ciąża, wyźrebienie, źrebak

Moje hucki jadą w poniedziałek do krycia. Ta, której nie mogłam przyuważyć, kiedy się grzeje, wreszcie sie ujawniła, W sumie podejrzewam, ze to pierwsza ruja tej wiosny. Druga powinna grzac sie w ciagu tygodnia, półtora. ufff
U dużych czekam , ale jest jeszcze czas- jednej zostało ok miesiąca, a drugiej troszke więcej.
Condina   Charakter, Charisma, Klasse.
11 kwietnia 2010 20:38
Mam sporo zaległośći na volcie i widzę, że sporo slicznych maleństw się narodziło 🙂. U nas stan nie zmieniony, jak na razie sztuk 3 - reszta w drodze 🙂. Wczoraj wróciła jedna z dziewczynek do domu....

najpierw musiała się rozejrzec po starych kątach:



potem musiała kości rozruszac:



jak to było u tego Totillasa... która noga najpierw???



a na koncu  powiedziała co o mnie myśli i gdzie mnie ma 🙂:

Condina
ależ urosła !
Trzecie super  😜
Dawaj resztę  😅
Codina, powiem tylko jedno  😍

mój maluszek niestety na razie na dwór jeszcze nie wychodził  🙁, bo jak narazie pogoda nie dopisuje
ale pierwsze galopy, poskiki, bryki.. juz były tyle że w środku, na biegalni
nawet już widać talent i chęć do skoku - biegając jak szalony wokół mamusi za każdym razem zalczał górke siana  🤣



a cuż to jest?

wykopki

i na koniec specjalnie dla re-voltowiczów
Condina, pierwsza klasa !

mała mi, czekamy na zdjecia ze spaceru na zewnątrz

A ja tym razem nie swojego źrebaka wkleje, znajomych mały łobuz, ale za to synuś mojego ogiera



z serii głupie miny


cudowny!! 😍
  Montana powiedz gdzie stoi...ukradnę go 🙂
heh, oczko w głowie, pilnowany jak skarb, nie uda Ci sie to 😉

Dziś o świcie pomagałam odebrac poród u znajomych, niestety źrebie nie przezyło, był to b.duży ogierek, poród trwał długo, udusił sie, jak został wyciągniety juz nie zył 🙁 Trzecie źrebie od tej klaczy, wczesniej nie było problemów.
Eh, zawsze jest ryzyko.....Po takim wydarzeniu dostaje stracha na co najmniej pół roku, a przed nami dwa porody jeszcze w kwietniu..
Pechowy dziś 13ty

Ale żeby radośniej zakonczyc wklejam najmłodszą córe naszego ogra ( zrobiłam mały objazd po źrebakach 😉 )



jakie piękne i słodkie  te maluchy az się chce takiego znowu mieć
ja to juz sie nie moge doczekac swojego jak narazie odpukac tfu tfu wszystko idzie jak po maśle 🙂

mam takie pytanie moja klacz dostaje musli ziolowe na oddychanie bez tego musli ciezko oddycha przy wiekszym wysilku ale zaraz bede wprowadzac musli na laktacje czy moge mieszac takie dwa rozne skladnikowo dodatki??? czy na czas karmienia odstawic jej ta ziolowke i tylko dawac na mleko boje sie zeby nie bylo tak jak u ludzkich dzieci ze jak matka ziolka pije to dziecko kolek boli brzycha itp dostaje bede wdzieczna za podpowiedzenie jakiegos sensownego rozwiazania
pamelfa nie wiem czy to samo, ale moja wyźrebiona 3.04 dostaje teraz secretę. To też są same zioła i nie powodują żadnych perturbacji u malucha. Wet powiedział, że może wystąpić przejściowa biegunka ale żeby się nie przejmować. Dodatkowo dostaje również paszę dla karmiących i witaminki. Pozdrawiam  🙂
a no to spoko bo balam sie zeby nie bylo tak jak u malych ludzkich dzieci dzieki🙂
Condina   Charakter, Charisma, Klasse.
14 kwietnia 2010 21:02
dzieki dziewczyny,

Montana gratulacje 🙂
trzynastka   In love with the ordinary
14 kwietnia 2010 22:07
Montana mów o czym takie cudo ciapate 😉 tzn jaka mamusia  💘
u nas w tym roku tylko jeden maluch


ogurek ale trawke macie 🙂
Po czym malenstwo?
Montana mów o czym takie cudo ciapate 😉 tzn jaka mamusia  💘

mama Blanka po Apacz http://www.bazakoni.pl/horse_31051.html

dziekuje,
u nas czekam na 3 źrebaczki jeszcze
ogurek ale trawke macie 🙂




to samo mnie zdziwiło. U nas nie dość, że marna to już wycięta przez kosiarki, ma długość ok 0,5 cm. Ale u nas w ogóle dopiero zaczyna sie region zielenić
ozrebila sie kobyla i nie mleka, co zrobic?sprawa pilna!
Donia Aleksandra Polecane już w tym wątku mleko dla źrebiąt Dolfos http://www.hippoland.com.pl/produkt/szczegoly/765/dolfos_horsemilk___mleko_dla_zrebiat___opakowanie5kg/dolfos
Dziewczyny pisały też o dawaniu mleka koziego i krowiego rozcieńczonego wodą.
Czemu kobyła nie ma mleka? Przed porodem miała normalne świeczki?

Co na to Wasz wet? Powinien pomóc, powiedzieć Wam, kiedy i ile karmić źrebaka etc.
Kobyła to pierwiastka, mleko dostała dopiero parę godzin po porodzie, w tym czasie załatwilismy siarę sztuczną i mleko.Żaden wet nie odbierał telefonu... 😲 Źrebak teraz dostaje zdajane mleko od matki, ale źle to wygląda...
myślę, że tak jak u ludzi- popyt budzi podaż, więc należy ją stymulować.

Pytanie do tych co maja monitoring w stajni- na jakiej zasadzie macie łączność- jakis odbiornik, czy kabelek? A może pomysł na jakieś fajne rozwiązanie?
Siss   Za Króla! Za Ojczyznę! Za ile?
27 kwietnia 2010 21:24
ja też musze sie pochwalić moim (pierwszym) źrebakiem 😀
ale nogi fiu fiu 😍
marysia550 znajomy ma zwykłą kamerkę internetową, podgląda konie (i rodzinę  :hihi🙂 na laptopie w pracy. Jak dokładnie technicznie jest to rozwiązane niestety nie mam pojęcia.
my mamy mniej wiecej taką kamerkę http://www.allegro.pl/item1014044406_nocna_kamera_przewodowa_czarno_biala_zewnetrzna.html

wszystkie porody upilnowane

Dwa najmłodsze brzdące na pierwszym spacerze







Nie potrzebuje ktoś mleka zastępczego pavo 10kg?kupiłam ale źrebię padło.
Jaki jest najlepszy sposób nauczenia zrebaka prowadzenia na uwiazie/kantarze? Przy najdelikatniejszej probie odsadza się.Próbowałam czegos takego: jedna osoba prowadzi klacz-matke a druga popycha lekko zad zrebaka jedna reka zad a druga reką delikatnie trzyma za kantar i próbuje prowadzic.Skutki? Bryki, uciekanie, wyrywanie się itp..
Nie potrzebuje ktoś mleka zastępczego pavo 10kg?kupiłam ale źrebię padło.

współczuję  😕, trzymaj się !

MeLady
w jakim wieku źrebak ?
Siss   Za Króla! Za Ojczyznę! Za ile?
28 kwietnia 2010 20:10
ja nie jestem specjalistą. Od 5 dni mam dopiero źrebaka 😀 ale zauważyłam że źrebak odpowiada na nacisk w przeciwną strone... kurde nie wiem jak to powiedzieć, tzn np. popychasz zad to koń się nie cofa tylko napiera na twoją ręke... więc popychanie chyba nic nie da?
ja nie jestem specjalistą. Od 5 dni mam dopiero źrebaka 😀 ale zauważyłam że źrebak odpowiada na nacisk w przeciwną strone... kurde nie wiem jak to powiedzieć, tzn np. popychasz zad to koń się nie cofa tylko napiera na twoją ręke... więc popychanie chyba nic nie da?

Nic nie da, trzeba moim zdaniem zgrabnie wykorzystać naturalną chęć do podążania za matką. Tak jest najłatwiej, a źrebaki łapią naprawdę szybko, potem nie trzeba się z nimi szarpać jak podrosną.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się