Kuce - wszystko o

o mamusiu 😍 na ostatnim Czakra wygląda jak hipopotam 🤣
nie władowała się jeszcze w żadne ogrodzenie? 😉
Jest zbyt zajęta pasieniem się i uciekaniem przed hucułami.
Wczoraj odganiały ją od stada, dzisiaj już się kręci między nimi, ale nawet źrebaki są wyżej w hierarchi  😂
I jeszcze się grzać na potęgę zaczęła przez co ma dwóch małopolskich kumpli, którzy są nią zafascynowani  😁
no ładnie ledwo przyjechała i już ma branie. ale naprawdę nie musisz wstawiać takich zdjęć, dobrze wiesz że zazdrościmy 😀iabeł:
nerunia ależ piękne wakacje jej sprawiłaś! przecudowne miejsce, woda  😍
nerunia a gdzie Wy jesteście ??
kasia-pala  Jesteśmy pod Białą Podlaską 🙂

grzesiek.1993 oj żebyś wiedział, że przecudowne  😍

fruity_jelly ja wiem, że zazdrościcie, ale chcę żebyście zazdrościły jeszcze bardziej  😁
Przyjedź to nie będziesz chciała wyjechać  🤣

Witam,
od kilku dni mam dwa kucyki szetlandzkie  😉 u poprzedniego właściciela stały głównie w boksie lub na padoku.
Chcę je przestawić choćby na 12 godz. na pastwisko - pastwiska mam bogate w kończynę i dlatego mam stresa.
Czy kucyki mogą paść się na pastwisku bogatym w rośliny motylkowe? Czy lepiej wygrodzić im kawałek z samą trawą lub chwastopodobną roślinnością?
Kopytka są zdrowe, koniki nie zapasione.

Ile czasu powinno trwać przyzwyczajanie kuców do zmiany pożywienia? /obecnie wyprowadzam 2xdziennie na 2 godz. pasienia i już maja luźne kupy/
ile mogą dostawać siana skoro będą 12h na pastwisku?
Oczywiście zboża nie dostawały i nie dostaną.

poradźcie, abym kucykom nadmiarem nie zaszkodziła  🙇
Pastela, przede wszystkim wszystko wprowadzać należy stopniowo. Myślę, że po tygodniu, dwóch konie będą mogły spędzać na pastwisku pół dnia. Zwiększaj, po prostu, ich codzienny czas wypasu. Rozumiem, że koniki w nocy stoją w stajni? Jesli tak to wykorzystaj ten czas na dokarmianie sianem. Ile siana? siana nigdy za wiele 😉 Jeśli będziesz dawać za dużo to po prostu nadmiar zdepczą ( wtedy ze względu na ekonomię zmniejsz jego ilość). Kupą się nie martw - zawsze robi się"trawiasta"  😁
Pastwisko bogate w koniczynę nie zaszkodzi a wręcz przeciwnie. Zauważyłam, że konie wolą jeść trawę niż koniczynę, więc nie musisz się martwić, że się przejedzą. Same będą sobie wybierać co smaczniejsze kąski. Jeśli masz wątpliwości co do składu gatunkowego pastwiska, to na przyszły sezon dosiej odpowiednią mieszankę.
Ja swoją przystosowywałam do pastwiska (prawie) codziennie po godzinie przez około miesiąc a teraz po zmianie miejsc pasie się przez 24h i nic się nie dzieje. No, ale moja to hucuł i u nich rzadko obserwuje się "szok paszowy".
ps. Też chcę takie pastwisko na co dzień!  👀
pastela ja bym uważała skoro kucyki są zapasione. nerunia moja tez prawie hc i przyzwyczajana do trawki była stopniowo a stan przedochwatowy był i to po skoku cukrowym w trawce - standardzik 🙂  Radze wiec uważać zwłaszcza z koniczyna - proponuje je wysyłać na taka starą trawę kwitnącą np 😉 Moja druga konia je na sniadanko siano, cały dzień trawę i tyle, w nocy uzupełnia troche słoma z boksu i napewno głodna nie chodzi jest wrecz grubaskiem. Ja bym im dawała trochę trawki starej i troche sianka - u kucyków o ochwat bardzo łatwo niestety zwłaszcza że jak juz zatuczone...
Kasia-Pala,
ale Pastela napisała, że nie są zapasione 😉 chyba, że ja źle widzę..
Kucyki NIE są zapasione, a w przypadku chowu pastwiskowego obowiązkowa jest pewna ilość siana w celu uniknięcia biegunki (słomę nie każdy koń chce jeść). Zresztą skoro Twoja kobyłka miała skok cukrowy znaczy to, że przyzwyczajana była za mało stopniowo, bo przecież w takim przyzwyczajaniu chodzi o zapobiegnięcie jakichkolwiek skoków czy szoków pokarmowych.
Poza tym rośliny motylkowe są roślinami bogatymi w azot a trawy przede wszystkim w cukry.
dzięki za odpowiedzi  😉

pytam, bo pojutrze ruszam na tydzień nad morze i muszę zlecić wypuszczanie koni tacie. W takim razie niestety nie będą miały otwartej stajni na pastwisko 24h, tylko będą wyprowadzane na kilka godzin  🙄 szkoda

Dziś wzięłam się do roboty i ogrodziłam elektryką dodatkowo kawał nędzniejszych traw na najgorszej ziemi jaką mam - więc tam będą chodziły po te kilka godz. do mojego powrotu.

A powie mi ktoś czy są gdzieś dane ile kg siana powinien dostać kucyk szetlandzki?
Dla dużego konia daję standardowo 1 kostkę na dzień.
Pastela, w większości książek przeczytasz, że siano podaje się "do woli". Siana nie da się przedawkować. Włókno jest jednym z najważniejszych elementów wyżywienia, a takie bez dodatkowego obiałkowania ma właśnie siano ( nie ryzykujesz otłuszczeniem ani nadmiarem energii) 🙂 Dawaj tyle ile dadzą radę zjeść jedynym skutkiem ubocznym będzie pękaty brzuszek (ale nie tłusty!)  😉 Zresztą szetlandy muszą mieć brzuszek, żeby wyglądać jak szetlandy  😁
źle zobaczyłam 🙂
Ale nerunia właśnie od nadmiaru cukru moja koniutka miała incydent ochwatowy i zapewniam że była dobrze przygotowana do zielonego.
Jeśli po deszczowych dniach przyjda słoneczne to w trawce jest skok cukrowy (w trawie nie w koniu 🙂 ) i to było powodem. Dodam że drugi koń jadł nawet więcej i jej nic nie było - cecha osobnicza taka widocznie - jedna wrażliwsza od drugiej... Mało tego ja nawet po deszczu przyzwyczajam jakby na nowo choć juz nie od zera, większymi dawkami (w czasie deszczu konie tez jedza trawkę)
Nie będę sie zagłębiać w sprawy żywieniowe dokładnie ale i motylkowe i trawa mogą wywołać ochwat (czyt. i białko i cukry a zwłaszcza cukry!).
Odnośnie suchej masy zgadzam sie że jeśli koń nie chce jeść słomy to sianko mu sie należy żeby nadrobić ale szczerze nie znam konia który nie lubi słomy przegryźć 🙂 a z kucykami szetl. miałam troche do czynienia i nawet te które dostawały mało siana i... tyle 🙂 były w kondycji tłuszczowej jesli nie pracowały, a te co stały na trawce jeszcze gorzej (wyobrazacie sobie szetlanda 300 kg?! - widziałam  😵 )
Osobiście uważam (tzn. wg mojej wiedzy), że siano dowoli tez może zatuczyc do tłuszczyku, nie tylko wypchać brzuszek. Poza tym siano nie równa sie siano, czas zbioru ma tu ewidentne znaczenie bo może być słodkie z młodej trawki i starsze włókniste, szeleszczące. To drugie spoko dawaj do woli ale to pierwsze to inna bajka...
siano do woli dla kuca też mnie nie przekonuje  🤔 ale spoko zagłębię się w literaturę i znajdę info ile mogą dostać. Tyle się widzi ochwaconych i za tłustych kucyków, że lepiej uważać.
Szetland 300 kg? o mamo on chodził czy się turlał? :p

To, że kucyki żywione samą trawą są tłuściutkie to prawda - trawa tuczy, ale zdrowo wg mnie. Ja np. kiedy mam możliwość wysłania konia na pastwiska odstawiam wszystko inne ( włącznie z suplementami). Każdy koń to indywidualny przypadek i inne wymagania pokarmowe, dlatego troszkę wkurzają mnie te tabele żywieniowe i sztucznie ułożone dawki, bo nawet w przypadku dwóch konie tej samej rasy, w tym samym wieku ich wykorzystanie nie będzie takie samo.

A propos jeszcze otłuszczony kucyków, to rzeczywiście praca pomaga. Tylko problemem jest wdrożenie takiego malucha w tryb treningów ze względu na bark jeźdźców, a oprowadzanki to żaden wysiłek.

Kucyki mają skłonność do ochwatu podyktowaną między innymi genami. A drugą sprawą jest to, że często karmi się je tym samym co duże konie czyli zbożem (spotkałam się, że również w takich samych ilościach)
nerunia usiądź zanim przeczytasz 🙂
Zaczełam pracę kiedyś w wakacje u faceta u którego mini szetlandy dostawały tak jak 700 kg konie w tej stajni UWAGA! po 1 kg owsa rano i wieczorem!  😵
Wszystkie miały ochwat przewlekły poza jedna przerośnięta szetlandką - nie wiem jakim cudem ona się uchowała, jednej kobyłce kość sterczała już z podeszwy ale pancio nie widzial problemu. uciekłam po 2 tyg z tamtad z płaczem  🙁
o matko.. i pytam się po raz kolejny : i gdzie jakiekolwiek kontrole?
Tylko koni żal...
kontrole to tam były (jak sie potem okazało 2 lata wczesniej pracowała tam koleżanka ze studiów i nasłała) i co ciekawe nic nie wykazały - tego nie rozumiem, widocznie koleś jakiś wpływowy... ale podobno rok później konie posprzedawał bo nierentowne - mam nadzieje. tam z reszta poznałam ojca mojej starszej kucki juz jako wałaszka (został wykastrowany bo podobno niebezpieczny, kastracja nic nie zmienila, a moja jazda regularna przez tydz już tak - tak to jest jak biznesmen ma konie bo mysli że majatek zbije  🤔wirek: )
nie pisze wiecej w tym temacie bo mi cisnienie skacze wrrr
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
08 lipca 2010 14:06
Jak się uda to od poniedziałku będę jeździć kuckę felńską, niecałe 140 cm. jest w 2/3 surowa, bo trzymana była na matkę, a mam ją przyuczyć do lekkiej jazdy 🙂

W poniedziałek jazda próbna 🙂
Notarialna,
a jak jej na imię? znasz pochodzenie?
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
08 lipca 2010 17:13
Ascaia, Wiem tylko, że ma 16 lat i jest bardzo spokojna. Wszystkiego się dowiem w poniedziałek na jeździe próbnej 😉
Jestem fanem wszystkim waszych kuców!  👍 😍
Uwielbiam kucowate. Świetne z charakteru, chociaż często wredne 🙂
Dzierżawiłam pewnego malucha dziesięć miesięcy, można go nazwać konikiem profesorem.
Na imię ma Dandy, 1, 18 w kłębie, sekcja A, kuc walijski. Pod pewną osobą chodził 90 cm.
Strasznie dużo mnie nauczył  😍 Oto i on:
(nie zwracajcie uwagi na moje błędy, bo jest ich dużo, ale dopiero się uczyłam)  😡




Przebrany za krówkę. Proszę bez pretensji - kuc nie ucierpiał na zdrowiu ani
też nie był wystraszony i w jakikolwiek inny sposób skrzywdzony.  😀
Danke za chwilę uwagi.  😉
Poszukuję informacji o ogierze DRP Alibaba - wyniki, zdjęcia itp.
Qnia, śliczny kucorek 😉. Malutki taki, a ty ile masz wzrostu?
Dziękuję, Sisisa  :kwiatek:
Kucyk znosił dzielnie moje całe ponad 1, 55 cm 😀
AleksandraAlicja   Naturalny pingwin w kowbojkach ;-)
15 lipca 2010 08:46
Nerunia- gdzie masz fotki Czakry?!?
Myślę, ze zasada "siano do woli" dotyczy tak samo dużych koni jak i kuców pod jednym warunkiem- SYSTEMATYCZNY RUCH musi być.

Tam , gdzie pracuję duże i małe mają sianko do woli i zapewniam, że spasione nie są. Jedynie klacze źrebne byłe wg mnie trochę za grube, ale weterynarz mi powiedziała, że jak na matki to są w porządku.
AleksandraAlicja  mój koń nic nie robi tylko żre i nie mam zbyt ciekawych zdjęć 😉
Poszukuję informacji o ogierze Farrie' s Duncan (kuc walijski)
Może nie jest on znanym i słynnym ogierem, jednakowoż byłabym wdzięczna za jakiekolwiek zdjęcia, informacje itepe.  :kwiatek:
Możliwe, że to już wałach, ale żadnych informacji nie mam, a bardzo by mi zależało...
nerunia, piękna ta Twoja hucułka (?), jeśli się oczywiście nie mylę...  🤣 😡
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się