Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Makrejsza   POZYTYWNIE do przodu :)
08 kwietnia 2010 17:17
Dziekuję za tak precyzyjną odpowiedź  :kwiatek:
ma ktoś może namiary na dystrybutora spillersa na śląsk albo małopolskę ? Albo jakiś sklep stacjonarny ?
Osoby karmiące cool mixem spillersa, ile powinno się dawać tej paszy dziennie, karmiąc normalnie przy tym także owsem??
Czy ktoś ma doświadczenie z paszami Ovator? Pojawiły się na Allegro w bardzo przystępnych cenach. Zastanawiam się nad OVATOR PegaPlus All-Inclusive - http://allegro.pl/item994348332.html - w celu ograniczenia owsa.
Z wysyłką wyjdzie prawie tyle co za sprawdzonego eggersmanna, ale jakbym mogła odebrac od nich osobiście, to bym się pewnie skusiła;]
izydorex nie wiem czy ci to cos pomoze, w kazdym razie spotkalam sie tylko z muesli jablkowym tej firmy. pachnie dosc mocno,(slodki zapach, wiec pewnie konie chetnie zjedza), konsystencja wydaje sie dosc "lepka".
Kawusia   słodka kawa z mlekiem i już bez vanilii :(
11 kwietnia 2010 07:57
Używałam OVATORA jak jeszcze miałam do nich sensowny dostęp i byłam bardzo zadowolona, "przerobiłam"Apfel Musli które moje konie kochały, musli źrebakowe, granulat Breeding, witaminy Standart i Premium Mineral. Gdybym miała możliwość to chętnie bym wróciła do tych pasz, ale przy ilościach w jakich kupuję (parę worków, ale jeszcze nie hurt) nie opłaca mi się kupić z tego źródła podanego wyżej 🙂.
Dziękuję za opinie  :kwiatek: Chyba się skuszę na to museli i magnez tej firmy i zdam relację.
Dostałam wyniki badan krwi i włosów mojego konia, na podstawie tego opracowano mu dietę St Hippolit. Czy ktoś z was korzystał z takich usług? RRzeczywiscie byly efekty? po jakim czasie widac zmiane?
rtk a robiłaś te badania przez przedstawiciela Hippolyta, czy na własną rękę, a Hippolytowi dostarczyłaś tylko wyniki? Mogłabyś zdradzić, w jakich sumach zamyka się taka przyjemność?  Może być na PW 👀
Napisz jeśli można tutaj, bo też mnie to interesuje.:] :kwiatek:
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
11 kwietnia 2010 09:52
rtk Karla mówiła coś ostatnio na temat badań w Hippolycie i jeżeli dobrze zapamiętałam, to ten program nie specjalnie się sprawdził. ale napisz jej PW, bo mogłam coś pokręcić 😉
rtk, możesz coś więcej powiedzieć na temat badań włosów? Wybacz pytanie, ale pierwszy raz się spotyka, na czym to polega?
Likier, a na paszy nie jest napisane stosunek dawki paszy do wagi konia?
Osoby karmiące cool mixem spillersa, ile powinno się dawać tej paszy dziennie, karmiąc normalnie przy tym także owsem??


Napisz w jakim celu podajesz Cool Mixa??? Żeby wyciszyć konia?? Jest nadpobudliwy???
Claudia, dokładnie, wyciszyć, bo to straszny nerwus...
Daję też magnez.

Worek dopiero do mnie idzie, wcześniej dawałam cool mix eggersmanna.

A co do proporcji, jakie podają producenci, to raczej się nimi nie kieruję, wolę zapytać osoby które stosowały i jaki efekt był🙂
Likier, ale... chyba producent paszy już najlepiej wie jak jego paszę spożytkować. 😉
Zazwyczaj na każdej paszy jest napisane ile powinien dostawać dany koń w zależności od swojej wagi oraz wykonywanej pracy i tym raczej powinno się kierować. Przecież każdy koń jest inny. Będziesz dawać 4 kg tego musli, bo jakaś użytkowniczka A napisze, że tyle dawała i były efekty? A ma np. konia o wzroście 180 cm i wadze tony? Masz takiego samego konia, żeby dawać tyle co użytkowniczka A ? 😉 Dawka powinna być skomponowana indywidualnie do konkretnego konia o konkretnej wadze praz sposobie pracy.... i producent zazwyczaj podaje na opakowaniu ile koń pracujący tak i tak o takiej i takiej wadze powinien dostawać.
Fakt, producenci często zakładają, że koń będzie karmiony samym musli. Wtedy np. dla rekreanta 500 kg sugerują powiedzmy, 3 kg/dzień [co bywa w Polsce po prostu drogie. Statystyczny worek 20 kg starcza w tym momencie na 3/4 miesiąca]. Jeśli koń ma dostawać jeszcze owies, można mu to przecież rozbić. na 2kg/1,5 kg musli + np. 1 kg owsa na dzień. Nie będzie to optymalna dawka, ale zawsze coś. Karmiąc jednak tym owsem, można sobie kupić uzupełniacz owsa w postaci musli [Caroline podawała artykuł]
ale do tego wszystkiego trzeba wiedzieć jaką, konkretną dawkę sugeruje producent.

Tu jest przykład żywienia cool mixem, z którego można wywnioskować że przykładowe schematy żywienia są oparte właśnie na wadze oraz rodzaju pracy:
http://www.spillers-feeds.com/pl/Poland/header-bottom/Produkty-i-dystrybutorzy/Seria-pasze-rekreacyjne/ostudza-emocje/
Ale producenci przeważnie zawyżają ilość, żeby więcej worków kupić...  😎

Ja jestem świadoma, że każdy koń dostaje inaczej, ale chciałam podpytać osoby stosujące tą paszę, ile dawały i czy był efekt.
Likier
Wszystko zależy od konia, wiadomo.
Ale tak jak napisała Sankaritarina producent podaje dawkowanie jeśli karmisz tylko musli i sianem, bez dodatków owsa.
Moim zdaniem żeby pasza zadziała musisz podać między 1,5 kg a 2 kg.

Ja osobiście stosowałam Cool Mixa w momencie kiedy mój koń miał areszt boksowy i wychodził z boksu tylko na 40 min stępa.
Nie dostawał owsa bo chyba by wyszedł z drzwiami.
Dostawał 3 x dziennie po pól miarki Cool Mixa i 3 x dziennie miarce Happy Hoofa i jakoś przetrwaliśmy te 5 m-cy i koń nie wyglądał jak wieszak.

Myślę, że musisz się liczyć minimum te 2 miarki dziennie.

Ale jak wszystko można tutaj gdybać, na jednego konia zadziała miarka dziennie, na innego 2 miarki a na jeszcze innego ze 4 i zero owsa.

Generalnie pasza w moim przypadku spełnia swoje zadanie, u koleżanek które też stosują również działa i cały czas się w nią zaopatrują.

A jak Ci się sprawował Eggersmann??
Eggersmann sprawował mi się, nijak, efektu nie widziałam, dawałam 2 miarki, a potem koń już nie bardzo miał ochotę to jeść...


Najchętniej gdybym miała kasę dawałabym samego cool mixa i zero owsa, stopniowo mam ochotę tak wprowadzać, tylko mój budżet na tym ucierpi 😀
Trudno mi podac cene, poniewaz dolaczylam sie do grupy koni. Nie wiem jaka cena bylaby jakby ktos robil indywidualnie. Placilam 120zl. Dostalam w odpowiedzi analize niedoborow itp + zbilansowane dawki pasz hippolita. Jesli ktos jest zainteresowany moge przeslac na maila plik z wynikami mojego konia, tam sa zdjecia wlosow w powiekszeniu i opinia lek med wet
Sankaritarina, ja też miałam robione badania przez tego samego żywieniowca, super sprawa.
morwa   gdyby nie ten balonik...
11 kwietnia 2010 18:13
na podstawie tego opracowano mu dietę St Hippolit.
W tym tygodniu właśnie słyszałam niezbyt pozytywną opinię na temat takiego ustalania diety. Osoba z którą rozmawiałam miała okazję obejrzeć wyniki i zaleconą dietę i mówiła, że niezbyt jedno z drugim grało. Nie dopytywałam się o szczegóły, ale gdybym miała skorzystać z takich usług, pewnie podsunęłabym potem wyniki komuś obeznanemu z tematem spoza firmy 😉
W takim razie jesli ktos tutaj jest obeznany to bylabym wdzieczna za pomoc  :kwiatek:
Likier, tam, zawyżają. Wydaje mi się, że zawyżanie dawek by się renomowanym markom [do których na pewno spillers również należy] raczej nie opłacało. Pasze są sprawdzone, mają atesty i gdyby producenci celowo zawyżali dawki to prędzej czy później zaszkodziłoby to któremuś koniowi, opinia poszłaby w świat i wyszłoby w końcu na to, że ta i ta marka paszy koniom szkodzi.
Przynajmniej ja to tak odbieram😉
Poza tym...  Pasze są pakowane w małe worki. Co to jest 20 kg?  Przy oszczędnym karmieniu 1 kg/dzień wypada to tylko na 20 dni. Miesiąc ma 30 dni, więc w jeden miesiąc tak czy siak schodzi 1,5 worka. Rok ma 12 miesięcy czyli wychodzi 18 worków na rok [ciągle przy oszczędnym karmieniu]. 18 x powiedzmy 75 zł [średnia cena dobrej paszy typu "basic" ] - 1350 zł rocznie na samą paszę, a żeby było "rocznie" to pasza musi być po prostu dobra. Przecież kiedy coś nam/koniowi nie odpowiada, to się to po prostu zmienia.
Gdyby producent robił worki 60 kg w tej samej cenie i podawał dawki 1-3 kg/dzień to by mu się to nie opłacało. Człowiek kupiłby 1 worek i miałby go na 2 miesiące. Przy 20 kilowych workach na 2 miesiące trzeba kupić 3 worki, a nie jeden. 😉 wiec w wypadku worków 20kg nie ma nawet sensu zawyżania dawek.

Z resztą, nie chodzi mi o dawanie ściśle, co to miligrama, tak jak mówi producent, ale o posiadanie jakiegoś punktu zaczepienia mogącego skomponować dawkę dla konkretnego konia. Producent przecież nie przychodzi do swoich konsumentów i nie wrzuca 5 kg swojego musli każdemu koniowi, którego właściciel kupił paszę tego producenta. 😎  😉
Wrzuca właściciel i to właściciel powinien wykombinować taką dawkę, która koniowi nie zaszkodzi, ale jednoczesnie będzie dobrze wykorzystana [bo można koniowi wrzucać i łyżeczkę musli dziennie, zaoszczędzi się na kupowaniu paszy, ale czy taka dawka coś temu koniowi [oprócz walorów smakowych] da ? ]
Z resztą - każdy "coś wiedzący" na ten temat koniarz nie uwierzy producentowi, który sugerowałby 5 kg musli = treściwego dziennie dla konika 400 kg 😉

Dziewczyny, dzięki za odpowiedź.🙂
hehe, no niby tak  😉

Potestujemy, daje też magnez, zobaczymy efekty czy w ogóle jakieś będą 😀
a czy jest jakiś dystrybutor spillersa albo hippolita na śląsk lub małopolskę ?
caroline   siwek złotogrzywek :)
11 kwietnia 2010 19:24
Ale producenci przeważnie zawyżają ilość, żeby więcej worków kupić...  😎

bzdura!

jasne, nie ma to jak "zmuszać" ludzi do skarmiania zawyżonych ilości paszy, żeby potem mieć na sumieniu konie otyłe, z cukrzycą, rozwalonym kręgosłupem, stawami, sercem... sorry za określenie, ale to co napisałaś, Likier, to takie pierdolenie głupot, że aż szkoda słuchać.

i niestety, ale nie spodziewaj się żadnych specjalnych efektów jeśli nie dość, że dajesz pasze niezgodnie z zaleceniami, to przede wszystkim - dajesz pasze "wyciszającą", ale z owsem. to nie może zadziałać prawidłowo, koniec kropka. ty sama niwelujesz efekty zadawanej paszy, wyrzucasz pieniądze - dosłownie - na obornik.

To mam mu dawac sam cool mixa bez owsa? To w takim razie ile kg mam mu dawac dziennie, bo według spillersa ok 3 kg, wtedy worek starczy mi na 6 dni, a niestety nie stać mnie na taki wydatek... ok 500 zł miesiecznie...



caroline   siwek złotogrzywek :)
11 kwietnia 2010 19:42
w idealnym świecie dałabyś zgodnie z zaleceniami i wszystko byłoby cudownie.
ale ponieważ nasz swiat jest nieidealny, to mogę ci zasugerować:
- zwiększ siano, dodaj sieczkę (np. cool fibre, happy hoof)
- zamiast czesci cool mixa dawaj inne (tańsze) musli niepodgrzewające

na pocieszenie - na cool mixie konie dość łatwo łapią dodatkowe kilogramy (jak się już uspokoją) - więc dość szybko konieczne okazuje się obcięcie nieco musli, zeby ich nie upaśc 😉

moim zdaniem jakbyś dawała nawet mniej niz te 3 kilogramy, ale za to całkiem zabrała owies, to już byłoby "mniej nerwowo". serio.


reasumując: tak! zabierz owies.
daj musli (ile dasz rade finansowo), bardzo dobrze byłoby jakbyś dawała musli z sieczką - to bardziej syci
daj duuuuuużo siana
moim zdaniem będzie lepiej niz teraz z owsem.
caroline, dzięki śliczne. :kwiatek:

A moze bez owsa i na cool mixie i na Horse & Pony Vollkorn Pellets 10 mm Eggersmann 25 ? Mój koń lubi ten granulat i jest on taki bez owsa, mało energetyczny..
Dawałam mu go także, zmniejszając owies, jako "wypełniacz", a jest on dość nie drogi, bo tylko 50 zł z wysyłką darmową w galopadzie...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się