siodła bezterlicowe

A ja próbowałam kilka firm i z dobrze dobranymi łękami itp i nie pasowały na mojego konia. Najlepiej leżał już Freeform, ale też nie idealnie. Z terlicówkami też był duzy problem, ale znalażłam w końcu pasującą 😉
W każdym razie - żadne siodło nie będzie pasowac na każdego konia, szczególnie jeśli jest nietypowo zbudowany. Zresztą rozmawiałam z przedstawicielką barefoota z Niemiec, wysłałam jej zdjęcia ich siodeł na moim koniu, zarówno cheyenne jak i lexington i sama mi przyznała, że leżały źle i że nic nie można z tym zrobić, bo nie każde siodło pasuje na każdego konia i widac mój jest nietypowy(przy okazji siodło było też złe dla mnie).
nie wiem jak to tam u Ciebie, wiem tyle ( z tego co pisalas) ze mialas zle dobrany rozmiar. to nie dziwota, ze siodlo nie pasuje.
Ale to że nie pasowąło do mnie nie ma znaczenia. Chodzi o dobór do konia - rozmiar siedziska nie ma z tym nic wspólnego. I siodła bezterlicowe na moim koniu nie leżały.
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
17 listopada 2010 18:22
a jak jest w przypadku koni mocno wykłębionych? macie jakieś doświadczenia?  :kwiatek:
na wiosnę planuje zakup siodła. poki co kieruje sie w stronę winteca, ale przez niedobrą Sznurkę zaczełam też rozważac barefoota london (co wybiore to juz kwestia dopasowania do konia i mojej wygody).
z tym, że moja sierota ma mocno wystający kłąb i obawiam się, że przez to czekają mnie niezłe przeboje z dopasowaniem. wstępnie jednak chciałabym się dowiedzieć czy w ogole warto rozważać londona w takim przypadku.
Do Londona możesz dokupić łęk dla wykłębionego konia. Niemniej na stronie barefoota pisze, że na niektóre wykłębione konie nie da się tych siodeł dopasować.
tak, teraz jest, ze to do konia siodlo nie pasuje, a kiedys pisalas, ze do Ciebie nie pasowalo. mniejsza z tym, ja juz nie wnikam w temat "branka i bezterlicowki".

co do siodla london- polecam bardziej lexington i owszen na wyklebione konie moze byc, ale wtedy inny lek, nie ten standartowy.
Do mnie nie pasowało i do konia nie pasowało. A to są dwie rózne kwestie. Do mnie że nie pasowało to już sprawa indywidualna, ale do konia teoretycznie przy bezterlicówkach indywidualną być nie powinna.
jak juz pisalam - nie moj temat.

ja wiem tyle- szczerze moge bezterlicowki barefoota polecic, i mozliwosci kombinowania jest tak duzo, ze dla kazdego cos sie znajdzie  😀
a jak jest w przypadku koni mocno wykłębionych? macie jakieś doświadczenia?


Próbować, sprawdzać, testować...

Ja miałam duży problem z wykłębionym zwierzakiem...
a jak jest w przypadku koni mocno wykłębionych? macie jakieś doświadczenia?  :kwiatek:
na wiosnę planuje zakup siodła. poki co kieruje sie w stronę winteca, ale przez niedobrą Sznurkę zaczełam też rozważac barefoota london (co wybiore to juz kwestia dopasowania do konia i mojej wygody).
z tym, że moja sierota ma mocno wystający kłąb i obawiam się, że przez to czekają mnie niezłe przeboje z dopasowaniem. wstępnie jednak chciałabym się dowiedzieć czy w ogole warto rozważać londona w takim przypadku.


Freeform ma nowe modele specjalnie zaprojektowane dla wyklebionych koni "cutback"

http://www.actionridertack.com/catalog/product_info.php?cPath=356_148_204&products_id=1521

Heather Moffett tez pasuja na wyklebione
http://www.enlightenedequitation.com/fhoenix.htm

Ansur sa tez na wyklebione
http://www.ansursaddle.com/

no i ofkors Sensation tez  😎
http://ridetreeless.com/gallery.html

i jeszcze pare innych firm  😉



Branka, nie chce sie czepiac - ale czy oprocz Barefoota i Freeforma (lub freemax - to samo) przymierzalas inna bezterlicowke? Chyba nie.....wiec nie wiem czy uogulnienie pt. "bezterlicowki nie pasuja na mojego konia" nie jest zbytnim uogulnieniem  😉
Freeforma (lub freemax - to samo)

Absolutnie! Nie mogę się z tym zgodzić!
Nawet, jeżeli na zdjęciu wyglądają podobnie, to są to zupełnie różne siodła!
zoyabea Freemaxa, Freeforma i Barefoota(tego ostatniego 3 modele). możliwe że inne by pasowąły, ale to już nie na moją kieszeń, te które dla wiekszości zwykłych ludzi są dostępne nie pasowały.
A jak mam wydać większą kase to jednak już wolę w dopasowaną terlicówkę niż bezterlicówkę 😉 chociaż chodziły za mną swego czasu Star Treki, ale w ciemno siodła nie kupię, a na test ich do Polski nie ma skąd wziąć.

branka, skąd miałaś Freemaxa? Ktoś we Wrocławiu ma?
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
17 listopada 2010 18:55
Do Londona możesz dokupić łęk dla wykłębionego konia. Niemniej na stronie barefoota pisze, że na niektóre wykłębione konie nie da się tych siodeł dopasować.

dziękuje za odpowiedź.
wiem, że jest łęk narrow, ale byłam ciekawa na ile taki łęk bedzie odpowiedni dla wykłębionej folblutki.

Próbować, sprawdzać, testować...

Ja miałam duży problem z wykłębionym zwierzakiem...

ech, no właśnie też boję się, że będę miała nie lada problem. na pewno nie kupie siodła jezeli nie będę miała 100% pewności, że jest dopasowane do końskich pleców. ale nie ukrywam, że chciałabym trochę zaoszczędzić na czasie elimując siodła, które raczej nie będą pasować.
przy okazji: na jakie siodło dla wykłębionego zwierzaka Ty się zdecydowałaś?

Zoyabea dzieki Ci dobra kobieto za linki  :kwiatek: lece oglądać i czytać
[quote author=zoyabea link=topic=519.msg774372#msg774372 date=1290019334]
Freeforma (lub freemax - to samo)

Absolutnie! Nie mogę się z tym zgodzić!
Nawet, jeżeli na zdjęciu wyglądają podobnie, to są to zupełnie różne siodła!
[/quote]

oooo a czym argumentujesz swoja wypowiedz?
O obydwu siodlach byla juz dyskusja na tym forum (wsrod osob ktore je posiadaly - ja np mialam Freeforma) i wniosek jest jeden - Freemax jest bardzo udana podrobka Freeforma  😎

Edytka
jak bedziesz w Wa to zapraszam na test Sensation  😉
Aquarius Ktoś mi wysłał na test. A Freeforma mi wysłała zoyabea 🙂 Cheyenna wzięłam od koleżanki spod Wrocka, cherokee mi też ktos podesłał i lexington kupiłam i zwróciłam.
Najlepiej na koniu leżał Freeform, ale i tak był niecały centymetr miedzy kłębem a siodłem, niektórzy mówią, że w bezterlicówe tak może być, inni że nie, ja uwazam ze nie.  I było to też dla mnie najwygodniejsze siodło z tych bezterlicówek co próbowałam, chociaż miało za  długie tybinki. Najgorzej było z cheyenne, przesuwał się koszmarnie po koniu, za to nieźle pasował mi 😉
Freemax nie leżał w równowadze(była rzucona na tył).
Aquarius Ktoś mi wysłał na test. A Freeforma mi wysłała zoyabea 🙂 Cheyenna wzięłam od koleżanki spod Wrocka, cherokee mi też ktos podesłał i lexington kupiłam i zwróciłam.
Najlepiej na koniu leżał Freeform, ale i tak był niecały centymetr miedzy kłębem a siodłem, niektórzy mówią, że w bezterlicówe tak może być, inni że nie, ja uwazam ze nie.  I było to też dla mnie najwygodniejsze siodło z tych bezterlicówek co próbowałam, chociaż miało za  długie tybinki.


to byl ten stary model niestety - w nowych fajnie kwestie klebowa rozwiazali  😉
Edytka - teraz na zmianę używam Freeforma i Freemaxa (obydwa "rajdowe"😉 z padem z grubymi panelami.
Ponad rok temu mierzyłam siodełka Barefoot (Cheyenne i Cherokee) i z miękkim łękiem leżały na kręgosłupie, a łęk (standardowy) wyglądał mi w tamtym czasie na zbyt wąski (opierał się o grzbiet nie tą płaską częścią, tylko zewnętrzną krawędzią) a do tego strasznie wystawał.
W tym roku w wakacje jeździłam przez jakiś czas w Cheyenne, chyba z szerszym sztywnym łękiem i wydaje mi się, że dla konia było ok (niestety dla mnie za małe).
Edytka - teraz na zmianę używam Freeforma i Freemaxa (obydwa "rajdowe"😉 z padem z grubymi panelami.
Ponad rok temu mierzyłam siodełka Barefoot (Cheyenne i Cherokee) i z miękkim łękiem leżały na kręgosłupie, a łęk (standardowy) wyglądał mi w tamtym czasie na zbyt wąski (opierał się o grzbiet nie tą płaską częścią, tylko zewnętrzną krawędzią) a do tego strasznie wystawał.
W tym roku w wakacje jeździłam przez jakiś czas w Cheyenne, chyba z szerszym sztywnym łękiem i wydaje mi się, że dla konia było ok (niestety dla mnie za małe).


Haaaalo?
czy wypowiesz sie w kwestji "Absolutnie! Nie mogę się z tym zgodzić! Nawet, jeżeli na zdjęciu wyglądają podobnie, to są to zupełnie różne siodła!"?
Jestem bardzo ciekawa.
zoyabea - napisałam wyżej: teraz na zmianę używam Freeforma i Freemaxa (obydwa "rajdowe"😉
Tym argumentuję 😉

Przepraszam, jeżeli poczułaś się "pominięta" - tak dziwinie wyszło, jakbym tylko Edytce pisała...
zoyabea - napisałam wyżej: teraz na zmianę używam Freeforma i Freemaxa (obydwa "rajdowe"😉
Tym argumentuję 😉

Przepraszam, jeżeli poczułaś się "pominięta" - tak dziwinie wyszło, jakbym tylko Edytce pisała...


Nie czuje sie pominieta luz  😉
No dobrze - ale to nie jest argument  😉
Obydwie firmy maja rozne modele - natomiast jesli chodzi o konstrukcje, to Freemax jest "podrobka" pierwotnego Freeforma wykonana przez bylebo pracownika Freeform.
Stad Freemax zachowal min łek - ktorego Freeform juz nie ma.
Moze uzywasz np starego Freemaxa i nowszego freeforma - wtedy roznice sa wieksze:
http://www.freeformusa.com/freeform.html
Poza tym co to znaczy Freeform rajdowy? Chyba 2 czy 3 ichnie modele sa rajdowe.
W tym sensie uwazam - ze te siodla sie niewiele roznia - a jesli tak - to roznice sa minimalne - ale nie powiedzialabym, ze sa to "zupelnie rozne siodla".
zoyabea - mam wrażenie, że się dla zasady czepiasz...

Być może dla Ciebie między siodłami tych firm nie ma żadnej różnicy i leżą tak samo na koniu i pod tyłkiem...

Które modele ze sobą porównywałaś? Tak samo leżały na koniu, tak samo Ci się siedziało?

Ja mam inne zdanie. I to nie jest kwestia modelu.
Widzę, że Freeform lepiej leży na grzbiecie, lepiej dopasowuje się do konia.
Freemax jest sztywniejszy i nie układa się tak ładnie, całe siodło trochę inaczej zachowuje się na grzbiecie, łęk bardzo dużo zmienia...
EKornik - nie czepiam sie dla zasady  😎 - po prostu stwierdzam fakt, ze sa to prawie identyczne modele - ale nie absolutnie 2 rozne siodla  😎
Mowimy o modelach:
http://www.actionridertack.com/catalog/product_info.php?products_id=197
http://www.hold-your-horses.com/epages/BT2666.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/BT2666/Products/110709

Moze materialy wykonania sa troche inne i sposob wykonania (tak tez czytalam) i stad roznice odczuc - niemniej jednak konstrukcja jest niemal identyczna, szczegolnie, jesli porownujemy obydwie te firmy do innych siodel na rynku.

Nie siedzialam w Freemaxie - mialam tylko Freeforma i przeszperalam konkretnie net w tym celu - wnioski sa gdzies wczesniej na forum...niestety nie umiem teraz znalezc  🙁
Mowimy o modelach:
http://www.actionridertack.com/catalog/product_info.php?products_id=197
http://www.hold-your-horses.com/epages/BT2666.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/BT2666/Products/110709

Nie, nie, nie... Ty o nich mówisz... 😉

Nie siedzialam w Freemaxie - mialam tylko Freeforma i przeszperalam konkretnie net w tym celu - wnioski sa gdzies wczesniej na forum...niestety nie umiem teraz znalezc  🙁


Ja porównywałam "na żywo" i pozostanę przy swoim zdaniu. I tak mam do dyspozycji obydwa 😉
A jak się uda, to jeszcze jakieś ciekawe upoluję, o!
[quote author=zoyabea link=topic=519.msg774577#msg774577 date=1290025791]
Mowimy o modelach:
http://www.actionridertack.com/catalog/product_info.php?products_id=197
http://www.hold-your-horses.com/epages/BT2666.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/BT2666/Products/110709

Nie, nie, nie... Ty o nich mówisz... 😉

Nie siedzialam w Freemaxie - mialam tylko Freeforma i przeszperalam konkretnie net w tym celu - wnioski sa gdzies wczesniej na forum...niestety nie umiem teraz znalezc  🙁


Ja porównywałam "na żywo" i pozostanę przy swoim zdaniu. I tak mam do dyspozycji obydwa 😉
A jak się uda, to jeszcze jakieś ciekawe upoluję, o!
[/quote]

No to moze powiedz, ktore konkretnie modele masz co by zostala jakas konkretna wiedza dla potomnych  😎
Na razie tylko wiemy, ze rajdowki obydwu tych firm sa inne - no to widac golym okiem:
Modele nazywajace sie "endurance"
http://www.hold-your-horses.com/epages/BT2666.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/BT2666/Products/110709
http://www.actionridertack.com/catalog/product_info.php?cPath=148_204&products_id=570
Nie będę dłużej ciągnąć tej dyskusji, bo to nie ma sensu... Bardzo naciągasz to, co napisałam.
Do tego niemiło mi się Ciebie czyta - nie mam ochoty na egzaminy na forum.

Acha, mam Freemaxa rajdowego i Freeforma Classic chyba...
Jak ktoś będzie chciał dowiedzieć się szczegółów, to zapyta przez PW lub maila.
Nie będę dłużej ciągnąć tej dyskusji, bo to nie ma sensu... Bardzo naciągasz to, co napisałam.
Do tego niemiło mi się Ciebie czyta - nie mam ochoty na egzaminy na forum.

Acha, mam Freemaxa rajdowego i Freeforma Classic chyba...
Jak ktoś będzie chciał dowiedzieć się szczegółów, to zapyta przez PW lub maila.


Nie ma sensu bo nie ma argumentow  😎
To nie sa egzaminy tylko dzielenie sie wiedza - po to jest to forum -  zadaje konkretne pytania - poniewaz Twoja pierwsza wypowiedz byla napiasana w tonie lekkiego oburzenia i wszechwiedzy - wiec pytam sie o konkrety - chyba moge co?  😉


To niewazne, ze wczesniej pisalas, ze obydwa modele sa "rajdowe"...

teraz na zmianę używam Freeforma i Freemaxa (obydwa "rajdowe"😉

Acha, mam Freemaxa rajdowego i Freeforma Classic chyba...
Jak ktoś będzie chciał dowiedzieć się szczegółów, to zapyta przez PW lub maila.


Zreszta slowo "chyba" duzo wnosi do tej dyskusji  😉
Poza tym to o czym wlasnie napisalas, to sa wlasnie te 2 modele o ktorych pisalam powyzej, ktore skomentowalas:
Nie, nie, nie... Ty o nich mówisz... wink

Prosz...
Freeform Classic - tym razem nie "chyba"
http://www.actionridertack.com/catalog/product_info.php?products_id=197

Freemax rajdowy:
http://www.hold-your-horses.com/epages/BT2666.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/BT2666/Products/110709


Niemilo sie mnie czyta? A mnie sie niemilo czyta ludzi, ktorzy upieraja sie przy swoich teoriach nie potrafiac ich rzeczowo uargumentowac.
Chyba nie wiesz o czym mowisz do konca, ale luzz...licza sie dobre intencje  😀iabeł:
Rzeczywiscie - nie ma juz o czym dyskutowac  🏇
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
18 listopada 2010 10:15
Edytka jak bedziesz w Wa to zapraszam na test Sensation  😉

ślicznie dziękuje za propozycje!  :kwiatek:
jak dojdzie już do mierzenia bezterlicówek to na pewno zgłoszę się tutaj szukając 'testerów'

EKornik dziękuje bardzo za odpowiedź  :kwiatek:

znalazłam jeszcze wątki na angielskich forach o wykłębionych koniach i siodłach bezterlicowych. poczytam, zobaczę może mają jeszcze jakieś propozycje i opinie
Edytka nie za ma co 😉

Tylko tak poradzę - przy mierzeniu siodła na konia weź pod uwagę pad - to bardzo dużo zmienia w ułożeniu siodła.

U mnie jest tak, że siodło bez padu leży całkiem na kręgosłupie, z padem dotyka czasem okolicy kłębu w czasie jazdy.
Dopiero jak dołożyłam jeszcze dodatkową warstwę podkładek (w formie paneli po obydwu stronach kręgosłupa) to jest ok - można spokojnie włożyć rękę pod przód siodła i nic nie uraża.

zoyabea - po co się sprzeczać? Luzik, proszę  :kwiatek:
A tego modelu Freeforma, który ja mam, już nie sprzedają (a przynajmniej nie ma go na ich stronie - dlatego "chyba"😉.
Ty znasz podobieństwa z teorii, ja "wyjeździłam" różnicę między siodełkami praktycznie...

Wiesz, jedna osoba może przesiadać się między kilkoma siodłami i nie widzieć w nich prawie żadnej różnicy, mi wystarczy to samo siodło założyć na innego konia i już się czuję, jakbym w innym modelu siedziała. Fakt - są bardzo podobne, na zdjęciach wyglądają nawet na identyczne, ale nie można się nastawiać na to, że Freeform i Freemax to to samo - tak, jak wyżej napisałaś.

Edytka nie za ma co 😉

Tylko tak poradzę - przy mierzeniu siodła na konia weź pod uwagę pad - to bardzo dużo zmienia w ułożeniu siodła.

U mnie jest tak, że siodło bez padu leży całkiem na kręgosłupie, z padem dotyka czasem okolicy kłębu w czasie jazdy.
Dopiero jak dołożyłam jeszcze dodatkową warstwę podkładek (w formie paneli po obydwu stronach kręgosłupa) to jest ok - można spokojnie włożyć rękę pod przód siodła i nic nie uraża.

zoyabea - po co się sprzeczać? Luzik, proszę  :kwiatek:
A tego modelu Freeforma, który ja mam, już nie sprzedają (a przynajmniej nie ma go na ich stronie - dlatego "chyba"😉.
Ty znasz podobieństwa z teorii, ja "wyjeździłam" różnicę między siodełkami praktycznie...

Wiesz, jedna osoba może przesiadać się między kilkoma siodłami i nie widzieć w nich prawie żadnej różnicy, mi wystarczy to samo siodło założyć na innego konia i już się czuję, jakbym w innym modelu siedziała. Fakt - są bardzo podobne, na zdjęciach wyglądają nawet na identyczne, ale nie można się nastawiać na to, że Freeform i Freemax to to samo - tak, jak wyżej napisałaś.


Edytka sa siodla bezterlicowe, ktore nie wymagaja podkladek - wiec nie zawsze musisz je uwzgledniac.
Angole generalnie maja fiola na punkcie Heather Moffett i Ansur - drogie jak diabli, ale czesto sa na ebay - u  😉

EKornik
Pierwszym oficjalnym modelem Freeforma byl Freeform Classic - ktory jest w linkach i ktory wyglada niemal identycznie jak Freemax tez z moich linkow.
Te 2 modele porownywalismy na tym forum.
Ten model jest jak najbardziej na sprzedaz.
Duzo latwiej by bylo gdybys wiedziala w czym na prawde jezdzisz - bo dyskusja bylaby bardziej rzeczowa i mialaby glebszy sens  😉
Rzeczywiscie zakonczmy temat  😎
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się