Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia

Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
19 września 2010 10:42
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
19 września 2010 17:50
Ściółka lniana jest super! Daje efekt bardzo elastycznego materaca, a przy tym nie czepia się wszystkiego jak trociny 😉
Koniczko, a moze Ty nam zdradzisz, jak czesto i jakie ilosci sie doklada? 🙂
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
19 września 2010 18:02
co tydzien w zależności od potrzeb pol beli lub cała bela 😉
czyli wychodzi taniej od torfu czy 'firmowych' trocin

u nas w tym roku wlasciwie nie ma slomy i trzeba pomyslec o jakims zamienniku. dlatego wypytuje 🙂
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
19 września 2010 18:13
Met, dokładnie nie wiem, bo to nie mój koń na tym stoi, a podpieczne 😉 Ale z tego co wiem to wychodzi 8-10 beli miesięcznie.
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
19 września 2010 18:21
Koniczka jak dużo  😲
mój stoi na lnie. według zaleceń producenta przy pierwszym użyciu wrzuca się 4 bele, potem 0.5-1 raz na tydzień. a całą ściółkę wyrzuca się raz na 3 miesiące.
zatem normalnie schodzi 2-4 bele miesiącznie
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
19 września 2010 18:23
Może u nas w stajni coś nie tak robią, ale tyle im schodzi 🤔
a ja myślę, że to pojęcie względne 😉

U mnie na przykład raz schodzi jedna bela na tydzień, a innym razem 3 - 4.
Raz koń przez tydzień ma w miarę sucho i czysto, a raz już na drugi dzień po sprzątaniu muszę połowę wyrzucić (bo mokre to to i śmierdzące)...    🙄

Do tej pory nie wiem - co jest tego powodem i od czego to zależy... I zastanawiam się, kiedy pójdę z torbami 😂
IMO tak średnio trzeba dorzucać troszkę więcej niż zalecają: raczej liczyć bela tygodniowo niż pół. I to przy dopieszczaniu tego podłoża. Wymiana do 0 u nas też była częściej niz ich zalecane 8-10 tygodni, prędzej po 6 wyrzucałam do czysta.
Czy ktoś korzystał może z mat tego producenta: http://www.semag.pl/show/article/lpl/wykladziny_hodowlane/ ??
Szukam czegoś do boksu, pod żłób. Kobyła grzebie przy skarmianiu paszy tak intensywnie, że paskudnie pogłębia sobie jeszcze niewielkiego sztorca na przednim kopycie.
Czytała wcześniejsze info o matach z Bytomia, ale skłaniała bym się ku tym, z mojego linku.

edit: małe przejęzyczenie oczywiście chodziło mi o sztorcowe kopyto
Postawiłam 4 konie na ściółce lnianej. Na początek poszły po 4 bale na boks a potem w miarę potrzeby... po 1,5 bala tygodniowo. Konie pół dnia siedzą na padoku a resztę w boksach. Faktem jest że przestały kaszleć bez dodatkowych leków. Wychodzi drogo ale wcześniej wydawałam na leki a efektów nie było.
Zabija mnie za to moczenie siana w siatkach zwłaszcza jak na zewnątrz -10.
Czy ktoś ma jakiś patent jak to uprościć. Gdzie to siano ma obciekać aby nie zamarzło itp ?

pogłębia sobie jeszcze niewielkiego szpata na przednim kopycie.


Co masz na myśli ? Bo jak dla mnie szpat to stawy skokowe....
fabapi, a gdzieś "w środku" [stodoła, stajnia, magazyn, piwnica itp] nie da rady moczyć? Może dałoby się znaleźć jakieś miejsce z boku gdzie można taką siatkę powiesić, a pod nią położyć folię/worek/plandekę/cokolwiek w ten deseń, by się nie lało bezpośrednio na podłogę?
Rozpracowałam problem. Moczę w kotłowni w kastrach (tak to się chyba nazywa) a potem ociekają nad tymi kastrami oparte na deskach jak na ociekaczu.
a co myślicie o wyłożeniu boksu czymś takim jak na placu zabaw?
http://www.nawierzchnie.pl/nawierzchnia-syntetyczna.htm

Tez szukam  rozwiazania jakiegoś w miare taniego bo Czarny grzebie przy żarciu :/
jak się wkurze to chyba położe mu tylko taką wycieraczkę z dziurami co są prze marketami i the end :P 
Diakonka   Jestem matką trójki,jestem cholerną superwoman!
10 grudnia 2010 13:15
czy ktoś stosował GRYKE jako ściółkę? a konkretnie łuskę gryczaną?
[img]http://www.ekokramik.pl/image_func.php?img=gfx/a48b60c6aae4f3bb092ff90156b83bf6.jpg&maxwidth=220[/img]
Ciekawy pomysł. Tzn ciekawy, bo pewnie nikt nie stosował. Próbowałaś już?
Diakonka   Jestem matką trójki,jestem cholerną superwoman!
10 grudnia 2010 13:24
No właśnie stawiane są konie u nas w stajni na tym. Wygląda fajnie i funkcjonalnie.
A możesz coś więcej napisać? Łuski są przecież drobne i pewnie sporo trzeba tego wrzucić do boksu. Jak chłonie? Jak ze sprzątaniem? Nie jest zbyt upierdliwe?
Diakonka   Jestem matką trójki,jestem cholerną superwoman!
10 grudnia 2010 13:34
Nic jeszcze nie wiem, dostałam przed chwilą telefon ze stajni. Jutro pojadę to się więcej dowiem i się podzielę.
Generalnie to dość oryginalny pomysł, nigdzie w necie nie znalazłam info (choć przyznam, że nie szukałam wnikliwie).
To ja już nie wiem, co kupować... wióry, torf, torf z wiórami, czy ściółkę lnianą  😕
Znalazłam grube wióry z "Transwióru" za ok.26zł/opakowanie.
Torf, torfowióry są mniej więcej po ok.36-38zł za balot.
Lnianą znalazłam za ok.36zł .

Cena ceną, czyli ile wychodzi przy użytkowaniu każdej z tych ściółek...
Ale jak się ona zachowuje w boksie?
Chodzi mi m.in. o stajnie angielskie.
Moje konie są cały dzień na dworze, boksy zamykamy, żeby się nie wyziębiały.
Ale przy takiej pogodzie i niższych temperaturach słoma jednak paruje, daje ciepło, nie zamarza.
A jak to będzie z wiórami/torfem/lnem?\
Nie będzie sytuacji, że koń wróci,a podłoże jest zamarznięte?

Poradźcie, proszę co robić, bo muszę przejść ze słomy na coś niepylącego i waham się co do wyboru ściółki i użytkowania  🙇
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
14 grudnia 2010 20:28
Torf jest paskudny moim zdaniem. I zamarza. Moim idolem jest len- tworzy się elastyczny materac.
To jakies twarde nie jest?  Skąd można brać? i czy konie nie żrą ? Diakon'ka  koniecznie napisz co ciekawego sie dowiedziałas 😉
a z jakiej firmy bierzesz len?
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
14 grudnia 2010 21:25
O ile dobrze pamiętam to EcoFlaxa u nas biorą. Od jakiej fimry - nie wiem.
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
14 grudnia 2010 21:27
a z jakiej firmy bierzesz len?

ja brałam od Eggersmanna 🙂

a len jest super! zdecydowanie najfajniejsza ze ściółek
ja mam len ze Stefanidis (to chyba to samo co ten z eggersmana) kupowałam po 33zł

również uważam, że to najlepsza ze ściółek, jestem zadowolona z wyboru

nie wiem czy zamarza bo używam w stajni boksowej w budynku i temp wewnątrz jest dodatnia

to ile ściółki schodzi zależy od tego jakim syfiarzem jest koń i jak często się sprząta

moim zdaniem głównym problemem jest SIANO szczególnie moczone...jesli siano się wymiesza ze sciółką to robi się breja, sciółka traci swoje właściwości a siana koń może nie chcieć już zjeść...ja głównie z tym walczę i jest to dla mnie problem...daję siano w dużej siatce z małymi oczkami ale i tak część siana wypada i w sumie 1/4 boksu mam "sianową"  😫 trzeba to często sprzatać bo mokre siano to wiadomo, że zgnije

chociaż może ten efekt nie występuje jak koń ma siano racjonowane i stoi "głodny" bo moja jak raz siana jej zapomnieli dać to wymiotła wszystkie "śmiecie" i sam len został  😁
normalnie ma siana do woli - więcej niż jest w stanie zjeść i niestety wtedy jest bałagan  🤔
A czy wydajność tej ściółki - chodzi mi o lnianą - wychodzi faktycznie tak jak producenci podają tzn. 3-4 bele na początek i potem dościelacie po pół balika? Jaką warstwę robicie - 10, 20 czy więcej cm?
zależy jakie masz wymagania odnośnie ogólnej czystości  😉 ja mam wysokie i ścielę 1 balika co 4/5 dni ...koń nie jest brudasem ale boks jest mały...kupy sprzątane są 2 razy dziennie

psikam też EMami i sypię taki środek rokale do ściółki...na dzień dzisiejszy wogóle żadnego zapachu nie czuć a ze słomy smierdzi niestety nawet jak często jest sprzątane
Wszystko zależy od stajennego, przy dobrym wybieraniu 8 sztuk na miesiąc to naprawdę ok, przy dobrym materacu. Gorzej wybierane i nie prawidłowo, to około 12 belek .
Ja bym celowala w lniania, bo ona najlepiej trzyma zapach, u mnie nie było problemu z sianem jak u piglet.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się