Projekty stajni. Zdjęcia i informacje.

czy mógłby ktoś podać mi nazwy stron internetowych firm produkujących boksy.boksy angielskie itp(chodzi mi o takie,które możecie też samemu polecić,fajnie jakby jeszcze mógł ktoś podać orientacyjną cenę)z góry dziękuję :kwiatek:
Iga - http://www.stajnie.stg.pl/index.php?id=8


Jak macie poprowadzone rury do poideł w ścianach podłodze czy przy suficie w otulinie?
,
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
16 września 2010 18:02
Pod sufitem bez otuliny.
Pod sufitem, w czerwonej otulinie. Otulina była aż do samych poideł, ale teraz juz jej tam nie ma - na taką wysokość, na jaką sięgają zęby konia 🤣
Panterka- korytarz mam szeroki na 170, a drzwi do boksów na 110, dlatego otwierają się bez problemu, po korytarzu można manewrować  taczkami i jest ogólnie OK 😀
Mocz przesącza się szczelinami pomiędzy deskami w podłodze,  dechy są wilgotne, co jest normalne. Ja stosuję trociny i słomę - w sumie trociny są lepsze, jest bardziej sucho. Ale i tak do boksów zawsze daję słomę, żeby konie miały się czym zająć 🤣
pytanie mam, do tomka pewnie
czy gdzieś jest zapis że przy koniach nie musi być szczelnego zbiornika na gnojowicę?
Owszem, zbiornik na gnojowicę u koni - 1m.sześcienny na DJP czyli na 500kg zwierzaka.
Absurd totalny.
Mam zamiar złożyć papiery o pozwolenie na budowę bez płyty gnojowej i zbiornika tłumacząc, że zrobię to w II etapie. Zobaczymy co na to urzędnicy
fabapi, może wyrysuj od razu i napisz wg odrębnego opracowania bo będziesz się bujać jak ja...

komedia jakaś
Ja jestem po kontroli z ARiMR, ponieważ brałam Młodego rolnika. Mam tylko konie, żadnych innych zwierząt. Kontrolę przeszliśmy pozytywnie. Nie mamy płyty gnojowej - wystarczy napisać,że trzyma się konie na "głębokiej ściółce" i mieć umowę na wywóz obornika. To w zupełności wystarczy.
Zbiornika na gnojowicę w takiej sytuacji - też nie trzeba mieć
fabapi, może wyrysuj od razu i napisz wg odrębnego opracowania bo będziesz się bujać jak ja...

komedia jakaś

tzn nie dadzą mi pozwolenia na budowę czy nie będą chcieli odebrać budynku ?
fabapi, zgodnie z tym co obserwuję nie dadzą

tylko o to jest pytanie czy jak przepchnie sie to przez pozwolenie - w sensie wyrysuje dla swietego spokoju czy brak zbiornika może powodować przy odbiorze jakieś kwiatki...

czador ARiMR to inna bajka niz walka o pozwolenie

edit
Zwierzęta utrzymywane są w oborze głębokiej, której konstrukcja zapobiega
przedostawaniu się zanieczyszczeń do środowiska. Jeżeli zwierzęta utrzymywane są na
ściółce głębokiej potrzeba budowy płyty obornikowej i zbiornika na gnojówkę może
występować w różnym zakresie lub nawet wcale. Jeżeli wnioskodawca z racji stosowania
ww. systemu utrzymania zwierząt potrzebuje mniejszej płyty niż sugerowana w tabeli
powyżej, dołącza do planu projektu szczegółowy opis systemu utrzymywania zwierząt
oraz terminy, w jakich obornik usuwany jest z pomieszczenia inwentarskiego.

http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/zdjecia_strony/232/Instrukcja_do_upp_MR.pdf

z drugiej zaś strony

Wymagana powierzchnia płyt i pojemność zbiorników w przeliczeniu na 1 DJP wg Rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 18 stycznia 2005 r. (Dz.U. Nr 17 poz. 142)
Gatunek zwierząt Pojemność wymagana
w strefach azotanowych OSN (na 6 miesięcy) Pojemność wymagana na pozostałych obszarach (na 4 miesiące)
Powierzchnia płyt obornikowych w m2/DJP
Bydło, trzoda, owce, konie 3,5 2,5
Pojemność zbiorników na gnojówkę w m3/DJP
Konie 1,5 1,0

Przepis ten dla większości rolników staje się obowiązkowy od 25 października 2008 r., ale na obszarach OSN obowiązek ten spoczywa na rolnikach już od 1 maja 2008 r. Po tym okresie nie będzie dozwolone przechowywanie obornika w pryzmie polowej.

To proszę się zapoznać z najnowszą ustawą o nawozach i nawożeniu. Jest tam napisane kto musi robić płyty i zbiorniki.

sznurka - nie strasz ludzi.
majek   zwykle sobie żartuję
17 września 2010 13:13
Czy ktoś podnosił dach (stodoły)?

Mój mąż wpadł na ten genialny pomysł, jakoś jak sobie wyobrażę tych naszych chlorków ze wsi, co go podnoszą na podnośnikach samochodowych (taki jest plan) to mi sie słabo robi. A faktycznie, nie musielibyśmy wtedy wiaty na słomę budować. Warto?

Naprawdę to takie łatwe? Czy mój mąż jest takim radosnym optymistą?

To proszę się zapoznać z najnowszą ustawą o nawozach i nawożeniu. Jest tam napisane kto musi robić płyty i zbiorniki.

sznurka - nie strasz ludzi.


a można prosić jakiegoś linka do tej ustawy  :kwiatek:
Czy łatwo...? Zależy jaki mocny jest wieniec, jak są zamocowane murłaty, itd... Warto skonsultować wcześniej z cieślą czy dobrym budowlańcem.

fabapi - klik
wawrek, albo źle szukam albo nie widzę
nie straszę bez przyczyny bo opieram sie na tym, że w urzędzie zażądano od nas naniesienia na projekt szczelnego zbiornika na gnojowkę
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
17 września 2010 14:59
mam zrobiony przyłącz wody do stajni z licznikiem i kranem na końcu . Stajnia z desek lekko ocieplona styropianem, a w niej 2 konie więc na 100% woda będzie zamarzać. Zastanawiam się nad zrobieniem studzienki w stajni i umieszczeniu w niej licznika i kranu. Mam podobnie zrobione z wodą przy domu, kran jest zlokalizowany w ziemi i woda w tym roku nie zamarzała.
Macie jakieś lepsze pomysły?
Wawrek ja mam do ciebie prosbę i do Tomka może

Czy mozecie mi pomóc napisać wyjaśnienie dlaczego nie muszę posiadać takowego zbiornika, w którym byłoby to podparte prawnie?

Bo ja wiem że to bezsens ale co z tego
No żesz... Wybacz.  :kwiatek:

Za szybko czytałem chyba, albo za mało postów wstecz. Zbiorniki mieć trzeba o ile płynne nawozy są produkowane w gospodarstwie. Płyty nie trzeba.
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
17 września 2010 21:10
usiłuję znaleźć w necie jakieś sensowne rozwiązanie na zabezpiecznie rur przed mrozem i natknęłam się no to:
http://www.zeta.pl/ochrona_raychem.html

wygląda interesująco, muszę sprawdzić jaki jest koszt zamontowania czegoś takiego  🤣
,
Wziął i uzupełnił łopatologicznie.  🥂
Tomek_J,  a jakiś paragraf z tą folią? Jest nieprzepuszczalna i to wystarczy
muszę sklecić pismo wyjaśniające do starostwa...

nie edytuje celowo
wawrek doczytałam w necie i wygląda na to że aktualnie do 1 stycznia jesteśmy "uratowani"

II. Gospodarstwa inne niż wielkotowarowe

Zgodnie z ustawą o nawozach i nawożeniu nawozy naturalne w postaci płynnej (gnojowica i gnojówka) należy przechowywać wyłącznie w szczelnych zbiornikach o pojemności umożliwiającej gromadzenie co najmniej 4 miesięcznej produkcji tego nawozu. Zbiorniki te powinny być zamknięte, w rozumieniu przepisów odrębnych. Wymóg ten dla wszystkich gospodarstw produkujących płynne nawozy naturalne, z wyjątkiem wielkotowarowych (wyszczególnionych w art.18 ust.1 ww. ustawy), które już są zobowiązane do ich posiadania, wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2011 r.
panterka  :kwiatek:
Euforia  - i co? Jak prowadzisz wode?
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
19 września 2010 21:55
cały czas zdobywam wiedzę na temat kabli grzejnych i chyba przy tym zostanę, zastanawiam się tylko czy zastosować termostat czy zegar czasowy.
Przyznam jednak, że jestem totalnie zielona w dziedzinie prądowej i nie mam zielonego pojęcia jakiej mocy przewód zastosować, muszę popytać u tych, którzy sprzedają takie cuda.
Wydaje mi się jednak, że jest to super rozwiązanie i powinno się sprawdzić w zimowych warunkach.
Zastanawiam sie czy rozważaliście kiedyś możliwość budowy stajni z bloczków styropianowych (takie kształtki zalewane betonem). Jeżeli tak to jakie były Wasze za i przeciw tej technologii do stajni. Bardzo proszę o kostruktywne wypowiedzi  :kwiatek:
edit nie ten watek!!! 🙇
ohir   -- wszędzie dobrze ale w stajni najlepiej --
22 września 2010 19:50
[quote author=TA-KI link=topic=841.msg713086#msg713086 date=1285063169]
Zastanawiam sie czy rozważaliście kiedyś możliwość budowy stajni z bloczków styropianowych (takie kształtki zalewane betonem). Jeżeli tak to jakie były Wasze za i przeciw tej technologii do stajni. Bardzo proszę o kostruktywne wypowiedzi  :kwiatek:
[/quote]

Polecam obejrzenie w dowolnej stajni dziur (w np w cegłach), pęknięć i wyłamań (np dwucalowych desek między boksami).
Musiał(a)byś i tak obudować cegłą. Taniej wyjdzie ta cegła obłożona styropianem z zewnątrz.
Poza tym te kształtki plus beton (zawsze minimum jedna gruszka) wychodzi drożej
niż klasyczna ściana dwuwarstwowa.

[quote author=Euforia_80 link=topic=841.msg709822#msg709822 date=1284754200]
usiłuję znaleźć w necie jakieś sensowne rozwiązanie na zabezpiecznie rur przed mrozem i natknęłam się no to:
http://www.zeta.pl/ochrona_raychem.html

wygląda interesująco, muszę sprawdzić jaki jest koszt zamontowania czegoś takiego  🤣
[/quote]
...i eksploatacji.

Nie wiem jak dziś. trzy lata temu za 150cm (na zawór i odcinek z gleby) zapłaciłem ok 200zł.
Uwaga: to cały czas ciągnie prąd i to sporo. Wymieniłem potem na zwykły grzejny z termostatem
bimetalicznym w zakończeniu (3m za 100zł).

Moim zdaniem taki przewód na pełne rury się nie nadaje, na instalację pustą wystarcza zwykły
przewód grzejny + "kręciółek".

Nie znam Twoich warunków "lokalowych" ale na wodę w zimie jest kilka znacznie tańszych metod.
(Np. obieg boczny z CO jak stajnia blisko domu. Jak daleko to instalacja pusta plus kraniki)

[quote author=Euforia_80 link=topic=841.msg711624#msg711624 date=1284929731]
Przyznam jednak, że jestem totalnie zielona w dziedzinie prądowej i nie mam zielonego pojęcia jakiej mocy przewód zastosować
[/quote]

Moc "przeciwoblodzeniowa" zależy od tego ile zainwestujesz w izolację cieplną rur.
Poproś jakiegoś projektanta od instalacjii co to Ci policzy według wartości katalogowych
wybranej przez Ciebie izolacji. I przy okazji przybliży Ci wysokość dodatkowego rachunku
za prąd - (strata ciepła w W * czas ~~ zużyty prąd)

Wedle moich "wyliczeń na serwetce" dla porządnej izolacji piankowej (pełnej) 3cm to
będzie jakieś 5W/m.

Aha: izolacja doskonale się nadaje do zabawy w zrywanie, więc tam gdzie koń może sięgnąć
do rury (czyli zwykle od ściany do poidła) musisz mieć solidną obudowę np z blachy.
No i izolacja musi sięgać do samego poidła a na doprowadzeniu do zaworzu poidła musisz
przewidzieć owinięcie co najmniej 30-60W dodatkowo.






[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] brak edycji
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
22 września 2010 22:02
ohir nie mam poideł w stajni jest tylko wystający kawał rury z ziemi , wodomierz , zawory i kran . Oczywiście zamierzam to solidnie ocieplić -owinąć porządnie i oprócz tego zrobię ocieploną skrzynię taką zabezpieczającą przed zimnem i innymi niespodziankami ze strony koni. Nie mam możliwośći podłączenia się do jakiegokolwiek ogrzewania dlatego kabel grzewczy wydaje mi się w tym przypadku dobrym rozwiązaniem. W jednej z firm sprzedających takie przewody powiedziano mi , że wystarczy  przewód 45W na taką rurę . Znalazłam w necie przewody do podgrzewania podłoża w terrariach o różnej mocy nawet 80W. Są tańsze jak to do rynien czy rur może nadawał by sie taki ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się