siodła bezterlicowe

s.   happiness is easy
10 listopada 2010 11:46
Ale myśle ze znajdzie się ktoś z krakowa, kto pozyczy Ci cherokee na probe 🙂
W Krakowie mam tylko to bez poduszek od kogo pożyczyć 🙂 ale to nie tego szukam 🙂
wiem, że ich nie ma, dlatego łatwiej jest ułożyć nogi wg włąsnego uznania, w cherokee możesz mieć podobny problem jak w siodłach terlicowych. Siedziałam na dwóch takich siodłach (daw-mag i zaldi), na których przy dobrej długości puślisk wystawało mi kolano przed poduszkę, a po wydłużeniu było praktycznie pod nią. mam 181cm


Ale przecież te poduszki w Cherokee są ruchome.  Czy to nie rozwiązuje problemu? (nie wiem, bo rozterki osoby wysokiej są mi niestety obce  🙁  ).
Cherokee samo w sobie jest sporo większe niż Cheyenne. 
Jak ruchome? poduszki kolanowe?

Sorry, myślałam o klockach. O tych poduszkach zupełnie zapomniałam, one wydają mi się takie nieistotne (ale może to z powodu wzrostu).

Nie ma rady, musisz przyjechać do Warszawy!
Hej
Mam takie pytanie. Jestem na kupnie siodla bezterlicowego, prawdopodobnie barefoot cheyenne, tylko nie wiem na jaki rozmiar sie zdecydowac. Moze poradzicie cos z wlasnego doswiadczenia. Mam ok160cm wzrostu i 50 kg. Patrzylam na te rozmiary i mysle ze 0 bylby ok, chociaz po tych rozmiarach co podaja na ebayu, tak patrze tez na rozmiar X0 (dla dzieci) i tez sie wydaje byc dobry  🙄
( [[a]]http://cgi.ebay.de/BAREFOOT-Sattel-Cheyenne-Leder-Tel-0151-18336563-/250183222788?pt=Reits%C3%A4ttel&hash=item3a40150604[[a]] )
Chociaz w porownaniu z siodlem (zwyklym) ktore mam teraz rozmiar 0 wydaje sie byc ogromny... 🙄

A które z siodeł bezterlicowych (niekoniecznie barefoota) westernowych uważacie za najlepsze ? Na ebay'u trochę tego jest. Ja siedziałam na którymś westernowym berefoota i pamiętam, że coś było nie tak z siedziskiem, może ktoś z Was wie o czym mówię ? a co z siodłami west nie barefoota ?
Ja aktualnie jeżdżę w Cheyenne ale niedługo planuję zmianę.
Fisia, ja też mam 160cm i waże 50 kilo i wzięłam sobie rozmia1. na stronie siodeł barefoot masz opisy rozmiarów
Martolina a masz moze jakies zdjecie siebie w tym siodelku?
Hej
Mam takie pytanie. Jestem na kupnie siodla bezterlicowego, prawdopodobnie barefoot cheyenne, tylko nie wiem na jaki rozmiar sie zdecydowac. Moze poradzicie cos z wlasnego doswiadczenia. Mam ok160cm wzrostu i 50 kg. Patrzylam na te rozmiary i mysle ze 0 bylby ok, chociaz po tych rozmiarach co podaja na ebayu, tak patrze tez na rozmiar X0 (dla dzieci) i tez sie wydaje byc dobry  🙄
( [[a]]http://cgi.ebay.de/BAREFOOT-Sattel-Cheyenne-Leder-Tel-0151-18336563-/250183222788?pt=Reits%C3%A4ttel&hash=item3a40150604[[a]] )
Chociaz w porownaniu z siodlem (zwyklym) ktore mam teraz rozmiar 0 wydaje sie byc ogromny... 🙄




najlepiej mierzyc mierzyc mierzyc. ja mialam cheyenne (dopoki nie spalilo sie..) rozm 1. mam 173 cm wzrostu i warzylam wtedy ok 55 kg. mysle, ze rozmiar 1 bylby na Ciebie za wielki, wiec faktycznie moze rozm 0, ale naprawde najlepiej pomierzyc i wg tabeli na oficjlanej stronie sprawdzic, a najlepiej to wogole potestowac live , ktory rozmiar lepszy. z tego co doswiadczylam to filia tejh firmy w PL  to istna katastrofa, w niemczech np nie ma problemu z siodlem testowym, jesli nie masz nikogo znajomego z takim siodlem w rozmiarze, ktry Cie inetresuje to chyba faktycznie zostaje Ci tylko tabelka.. jesli bys kupowala faktycznie to siodlo to radze uderzyc odrazu do niemiec
Dzieki za rady, pojde chyba  ku tej 0 jednak. Niestety nie znam nikogo kto jezdzi w bezterlicowym wiec zakup bedzie na czuja  🙂  Ostatnio wypatrzylam jeszcze ciekawe siodelko, narazie sie dowiaduje i chyba sie na nie skusze.
Zamówiłam sobie właśnie Barefoot Cheyenne Dry Tex, rozmiar 2, jako, że noszę ubrania w rozmiarze 40-42. Na razie będę jeździć na cudzych koniach, bo mój jeszcze za młody na wsiadanie, ale postanowiłam nauczyć się jeździć w takim siodle, zanim wsiądę na młodziaka - tu wychodzi kolejna zaleta bezterlicówek, bo pasują na każdego konia. Jaki popręg i strzemiona do tego polecacie?
Gdzieś w necie wyczytałam, że panele (te gumowe) w padzie physio trzeba zmieniać co pół roku - prawda to?


(...) tu wychodzi kolejna zaleta bezterlicówek, bo pasują na każdego konia. (...)

Ludziki... Nie ma siodła pasującego na każdego konia! Nie idealizujcie aż tak tych bezterlicówek...
Dokładnie, na mojego konia nie pasowały 😉
Jaki popręg i strzemiona do tego polecacie?


Jest wątek o popręgach, jest wątek o strzemionach.



wszystkie konie na jakie przymierzalam bezterlicowki albo jakie w nich widzialam byly zadowolone🙂 wlasnie o to chodzi, ze te siodla sie swietnie dopasowuja. tylko niektorzy ludzie nie mierza odpowiednio.. a to juz nie wina siodel.
"nie mierzą odpowiednio" - tzn.?
juz pisalam kilka. kilkanascie razy w tym watku, ze siodla bezterlicowe np barefoot maja swoja rozmiarowke podana na stronie , mozna ja sobie tez zamowic. jest dokladnie rozpisane jaka co ma dlugosc, szerokosc itd, wystarczy pomierzyc i wg tabelki dobrac sobie rozmiar. jezeli mimo mierzenia ma sie watpliwosci, to zawsze mozna sie skontaktowac z superowa zaloga firmy barefoot (mowie o niemieckiej, bo polska to masakra jakas), albo jesli ma sie mozliwoscx to pozyczyc od kogos siodlo i przymierzyc. nie wiem jak jest teraz, ale ogolnie jeszcze niedawno mozna bylo w barefoot DE zamowic siodlo testowe. te osoby, ktore znalam, ktore twierdzily, ze mialy klopot z siodlem bezterlicowym po prostu zle mierzyly. wystarczylo poprawic miare, wymienic siodlo na odpowiedni rozmiar i po sprawie.
Katja - to w kwestii dopasowania zupełnie o czym innym myślimy 😉
Wg mnie takie siodło np. nie będzie pasować na konia „bez kłębu". Ono generalnie nie trzyma się tak mocno jak terlicowe.  Dlatego uważam, że na koniu bezkłębowym będzie się zsuwać.  Z tym, że jest to wniosek wyciągnięty z cech samego siodła i jego zachowania na koniu, a nie z obserwacji siodła na koniu bezkłębowym. 
chodzilo mi o sam rozmiar. wiadomo, ze sa tez inne aspektry, ale jak sie dobierze odpowiednio rozmiar to sa one spelnione. pozatym rozne modele maja rozne wersje dodatkowe, mozna kombinowac i wybierac sobie indywidualnie rozne czesci.

dlatego tez twierdze, ze na konie "bez klebu" tez pasuje ( a przynajmniej na tego na ktorym jezdzilam pasowalo), tylko trzeba wtedy odpowiedni lek wybrac. wymiana leku jest akurat banalna. ew. mozna tez podogonie zalozyc, ale ja osobiscie nie lubie takich rozwiazan, dlatego sprawdzialismy rozne leki no i trafilismy na pasujacy.
Masz na myśli rozmiar łęku czy z czego jest wykonany, czyli sztywny-elastyczny?
jedno i drugie. np. na konie zimnokrwiste lub konie bardzo mocno zbudowane, bez wyrazne zaznaczonego klebu polecany jest ten miekki. tylko naprawde najlepiej sobie wyprobowac (jesli ma sie mozliwosc). ja np bylam zdziwona, ze polecono ten miekki, myslalam, ze w ogole nie bedzie trzymac, bedzie zle lezec, ale mialam pozytywne zaskoczenie.
Nie będę się spierać, bo szerokich obserwacji nie prowadziłam. Wyciągam wnioski z tego, jak to siodło zachwuje się na koniu z kłębem. Widzę, jaka jest różnica, gdy koń przytyje i robi się jest bardziej okrągły.     

Poza tym zdecydowanie nie wierzę, że jakiekolwiek siodło może pasować na wszystkie konie, tak jak stwierdziła to Thilnen. Nawet od dystrybutorek Barefoota tego nie słyszałam.
ale ja tez sie nie spieram, chyba zostalam zle zrozumiana, albo zle sie wyrazalam. pisze tu po prostu swoje obserwacje na ten temat, wszechwiedzaca bynajmniej nie jestem, po prostu mialam troche tych siodel pod tylkiem, na roznych koniach i rozne konie tez pod innymi osobami moglam obserowac jak chodzily w tych siodlach. i na tej podstawie i konsultacjach z firma barefoot (tylko filia niemiecka) pisze to co wiem, co widzialam, co sama doswiadczylam.
dea   primum non nocere
17 listopada 2010 13:33
Wg mnie takie siodło np. nie będzie pasować na konia „bez kłębu". Ono generalnie nie trzyma się tak mocno jak terlicowe.  Dlatego uważam, że na koniu bezkłębowym będzie się zsuwać.  Z tym, że jest to wniosek wyciągnięty z cech samego siodła i jego zachowania na koniu, a nie z obserwacji siodła na koniu bezkłębowym. 


My mamy konie bezkłębowe (kuc walijski i hucuł) i terlicówki nie leżały na nich wcale - bo poza bezkłębowością są też płaskie wzdłużnie (przód-tył) i większość siodeł się bujała, a westówki o w miarę płytkim profilu są zdecydowanie zbyt wielkie na nasze kucyki 🙂 Bezterlicówka i owszem, "jeździ", ale jak znam konia bezkłębowego numer trzy, na którym miałam przyjemność jeździć i nadal czasami mam, to i terlicówka mu się zsuwała przy wsiadaniu. W bezterlicówce zaczął łapy fajnie wyciągać. Trzeba dopiąć popręg mocno przed wsiadaniem, ale nawet z ziemi się da. Ja osobiście nie wierzę, że jakiekolwiek siodło się stabilnie trzyma na takich totalnych beczkach.

Podsumowując: nie wiem czy na wszystkie, ale naszym pasuje i temu grubasowi (krzyżowka zimnioka) też pasuje. Jeździ się w tym na grubym fantastycznie i nie zauważyłam zjeżdżania siodła w trakcie jazdy. Łęki szerokie.
Gdybyś zobaczyła, co ostatnio działo się z tym siodłem na przytytym Dusiaczku, myślę,  że byś się przeraziła. Na regularnym Dusiaczku było O.K.
dea   primum non nocere
17 listopada 2010 14:19
trusia - myślę, że nawet przytyty Dusiaczek jest mniej okragły od regularnej Campinki. A teraz mam (niestety) przytytą Campinkę i fakt, ostatnio siodło jeździ na wszystkie strony, włącznie ze zjechaniem pod brzuch w chwili nieuwagi przed mocnym dopięciem popręgu :/ ale jak mówię, podobne zachowanie obserwowałam z terlicówką na Migdale.
Ale sa siodla bezterlicowe i siodla bezterlicowe....
Na moim paczku barefoot sie przesuwal, w freeform tez a w sensation nie.  😎
Pamietajny, ze firm robiacych dobre siodla bezterlicowe jest sporo - i w tym sensie - tak - zgodzialbym sie - ze bezterlicowe bedzie pasowalo na kazdego konia.
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
17 listopada 2010 16:24
Ostatnio wsiadłam na moja bezterlicowke  ( typ west przypominam) po długiej jeździe terenowej w klasyku.
Myślałam że umrę ze szczęścia. Było tak niesamowicie wygodne... jeny.
Sądziłam  że jest one z natury mniej stabilne a to guzik prawda. Przez 15 min. bezstresowo śmigałam sobie w nim na padoku  wolty, przejścia.. no miodzik. Cudowne siedzisko.
Polecam każdemu kto się jeszcze nie przekonał.

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się