skątowania kończyn - stromości łopatki).

Analop - właśnie wyjaśniłaś mi zagadkę tak efektownego ruchu swojej rudej piękności  😀

btw czy E.Gal - przypadkiem nie dosiada konia tej rasy?
królik ja wiem😀 sama posiadam konia o stromej łopatce i stromej pęcinie, co daje niezwykle krótki wykrok, ale odkąd pracujemy do dołu i do przodu, koń jest luźny w łopatce i szyi, jest mała poprawa. Wiem, że nigdy nie będzie bardzo dobry, a nawet dobry ruchowo, ale staramy się oboje, żeby było chociaż dostatecznie.

analop mój ma długą szyję, a mimo to przez to, że w młodości był źle jeżdżony również lubił zadzierać łepek i bawić się w drewniany kołek. Już jest lepiej na szczęscie😀

Konieć offa.

Emocje trzymam na wodzy, a wypowiadam sie zawsze w porywczy sposob 😉

Poprostu Krolik nie spodobal mi sie sens Twojej wypowiedzi negujacy ruch tych koni, bo jak pozniej sama slusznie zauwazylas - to nie sa konie do ujezdzenia i nikt nie probuje ich do tego przypiac, a na pewno nie ja.

Wypowiedz Twoja jest bledna i sporo na wyrost, jezeli twierdzisz, ze te konie sa bardziej efektowne niz efektywne w klusie. Ich ruch w gore przeklada sie na ruch w przod i to nie jest moje zdanie tylko fakt. I stad moj ton wypowiedzi - nie lubie czytac czegos co jest sprzeczne z prawda i napisane przez kogos, kto nie ma do czynienia z ta rasa na co dzien. I nie porownuj wady mopsa z zalte konia zaprzegowego. To tak jakbys powiedziala, ze folbluty sa zle, bo za szybko galopuja. To jest ich zaleta, tak samo jak wysoki glus "gelda".
Oczywiscie Tobie moze sie bardziej podobac ruch np. hucula, w koncu o gustach sie nie dyskutuje. To tak jakbys powiedziala, ze Ferrari jest wolniejsze od duzego fiata, bo Tobie sie bardziej podoba duzy fiat. Tak samo moze sie Tobie nie podobac ruch "geldow", ale nie pisze prosze, ze ich ruch jest malo efektywny, bo jest to nieprawda.

Ostatni raz prosze - nie negujcie tej rasy, bo konie ujezdzeniowe to, a tamte siamto.. Co ma piernik do wiatraka? To sa konie zaprzegowe i tylko pod tym katem powinno sie je oceniac. Niestety taka Nasza polska natura - tak obrocic kota ogonem, zeby w calym znalezc dziure. Po raz kolejny mozna podac przyklad motoryzacyjny; Ferrari - ktos je kupuje by jezdzic szybko, a nie wygodnie, a malkontent bedzie nadal stal przy swoim, ze jest niewygodne..


Ps.
Jeden wazny fakt - Pokazany wyzej Harrie Verstappen wygral w tym roku maraton na MS pokonujac przeszkody - KLUSEM. Gdyby nie byl wydajny, pewnie by nie wygral 😉
Kaczor - litości, ja nie neguję tej rasy ...... nigdzie nie napisałam, że są to złe konie zaprzęgowe (w pierwszej notce zaznaczyłam, że mają typowy ruch dla koni karecianych) - więc nie wiem skąd te ataki - zwłaszcza, że mój pierwszy post nie był krytyką sensu istnienia rasy, ale luźnym spostrzeżeniem co mi się nie podobało u koni zaprezentowanych na 3 pierwszych filmach - u koni z ewentualnym przeznaczeniem do dresażu (bo i w takim kontekście tu się pojawiły).

Jak napisałeś, o gustach się nie rozmawia ...i nic na to nie poradzę, że mi się nie podobają, i nie wycofam się z twierdzenia o ergonomii ruchu, efektywności i efektowności.

Dlaczego mam je oceniać tylko w kategorii koni zaprzęgowych, skoro są także użytkowane wierzchowo (startują w zawodach uj)?

I na koniec ...z łaski swojej, nie traktuj mnie jak ignoranta, bo nim nie jestem (i wypraszam sobie te tekst z polską naturą - bo w tym momencie to Ty uogólniasz ... polską naturę  😀iabeł:  ).


Podsumowujac.

Skoro dla Ciebie konie, ktore wygraly maraton na MS, pokonujac go klusem sa NIEEFEKTYWNE to ja chyba jestem kosmita. Widze, ze jestes lepsza nawet od fotokomorek ustawionych w celownikach. Jezeli potrafisz podwazyc namacalne fakty to zapewne zaraz sie dowiem ze 1+1=3  🙄

I skoro dla Ciebie sa nieefektywne, a dla wszystkich znawcow powozenia sa i co za tym idzie, potwierdzone jest to wynikami, to nic tylko czekam na Twoje medale z IO..
Nie znam Cie, nie mam pojecia kim jestes, ale jezeli starasz sie byc madrzejsza od calego swiata w temacie, o ktorym nei masz zielonego pojecia, to sadze, ze Twoja wiedza, na teorii sie niestety konczy..
Jeszcze mala prosba - nie odbieraj podwazania Twojej opini jako atak na Ciebie. Atakuje Twoja wypowiedz, a dokladnie brednie, ktore tutaj wypisujesz w temacie, w ktorym jak widac nie masz zielonego pojecia... podwazanie jakiejs teori to nie to samo co atak na jej autora 😉

[quote author=królik link=topic=12269.msg390423#msg390423 date=1259358404]
Dlaczego mam je oceniać tylko w kategorii koni zaprzęgowych, skoro są także użytkowane wierzchowo (startują w zawodach uj)? [/quote]

Dlatego, ze takie z nich konie wierzchowe jak z ardena kon na gonitwy... Tak samo mozesz wystartowac grubasem na wielkiej pardubickiej jak geldem w zawodach ujezdzeniowych, tylko po co? Nikt nie prawi nad tym, ze grube sie nie nadaja na gonitwy, bo ejst to oczywiste, a Ty na sile probujesz pokazac, ze masz racje. I znwou wracajac do motoryzacji ( tak bardzo lubie do niej wracac 😉 ) mozesz nalac benzyny do diesela? - Mozesz! Odpali i pojedzie? - Pojedzie! Ale co z tego jak tylko kilka metrow...
Kaczor

1' nie jesteśmy w wątku o rasach zaprzęgowych
2' w pierwszym poście, konie te zostały zaprezentowane jako rasa wykorzystywana w zaprzęgu i pod siodłem (konkursy ujeżdżeniowe)
3' moja wypowiedź odnosi się do pierwszego postu i wykorzystywania tych koni w dresażu - i w tym kontekście śmiem twierdzić, że ich ruch jest bardziej efektowny niż efektywny
4' po raz któryś już napiszę, że nie neguje osiągnięć tych koni w sporcie zaprzęgowym
5' nie atakujesz mnie, ale w każdym zdaniu usiłujesz zrobić ze mnie ćwierćinteligenta (ahhh i mój ulubiony argument z IO ...po prostu suuuper  👍 )
6' dziękuję za tak obrazowe przenośnie i merytorykę małego dziecka tylko  🤔 co ma piernik do wiatraka (jakieś dziwne rzeczy mi imputujesz ...)
7' EOT moich "bredni"  😀iabeł:

pozdrawiam i także nie bierz tego do siebie  😉
1. jestesmy w watku o rasie zaprzegowej wlasnie 😉
2. odsylam do przenosni o grubasach na torach
3. j.w.
4. nie napisalem nigdzie, ze negujesz, tylko, ze nie potrzebnie robisz "z ferrari auto luksusowe"
5. nadal twierdze, ze Cie nie atakuje i nie probuje z Ciebie robic cwiercinteligenta, tylko probuje Ci udowodnic, ze w kwesti poruszanej w tym watku nie masz racji i na sile probujesz zrobic z bialego - czarn. Dla mnie upor osla to nie to samo co rozum osla 😉 Nie rozumiem skad Twoje uwielbienie, poniewaz nie bywam na forum, a ten watek zostal do mnie podlinkowany, ale domyslam sie, ze nie pierwszy raz uslyszalas cos takiego. Moze pora wyciagnac z tego jakies wnioski.
6. obrazowe przenosnie najlepiej wszystko tlumacza, nie widze w tym nic infantylnego
7. ja tez nie mam zamiaru dalej Cie przekonywac, ze dla calego swiata biale jest biale, a dla Ciebie przynajmniej szare

bron Boze, nie biore tego do siebie i z usmiechem na twarzy moge o tym porozmawiac w 4 oczy jak nadazy sie okazja. Pozdrawiam
tak, to znowu ja osioł  😉

ad. 1 owszem wątek traktuje o rasie zaprzęgowej, która jest również użytkowana w innych dyscyplinach
ad.2 ...a ja do piernika i wiatraka  😀iabeł:
ad.3 wiatrak - piernik, piernik - wiatrak  🤔wirek: (patrz kontekst pierwszego ad.3)
ad 4. potrzebnie - niepotrzebnie to się jeszcze okaże  😁
ad. 5 w sprawie IO muszę Cię rozczarować/zadowolić -byłeś pierwszy  😂 (niestety na tym forum i innych, bardzo często IO są przywoływane jako argument gdy adwersarz nie ma już nic do powiedzenia)
ad.6 chyba, że przenośnie są infantylne
ad.7 ...i całe szczęście ...ja z kolei nie widzę sensu dalszego tłumaczenia Tobie dlaczego coś mi się nie podoba i w jakim kontekście (ile razy można pisać to samo?)

BTW - nie ma jak żywa konwersacja przed snem  :kwiatek: miłej nocy


a moderatorki przepraszam za kolejnego  🚫
[quote author=królik link=topic=12269.msg390506#msg390506 date=1259363274]
ja z kolei nie widzę sensu dalszego tłumaczenia Tobie dlaczego coś mi się nie podoba i w jakim kontekście (ile razy można pisać to samo?)
[/quote]

Wreszcie! Wreszcie napisalas, ze Tobie sie nie podoba, a nie, ze ich klus jest malo efektywny. Jezeli nie widzialas tych koni na zywo to prosze uwierz mi na slowo, sedziom swiatowej klasy oraz fotokomorkom na zawodach, ze ich klus jest efektywny 😉 Nawet jezeli dla CIebie jest najbrzydszym klusem na swiecie 🙂

I prosze nie mow mi, ze przyklad z IO jest wtedy kiedy ktos nie ma nic do powiedzenia, a juz na pewno nie dotyczy to mnie, bo pisac na ten temat moge do rana 😉

Moderatorek nie musisz przepraszac, ozywiona dyskusja jak najbardziej na temat.

Pozdrawiam
Mój pierwszy post:
[quote author=królik link=topic=12269.msg390205#msg390205 date=1259344736]
(...) - ich ruch w ogóle mi się nie podoba, maksymalnie wynaturzony, nieergonomiczny, akcja kończyn głównie w płaszczyźnie pionowej z jednoczesnym brakiem pracy na przód (no cóż...nie da się ukryć, że są to konie kareciane).
[/quote]

więc o jakim "wreszcie" mowa?  😂


to co zakładamy wątek pt. "IO jako takie, jak nie takie no to jakie i dlaczego" -  będzie wesoło, emocje gwarantowane  😜

pozdrawiam
E tam, ja, gdybym była milionerem, kupiłabym sobie takiego konia, by na niego patrzeć. 😉 Niezłe są!
Zairka   "Jeżeli jest Ci pisany to będzie Twój..."
28 listopada 2009 11:02
tu pod siodłem w galopie 😍

i w wersji ujeżdzeniowej
To ja się wtrącę, bo wam się trochę wątek pogubił. Te konie mimo, że w jednej rasie, to jednak są to dwie różne podgrupy, jedne hodowane z przeznaczeniem wierzchowym a drugie zaprzegowym. I nie można ich porównywać użytkowo. Nikt nie zabroni wsiadać na zaprzęgowego konia, jak też nikt nie zabroni zaprzac ujeżdżeniowca czy skoczka.  Co kto woli. Wiadomo, że konkurowanie pod siodłem konia typwo zaprzegowego z rasami wierzchowymi jest trudne, ale obecnośc fryzów na wrocławskim CDI pokazuje ze przy ciezkiej pracy można.
Co do ergonomii: skok przez przeszkodę 80cm na wysokości 150cm nie musi być niergonomiczny, bo wystarczy ze koń jest miękki i elastyczny a przeleci się nam przez tą przeszkodę cudownie wręcz. Inna rzecz, że taki skok jest nieekonomiczny. I wracając do ergonomii, jeździłam na fryzach, które również mają wysoką efektowną akcję nóg i są przy tym mega wygodne. Takze taka akcja nie musi być nieergonomiczna.

A skoro taka rasa dała rae kłusem wygrać MŚ, znaczy ze jest równieź efektywna. Nikt hodując taką rasę współcześnie nie produkowałby czegoś co będzie tylko ładnie wyglądać, bo dziś się liczą wyniki użytkowe konia, a nie żeby podskakiwał ładnie do góry. Zobaczcie jaki te konie mają obszenry wykrok w kłusie. Łapy idą wysoko do góry, ale tył wypycha całość do przodu jak sprężyna coby nie zostać w tyle za innymi jednak.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się