Słoma czy trociny?

Lotnaa   I'm lovin it! :)
11 września 2009 17:26
Len jest świetny (tutaj to się nazywa flax), ale niestety jest droższy od trocin  🙁

U nas kilka koni stoi też na czymś co przypomina piasek dla kotów. Rewelacyjnie wchłania, szybko się sprząta. Ale jednocześnie nie użyłabym tego w boksie, gdzie nie ma gumowych mat, bo jakoś to takie mało puszyste...
może mi ktoś podpowiedzieć gdzie mogę kupić w rozsądnej cenie wióry z tartaku w okolicach mikołowa/katowic/żor??
A ja mam pytanie ! gdzie można w okolicach Zielonej Góry kupić trociny ?
ponoć przeprowadzono badania które wskazały ze "podściółka ze słomy pszennej zmniejsza ilość amoniaku w powietrzu" cyt. z ŚK 10/2009

akurat udało mi się zakupić słomę po 50 groszy za kostkę hihihih
Jeśli chodzi o pracochłonność jestem wielką fanką lnu, konie też lubiły go wcinać, potem są trociny a słoma na szarym końcu (torfu nie przerabiałam). A konie pewno wybrałyby słomę, len a trociny na końcu.
ovca   Per aspera donikąd
22 listopada 2009 16:06
Ja uwieeeeelbiam trociny.
Konie stoją u nas tylko na karmienie w stajni, poza tym cały czas sobie chodzą i skubią co mają ochotę (poza zimą, kiedy śpią w stajni-wtedy zawsze stosujemy słomę, bo nie da się załatwić trocin), więc nie ma problemów z wyjadaniem "spod siebie".

Mamy odpowiednie "łopatograbie" i jedyna robota w boksach, kiedy są trociny, to zebranie kup- i załatwione  💃
gdzie można dostać taką ścółkę z lnu/torfu? wujek gugle niewiele podopowiada
arivle   Rudy to nie kolor, to styl życia!
26 stycznia 2010 21:00
Kochani, gdzie najtaniej dostanę trociny, podłorze lniane, albo ine cudo dla konia po kolce? Z zalecenia weta ruda nie powinna stać na słomie, więc szukam czegoś innego. W tej chwili stoimy na podłorzu lnianym, ale mam możliwość kupna odrazu całej palety, a na to mnie aktualnie nie stać. Czy moża postawić konia na trocinach ze stolarni, czy muszą być jakieś specjalne?
poewnie gdzieś już na forum było, ale to dla mnie bardzo, bardzo ważne, tak jakby na już...  🤦
:kwiatek:
Arvile, moj stoi na trocinach ze stolarni, tylko trzeba miec zaufane miejsce, zeby sie nie okazalo ze w trocinach sa opilki metalu albo np. gwozdzie. trociny nie sa jakies specjalnie odpylane i musze powiedziec ze sie nie pyla raczej.
W lecie, jak jest sucho to pyla sie bardziej, ale wtedy scielimy jak konia nie ma w boksie, to sobie potem opada a jak Mlody wraca do boksu to po 10 minutach nie ma sily by tam choc pol pylka przetrwalo  😁 zdolna bestyja.
jesli chodzi o oplate to placimy tyle samo za pensjonat co wszyscy. trociny (zarowno transport jak i surowiec) nasze, choc nie ukrywam, ze mam je co najmniej na warunkach promocyjnych i mocno preferencyjnych  😀 😅

a mnie ciekawi to co powiedzieliscie, ze konie jedza len  🤔 nie zatruja sie? nie wiem jak to wyglada, ale len jako taki kojarzy mi sie tylko z materialem. konie powinny to jesc? Pytam, bo Mlody pochlonie wszystko, a z kalkulacji (700 zl za palete ktora na 3 konie styka na 2,5 miesiaca) wychodzi mi ze trociny sa duzo drozsze (len 100-110 zl mies/ trociny odpylane ok. 300 zl)
arivle   Rudy to nie kolor, to styl życia!
27 stycznia 2010 17:55
Kaprioleczka- dzięki wielkie  :kwiatek:
Mam jeszche jedno pytanie, czy można mieszać trociny z podłorzem lniamym, czy najpierw muszę wyrzucić cały len a potem wsypać trociny?  🤔
Osobiście polecam firmę "transwiór" bardzo dogodne ceny
arivle   Rudy to nie kolor, to styl życia!
27 stycznia 2010 21:24
Kaprioleczka- dzięki wielkie  :kwiatek:
Mam jeszche jedno pytanie, czy można mieszać trociny z podłorzem lniamym, czy najpierw muszę wyrzucić cały len a potem wsypać trociny?  🤔

I jeszcze jedno pytanie, po ile l. najczęściej są pakowane trociny, albo inaczej, ile trocin trzeba wsypać do bokssu na raz, a ile dosypoywać potem? W litrach najchętniej.

(przepraszam, że cytuje własny post, ale odpowiedz na to pytanie jest dość ważna dla mnie, właściwie jak najszybciej muszę coś zamówić.)
Len którego używałam to była bardzo drobna sieczka z mocno wyschniętego lnu, nic im nie było jak sobie trochę podjadły. Nie skubały tego lnu tak jak słomy, tylko sobie świeży męmliły troszkę.
[quote author=arivle link=topic=458.msg460537#msg460537 date=1264614929]
Kaprioleczka- dzięki wielkie  :kwiatek:
Mam jeszche jedno pytanie, czy można mieszać trociny z podłorzem lniamym, czy najpierw muszę wyrzucić cały len a potem wsypać trociny?  🤔

I jeszcze jedno pytanie, po ile l. najczęściej są pakowane trociny, albo inaczej, ile trocin trzeba wsypać do bokssu na raz, a ile dosypoywać potem? W litrach najchętniej.

(przepraszam, że cytuje własny post, ale odpowiedz na to pytanie jest dość ważna dla mnie, właściwie jak najszybciej muszę coś zamówić.)
[/quote]

z tego co doczytalam, worki 20 kg, i worek styka na 1,5 tygodnia, ale zalezy jakiego masz konia. Mi by nie starczyl na tydzien.
u siebie mam takie male worki (jak na owies) i schodzi mi worek takich dziennie. tylko ze ten worek wazy moze z 5 kg. Na poczatek sypalismy do boksu takich workow 3-4.
generalnie trzeba sobie poscielic tak, zeby nie zrobil sobie krzywdy. poszukaj tez w internecie jakiegos tartaku w poblizu siebie, moze akurat dostaniesz cos gdzies po promocyjnej cenie. no chyba ze musisz miec super odpylone. Ale te nieodpylone naprawde niewiele maja pylu.
Czy mozna mieszac z lnem nie wiem, ale mysle ze to akurat zaden problem.
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
14 marca 2010 21:52
Dziewczyny, możecie podać mi jakiś namiar na dystrybutora/ow sciółki lnianej? najchetniej w Warszawie, najchetniej z cennikiem  :kwiatek:
len mi potrzebny na przedwczoraj  😵
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
16 marca 2010 10:22
UP!

nikomu naprawdę nie przychodzi nic do głowy?
poki co sama znalazłam 2 strony, na jeden jest informacja, że termin realizacji to 14 dni, druga ma dość wysoką cenę 🤔
Edytka tu masz link do ściólki lnianej, cena wydaje się rozsądna 😉
http://www.allegro.pl/item911161061_lniana_sciolka_dla_koni_ecoflax.html
Ja wolę trociny, chyba że konie dostają mało siana i mają się nudzić i stac o pustych żołądkach większą część dnia. Trociny moim zdaniem się dużo łatwiej sprząta, mniej sie ich zużywa i jest ogólnie czyściej w boksach. Ale żeby mieć sucho i czysto w boksie trzeba przynajmniej te 2 razy dziennie sprzątać bobki(jak konie są cały dzień poza boksem, to raz wystarczy) i przerzucać je co 2-3 dni tak by wybrać spod spodu to co mokre, a zostawić suche samo suche. Jak konie stoją w boksach dużo to mokre powinno się wybierać codziennie. Ale tego mokrego wychodzi mniej jak przy słomie. Oczywiście zdarzają sie konie brudasy, co stojąc na trocinach robią takie pobojowisko, że cięzko to posprzątać - moja do takich należy 😁 Ale i tak wole trociny od słomy.
Niezaleznie od tego co ja wolę u nas w stajni zimą konie stały na słomie(stoją w stajni angielskiej i na głębokiej ściółce słomy teoretycznie powinno być im cieplej, poza tym zimą trocin ze stolarni się nie załatwi), ale od wiosny do jesieni mają trociny(takie zwykłe grube wióry ze stolarni) - teraz przestawione na trociny będa lada dzień, tylko niech zima sobie pójdzie ostatecznie.

CO do zużycia litrami trocin - zalezy to od konia, w przypadku koni które stoją dużo w boksach ja zużywam worek 20 litrowy na tydzień na dościelanie. W przypadku koni, które spędzają w boksie tylko noc taki worek wystarcza na 1,5 tyg, a w przypadku czystych koni nawet na 2. Ale to zależy też od  tego jak chłonne są trociny i jak gruby materac się z nich robi. Wychodzi więc chyba podobnie jak len w takim razie.
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
16 marca 2010 14:48
anja to ogłoszenie już widziałam 😉 zadzowniłam jeszcze do Eggersmanna, bo oni mają 2 rodzaje ściołki lnianej i chyba wezmę tę ichniejszą.
ale dalej mam wrażenie, że mało u nas ofert ściołki lnianej  🤔

branka w naszym przypadku len wychodzi taniej od trocin (paleta lnu 684, paleta trocin 845, obie po 18 bel). poza tym len nie zakwasza podłoża, będzie co z nim zrobić po wyrzuceniu wszystkiego z boksu (a z tego co wyczytałam pełne czyszczenie wykonuje sie raptem raz na 3 miesiące) 🙂
Ano o lnie rzeczywiście słyszałam, że tańszy, zresztą widziałam i mi się podobał jako ściółka.
Ja się spotkałam i w przypadku trocin ze ścieleniem obficie i wymianą całości nawet raz na pół roku(np z okazji odrobaczania). Tak mieliśmy w stajni gdzie pracowałam 2 lata temu - ścieliliśmy trocinami Allbed  http://www.allbed.ie/  i tylko się 3 razy dziennie sprzątało kupy i raz dziennie wybierało to co mokre, dościelało raz na 3 dni i było zawsze czyściutko, trociny nie robiły się jakieś ciemne czy zółte przy takim sprzątaniu, zawsze były suche i jasne 🙂 I całość nie musiała być wybierana częściej jak raz na kilka miesięcy.
budynio   powrót do świata dźwięków!
16 marca 2010 15:13
Edytka moje konie stoją na mixie trocin z torfem, wychodzi mnie to 684 zł za paletę 18 szt. kiedy ścielisz po raz 1szy dajesz do boxu (zleży od wymiarów my mamy 3x3) 4 baloty i przez najbliższe 3 do 4 tyg nie dościelasz - tylko wybierasz kupy i mokre. potem w zależności od tego jak koń brudzi i rozdeptuje od 0,5 do 1 balika na tydzień. ja mam kobyłę której codziennie trzeba dużo wybierać bo wali kupska i rozdeptuje na miał - jej ścielimy dużo ale mam wałka co robi w jedno miejsce i jemu naprawdę malutko co by miał świeżo.
dla mnie to super opcja, nie śmierdzi, po wyprowadzeniu konia z boxu ściągam z niego trochę kurzu a nie zaklejki. kopyta im się b poprawiły, żeby miały co żuć dostają ful siana i jestem zadowolona.
Jak by ktoś chciał kontakt do osoby w wawie która zajmuje sie rosprowadzaniem ściółki lnianej, to piszcze na pw.
Jest faktycznie tansza i lepsza od trocin ( trociny tak nie zatrzymują zapachu).
Do mnie paleta dojechała w dwa dni, tak ze super.
Arimona, a w jakiej cenie za paletę?
Arimona też bym prosiła o cennik i namiary na PW  :kwiatek:
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
17 marca 2010 19:39
ja mogę podać cennik Eggersmanna:
podściołka lniana, paleta 18x20kg kosztuje 684.13zł (w cenie wliczona jest dostawa)
piasek lniany (jest drobniejszy), paleta 18x21kg kosztuje 666zł (j.w.)

dane kontaktowe są na stronie eggersmanna 😉
Wszystko fajnie można postawić konia  na trociny , tylko w większości stajni konie dostają siano dwa razy dziennie - rano i wieczorem i koń na trocinach przez cały okrągły dzień stoi o 'suchym pysku' ;/
niestety tak to zwykle jest w pensjonatach... chyba , że trzyma się u siebie to można sobie to sensownie zorganizować.
Edytka to są ceny netto czy brutto, i czy są one dla odbiorcy detalicznego czy hurtowego?
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
17 marca 2010 22:26
Sierra brutto + detal + dostawa. czyli po prostu takie ceny dla smiertelników 😉 hurtowych cen nie znam

Kupczak jeżeli w stajni dają mało siana, to wystarczy kupić sieczkę, która wypełni brzuch  😀
dziewczyny, nie znam dokładnie ceny ( bo zawsze mi to załatwiali w cenie pensjonatu i nie wiem jaka jest cena dla innych śmiertelników, i dopiero pierwszy raz zamówiłam odkąd sie przeniosłam)  :icon_rolleyes🙂 myślę ze lepiej zadzwonić i spytać. 
Kupczak jeżeli w stajni dają mało siana, to wystarczy kupić sieczkę, która wypełni brzuch  😀


Dzięki!  :kwiatek:

I robię podobnie jak Edytka: co prawda nie mogę narzekać na ilość zadawanego siana w stajni, ale dla spokoju sumienia koń do każdego posiłku dostaje dużą garść sieczki aby poprawić bilans włókna w paszy. Ponadto, stajenny wie, że trociniarzon należy rzucać zawsze po jakimś niewielkim plasterku słomy aby mogli sobie pochrupać i właśnie aby uniknąć sensacji żołądkowych. 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się