Aborcja, Eutanazja i inne trudne rozmowy

Wilejka   nie. na wiele sposobów !
22 czerwca 2010 17:40
[quote author=cieciorka link=topic=26311.msg627820#msg627820 date=1277070167]
.
przypominam ze chrześcijanie powinni żyć w zgodzie ze swoim sumieniem,


Dlaczego sumienie chrześcijan ma wiązać całe społeczeństwo ustawą?

[/quote]

Dlaczego tylko chrześcijanie powinni żyć w zgodzie ze swoim sumieniem ?
Dlaczego tylko chrześcijanie powinni żyć w zgodzie ze swoim sumieniem ?

Wilejka nikt tak nie mowi. Nitka napisala ze specyficzny zbior pogladow i wartosci charakterystyczny dla chrzescijan nie powinien wiazac spoleczenstwa. A nie powinien poniewaz w sklad tegoz spoleczenstwa wchodzi wiele innych grup spolecznych o wartosciach roznych od wartosci chrzescijanskich czy scislej - katolickich. Ja np nie chce by wiazalo mnie prawo uchwalone pod gust grupy religijnej.
[quote author=Jolaa 🙂 link=topic=26311.msg629277#msg629277 date=1277187472]
kelpie mi się nic nie pomyliło, to Ty napisałaś o osobowości prawnej osób fizycznych! A z tego co mi się wydaje to jest przymiot osób prawnych, a nie osób fizycznych. I ją się nabywa z chwilą rejestru. Przymiotem osób fizycznych jest zdolność prawna. To takie podstawy prawa, dobrze jest to wiedzieć 🙂
[/quote]

Osobowsc prawna to zamienne okreslenie dla zdolnosci prawnej. Przynajmniej w tym znaczeniu uzywal jej moj profesor od wstepu do prawoznawstwa. Piszac o osobowosci prawnej osob fizycznych mialam zatem na mysli zdolnosc prawna a nie przymiot osob prawnych. Jednak i tak przepraszam za niescislosc, najwyrazniej profesor to kiep i niepotrzebnie bylo mu wierzyc skoro zostalam odebrana niezgodnie z wlasna intencja 🙂
Ale to nie zmienia sedna mojej wypowiedzi - nasciturus nie ma pelnej zdolnosci prawnej a jesli ma juz jakies prawa - to w prawie spadkowym, a i to pod warunkiem narodzenia sie zywym.
Nitka napisala ze specyficzny zbior pogladow i wartosci charakterystyczny dla chrzescijan nie powinien wiazac spoleczenstwa. A nie powinien poniewaz w sklad tegoz spoleczenstwa wchodzi wiele innych grup spolecznych o wartosciach roznych od wartosci chrzescijanskich czy scislej - katolickich. Ja np nie chce by wiazalo mnie prawo uchwalone pod gust grupy religijnej.
no to doceń, że wartości tej grupy religijnej dopuszczają,że ktoś może się z nimi nie zgadzać...bo mogła byś żyć w społeczeństwie bez wartości i wtedy po porannym gwałcie, mogła byś się stać wieczornym posiłkiem przy ciepłym ognisku rozpalonym w jaskini...lub być wyskrobaną przed urodzeniem, bo wartości twojego niedoszłego społeczeństwa, przewidują przymusową urzędową aborcję...
ps. rozumiem Dodofon, że gdybyś mogła swoją 80 letnia ciotkę zabić, to było by zupełnie łatwiej...koleżanka też by nie musiała tracić 6 miesięcy ze swojego cennego życia, gdyby mogła nacisnąć u swojej matki guzik z napisem "OFF"
wrotki, uważasz, że zakaz przemocy, zabijania i ludożerstwa jest charakterystyczny tylko dla wartości chrześcijańskich?


Osobowsc prawna to zamienne okreslenie dla zdolnosci prawnej. Przynajmniej w tym znaczeniu uzywal jej moj profesor od wstepu do prawoznawstwa. Piszac o osobowosci prawnej osob fizycznych mialam zatem na mysli zdolnosc prawna a nie przymiot osob prawnych. Jednak i tak przepraszam za niescislosc, najwyrazniej profesor to kiep i niepotrzebnie bylo mu wierzyc skoro zostalam odebrana niezgodnie z wlasna intencja 🙂
Ale to nie zmienia sedna mojej wypowiedzi - nasciturus nie ma pelnej zdolnosci prawnej a jesli ma juz jakies prawa - to w prawie spadkowym, a i to pod warunkiem narodzenia sie zywym.



Nie wiem jak można zamieniać ze sobą dwa inne pojęcia. Podaj nazwisko profesora, ciekawa jestem bardzo kto coś takiego wymyślił. To tak, jak mylić zdolność prawną ze zdolnością do czynności prawnej czy zdolnością sądową. Prawnik nie może mylić tak podstawowych rzeczy.
Nasciturus posiada warunkową zdolność prawną i jego prawo do życia PODLEGA OCHRONIE.
Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży
Art. 1.
Prawo do życia podlega ochronie, w tym również w fazie prenatalnej w granicach określonych w ustawie.
w każdym razie nie jest charakterystyczny dla wszystkich kultur...jestem daleki od utopijnej diagnozy Jana Jakuba, że człowiek w stanie animalnym jest łagodnym stworzeniem, o innych dbającym tak samo jak o siebie samego.
Jestem przeciwna eutanazji i nie umiałabym podjąć takiej decyzji.
I oby Bóg mnie nigdy przed takim wyborem nie stawiał.
Piszecie smutne posty w wątku o psach czy kotach, że musiały być uśpione.
Umielibyście zlecić uśpienie bliskiego człowieka? Nie wierzę.
Może jakiś prymityw by to umiał, ale właśnie takiemu komuś nie wolno stawarzać opcji-OFF.
Umielibyście zlecić uśpienie bliskiego człowieka? Nie wierzę.

Strasznie kadzisz Revoltowiczom.
Fakty są takie - że tak, potrafilibyśmy - i że "cywilizowana" Europa zdecydowanie nas pod tym względem wyprzedza.
[quote author=Tania link=topic=26311.msg630694#msg630694 date=1277280155]
Umielibyście zlecić uśpienie bliskiego człowieka? Nie wierzę.

Strasznie kadzisz Revoltowiczom.
Fakty są takie - że tak, potrafilibyśmy - i że "cywilizowana" Europa zdecydowanie nas pod tym względem wyprzedza.
[/quote]
Obyś nie musiał podjąć takiej decyzji.
"Tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono" jak pisała nasza noblistka.
Obyś nie musiał podjąć takiej decyzji.
"Tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono" jak pisała nasza noblistka.


Dlaczego "musiał"? To eutanazja ma być przymusowa?

Nie spodziewałem się, że zacytujesz autorkę tak bezkrytycznie popierającą PiS:

Oto Partia – ludzkości wzrok.
Oto Partia: siła ludów i sumienie.
no to doceń, że wartości tej grupy religijnej dopuszczają,że ktoś może się z nimi nie zgadzać...bo mogła byś żyć w społeczeństwie bez wartości i wtedy po porannym gwałcie, mogła byś się stać wieczornym posiłkiem przy ciepłym ognisku rozpalonym w jaskini...lub być wyskrobaną przed urodzeniem, bo wartości twojego niedoszłego społeczeństwa, przewidują przymusową urzędową aborcję...


Gdyby wartosci tej grupy dopuszczaly ze mozna sie z nimi nie zgadzac to nie mielibysmy takiej ustawy tyczacej sie aborcji jaka mamy. Trzeba tez byc straznym ignorantem zeby twierdzic ze w razie nieprzestrzegania przez panstwo wartosci chrzescijanskich od razu zarysowalby sie groteskowy obraz ktory rysujesz. Wartosci ateistow sa  niemal identyczne z chrzescijanskimi a bez nalecialosci ktore nieodpowiadaja innym niz chrzescijanie grupom spolecznym.
...myślę tylko, że słowo Październik
znaczy tyle co woda źródlana
pragnącemu z miłością podana......


Oj noblistka różnie pisała.
Teraz PISze?
Nie śledzę na bieżąco. Tamten cytat pamiętam ze szkoły.
Ten mój-twojego nie pamiętam bo za mało mam lat mimo wszystko.
To tak OT.
Gdyby wartosci tej grupy dopuszczaly ze mozna sie z nimi nie zgadzac to nie mielibysmy takiej ustawy tyczacej sie aborcji jaka mamy.
skoro się nie zgadzasz a jednak nadal żyjesz, to dowodzisz, że te wartości dopuszczają taka niezgodę.
. Wartosci ateistow sa  niemal identyczne z chrzescijanskimi a bez nalecialosci ktore nieodpowiadaja innym niz chrzescijanie grupom spolecznym.
masz na myśli ateistów z Korei Północnej, czy tych z Kambodży Pol-Pota?
masz na myśli ateistów z Korei Północnej, czy tych z Kambodży Pol-Pota? Pisząc "chrześcijanie" i "chrześcijańskie" masz na myśli duchownych i ich owieczki z Rwandy, czy może falangistów z Libanu? Możemy się tak długo bawić.

skoro się nie zgadzasz a jednak nadal żyjesz, to dowodzisz, że te wartości dopuszczają taka niezgodę. Raczej kolej dziejów sprawiła, iż Kościół nie może już eliminować swoich przeciwników, a wierni też nie są tak gorliwi co kiedyś... 🙂 Krojenie ustroju prawnego Państwa pod oczekiwania grupy religijnej i łaskawe pozostawienie możliwości dalszego oddychania "innym" nie jest "dopuszczeniem niezgody". Chyba, że dumnie przyjmujemy Iran czy Arabię Saudyjską za wyznacznik statusu religii w państwie. W takim razie faktycznie jesteśmy w awangardzie.  😁

Umielibyście zlecić uśpienie bliskiego człowieka? Nie wierzę.
Może jakiś prymityw by to umiał, ale właśnie takiemu komuś nie wolno stawarzać opcji-OFF.
Zgoda na eutanazję wyznacznikiem bycia prymitywem? Czego to się człowiek nie dowie. 
Przepraszam za "prymitywa" - zagalopowałam się.
Nie wiem do końca jak to słowo zastąpić - mniej roztrząsający decyzje, twardziel?
Co do cywilizowanej Europy to czytałam,że są też w Holandii -domy opieki dla starych i chorych ludzi , które reklamują się ,
że gwarantują ochronę przed eutanazją swoim pensjonariuszom.
Oj noblistka różnie pisała.
(...)
Ten mój-twojego nie pamiętam bo za mało mam lat mimo wszystko.


Tak całkiem OT to nie jest, bo Nasza Kochana Noblistka ma pełną zdolność eutanazyjną, aborcyjną i ogólnie w temacie.

W cytowanym przez Ciebie wierszu kłamie:

tylko nikt mnie dotychczas nie wzywał na pomoc

Wiersz jest z 1957, dotyczy wydarzeń z 1955 ([[a]]http://pl.wikipedia.org/wiki/Ludwika_Wawrzy%C5%84ska[[a]])
natomiast Nasza Czcigodna Noblistka w 1953 roku domagała się kary śmierci w sfingowanym procesie:
[[a]]http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezolucja_Zwi%C4%85zku_Literat%C3%B3w_Polskich_w_Krakowie_w_sprawie_procesu_krakowskiego[[a]]

Można więc powiedzieć, że Nasza Noblistka wie o sobie tyle, na ile ją sprawdzono.
W czasie kiedy brylowała na salonach - w więzieniu przebywała np. Irena Sendler.
Dobrze, że ta ostatnia uratowała w czasie wojny jakąś Żydówkę, która potem wyszła za funkcjonariusza UB i wyciągnęła ją z więzienia - bo być może w innym przypadku jakiś inny, Wspaniały Poeta, Kandydat Do Nagrody Nobla domagałby się dla niej kary śmierci.
Pisząc "chrześcijanie" i "chrześcijańskie" masz na myśli duchownych i ich owieczki z Rwandy, czy może falangistów z Libanu?
absolutnie ich też mam na myśli , bo na jedną ofiarę chrześcijanina znajdę 10 innych zabitych przez krzewicieli ateizmu.
...bo to że ateizm to forma religii nie wymaga dowodzenia...Aleksander Hertz zrobił to już blisko 80 lat temu, a bolszewicka Rosja, to najbardziej wyznaniowe państwo świata, bardziej niż Egipt faraonów.
to właśnie chrześcijaństwo sprawiło, że ateizm można wyznawać i oficjalnie deklarować jako wyznawaną przez siebie religię (przez ateistów nazywaną "światopoglądem"😉
    Ateizm zgodnie z nazwa jest brakiem religii. Ludzie wlewaja w te postawe rozne tresci, maja one jednak charakter zewnetrzny wobec religii. Postawa to jedno a postepowanie ludzi, ktorzy podswiadomie nie umiejac dojrzec do zwyklego braku religii w ich zyciu tworza w jej ramach rozne idiotyczne quasi-religijne rytualy to drugie.
  To ze na jedna ofiare chrzescijanstwa znajdziesz 10 ofiar ateistow jest oczywista bzdura. Ateizm na skale wieksza niz jednostkowa wystapil w XX wieku. Dla porownania wczesniej, chocby w wieku XIX, za samo przestepstwo namawiania do apostazji na terenie Krolestwa Polskiego grozilo od 8 do 10 lat ciezkich robot w twierdzy. Oczywista bzdura jest stwierdzenie ze zbrodnie jednego wieku przykryly swa iloscia zbrodnie kilkudziesieciu wiekow poprzednich. Liczbe ofiar komunizmu francuska Czarna Ksiega Komunizmu oszacowala na 100 milionow. To ogromna liczba, co przy liczbie ofiar innych zbrodniczych rezimow totalitarnych daje bardzo potworna ilosc ofiar. Jednak nie sa to ofiary ateizmu. Moze i rezimy byly ateistyczne, ale smierc tych ludzi nie byla w wiekszosci uwarunkowana czynnikami religijnymi a politycznymi i ekonomicznymi. Komunisci nie mordowali kulakow a Stalin nie dokonywal czystek dlatego ze ofiary wyznawaly jakas religie. Tak samo Hitler nie mordowal Zydow ze wzgledu na judaizm. Stad klasyfikacje ofiar zabitych przez krzewicieli ateizmu uwazam za sztuczna. Ateizm mial u tych ludzi znaczenie uboczne bo ich mordy ugruntowane byly politycznie i etnicznie.
To ze na jedna ofiare chrzescijanstwa znajdziesz 10 ofiar ateistow jest oczywista bzdura. Ateizm na skale wieksza niz jednostkowa wystapil w XX wieku. Dla porownania wczesniej, chocby w wieku XIX, za samo przestepstwo namawiania do apostazji na terenie Krolestwa Polskiego grozilo od 8 do 10 lat ciezkich robot w twierdzy. gdybyś chodź w ułamku znała rozwój demograficzny ludzkości na przestrzeni wieków, wiedziałbyś że to co napisałem nie jest bzdurą.
co do ateizmu jako religii, to mógłbym tu napisać rozprawę o rozwoju myśli sekularnej, powołując się na Dunsa Szkota, Wilhelma Ockhama czy bardziej znanego Lock'a...ale jak to sie mówi szkoda sypać perły przed wieprze. napiszę więc tylko,ze skoro nie ma dowodu na brak Boga, to przekonanie o jego nieistnieniu jest tylko wiarą, ergo jesteś osobą wierzącą i uczestniczysz w religii zwanej ateizmem.
Liczbe ofiar komunizmu francuska Czarna Ksiega Komunizmu oszacowala na 100 milionow. To ogromna liczba, co przy liczbie ofiar innych zbrodniczych rezimow totalitarnych daje bardzo potworna ilosc ofiar. Jednak nie sa to ofiary ateizmu. Moze i rezimy byly ateistyczne, ale smierc tych ludzi nie byla w wiekszosci uwarunkowana czynnikami religijnymi a politycznymi i ekonomicznymi. no to w wojnach krzyżowych też nie walczyli chrześcijanie, tylko ludzie którym brakowało ziemi na skutek niewydolności agrarnej systemu feudalnego w Europie 😎
Wezwanie do wojen krzyzowych przyszlo od papieza ergo byla to wojna motywowana religijnie. Powody dla ktorych wyruszali na nia przedstawicieli roznych klas sa w stosunku do tej pierwotnej przyczyny wtorne.
Co do rozkladu demograficznego - nawet jesli liczba ludnosci w wieku XX przekraczala srednia liczbe ludnosci kazdego z wiekow poprzednich to nie przewyzszala kumulacji tych liczb. Co za bzdura sadzic ze w XX wieku bylo wiecej ludzi niz bylo ich od czasow najdawniejszych.
Co do twojej zgrabnej i papierowej scholastycznej wyliczanki - ludzie wierza w tyle rzeczy ze i wiara w nieistnieie boga musi sie zdarzyc. Nie uwazasz chyba ze jesli ludzie nie wierza w mikolaja, mimo ze nie maja dowodu na jego nieistnienie, to ta ich niewiara jest religia? Albo ludzie ktorzy sceptycznie podchodza do UFO? Czy i ich niewiara nie jest przypadkiem religia?
Wtrace sie, bo mi sie nudzi 😉 Otoz, moim zdaniem, wiekszosc ludzi nie jest na tyle dojrzala i tolerancyjna, zeby madrze wyznawac jakakolwiek religie lub swiatopoglad. Niemal kazdy wyznawca religii (jakiejkolwiek) probuje nawracac innych, przekonywac do zycia zgodnie z jego wartosciami religijnymi. Tyczy sie to rowniez ateizmu. I tak np. w Polsce w malych miejscowosciach nie wypada nie pojsc w niedziele do kosciola, bo "co ludzie  powiedza", w Iranie za cudzolostwo moga cie wybatozyc, a w Anglii noszenie krzyzyka na szyi moze obrazac uczucia wyznawcow innych religii. Wiekszosc obecnych religii zostalo wymyslonych wieki temu, i zycie zgodnie ze wszystkimi przykazaniami w XXI wieku wydaje mi sie niemozliwe. Dlaczego nie potrafimy, sami stosujac sie do naszych wartosci, dac wolnej reki innym?

no to doceń, że wartości tej grupy religijnej dopuszczają,że ktoś może się z nimi nie zgadzać...bo mogła byś żyć w społeczeństwie bez wartości i wtedy po porannym gwałcie, mogła byś się stać wieczornym posiłkiem przy ciepłym ognisku rozpalonym w jaskini...lub być wyskrobaną przed urodzeniem, bo wartości twojego niedoszłego społeczeństwa, przewidują przymusową urzędową aborcję...


wrotki, wybacz, ale nie wartosci religijne pewnych grup spoleczenstwa sa od tego, tylko prawo - ktore powinno byc swieckie.

kelpie, wrotki - wydaje mi sie, ze zarowno wsrod ofiar komuny, jak i inkwizycji, ludobojstwa byly spowodowane polaczeniem ideologii i warunkow ekonomicznych. Kelpie, zauwaz, ze w sredniowieczu ludzie zyli glownie z rolnictwa, i nie bylo pestycydow, wiec ludzie byli zmuszeni walczyc o ziemie i zasoby. Podobnie w przypadku komunizmu, chociaz smiem twierdzic, ze tutaj czynnik ideologiczny mogl byc, wbrew pozorom, bardziej znaczacy. Zabijanie kilkudziesieciu milionow wlasnych obywateli raczej nie jest zbyt ekonomiczne, chodzilo o zastraszenie spoleczenstwa i przekonanie ludzi do ideologii, zabijajac "wrogow ludu". W obu przypadkach ideologia byla dobrym pretekstem, zeby ktos z ogromna wladza mogl pokierowac rzeszami ludzi, zeby osiagnac swoj chory cel.
p.s. przepraszam za brak polskich liter, uzywam angielskiego komputera.

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się