Powódź, maj 2010 i jej następstwa

szamanki, cały maj śpiewają i proszę  😁
miejmy nadzieję że wyśpiewają słońce, bo wiemy już skąd się wziął ten deszcz  😂
Felinka   z niejasnych przyczyn zajmuję się niczym
18 maja 2010 20:31
Mieszkam na samym dole ulicy, ale mam bardzo duży ogród. Od mojego domu w dól jest jakieś 100 m, potem droga przez jakieś 10 m idzie płasko i znów pod górkę. Tam gdzie jest płasko kiedyś była ogromna łąka. Obok wybudowali oczyszczalnię, która jest już zamknięta - na lekkiej górce, jakieś niecałe 2 m. Tam gdzie była łąka powstało bagno, które osunęło się jakieś 2-3 m w dół (jeszcze na dodatek tam coś wykopali i znów się osunęło.)
Cała ta niegdysiejsza ogromna łąka jest zalana. Oczyszczalni widać tylko czubki budynków.
Czyli... jest tam jakieś min. 4 m głębokości. Sąsiadom zalało piwnice.
Dobrze, że mój koń stoi w stajni na pagórku...

Jest tam WIĘCEJ wody niż w 97 r...  🤔

edit - po nowo utworzonym jeziorze pływają tabuny kaczek...  😉
U nas woda zeszła, ale zalewa drugą część Dankowic, ewakuowali dziś cały dzień ludzi pontonami, motorówkami i amfibiami. Spuszczają zaporę w Goczałkowicach i to ma nas załatwić. Podobno najgorsze ma dopiero przyjść...
A to u nas dzisiaj po południu:

Dla porównania to samo miejsce , jeszcze z wczoraj;
siwaaa94   Cud na czterech kopytach.
18 maja 2010 22:06
jadąc wczoraj przez wieś porobiłam zdjęcia, więc wstawiam.
wszystko jest zalane. totalna masakra.





tak wygląda droga, którą zazwyczaj jeździ nasz szkolny autobus. zdjęcie wczorajsze. dziś już niestety nie było możliwości tam podjechać, drogi w coraz większych odcinkach są poblokowane. jednym słowem - porażka.
Ja ok 22😲0 byłam nad Odrą.. nie jest za ciekawie...woda podeszła pod domy przy Odrze :/ 
Ktoś się orientuje czy wszystko ok w okolicach Woli Justowskiej i Balic? Co z Rudawą?
opolanka   psychologiem przez przeszkody
19 maja 2010 06:54
My czekamy na falę kulminacyjną. Podobno Opole jest przygotowane na jej przyjęcie. Ale obawiam się, że dobrze przygotowane są tylko wały chroniące Rynek, a dalej moze być tylko gorzej. Już wiemy, że w dwóch miejscach w okolicy Opola wały nie wytrzymaja -  w 97' to była jedna z przyczyn zalania dzielnicy Zaodrze.

W tej chwili czekamy na falę, która ma trwać dobę, a Odra ma przybrać 721cm. Miejsca jest na 744cm. A co będzie, gdy Czesi spuszcza wode? Aż boję się pomyśleć.
U nas całą noc lało, woda podniosła się i teraz tak naprawdę cud może sprawić że coś się zmieni. Wszyscy są przygotowani że rzeka wyleje. Już kilka dróg powiatowych zostało zamkniętych bo Wisłok wylał.
No i Wisła przerwała w nocy wały w Krakowie.
I kolejny dzień , kiedy każdy pyta każdego -gdzie jechać? co się dzieje ?
I przypomniały mi się archiwalne nagrania Polskiego Radia z roku 1939.

Wtedy tzw.media miały tak skromne możliwości. A INFORMOWAŁY obywateli.
I Pan Prezydent Starzyński przemawiał do ludzi do końca aż zachrypł.

I powraca przeklęta POLITYKA i PUBLICZNE MEDIA.
Można co 30 minut nadawać komunikaty? Można.
Ale po co? Lud prosty niech się miota i boi -kto by się nim przejmował?
Lud napisze maila do RMF i jakoś sobie poradzi.
My-POLITYCY- gadajmy o... wyborach. Czy przesuną czy nie.
[url=http://www.novinky.cz/domaci/200599-povodnovy-manual-kde-hledat-pomoc-jak-se-chovat-a-jak-pomahat-jinym.html]Czesi mają tak[url] my-nie mamy.
Kraków, ul. Wioślarska zagrożona ... a tam obok przecież schronisko dla zwierząt.....  😕 😕
"Rozpoczęła się ewakuacja schroniska dla bezdomnych zwierząt przy Rybnej 3. Władze schroniska apelują o pomoc. Proszą, by odpowiedzialni mieszkańcy Krakowa, znający się na psach i gotowi pomóc skontaktowali się z schroniskiem tel./fax🙁0-12) 429-74-72 , 429-92-41 lub przyjechali na miejsce. Potrzebne są osoby, które na kilka dni przygarną schroniskowe zwierzęta.
"
szepcik z tego, co ja słyszałam - Rudawa wylała i że zamknięta jest główna droga w Zabierzowie, bo jest poprostu nieprzejezdna już... Ale niestety szczegułów temat Woli Justowskiej i Balic nie znam.
U mnie (40 km od Krakowa) deszcze powoli ustępują, tzn. jest mrzawka, a w mojej piwnicy coraz to więcej wody ... 😲
Dzięki. Co chwilę sprawdzam informacje, i widzę, że 292 kursuje normalnie, więc liczę, że dostanę się spokojnie do pracy, a potem do domu - co ważniejsze  😎
Maddie   Hucykowa demolka na wakacjach
19 maja 2010 09:24
opolanka nie będziecie mieli za ciekawie. Dzisiaj Odry jest 890 cm (mamy wały do 950 cm). Ulga wylała, pozalewała pola, odciążyła Odrę i gdyby nie to, to by Racibórz był pod wodą. Odra była blokowana wieczorem w poniedziałek, żeby puścić wodę Ulgą.
Bałam się i byłam z drugiej strony ciekawa, czy jak się obudzę, to czy pod domem będzie już woda  😁
Ja mieszkam koło Wrocławia i szykuje torbę z rzeczami dla dziecka i w razie W zwiewam do Wrocławia.
a ja właśnie dostałam telefon ze stajni że ewakuacja!!!!!!  no to wywozimy konie i sprzęt, siano i owies trzeba schować na górę, nasza stajnia fajna ale niefortunnie połażona  bo około 30 metrów od odry i wał też nas nie chroni, TRZYMAJCIE ZA NAS KCIUKI żeby nam stajnia nie odpłynęła 🙂
I jak sytuacja w Opolu?

MATRIX69 - 3mam kciuki
U mnie (Sosnowice, 30km od Krk) woda akurat wczoraj zaczeła się cofać. Rzeczka ktora jest kilkadziesiąt metrów od mojego domu wrociła do koryta. W piwnicy za to mam wody po kostki i ciągle przybywa mimo wypompowywania.
Dobrze, ze dom stoi na lekkim wzniesieniu, bo inaczej miałabym wodę w domu jak moi sąsiedzi.
Właśnie czytam, że poziom wody w okolicznych miejscowościach opada, ale nadal dużo domów jest podtopionych.

Radziszów - niemal moja sąsiednia wieś


Kopanka



Zdjęcia pochodzą ze strony skawina24.com
opolanka   psychologiem przez przeszkody
19 maja 2010 11:08
I jak sytuacja w Opolu?

MATRIX69 - 3mam kciuki


Opole jeszcze bezpieczne, ale zalany Kędzierzyn - Koźle i mniejsze miejscowości: Zawadzkie, Cisek, Bierawa. Fala idzie i straszy... Spuszczaja wode ze zbiornika w Turawie. Dzieki temu podtopione sa Czarnowąsy, Borki, Dobrzeń oraz miejscowosci turawskie: Kotorz Mały i inne.

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/frontpage
Opolanko a jak wasza stajnia?
Sandomierz ponoć też zalany?
strach pomyśleć co będzie jak Czesi zaczną spuszczać wodę ze swoich zbiorników. Oby nie powtórzył się rok 97 tak jak fala zalała Wrocław.

armaquesse - tak Sandomierz zalany :/
pokazują właśnie na tvn 24 na żywo z Sandomierza. Woda tam w wysokości płotów.
Cierp1enie - już jest gorzej niż w 97. Miejmy tylko nadzieje, że najgorsze za nami.
Ja się zastanawiam, dlaczego tak wielka powódź w 97 roku nie nauczyła Polaków niczego? Już wtedy powinni zacząć budować nowe zabezpieczenia, wały itd.

MATRIX- trzymam kciuki!
w Kędzierzynie Koźlu woda dostała się na stary rynek. :/ lada chwila fala ma dojść do Opola źr. tvn24

Warszawa też przyjmuje wodę..
W Warszawie zagrożone są tereny w okolicy ZOO.
będzie ewakuacja zwierząt?
jeszcze nie wiadomo zależy od ilości wody.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się