Dopasowanie siodła

Ja mam tak długiego konia, że spokojnie zmieściły by sie dwa 16"siodła  🤣
Czy któryś re-voltowy voltopir widzi jakieś "ale" na poniższych obrazkach? 😉




dureithel tak jakby lekko leciało do tyłu
anja Czyli tylny łęk powinien być wyżej? (patrze na te zdjęcia z całym koniem bo samo siodło robione lekko od dołu żeby poduszki lepiej uchwycić)
najbardziej widać to na pierwszym zdjęciu, spróbuj coś podłożyć pod tył i znowu zrobić zdjęcie. może będzie leżało lepiej- zobaczymy 😉
Jak mierzyłam to próbowałam tył podnosić (przód zresztą też - żeby zobaczyć różnicę) i było bardzo źle. Tzn wtedy nie było już równego nacisku tylko przód naciskał bardziej.
Ale może podniosłam za bardzo. Dorobię zdjęcia w różnych opcjach i może się uda na prostym koniu a nie na powyginanym w moją stronę 😉

Jeszcze jedno foto z dopiętym popręgiem
no ewidentnie wygląda jakby nie było równowagi, ale może niech się inni wypowiedzą 😉
Próbowałam dziś bezterlicówkę Freeforma Classic. Tylko stęp i pare prostych kłusa, jedno króciutkie zagalopowanie, bo koń jest nie w treningu i na więcej sobie nie mogę pozwolić niestety. Jutro jeszcze postępuje i pokłusuje. Mi się siedziało super, koń szedł fajnie, rozluźniony(szczególnie jak na to, że mało robi i ma prawo być sztywny), ale jest kilka 'ale'. Po pierwsze nie wiem czy w dobrym miejscu mam nogę, ja jeżdże teraz na długich strzemionach  i takie sobie też zrobiłam i miałam nogi zupełnie nie w tym miejscu gdzie te niby poduszki kolanowe. Nie przeszkadzało mi to, dobrze mi się siedziało, czułam się w reszcie tak jak chce sie czuć w siodle - swobodnie, ale jednocześnie stabilnie. Niemniej nie wiem czy tak jest ok. Zrobię jutro zdjęcia bo jestem ciekawa jak to z boku wygląda.

Ale druga kwestia - nie wydaje mi się, że to siodło do końca pasuje na konia... tzn mam wrażenie, że leży na kłębie. CO prawda to bezterlicówka, wiem że nie ma sztywnych elementów, ale myślałam, że będzie trochę miejsca miedzy przodem siodła a kłębem - tymczasem jest tam może 0,5 cm, w porywach centymetr... nie wiem czy tak ma być. Tak poza tym lezy dobrze, założyłam je z padem który ma lepiej rozkładać ciężar i robić miejsce na kręgosłup. Ale myślałam, że przestrzeni dla kłębu będzie więcej. Wiem, że mój koń teraz nie ma mięśni, ale nei ejst zachudzony a wielgaśnego tego kłębu to ona tez nie ma - jest średnio wykłębiona. Zrobię zdjęcia  tego jutro, choć uważam, że jak pasowac to bezpośrednio przy koniu, a nie po zdjęciach 😉 Założe je jeszcze jutro z ciekawości z żelem, z czaprakiem, popatrze jak sie układa jak jest dalej, bliżej kłębu... Dziś nie miałam na to czasu. Zauwazyłam w kazdym razie, że gdzie je położe to tam zostaje, nie przesuwa się do przodu czy do tyłu nawet o milimetr, co jest dobrym objawem.

Edit - heh poprawiłam literówki bo inne słowa niż planowałam mi powychodziły :P
caroline   siwek złotogrzywek :)
03 kwietnia 2010 12:46
dureithel, ja bym twoje siodło cofnęła o kilka centymetrów co najmniej - zobacz, popręg lezy tuż za łokciem, dla mnie to jest za blisko.
no i ja też mam wrażenie, ze siodło leci lekko na tył.
najbardziej niepokoi mnie porównanie pierwszego zdjęcia bez popręgu z tym z popręgiem - odnoszę wrażenie, że popręg ściąga siodło na przód. a to byłoby niestety mocno problematyczne...

branka, czekam na dalsze twoje opisy i wrażenia - bardzo to ciekawe z tymi bezterlicówkami 🙂
Ja własnie też, ale trochę się na nich nie znam. Terlicowe siodło jak dopasować wiem, a tunagle z beterlicówką to czarna magia 🙄 No nic, poczytam dzis wieczorem trochę o ich pasowaniu i zrobię fotorelację, moze ktoś będzie mądrzejszy. Tak czy tak nawet jak wezmę to siodło, to zrobię  termobrazowanie z masażystką, by zobaczyć czy nie ma punktów nacisku.
najbardziej niepokoi mnie porównanie pierwszego zdjęcia bez popręgu z tym z popręgiem - odnoszę wrażenie, że popręg ściąga siodło na przód.


Możliwe że założyłam inaczej bo to na dwa razy było robione.
Sprawdzę to na raz czy sie faktycznie nie przesuwa po dopięciu popręgu i później w ruchu z dopiętym.
Co to znaczy jeśli siodło by się przesuwało? (Poza tym że jest niedopasowane 😉)
Na tym zdjęciu miedzy łokciem a popręgiem luźno mieściła mi sie dłoń. To czarne tuż za łokciem to odstające przystuły (popręg obrysowałam na foto) 😉 i koń się wygina w moją stronę. Ale co do cofania to mimo tego się zgadzam.


Z tym leceniem w tył dam rade coś zrobić?
Dalej drążę temat właściwego dopasowania siodła, z ujeżdżeniówką prościej, ale czy macie zdjęcie dobrze dopasowanej skokówki na koniu?
podpinam się pod tajną a może ma ktoś linki do filmików z dopasowaniem skokówki, ja na moim koniu raczej nie mam problemów ale jak przychodzi do jakiegoś innego konia (inaczej zbudowanego niż mój) to pojawia się welon problemów i nigdy nie wiem czy nie będzie blokowało łopatki itp.
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
09 kwietnia 2010 22:00
łęk 2 Ken Taura to jaki odpowiednik w euroridingu?
Zrobiłam swojemu siodłu ujeżdżeniowemu 9 stopniowy test wg filmików Jochena Schleese, i powiem szczerze, że moje siodło dostało obiektywnie 8pkt/9pkt. Jestem pozytywnie zaskoczona, bo siodło szukałam, mierzyłam i dobierałam sama a wówczas nie znałam jeszcze tych filmików. Oczywiście siodło przeszło odpowiednią selekcję, najpierw oceniłam je sama (na ile umiałam) potem zrecenzował je koń (chodząc jakby mówił "mój Ci on" 😉 ). Niestety ostatnimi czasy zaczęłam widzieć, że coś jest nie tak, obejrzałam filmiki, zrobiłam mini notatki, kupiłam kredę i voila! Już wiem, dlaczego mam problem z siodłem!  😲

Najpiękniejsze w tym wszystkim jest to, że jak tylko wymienię wypełnienie (siodło jest/zaczęło być nierówno wypełnione) to jest spora szansa, że nasz Kiefferek dostanie 9/9!  😲  😀

Wszystkim polecam taki "rachunek sumienia w 9 krokach", no i wiedzy oraz doświadczenia nigdy dość  😉

Dla niezorientowanych:
- step 1
- step 2
- step 3
- step 4
- step 5
- step 6
- step 7
- step 8
- step 9




domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
13 kwietnia 2010 20:22
Witam. mysle ze moje pytanie bedzie tutaj odpowiednie. Czy poprzez niedopasowane siodlo ( za waskie :???🙂 moze pojawic sie kulawizna wygladajaca jak od biodra tzn chodzi mi ze widac ze cos u gory sie dzieje. czy mogla pojawic sie kulka na kregoslupie kiedy poduszki siodla sa po bokach?
caroline   siwek złotogrzywek :)
13 kwietnia 2010 20:28
Witam. mysle ze moje pytanie bedzie tutaj odpowiednie. Czy poprzez niedopasowane siodlo ( za waskie :???🙂 moze pojawic sie kulawizna wygladajaca jak od biodra tzn chodzi mi ze widac ze cos u gory sie dzieje. czy mogla pojawic sie kulka na kregoslupie kiedy poduszki siodla sa po bokach?

moim zdaniem to jest możliwe. ale weterynarzem nie jestem, konia ani siodła nie widziałam, więc na 100% nie wiem.
z pewnością wiem natomiast, ze za wąskie siodło robi olbrzymie spustoszenia w muskulaturze konia, co przekłada się z kolei na motorykę; niedopasowane siodło może miec nawet wpływ na zachowanie i charakter zwierzęcia. dlatego to co opisujesz wydaje mi się mozliwym następstwem użytkowania konia w niedopasowanym siodle.
Kulawizna od biodra przez złe dopasowanie siodła jest mało prawdopodobna, bo ani żaden mięsień okolicy biodra nie leży nawet w okolicy siodła, ani żaden nerw unerwiający te mięśnie nie leży w pobliżu siodła(chyba że siodło leży moooocno z tyłu wręcz na zadzie). Ewentualnie przez odciążanie przodu(spowodowane niewygodą źle dopasowanego siodła), nadwyrężenie kończyny miednicznej.
Sierra dziękuję Ci ślicznie za te filmiki !!
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
13 kwietnia 2010 21:03
Horsiaa moze zastosowalam zbyt ogolnikowe wyjasnienie. chodzilo mi o to ze nie jest to kulawizna ktora spowodowana jest bolem czy sztywnoscia gdzies na dole, z tym biodrem tez nie chodzilo mi doslownie o to. po prostu chcialam zobrazowac mniej wiecej ze widac ze cos z gory jest nie tak 😉

Aha przypomnialam sobie jeszcze. kon reaguje na ucisk tej gulki na kregoslupie i wkurza sie przy dociaganiu popregu nigdy tak nie robil. no i mozna tak powiedziec ze przy ogledzinach raz kuleje ( w sumie mozna to nazwac ze znaczy albo najlepiej przysiada delikatnie) a raz nie. widoczne jest to przy anglezowaniu zwlaszcza. brak kulawizny na lonzy czy luzem. 
i co z ta gulajka. ona jest na kregoslupie mniej wiecej gdzie jest koncowka prawie siodla. ale czy mogla sie pojawic skoro poduszki przeciez nie leza w tamtym miejscu. siodlo bylo zawsze z podkladka. czy mozliwe ze po wyjeciu podkladki siodlo ulozylo sie lepiej i kon zaczal isc swobodniej luzniej przez to ze nie bylo ucisku?

Zeby nie bylo z weterynarzem jestesmy w kontakcie caly czas ale mysle ze po to jest forum zeby zawsze spytac w koncu ludzkich doswiadczen i opinii nigdy za malo.
Mój koń ma dość 'okrągły' grzbiet i jest skromnie wykłębiony. Mam problem z ławkami (wg. P. Kostrzewy nie rażący, ale chciałbym się tym zająć): siodło jest na "uniwersalnego" konia, gdzie od wewnątrz jest więcej wypełnienia, od zewnątrz mniej - czyli siodło jest niepotrzebnie podnoszone przy kręgosłupie.
Inną sprawą jest to, że leci na tył - narazie inwestuję w podkładkę, ale chciałbym uporać się z tym na stałe.

Macie pomysły kto mógłby się zająć zmianą wypełnienia? Rozmawiałam z p. Kostrzewą ale jeszcze nie uzyskałam informacji. Czy ktoś to jeszcze robi?

Może macie sugestie modeli dla tak zbudowanego pana 🙂? Najlepiej na nim leżało moje stare kucykowe siodło i Prestige Lucky Dressage (ale ja w nim się czułam tak sobie).

Źle dopasowane siodło,które dodatkowo ma wąski kanał miedzy panelami,może się przesuwać na boki i uwierać sam kręgosłup,co jak dobrze zrozumiałam było powiedziane na jednym z filmików [font=Verdana]Sierry.[/font]
Dlatego ważne żeby odległość między panelami była duża i równa na całej długości siodła. Niestety w większości siodeł ta odległość się zmniejsza.
faszka, chodzi Ci o to, że trochę znasz angielski?
domiwa Kiedy pierwszy raz kupowałam siodło dla własnego konia nie miałam pojęcia o dopasowaniu siodła do konia. Wzięłam kilka na próbę żeby zobaczyć w którym mnie jest wygodnie. Bardzo się zdziwiłam kiedy pod jednym z siodeł koń okulał, zupełnie nagle i do tego stopnia że nóg przestawiać nie mógł. Chwilę mi zajęło wymyślenie że to (szok!) siodło 😉 Założyłam inne i cud 😵 kulawizna zniknęła.
To była cenna lekcja 😉
halo tak zrozumiałam z filmików Sierry czy dobrze mam nadzieje,że tak choć nie dam reki uciąć,bo ostatnio nie uczę się go regularnie.
Jak będę mieć chwilę, to przetłumaczę w skrócie o co chodzi w filmikach.
Choć wydawało mi się, że większość zna tu angielski i to zrozumie, szczególnie ten pan mówi wolno i wyraźnie i jeszcze prezentuje to o czym mówi 😉
Obejrzałam filmik jeszcze raz macie dziewczyny rację,kanał ma być dopasowany do konia,nie za wąski,nie za szeroki,mój błąd.
Ale pozostaje kwestia zwężania się kanału,szczególnie dla mnie,gdyż zamierzam kupić nowe siodło. Czy kanał powinien być równej długości czy też może się zwężać,jak jest w wielu siodłach?
Ale pozostaje kwestia zwężania się kanału,szczególnie dla mnie,gdyż zamierzam kupić nowe siodło. Czy kanał powinien być równej długości czy też może się zwężać,jak jest w wielu siodłach?


To mnie zaintrygowało, bo szczerze mówiąc nie zwracałam na to uwagi  😲
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się