Podłoże do jazdy - jak zrobić?

Mam pytanie dot. podłoża na halę z zrębków i kory. Kto na takim jeździ/jeździł? Jak się sprawuje co ile trzeba odnawiać? Jakiej wielkości są zrębki? Czy ktoś się spotkał z wykorzystaniem na podłoże "zgryzionych"/przemielonych gałęzi. Słyszałam, że robi się to popularne w Skandynawi.

jak mieszkałam w danii to często z takim podłożem sie spotykałam. Super elastycznie, niezamarzające, nie tworzy sie błoto ani nic.

Wersja dla bogatszych: białe wióry (nie za drobne)

Wersja dla ubogich: kora, zrębki i inne z tartaku - produkt odpadowy za darmo - tylko koszt dowozu.

tu jest np. mieszanka wiórów z piaskiem. Co rok uzupełniają.

[img]http://www.kondruplundridecenter.dk/picture.aspx?id=20790680[/img]





a czy te zrębki i kora nie zamarzają też na zewnątrz? albo zamarzają w mniejszym stopniu?
zastanawiam się co możnaby nawieźć na ujeżdżalnię aby dało się jeździć zimą... teraz zrobiła się gruda i z treningów nici

szukam w miarę taniego rozwiązania (potrzebne tylko dla 2 jeźdżców)

:kwiatek:
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
16 grudnia 2009 07:42
korsik mam podobny problem, tylko ostatnio jestem jedyną jeżdżącą w  stajni  . Mój problem to potwornie kurzące się podłoże w lonżowniku i szukam taniego rozwiązania aby to czymś przykryć.
Będę wdzięczna za wszelkie namiary na osoby, które handlują takimi matami- w necie znalazlam tylko firmę markpol, oferta ciekawa, ale ceny zrąbiste. Czy ktoś mial okazję jeździć na takim podlożu markopolwym? Będę wdzięczna również za informację o innych rodzajach podloży calorocznych  :kwiatek:

Wątek o podłożach już istnieje, więc scaliłem.
lostak   raagaguję tylko na Domi
18 marca 2010 12:32
a po co ci maty?
gigantyczny koszt i nie ma co liczyć na to ze znajdziesz taniej, a wystarczy zwykla geowlóknina oddzielajaca podloze docelowe  (ok 25 cm) od zwiru, odwadniania i warstwy spodniej i masz problem z glowy.
lostak dzięki :kwiatek: wlaśnie mialam pisać do Ciebie pw, bo za nic nie mogę znaleźć ani tu ani na starej volcie twojego opisu o budowaniu czworoboku. Bardzo proszę Cię o jakiś link, lub o opisanie tego raz jeszcze. Potrzebuję zrobić plac zewnętrzny caloroczny, tak, żeby po ulewie woda na nim nie stala i żeby byl elastyczny.
Maty mnie zinteresowaly, bo może duży koszt, ale podloże chyba na lata 😉
lostak   raagaguję tylko na Domi
18 marca 2010 12:43
odpisze ci na pw 😉
wawrek dzięki i przepraszam za klopot 😡
Dziewczyny, jeśli możecie napiszcie na forum... też chętnie poczytam 🙂
Dziewczyny, jeśli możecie napiszcie na forum... też chętnie poczytam 🙂


Ja też poproszę o takie informacje. :kwiatek:
ja jeżdżę na podłożu na matach właśnie produkcji markpolu z dodatkiem fizeliny, podłoże jest super elastyczne, można jeździć po największych ulewach, nic się z tym nie dzieje, jak się skacze to na dobrze zrobionym na to podłożu nie ma żadnych dziur na odskokach czy zeskokach, ani w zakrętach, o matach wypowiadał się bardzo pozytywnie również pan Grzegorz Kubiak

lostak mówisz o 2 różnych rzeczach... geowłóknina oddziela warstwy podłoża, a maty prócz tego pomagają w odprowadzaniu wody (mają dziurki) oraz podłoże staje się bardziej elastyczne
lostak   raagaguję tylko na Domi
01 kwietnia 2010 10:37
nie mowie o dwoch roznych rzeczach.

geowłóknina  zależnosci od jej rodzaju moze wspomagac lub spowalniac wsiąkanie (np. na hali, chcesz, zeby woda nie wsiakala za szybko).  bez wzgledu na maty - dlatego uwazam, ze ich obecnosc jest absolutnie wywalaniem pieniedzy w bloto, musisz zrobic pod placem system odwadniania.  co do elastycznosci rowniez sie nie zgodzę, maty nie maja wplywu.  jedyna rzecz ktora moga wspierac, to brak przemieszczanie sie piachu, ale przy dobrej konserwacji, poziomowaniu niwelatorem, ten problem tez tak naprawde nie istnieje.

na moim czworoboku po deszczu, po czasie wypalenia papierosa nie ma kałuży.  jest bardzo profesjonalnie zrobione odprowadzanie wody.  za to jak zajrzysz do studzienek przy placu, to az sie tam gotuje.


ale jak spojrzysz na podłoża w warce, chojnowie, largo, gdzie nie ma mat, spisują się fenomenalnie.  to jest kwiestia piachu i konserwacji placu, wg mnie i po tym co obserwuje.  ale oczywiscie kazdy producent mat bedzie przekonywal, ze sa niezbedne.  tez bym tak robila. 😉
Słuchajcie w centrum Szczecina stoi sobie ruina budynku po zakładach odzieżowych dana - miała zostać rozebrana i mieli tam budować hotel ale się okazało, że nie mogą po ileś pięter w dół jest zasypane ścinakami materiałów.
Nie wiem nic więcej ale mnie natchnęło, że w interesie dewelopera jest się tych ścinków pozbywać- za darmo wręcz.
Nie wiem czy to się nadaje na geo włókninę ale powęszyć warto..
My już niedługo w stajni będziemy zabierać się za tworzenie czworoboku i maneżu.
W miejscu gdzie ma powstać maneż ziemia jest dość twarda , ale kiedy spadnie deszcz robi się bardzo śliskie błoto , natomiast na miejscu czworoboku ziemia już nie jest taka twarda jednak błoto robi się straszne. Macie jakiś pomysł na dobre i niedrogie podłoże?? Czy mógłby mi ktoś w punktach dokładnie opisać jak po kolei powinno takie podłoże powstać?? Myślałam nad trocinami lub odpadami z tartaku.
Może być na PW.
Masz wybór: albo dobre albo niedrogie.

Niedrogo:
- wyrównać, zrobić spadki 2% od środka we wszystkie strony, wykopać na około rów (wystarczy do tego celu "ostrówek"😉
uwalcować i wysypać piaskiem wystarczy warstwa 5 cm
- po roku piasek wymiesza się z gliną i trzeba będzie dosypywać

dobrze:
- zrobić meliorację (potrzebna osoba która się na tym zna), wysypać tłuczeń 30-40cm, ubić walcem wibracyjnym i wysypać piasek (najlepszy z Bolesławca lub Białej Góry)

Mam ujeżdżalnie robione obydwoma metodami. Niedroga jest dobra jak jest sucho (schnie około tygodnia), "dobra" jest dobra zawsze
lostak - czytajmy ze zrozumieniem 🙂
metoda wykonania podłoża różnie sprawdza się w różnych miejscach, tam gdzie już na początku był dobry żwir wgl. wystarczy równać i masz super podłoże bez żadnego wkładu. U nas na pomorzu jest glina i to taka, że jak nie mieliśmy zrobionego podłoża a popadało dłuższy czas to tworzyło się coś na kształt "ciasta" po którym bardzo ciężko chodziło się nam a co dopiero koniom. Dodajmy, że schło z tydzien...
zresztą jak ktoś już napisał ile firm tyle pomysłów i to od klienta zależy którą z nich wybierze 🙂
geowłóknina spowalnia wsiąkanie jeśli jej skrawki wymieszasz z piachem, równie dobrze spisują się też ścinki fizeliny, wtedy faktycznie nie trzeba tak często nawadniać podłoża, żeby się nie kurzyło
a tak naprawde moim zdaniem wszystko zależy od piachu na wierzchniej warstwie i jego ilości, wsypiesz zbyt dużo - konie będą się kopać, za mało - będzie twardo. Najlepszy wiadomo kwarcowy, ale cena zwala z nóg.
Piasek kwarcowy kosztuje 30zł netto za tonę
Z nóg zwala koszt transportu...

A koszt zrobienia dobrego podłoża zależy od gruntu rodzimego na co większość firm oferujących podłoża zupełnie nie zwraca uwagi
Cimeries, chyba mylisz dwie sprawy. Jeśli dobrze kojarzę, to geowłóknina o której pisała Lostak to nie ścinki, ale układ warstowy, całościowe płaty geowłókniny kładzione pomiędzy drenaż a piasek.
Dziękuje🙂 Mam jeszcze pytanie odnośnie wysypki tłuczenia , czy on nie będzie wydobywał się na wierzch i nie będzie wbijał się w kopyta??
fabapi Jaki jest mniej więcej koszt tego "dobrego" podłoża??
Tłuczeń miałam swój - z wyburzonych budynków. Nie mam pojęcia ile może kosztować.

spychacz lub koparka lub inne ciężkie maszyny: 100 - 150zł za godzinę
geowłóknina (grubość 200 nie wiem czego) to 2-3zł za m.kw
rurki drenarskie około 3zł za m.b
piasek kwarcowy 30zł tona (tj. ok19zł za m.sześć) + transport i vat

ale to wszystko to ceny bardzo orientacyjne nam wyszło ok. 100zł za m.kw

Tłuczeń podobno ma się nie wydobywać na wierzch jeżeli jest dobrze ubity.
U nas robił to walec wibracyjny drogowy a jak będzie to czas pokaże.

Wczoraj wyrównaliśmy teren w miejscu gdzie ma powstać maneż i mamy mały problem , ponieważ teren na którym mamy konie jest dzierżawiony i właścicielka nie zgodziła się na wysypanie żwiru ponieważ gleba straci na klasie. Macie jakiś pomysł na podłoże , które nie zniszczy za bardzo pierwotnej gleby , a będzie dobrym podłożem do jazdy ??
A tak wygląda po wczorajszym równaniu:




Moze sie spotkaliscie z podlozem zrobionym ze scinkow gumy i grysu . Podobno takie mozna spotkaqc za granica. A moze ktos mi powie jak mowi sie na podloze do jazdy po angilesku,bo nie moge trafic :P
Sezon halowy juz się praktycznie rozpoczął. Oczywiście w naszej stajni przez cały sezon otwarty nikt nie pomyślał o odnowieniu podłoża na krytej. Patrząc na doświadczenia ubiegłego roku znowu grozi nam zamarznięcie powierzchni na beton.
Nasze podłoże jest bardzo nieprofesjonalne - bylejaki "prawie jak" piasek i wspomnienie postproduktu drzewnego. Poprzedni opiekun stajni przynajmniej dbał o coroczne dowożenie transportu trociny czy wiórów. A teraz od 3 lat nikt o to nie zadbał.
Od kilku tygodni rozglądam się za możliwością zdobycia nowej warstwy. Najlepsze byłyby chyba wióry, bo są mniej pyliste?
Ale czy to jest towar do zdobycia?
Obdzwoniłam większość tartaków w okolicach naszego miasta, ale albo w ogóle nie mają wiórów (tylko trocinę), albo nie sprzedają bo postproduktem opalają kotłownie. Z resztą trocinę też nie bardzo chcą sprzedawać.
Macie pomysł gdzie jeszcze można w ilościach hurtowych dostać trocinę lub wióry?
Moze sie spotkaliscie z podlozem zrobionym ze scinkow gumy i grysu . Podobno takie mozna spotkaqc za granica. A moze ktos mi powie jak mowi sie na podloze do jazdy po angilesku,bo nie moge trafic :P



Przepraszam, że z takim opóźnieniem-dopiero teraz przeczytałam. Jeździłam na takim podłożu w Irlandii i niby fajne było na ichnie błoto i deszcz ale było grząskie, miękkie, raczej nie do skoków.
Moze sie spotkaliscie z podlozem zrobionym ze scinkow gumy i grysu . Podobno takie mozna spotkaqc za granica. A moze ktos mi powie jak mowi sie na podloze do jazdy po angilesku,bo nie moge trafic :P

Ja widziałem coś takiego w anglii super tylko podobno przy upałach zaczyna lekko śmierdzieć ale przy ichniej pogodzie "zawsze pewnie zawsze sucho" 🤣 a swoją drogą ścinki gumowe podobno kupowali w Polsce 🤔wirek:
Podajcie prosze cene maty,
Czy geowłóknine nalezy rozkladac w warstwach czy chodzilo o scinki?
czy pod kazde z w/w podłozy nalezy sypać tłuczeń? (pole mam meliorowane)
U nas na hali zrobili teraz takie podłoże co jest w Warce  😎
🤔 🤔 🤔 🤔 🤔 🤔 🤔 🤔 🤔 🤔 🤔 🤔 🤔 🤔 🤔 🤔
Czy wie ktoś może co  zrobić z takim podłożem, piach + trociny ?
Tak żeby  podłoże było twardsze i nadawało się do jazdy. . .
jest strasznie grząsko, zresztą widać na zdjęciu !!!

Agaleon, Chyba zostaje tylko opcja "wywieźć połowę piasku". Nie słyszałam o czymś, z czym można byłoby pomieszać, by przestało być mniej grząsko. 🙁

Odnośnie robienia podłoża w opcji "smacznie i niedrogo".... czy mając lekko wilgotny piasek pod warstwą roślinną na placu, z którego chce się zrobić coś bardziej ujeżdżalniopodobnego wystarczy po prostu wyrównać... ? Ewentualnie dosypać czegoś, co pochłania wilgoć... 🤔 Spad jest w jedną stronę.
cieciorka   kocioł bałkański
14 grudnia 2010 21:48
Trzeba uważać - proponuję dla chętnych zobaczyć co z takiego połączenia wyszło w jednej z podwrocławskich stajni - chcieli dobrze, ale proporcje jednak źle ułożono. Podłoże zamiast fajnie elastyczne jest mega kopne i nie bardzo wiadomo co z tym zrobić, bo konie po stawy pęcinowe się zakopują...

Wypowiedź odnosi sie do tej:
zdjęcia podłoża jak obiecywałam:




Czy ktoś jeszcze ma doświadczenie z podobnym podłożem? Zarówno takimi ścinkami jak u okwiat, jak i typowo przemieloną gumą.
Jak to się zachowuje w lato, przy wysokich temperaturach, a jak przy deszczu? Jakie proporcje są dobre?
A gdzie mozna kupic zrebki w okolicach Krakowa?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się