Aparacik - poprawa urody czy konieczość?

Mi ort zabronił jedzenia w wyciągach - można sobie zamki poodklejać.
Ja je zakładam na noc. W szkole nie mam i po południu znowu zakładam.
Powiedziała ortka, że mogę w nich jeść.
Próbuję, ale pękają prędzej czy później. A że nie bardzo lubię to uczucie czy połykanie tych gumeczek, to czasem po prostu ściągam zanim zacznę.
Mam nosić w dzień tyle, ile dam radę.
no to tak jak ja ; )

a, ze sie tak zapytam jakie masz zwierzatko na tych gumkach ?
mi ortka kazała nosić boczne gumeczki(3-6) przez cały dzień i całą noc  😵 jednak ja noszę je tylko po szkole i na noc  bo nie wyobrażam sobie biegania na każdej przerwie żeby zdejmować i zakładać wyciągi,bo ja ciągle coś jem 😂
ale właśnie dzisiaj byłam na wizycie i światełko w tunelu już jest coraz bliżej  💃

a na opakowaniu od gumeczek mam słonia i nosorożca  😎
Ja mam przepiórkę  🤣
To macie lekkie.
Ja miałam żólwia, teraz mam jednorożca 😉
a królik co oznacza? 😉
już jestem po 😉
baaaardzo dziwne uczucie pozbyć się kawałka szczęki  🤔wirek:!
płytka retencyjna jak na razie bardzo mnie denerwuje i średnio idzie w niej mówić (robię za atrakcję dla znajomych "powiedz to.. i to... i to.."😉. Efekt bardzo zadowalający!

mam pytanie czy po zdjęciu aparatu też miałyście wrażenie jakby zęby były bardziej żółte niż dotychczas?
stosowałyście jakieś wybielanie?
Pacjenci bardzo często wybielają sobie zęby po leczeniu aktywnym. Ponadto polecana jest "pasta" do zębów jeśli pojawiły się przebarwienia, poprawiają również stan szkliwa zębów. Adres ze zdjęciem: http://sklep.marku.send.pl/go/_info/?id=1029
Solina   Wszyscy mamy źle w głowach że żyjemy hej hej la la
10 listopada 2009 18:22
polecacie jakiegos dobrego ortodonte w krakowie ktory zrobi porzadek z zebami i zalozy aparat??
Solina, tak, ja chodze na osiedle II Pulku Lotnikow do dr Malgorzaty Lesniewskiej, chodze tam od lat, moj brat tez do niej chodzil
Solina   Wszyscy mamy źle w głowach że żyjemy hej hej la la
10 listopada 2009 19:13
Nav, II pułku lotniczego to nie daleko od mojej babci 🙂 a moglabym prosic o adres i nr tel ?
A coś bliżej centrum lub Wieliczki? słyszał ktoś o BJB na Lubicz 24?
Specjalistyczny Gabinet Ortodontyczny
Lek. stom. Małgorzata Leśniewska
os. II Pułku Lotniczego 22
tel. 0605 59 39 00

prosze  🙂
Hehe a mi dziś sciągnęli górę 😅 po prawie 2-óch latach. W końcu... Jest mi dziwnie i nie poznaję właśnej facjaty w lustrze.
Kwestia przyzwyczajenia. I hope 😁
Mazia   wolność przede wszystkim
24 listopada 2009 08:01
Vuko zazdroszczę...ale ja też mam już bliżej niż dalej...podobno jeszcze w tym roku jednego łuku pozbędę się  😅 niestety to nie koniec leczenia... potem bedę miała usuwane przerośniętę wędzidełko, dorabianie ukruszonego zęba i wstawianie implanta... nie wspomnę o kolejnych 3 dziurach do leczenia 😵
Ale cóż zrobić...może kiedyś w końcu wyjdę na prostą, szczególnie finansową  😉
Kami   kasztan z gwiazdką
24 listopada 2009 10:11
W Krakowie polecam dr Piotra Kaperę - przyjmuje na Starym Bieżanowie. W necie można wygooglać sporo opinii na jego temat, jeden z najlepszych w swoim fachu.  🙂 Po 2,5 roku noszenia stałego aparatu mam prościutkie ząbki  😅
Ja w Krakowie polecam Studio Stomatologii Estetycznej i panią doktor Golarz.
Dziś byłam na ściągnięciu retencyjnych, bo miałam rezonans.
W środę idę je założyć spowrotem.
To już 2 lata jak mam aparat stały zdjęty, a druciki dalej od wewnątrz być muszą.
I słusznie, bo nie mam ich już 10h i czuję, jak się zęby przestawiają  😵
yga   srają muszki, będzie wiosna.
04 grudnia 2009 10:55
Cześć dziewczyny
szukam dobrego ortodonty/ortodontki w Lublinie.
Znacie kogoś godnego polecenia?
Swoją drogą dziewczyny, ma któraś z was wadę ortognatyczną? Tzn. przerost/niedorozwój kości szczęki lub żuchwy? Czy waszym problemem są "tylko" krzywusy w jamie? Pytam tutaj bo aparat to część leczenia takiej wady, więc chyba do tematu się zalicza 😉
Ja przez długi czas nie wiedziałam, że prawidłowy zgryz to górne zęby lekko przed dolnymi, dowiedziałam się dopiero wtedy, kiedy zaczął mi przeszkadzać mój wygląd i to, że nie umiem odgryźć plasterka sera, sałaty, pomidora itp. Może któraś z was ma taką wadę (progenia, retrogenia)?
Ja mam, która ujawniła sie juz w dziecinstwie, sprowadzoną do zgryzu prostego czyli dolne na równi z górnymi (no moze ciut cofniete dolne). Lekarz wtedy stwierdzil ze jest ok, ze nic juz sie nie zrobi.
Na ogół mi to nie przeszkadzało, ale zgryz prawidłowy to nadal nie jest. Planuje wlasnie sie wybrac do orto zeby zobaczyc co z tym dalej zrobic, czy cokolwiek sie da bez operacji (która jest ze tak powiem bardzo 'inwazyjna', no i cena dwucyfrowa..).
Z tym ze z tego co sie laicko orientuje to tego typu wady nie da sie wyleczyc samym aparacikiem (jedynie jako przygotowanie do operacji), bo przeciez szczeki/rzuchwy to nie skróci, nie cofnie, jedynie jakos zeby naprostuje. U mnie jeszcze problem się pogłębił odkad wyrosły mi 8ki na dole -__-
Ja mam, która ujawniła sie juz w dziecinstwie, sprowadzoną do zgryzu prostego czyli dolne na równi z górnymi (no moze ciut cofniete dolne).
Z tym ze z tego co sie laicko orientuje to tego typu wady nie da sie wyleczyc samym aparacikiem (jedynie jako przygotowanie do operacji), bo przeciez szczeki/rzuchwy to nie skróci, nie cofnie, jedynie jakos zeby naprostuje. U mnie jeszcze problem się pogłębił odkad wyrosły mi 8ki na dole -__-

Twoja żuchwa jest cofnięta i jeszcze trzeba ją cofnąć, czy może jest ona wysunięta za bardzo?
Żuchwa - poprawna pisownia  :kwiatek:
Najlepiej wybrać się do ortodonty, zrobić pełną diagnostykę: wyciski, zdj.pantomograficzne, cefalometryczne, zewnątrzustne i wewnątrzustne. Lekarz zapewne po wnikliwej analizie przedstawi możliwe rozwiązania. 🙂
Evson, takie wady są uleczalne moim zdaniem jedynie operacyjnie, żadne kamuflaże nic nie dają, często po niby poprawnym ustawieniu zębów w wadach tego typu wada sama powraca.
Sam ortodonta nic tu nie poradzi i trzeba wybrać się do dobrego chirurga szczękowego. Jeśli twoja wada wg lekarza kwalifikuje się do operacji, to jest ona refundowana przez NFZ 🙂
Evson, skąd jesteś?
Żuchwę można skrócić, a sama operacja nie jest taka straszna, jak się wydaje.
Forkate, ja mialam za mala szczeke, mialam usunietych pare zebow, teraz mam aparat.

Niby przyzwyczailam sie do niego juz, ale to nie zmienia faktu, ze nie moge sie doczekac zdjecia  😉 a to jeszcze z 1-1,5 roku  🙄
Fakt Żuchwa  🤣 (od lat wydaje mi sie ze żuchwa i żebra pisze sie przez 'rz'  🙄, masakra)
Takze wlasnie planuje skonsultowac to z lekarzem, praktycznie od zdjecia aparatu (czyli jak mialam 12 lat) nic z tym nie bylo robione, bo zostało powiedziane na zakonczenie ze ''tyle da sie zrobic i nic wiecej''. Po prostu rodzice zabrali sie za to jak bylam dzieckiem, zebym pozniej nie miala zebow dolnych wysunietych przed przednie i tyle co dało rade zrobic bez operacji ortodonci zrobili - do zgryzu prostego.
Dopiero niedawno zainteresowalam sie ponownie tematem, w sumie jestem w wieku w którym operacja jak najbardziej, bo szczeki juz nie rosną.
CuCuLa- wysunieta do przodu za bardzo, znaczy dramatu nie ma ale jednak dolne zeby są na równi a powinny byc troche cofniete w tyl.
Forkate- a to nie jest czasem tak, ze NFZ refunduje tylko te przypadki które są dosc ekstremalne, w sensie poprawka nie dotyczy tylko wyglądu ale przede wszystkim poprawy stanu zdrowia (jesli wada uniemozliwia/utrudnia normalne jedzenie, czy co tam jeszcze) ? tak mi sie obiło o uszy.
Czy Ty moze mialas taka operacje?
Jestem z Częstochowy, wiec zadupie, ale wiadomo ze do jakiegos polecanego chirurga moglabym sie przetransportowac gdzies w Polske. Choc ortodonte wolalabym miec na miejscu.
Bez NFZ na pewno nie dam rady, chyba bym musiala zapomniec o studiach i jezdzie konnej forever, zeby uciulac kase na taka 'impreze'.
CuCuLa

Ajjj, jak słodko przekręciłaś mój nick  😁
Kiedyś widziałam cosik takiego jak odwrotna proca bródkowa, to takie cudeńko na bródkę się zakłada, pasy idą wokół głowy i ma to za zadanie cofanie żuchwy.
Jak trafisz na profesjonalnego ortodontę to wyśle Cię do chirurga szczękowego jeśli będzie taka potrzeba.
...zebym pozniej nie miala zebow dolnych wysunietych przed przednie i tyle co dało rade zrobic bez operacji ortodonci zrobili - do zgryzu prostego.
Twój opis wskazuje na to, że masz zakamuflowaną progenię (inaczej przodozgryz, prognatyzm żuchwowy). A jak z wyglądem, bardzo rzuca się w oczy?
Forkate- a to nie jest czasem tak, ze NFZ refunduje tylko te przypadki które są dosc ekstremalne, w sensie poprawka nie dotyczy tylko wyglądu ale przede wszystkim poprawy stanu zdrowia (jesli wada uniemozliwia/utrudnia normalne jedzenie, czy co tam jeszcze) ? tak mi sie obiło o uszy.Czy Ty moze mialas taka operacje?
O tym decyduje chirurg, ale z tego co wiem każda taka wada powoduje powikłania zdrowotne - złe ścieranie się zębów, problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi, utrudnienia w jedzeniu itp.
Przypuszczam, że jeśli miałaś robiony kamuflaż w dzieciństwie, to Twoje dolne zęby są pochylone do wewnątrz ust, a górne nieco wychylone - to nie jest normalne i prawidłowe położenie zębów i jakby je ustawić normalnie - miałabyś przerwę między zębami górnymi a dolnymi, przy czym dolne byłyby wysunięte do przodu.
Ja przygotowuję się ortodontycznie, operację będę mieć na NFZ a mój przypadek nie jest ekstremalny 🙂
CuLuLa, chyba piszesz o masce Delaire'a, którą się stosuje raczej u dzieci w czasie wzrostu kości - podobno bół i męczarnia, aczkolwiek słyszałam, że daje jakieś efekty.
Evson aha, ta operacja jest zdrowotna, a poprawa wyglądu twarzy to cudowny efekt uboczny 🙂
Forkate, ja mialam za mala szczeke, mialam usunietych pare zebow, teraz mam aparat.

Niby przyzwyczailam sie do niego juz, ale to nie zmienia faktu, ze nie moge sie doczekac zdjecia  😉 a to jeszcze z 1-1,5 roku  🙄

Nav, napisz coś więcej 🙂
CuLuLa sorry  😡 roztargnienie to moje drugie imie  🤣
Cos mi swita ze maske miałam jako dziecko (o ile dzialala to nie wiadomo, byla szyta przez moja mama, pod dyktando p.ortodontki, ale ciekawe czy dzialala tak jak oryginalne), wygladalam jak kosmita w tym  😉 moze ona cokolwiek uratowala. Pozniej aparat, chyba glownie na zasadzie rozsuniecia górnych zebów (choc nie powiem ze efekt szpar ktore po nim mialam szczegolnie mi sie podobal  🤔 )
Forkate pw 😉
Forkate, nie znam tej drugiej nazwy, widziałam dorosłą pacjentkę z procą.
Forkate, chyba nic wiecej w tym temacie nie mozna dodac  😉 mialam usuwane zeby na dole, juz nie pamietam, ktore nawet  🤣 czworki chyba, ale pewna nie jestem. usuwane mialam niedlugo przed zalozeniem aparatu. I jak bylam mniejsza mialam tez jakies na gorze CHYBA usuwane, ale tego to juz totalnie nie pamietam  😉

a aparat nosze od Sylwestra 2008/2009  😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się