Nasza twórczośc fotograficzna ;) Każdy może, jeden lepiej..

Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
22 sierpnia 2010 15:54
madmaddie, Oczywiście, że wolno. Pod warunkiem jednak, ze tylko na użytek własny, a nie zarobkowy. Jesli zarobkowy to musisz uzyskać zgodę pisemną od administracji cmentarza. Ja bez problemu robiłam i na katolickim i na ewangelickim i na żydowskim.
wątek zamknięty
Mam pytanie jako zupelny laik fotograficzny....
Na dniach stane sie szczesliwa posiadaczka canona 350D i potrzbuje porady w sprawie obiektywu.... Nie chce jakiegos super ekstra wypasionego, ale takiego...'uniwersalnego' o ile takie istnieja... zeby sie dalo i fotki na zawodach fajne porobic i jakiegos kwiatka strzelic;P
Generalnie o robieniu fot i obrabianiu ich mam pojecie konczace sie na robieniu zdjec telefonem ew. jakac malpka:P
Wiec z gory przepraszam za moje kolejne irytujace pytania... mianowicie... czy mozecie polecic mi jakas spoko ksiazke, ktora pozwoli mi minimalnie ogarnac zabawe w fotografie?:P I czy jest jakis fajny program do obrobki duzo mniej skomplikowany niz PS?:P
wątek zamknięty
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
22 sierpnia 2010 19:34
Julita, Mam canona 350d i używam zarówno Canon Eos 18-55 mm i Sigmę 70-300 mm DG Macro. Szczerze powiedziawszy najchętniej zamieniłabym teraz sigmę na oryginalnego canona 75-300. Znacznie przyjemniej mi się na nim pracowało, Sigma wydaje mi się bardziej mocarna. Ale to tylko moje osobiste odczucia.
wątek zamknięty
a mozesz mi tak lopatologicznie napisac o co chodzi z tymi mm?:P
Jak tak czytam opis do tego obiektywu ktory polecasz to generalnie jest to cos czego szukam😀
wątek zamknięty
Ja mam Canona 450D i używam Tamrona18-200mm. Obiektyw uniwersalny, i robala zrobisz i konie na zawodach.
wątek zamknięty
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
22 sierpnia 2010 19:56
To już ci ktoś inny musi wyjaśnić, bo ja z terminami foto na bakier jestem. :P Wyjaśniać po prostu nie umiem 😁
wątek zamknięty
Julita po co ci lustrzanka jak nie rozkminiasz takich rzeczy, zeby robić fotki na automacie żeby było zamazane tło żeby zaszpanować na photoblogu?
wątek zamknięty
madmaddie   Życie to jednak strata jest
22 sierpnia 2010 20:12
Bay 🤔 może chce się nauczyć, jak ma kasę to niech kupuje.  a po co to już chyba nie twoja sprawa
wątek zamknięty
Bay haha to nie Twoja sprawa po co mi lustrzanka:P
Jak bede chciala to sobie kupie nawet i najbardziej profesjonalny sprzet i bede cykac fotki na wkacjach jak ptaszek leci a Tobie nic do tego:P
Nawet juz sobie aparatu kupic nie mozna jak sie nie jest 'profesjonalnym fotografem'?
Nie rozkminiam, bo sie tym nigdy nie interesowalam.. a teraz moze zaczne i moze 'kiedys bede rozkminiac' a jak nie to sobie bede robic na automacie... widzisz w tym jakis problem? Bo ja nie...
wątek zamknięty
Nie lepiej popróbować z cyfrówką, porobić tam na manualu, popróbować ustawiać iso, balans bieli, kombinować... Zobaczyć do czego Cie ciągnie- czy np natura ogólna, czy wolisz makro, czy jednak zwykłe krajobrazy... Ale nic mi do tego🙂
wątek zamknięty
Nie😉 Moja cyfrowka zaginela w niewyjasnionej sytuacji, a nie widze sensu kupowania nowej, zeby sie nia pobawic i pozniej wymieniac dopiero na lustrzanke😉 Tymbardziej, ze zakup cyfrowki wyniesie niewiele mniej niz obiektywu😉 Nie ciagnie mnie w zadnym konkretnym kierunku, nie planuje specjalizowac sie w konkretnej 'dziedzinie fotografii', chce poprostu przyzwoity obiektyw, ktorym bede mogla pobawic sie i w robienie natury, i jakis fotek koniurowych i zwyklych krajobrazow...
wątek zamknięty
Bay, ja miałam parę kompaktów przed kupnem lustrzanki i fotografowanie żadnym z nich nie sprawiało mi specjalnie wielkiej radości i frajdy. Wówczas fotografii na pewno nie nazwałabym swoim hobby. Dopiero po kupieniu lustrzanki wciągnęło mnie na dobre! Jeśli kogoś stać i ma ochotę kupić, to po co zaczynać od kompakta, żeby się przekonać, co nas kręci? Mnie w kompakcie nie kręciło absolutnie nic. A lustrzanka cyfrowa to już od jakiegoś czasu nie jest sprzęt zarezerwowany dla profesjonalistów, tym bardziej, że nie mówimy tu o kupnie Nikona D3, tylko o czymś z niższej półki, w sam raz dla początkującego amatora. Nie widzę w tym nic złego. Zły jest natomiast ten  🚫 , więc już kończę 🙂
wątek zamknięty
Julita, te mm czyli milimetry to ogniskowa. Ogniskowa mówi Ci, jaki kąt widzenia ma dany obiektyw (cały czas piszę o aparacie małoobrazkowym, w którym klatka filmu ma rozmiar 36 na 24 mm). Im mniejsza liczba, tym szerszy kąt widzenia obiektywu. Tzw. standardem jest 50 mm co mniej więcej odpowiada kątowi widzenia ludzkiego oka. Wszystkie krótsze ogniskowe sprawią, że na zdjęciu pojawi się więcej przestrzeni, wszystkie dłuższe zawężą pole widzenia.
Szeroki kąt sprawia wrażenie, jakby obiekty się oddalały, wąski - przybliżały.
Szeroki stosuje się głównie do fotografii krajobrazowej oraz fotografowania we wnętrzach.
Wąski czyli teleobiektywy do fotografii przyrodniczej i sportowej oraz do portretów.

W Canonie 350D mamy do czynienia z matrycą mniejszą niż klatka filmu. W związku z tym kąt widzenia obiektywów podpiętych do tego aparatu zmienia się. Ogniskowa nie (dane na obiektywie są nadal takie same 😉 ).
O ile dobrze kojarzę przelicznikiem dla Canona jest 1,6.
Czyli jeśli mamy obiektyw o ogniskowej 50 mm to na matrycy APSC (jaka jest w 350D) kąt widzenia będzie węższy. Mnożysz 50 x 1,6. Dzięki temu wiesz, że obiektyw 50 mm będzie miał taki kąt widzenia jak 80 mm.

Co Ci to daje? Jak to działa?

Obraz rzucany przez obiektyw na matrycę po prostu się na tej matrycy nie mieści - matryca jest mniejsza. W związku z tym na matrycę pada tylko środkowy wycinek obrazu. Sprawia to wrażenie, że obraz jest przybliżany. To taki lustrzankowy zoom cyfrowy. Na szczęście nie wpływa to na jakość obrazu, ponieważ konstruktorzy lustrzanek dbają o to, aby ilość megapikseli i wielkość matrycy nie przekraczały wartości krytycznych.


Poniżej 3 zdjęcia.
1. Charakterystyczne wrażenie przestrzeni przy szerokim kącie - 24 mm
2. Standard - 48 mm
3. Wąski kąt czyli przybliżenie teleobiektywem - 240 mm

Jak zapewne zauważyłaś ważnym elementem tych zdjęć jest zaplanowana odpowiednia głębia ostrości.
Mając obiektyw szerokokątny łatwiej jest uzyskać wszystkie plany ostre.
Mając teleobiektyw łatwiej jest wyodrębnić obiekt z tła.

Głębia ostrości zależy jeszcze od kilku czynników jak zastosowana przysłona czy odległość od fotografowanego obiektu. Ale to w następnym odcinku 😉

Tu jeszcze linki do rozwinięcia tematu
http://www.fotografuj.pl/Article/Pole_kat_widzenia_obiektywu_aparatu/id/69
http://www.szerokikadr.pl/poradnik/artykul/zakres_ogniskowych_obiektywu
wątek zamknięty
abre Dzieeekuuujee 🙇
i przepraszam, ze sie z moimi pytaniami wbilam do tego tematu... ale dopiero po fakcie zauwazylam temat o sprzecie foto🙂
wątek zamknięty
Notarialna uwielbiam takie stare cmentarze 😜

A to moje ostatnie zdjęcia ślubne mojej znajomej (więcej w wątku śluby) 🙂 Co myslicie?  🙄





wątek zamknięty
moim zdaniem cudowne. Nienawidze takich standardowych ślubnych zdjęć, a zabijają mnie studyjne, z kwiatkiem, jabluszkiem, rozmazane.
wątek zamknięty
trzynastka   In love with the ordinary
23 sierpnia 2010 22:43
Dzięki radom MsCarmen stworzyłam pierwszy nietypowy portrecik 🙂
Tym tez sobie przekichałam, bo każdy mój znajomy chce taki sam  😵

[img]http://2.bp.blogspot.com/_DbU5yOLb5aA/THGnL_C7MZI/AAAAAAAABUM/I3BdL6wnsw8/s1600/1+%2810%29.jpg[/img]
wątek zamknięty
ninevet no proszę 😎 śmiesznie to wygląda 😀

a ja niedawno odkopałam staaareee zdjęcie Daniela Olbrychskiego na Cudnym (oo) i się pobawiłam z tłem, bo było do bani.

wątek zamknięty
emi - cudowna sesja!


MsCarmen - mogłabym prosić o tamto zdjęcie  :kwiatek:
wątek zamknięty
Cierp1enie które? 😡 bo mi się już chyba mózg zgubił... 🙂
wątek zamknięty
trzynastka   In love with the ordinary
23 sierpnia 2010 23:42
OryginaU ! 🙂

Edit:
Ostatnio wstawiałam jeden świt, zapomnijcie o nim.
Dlaczego warto być rannym ptaszkiem lub w moim przypadku nocnym markiem do przesady ?

Dlatego


i tego



Nie wiedziałam gdzie te zdjęcia wrzucić, czy tu czy do "rannych ptaszków...." 😉
wątek zamknięty
Cierp1enie, thaya  :kwiatek:

ninevet niesamowite niebo 😲

MsCarmen jakbym ja wygrzebała swoje staaaare zdjęcia to bym się ustydziła je tu wstawić 🤣, gratulacje kunsztu 🤣
wątek zamknięty
gllosia jak dla mnie fotki spoko. 🙂 jednak..czegoś mi w nich brakuje.  🤔 😉
wątek zamknięty
gllosia, moim zdaniem są takie trochę bez pomysłu, zwyczajne - poprostu ktoś jeździ na łące trochę chyba pozuje i tyle.
no i mi jako osobie jeżdżącej niebardzo podoba sie styl jazdy modelki (zdj1 zwłaszcza)

technicznie się nie znam ale nie są to zdjęcie które zwracają uwagę, no może oprócz przedostatniego, tego w wodzie.
nie  pisze tego zeby Cię zrazić, wręcz przeciwnie - próbuj, eksperymentuj i rób dużo zdjęć, bo trening czyni mistrza, czego serdecznie Ci życzę 🙂

ninevet - zjawiskowe!
emi - fajny pomysł i wykonanie, ja też lubię takie oryginalne sesje 🙂
wątek zamknięty
iwona, nie martw się, nie zrazisz mnie, ani nie obrazisz  😉 Wręcz przeciwnie, ciesze się, że wreszcie ktoś szczerze mnie ocenił 🙇
Co do stylu jazdy 'modelki' to ocena chyba nie w tym dziale :P Jeździ jak jeździ, ale chodzi mi o sam klimat fotek..

madziorkowa, a czegoś konkretnie ci brakuje?



Zauważyłam, że jak mi podoba się jakieś moje zdjęcie to zwykle do reszty nie przemawia, a jak mi się jakieś nie podoba to inni się nim zachwycają  🤔wirek: Jestem inna? 🤣
wątek zamknięty
ludzie mają różne gusta, każdemu moze podobać sie coś innego, ale to przeciez bardzo dobrze 🙂

ja ostatnio wypróbowuję funkcję Makro
aparat to cyfrówka Nikon Coolpix, więc szału nie ma 😉
za wszelkie uwagi będę bardzo wdzięczna 🙂









i nie-makro, ale jakoś lubię to zdjęcie 🙂
wątek zamknięty
Podoba mi się trzecie!  🙂
edit: po dłuższym namysle: w tym trzecim mogłabys zmienic kadr i ściąc górę, bo rozprasza..;P
wątek zamknięty
siwaaa94   Cud na czterech kopytach.
25 sierpnia 2010 15:38
ninevet, kapitalne! i te koloryyy  😍
wątek zamknięty
trzynastka   In love with the ordinary
26 sierpnia 2010 00:23
emi, iwona, siwa94  :kwiatek:

Z dzisiaj



i z wczoraj 🙂

wątek zamknięty
Da się na to patrzeć, czy nie bardzo? 😉

1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.


10. Moje ulubione, tylko tła szkoda...

wątek zamknięty
Ten wątek jest zamknięty Nie można w nim odpowiedzieć.