ciąża, wyźrebienie, źrebak

[quote author=monia link=topic=57.msg656824#msg656824 date=1279740866]
pamelfa
Mam pytanie ,kryłam klacz już 3 razy co 2 dni a ona jeszcze ma ruje jutro minie już tydzień ,nie wiem co robić dalej kryć co 2 dzień aż nie odbije ogiera czy zostawić ją .Mąż twierdzi że jej się spodobało  😁  Ostatnio ta klacz porwała źrebaka i nie chciała go oddać matce broniła go jak swojego ,nie wiem co jej odbiło.



Ja bym nie ryzykowała i zrobiła USG . Jeśli zarodek zapłodniony już się zagnieździł kolejne skoki mogą wywołać poronienie . Tak nam mówili na zajęciach .
[/quote]
Trzeba było lepiej uważać na zajęciach  😉
Do owulacji u klaczy dochodzi około 24h przed zakończeniem rui i wtedy powinny się tam znajdować zdrowe plemniki. Ruja może trwać kilka albo kilkanaście dni, tak naprawdę nie wiadomo wcześniej, dlatego kryję się co drugi dzień (nasienie większości ogierów jest przez ten czas sprawne) do końca rui. Inna możliwość to określenie zaawansowania rui i podanie hormonów przyśpieszających owulacjie.
To o czym pisze Bisza jest możliwe w kolejnych rujach do których może dojść pomimo ciąży a nie w tej samej rui.
Bischa   TAFC Polska :)
22 lipca 2010 18:13
Dzwoniło , tylko nie w tym kościele co trzeba  🤣
I mamy juz po problemie klacz się nie goni ,tak mi się wydaje bo poszła dzisiaj na łąkę a nie sterczała cały dzień pod boxem ogiera . Zobaczymy za 21 dni czy będzie znowu ruja .Trzymać kciuki  😅 
DZIĘKUJEMY BARDZO WSZYSTKIM!🙂

ojciec Empire kary a mamuśka Elfa ciemno gniada 🙂
Dzisiaj wygasło moje ,,uciszenie'' na forum w związku z tym przepraszam publicznie uzytkowniczke katka forum re-volta za napisaną kilkanaście dni temu słowa 🙂  🙇
Dziś około godz 7.00 rano urodzila się klaczunia. Matką jest Floresta.

Kliknąć w miniatrurkę :






noen   A story of a fighter of our human race
06 sierpnia 2010 14:18
przepiękna !
Czym karmicie swoje źrebne klacze? Pasze, dodatki, suplementy itd.
Trawą na pastwisku. 😁
ja już na zimę kupuję jakieś musli albo paszę dla klaczy źrebnych, Bona termin marzec {?} Borka kwiecień {?} na pewno opóźnienie/wcześniejszy poród może się zdarzyć.
hanoverka
od 8-9 miesiąca ciąży do 2 laktacji moja leci na Pavo Podo, potem Pavo dostaje maluch a mamuśka witaminy (podstawowe Pavo/Marstall różnie)
Dzięki dziewczyny :kwiatek:
ja cały czas myślę co tu kupić, dziewczyny! co się opłaca, jest smaczne ( :hihi🙂 i nie drogie ?
u nas jedzą sianko, owiec i zieloną lucernę, koniczynę trawę.

Wzięłam się za klaczuchy i powoli zbijamy brzuszyska  a budujemy inne części ciała. Źrebolki grzecznie czekają na mamy w boksach. W  ogóle są grzeczne w pełni zsocjalizowane- wiązane do czyszczenia (nawet kiedy mama idzie na lonże a są same w stajni), dają nóżki. W sobotę mamy wetkę na trzeci miesiąc. Klaczka ma już prawie całą źrebięcą sierść zrzuconą, ogierkowi też juz nie dużo brakuje. Na dniach wrzucę fotki
Mozecie polecic jakies dobre witaminy dla zrebnej klaczy? 2 trymestr.
dziewczyny kojarzy ktos taki preparat dla klaczy zrebnych- to jest w plynie, w prostokatnej duzej puszce z dozownikiem. na melasie chyba. dosc drogi. nie moge sobie przypomniec jak to sie nazywa... 🙁
Kawusia   słodka kawa z mlekiem i już bez vanilii :(
01 września 2010 08:43
Kawusia, prawde piszesz! 🙂 dziekuje :kwiatek:
Wczoraj doczekałam się w końcu źrebiątka od Emilki  😅
Mamy karego ogierka, naprawdę dużego  😎
Jedyne zdjęcie i to z komórki wstawiłam na fbl ( gdyby ktoś był ciekawy  😉 )
http://www.photoblog.pl/duchess1

Floresta, jaka śliczna malutka dziewczynka, gratulacje  🙂
Azbuka będzie pięknym koniem, a ja dzisiaj odwiedziłam naszą stajenną Pasję i się aż zdziwiłam. Jest już bardzo ciemna i ma niespożyta energię i nie wygląda już jak pokraczny malec tylko prawie jak koń. 😁 Po niedzieli będzie odstawiana juz od matki.
Zna się tu ktoś na nieprawidłowych postawach źrebaków?  👀
Jeśli tak , to ja wstawię foto, jak wyglada źrebak i czy to normalne, ok?
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
09 września 2010 16:46
wstawiaj wstawiaj
Ok.  🙂
Więc to jest Edek (Eduardo  😉 ), ma tydzień. Kiedy chodzi,  stawia przednie nóżki prosto, natomiast kiedy stoi przyjmuje taka dziwną postawę:

Nie wiem, czy sie martwić, czy samo przejdzie, czy to cos poważnego?
Byłabym bardziej przejęta, gdyby nie prostował wcale tych nóg (przykurcz) , ale on tak robi tylko jak stoi.
Azbuka, nic sie nie martw!!! To jest normalne -mały ma po prostu słabiutkie ścięgna. Kości nóg rosną szybciej niż  ścięgna - ścięgna nie nadążają z rośnięciem  i stąd taka postawa. To się samo za kilka miesięcy wyprostuje -tylko maluch musi dużo chodzić (na słońcu -Vit.D) ,dobrze, gdyby chodził po twardym. Tak mi powiedział mój znajomy wet, stary "wyga" koński. I faktycznie, u mnie wszystko wróciło do normy. Odchowałam kilka źrebaków, ale mój Zulus był pierwszym z takim przykurczem nóg. Dlatego tez się martwiłam 😉 Teraz jest OK.

Tutaj -początki zmartwienia 🙁:



...I teraz w wieku  4  miesięcy 😀:

nasz Idolek miał delikatny przykurcz i dostał jakieś wspomagacze od wet- witaminy, minerały itp. Teraz nie ma śladu. Oczywiscie padokowanie też miało w tym swój udział.
Dzięki, dziewczyny  :kwiatek:
To ja narazie nie będę panikować, tylko będę obserwować. W witaminy i paszę dla karmiących mam juz się zaopatrzyłam. Tylko niech słońce wyjdzie, żebym Edka wypuściła na łaczkę  🙂
Hej, witam.
U nas dwa źrebaki będą w przyszłym roku, jeden pod koniec stycznia drugi na przełomie marzec/kwiecień.

Mam pytanie ile czasu ciążę nosi klacz arabska( jej pierwszy źrebak) a ile czasu klacz wlkp( jej drugi źrebak) jedna ma 6 lat druga 5,5.
Pozdrawiam
busch   Mad god's blessing.
12 września 2010 23:52
Azbuka - strasznie późny źrebak wam wyszedł. Czemu tak późno zaźrebialiście Emilkę?
Bush, czasem komus się zdarzy niezaplanowany źrebak. Nic na to nie poradzę i zaradzic też nie mogłam - taka profesjonalna obsługa w stajni lub złośliwość.  Tym bardziej, że to mieszanka gorącego z zimnym. Na szczęście obyło sie bez problemów, siwka to bardzo dobra matka, a Edzio zapowiada się na fajnego, dużegi i ładnego konia.
Fajnie gdyby temperament odziedziczył po zimnioku, a ruch i urodę po Emilce.
Edzio nie jest aż taki późny, bo mój kasztan urodził się 28 października, tyle , że 17 lat temu  😉
mój pierwszy źrebak urodzi się w lutym, a drugi w kwietniu  😜 dlatego całe ferie mni nie będzie  😲
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się