WYBIERAMY BYKA ROKU!

nie zauważyłam, żeby ktokolwiek miał problem. Może ze względu na krótkowzroczność, a może dlatego że jest to zwykła rozmowa  👀

z "tę formę" miała rację i nikt nie powiedział, że jest inaczej. Dodałam cosik od siebie, może niepotrzebnie, ale to chyba nie jest problem?  🙄
Luz, nikt tu nie ma problemu. Forum słynie z wymiany poglądów i dyskusji na różne tematy, tak? 😎
Moona dobrze mówi, odniosłam się tylko do tego jednego przypadku.
Miodek twierdził, że dzisiaj już obie formy tę/tą są poprawne, choć "tę formę" uświęcona tradycją  🤣
dempsey   fiat voluntas Tua
18 lipca 2009 01:23
a mnie jednak razi ta forma potoczna. z drugiej strony trzeba przyznac, ze forma prawidlowa w niektorych sytuacjach robi wrazenie jakiegos nienaturalnego zadecia, albo brzmi pretensjonalnie. 
ech jak to mowia  "polska jezyk trudna jezyk" 😉
Urzekły mnie: "świerzo" i "bólić"  😀
Tak sobie pomyślałam - co my się tu forumowymi błędami przejmujemy...
Z ogólnopolskiego serwisu informacyjnego (z jednej strony, bez szperania):

"Na koniec swojej przemowy rozległy się oklaski."
"Połeć uważa, że władze Warszawy kupców traktują źle, narzekają też na brak informacji." (na pewno chodzi o to, że władze narzekają na brak informacji?)
"Pan Roman, jeden z handlujących w KDT mówił do zebranych pod halą kupców mówił w TVN - [...]"

Fajnie, takie 2 w 1 - informacja i rozrywka 😉
Ukryć się nie da, że jej już nic nie pomorze, ale ona sama na siłę próbuje dorównać swojej nastoletniej córce.



Jak nie pomorze, to może mazowsze?
trzynastka   In love with the ordinary
22 września 2009 10:57
Aaa... uprzedziłaś mnie 😉

z Basha :

X: pomorze ktoś?
Y: niestety mazowsze

😂
O tym właśnie myślałam 😉
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
22 września 2009 11:15
Dobrze, że wy takie uczone i bezbłędne jesteście.  😁

E tam, zaraz bezbłędne  😁
Nie mogłam się oprzeć  😍 To jest po prostu Mistrzostwo Polski  😁  🙇
"Zaówarzyłam"
Młodszy Brat , kolegi w 4 klasie podstawówki napisał : śeł ^^  Nie ma to jak śeł uczyc .
pony   inspired by pony
07 grudnia 2009 21:26
a moj znajomy jak był mały napisał OŚĄ
Ja jak byłam w przedszkolu napisałam pocztówkę do rodziców - zaadresowałam je do miasta UĆ
dragonnia   "Coś się kończy, coś się zaczyna..."
07 grudnia 2009 21:37
Ja jak byłam w przedszkolu napisałam pocztówkę do rodziców - zaadresowałam je do miasta UĆ


Dobre 🙂  Przez moment zastanawialam się o jakie miasto Ci chodzi 🙂
guula   Miałam zamiar coś zmienić... Zmieniłam zamiar
08 grudnia 2009 00:20
Niezłe te byki  😁
Moja koleżanka kiedyś namiętnie pisała "wogle"  🤣
dempsey   fiat voluntas Tua
08 grudnia 2009 00:44
Nie mogłam się oprzeć  😍 To jest po prostu Mistrzostwo Polski  😁  🙇
"Zaówarzyłam"


😁
Co prawda to po angielsku, ale kolega mnie powalil na lopatki: awaying (od away)
to moja nauczycielka od angielskiego mówiła mi,że jeden uczeń napisał 'musk' i ona się zastanawiałam dobre 10min co uczeń miał na myśli  😁 ale szczerze mówiąc ja też na początku nie wiedziałam co to za wyraz  😁
Averis   Czarny charakter
08 grudnia 2009 16:12
Jak dla mnie, to bykiem roku jest pisanie 'bynajmniej' w znaczeniu 'przynajmniej'. Słowniki nie gryzą  🙄
In.   tęczowy kucyk <3
08 grudnia 2009 16:43
Averis, dokładnie! Białej gorączki dostaję jak to widzę :/

A z ang - kolega: "I'm sorry very much"
A mnie ostatnio irytuje używanie słowa "dokładnie" zamiast "właśnie". In, słowniki nie gryzą 😉
In.   tęczowy kucyk <3
08 grudnia 2009 16:51
hmm...
dokładnie - ściśle, konkretnie
właśnie - wskazuje szczególny nacisk.
Więc o co Ci chodzi abre?


Przepraszam, powinnam napisać "Averis, mam ściśle taki sam pogląd".

Muszę pisać, co mnie irytuje?  🙄
O to, że "dokładnie" w języku polskim nie jest odpowiednikiem "właśnie" ale kalką z języka angielskiego.

Jeśli chcesz powiedzieć, że się z kimś zgadzasz, że ma rację to powinnaś użyć sformułowania "właśnie tak!" a nie "dokładnie". Dokładnie możesz wykonać rysunek techniczny, możesz zrobić dokładną kopię obrazu.
"Dokładnie" (w tym kontekście) może być irytujące, bo to kalka z angielskiego "exactly!". Polski odpowiednik to "właśnie!".
P.S. Powtórzyłyśmy się, ale niech już tak zostanie, żeby abre nie wyszła na jedyną czepialską 😉
Hej, ja się nie czepiam (przynajmniej nie zawsze). Zabawnie wyszło, to się wtrąciłam 😉
Averis   Czarny charakter
08 grudnia 2009 17:18
Zapraszam na wykład z Kultury języka polskiego 😉 Po 2 miesiącach chodzenia na ten przedmiot zaczniecie wsłuchiwać się w głos pana zapowiadającego przystanki w tramwaju i zastanawiać się, czy aby na pewno dobrze zaakcentował 'Rondo Radosława'. Nie mówiąc o tym, że zaczniecie mieć wrażenie, ze 90 % społeczeństwa (łącznie z Wami) nie umie mówić po polsku.

In.   tęczowy kucyk <3
08 grudnia 2009 17:25
Ale jest poprawne? Jest. Koniec.
Mnie irytuje "pisze", ale już się nie czepiam. Uznali, jest poprawnie. Dziękuję.
Bynajmniej używane zamiennie z przynajmniej nie jest poprawne. Pewnie za kilka lat też uznają za poprawne i zmienią znaczenie słowa, ale cóż. Będzie poprawne. I tyle. Wtedy przestanę się czepiać.
Averis   Czarny charakter
08 grudnia 2009 17:54
In.Nie, nie jest poprawne ze względu na kryterium wystarczalności. Wprowadzanie nowego słowa, które ma ten sam zakres znaczeniowy, co wyraz już istniejący w danym języku jest błędem. A 'pisze' również nie jest poprawne i do tej pory nie weszło ani do normy wzorcowej ani też użytkowej. A przynajmniej Rada Języka Polskiego nic o tym nie wie. Tak samo jak na temat 'poszłem' jako formy uznanej za poprawną.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się