Jakie pasze dajecie swoim koniom?

hmm nie przepadam za jęczmieniem...
caroline   siwek złotogrzywek :)
23 grudnia 2010 12:44
hmm nie przepadam za jęczmieniem...

a to sporo zmienia, że ci nie smakuje 🤣

trzeba było tak od razu 😉
caroline, ty się wredna przedświątecznie robisz...  😀iabeł:

Endurka, a czemu nie chcesz dawać jęczmienia? Mój ekspresyjnie reagujący na owies koń stał kupę czasu na jęczmieniu jak go musiałam odkarmić po pewnej wrocławskiej stajni. Zaokrąglił się super, miał siłę do treningów a kompletnie nie wybuchał i nie nosiło go. Ja bardzo polecam jęczmień, a jeśli jeszcze masz kasę żeby kupować dodsonowe Barley Ringsy to polecam- konie bardzo je lubią.
bo jest mocno ciężkostrawny, a dla konia "po diecie głodowej" może sie skończyć ochwatem...
caroline   siwek złotogrzywek :)
23 grudnia 2010 13:19
Endurka, polecam zajrzec do wątku: http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,727.0.html
on jest CAŁY o tuczeniu koniu (ew. odchudzaniu 😉)

doczytaj sobie w nim o paszach tuczacych - naprawdę sporo tam tego zostało opisane.
branka, A dzięki, nie pomyślałam o spillersie w ogóle. 🙂

Edytka O, to angielski opis o wiele bardziej się uśmiecha 🙂

caroline, Z granulatem basic besterly chciałam pomieszać. Ogólnie to sprawa wygląda tak:
Koń od  września na diecie "na przytycie" i dostaje:
- pokaźną kostkę siana na dzień. Jeszcze tego nie zważyłam, ale "na oko" z 12 kg spokojnie
- z treściwego od miesiąca otręby + kilka garści śruty kukurydzianej + podstawowe witaminy i od niedawna dorzuciłam granulat besterly basic + sieczkę hartoga. Wszystko fajnie, tylko, że... znowu odnotowałam lekko spuchnięte pęciny i jakąś wyjątkowo dziwną obrączkę na kopycie "nową" [choć nie jestem w stanie stwierdzić kiedy ona mogła powstać].
Dorzuciłam, bo od kilku dni mamy lekki rozruch [30-40 minut, dużo stępa, kłus na obie strony z przejściami, nie tak, ze kłusuje 10 kółek🙂, przejścia]  i postanawiam w końcu zacząć jeździć. Podłoże pozwala, czasu więcej, to czemu nie. 🙂
Pojawia się w tej chwili pytanie: jak przytyć konia wrażliwego na białko [chyba ogólnie "na zboża" 😵 ] żeby nie przedobrzyć z tym cukrem i co dać takiemu koniowi pracującemu?
W sumie, jako tako tyć już nie musi, nie wygląda źle, tylko co zrobić by nie schudł.
Chyba się spytam dostawcę, z jakich traw siano zrobił... bo od dwóch tygodni mam inne, piękne, długie, lepsze, bardziej zielone siano.
Sankaritarina, wiesz co z moim było tak jeszcze 1,5 roku temu, że chociaż kombinowałam z paszami to on i tak wygladał jak szkielet. Pomogła zmiana stajni (tak, wiem, ze jest u siebie 🙂 ) ale co za tym idzie i zmiana żarcia. Koń zaczął dostawać b. dobrej jakości siano, w lecie kupe świeżej zielonki i wyglada w tej chwili jak źrebny wałach. Co innego, że przestał tak mocno rosnąć, więc pewnie większość subst odż poszła na ciało a nie wzrost. No i jak dostawał po 3 kg owsa dziennie tak teraz dostaje po mniej wiecej 400g owsa i niewiele mniej muesli, plus sieczka i jest ok. Niedługo mam w planach zacząć z nim porządniej działać (zmiana stajni, więc stwierdziłam, że i zmiana podejścia do kunia 🙂 ) i zobaczymy jak zareaguje jesli chodzi o ciałko. Poza tym, mój też miał opoje gdy dawałam sieczke z lucerną (fibergy dodsona) i siano z małą ilością motylkowych. Przestał dostawać sianko z motylkowymi i przestały puchnąć mu nogi. Teraz dostanie sieczke grass mix.
Andre ja z kolei słyszałam że w Hartogu jest takie swiństwo, że trzeba być szalonym by to dawać...
A tak naprawdę najlepiej samemu dać daną paszę do niezależnej analizy i sprawdzić ile w plotkach prawdy 😉
ma ktoś porównanie se spillersem i dodsonem kondycyjnym ?
arivle   Rudy to nie kolor, to styl życia!
23 grudnia 2010 19:01
A ja się tak tylo wtrące:
Rudej PRE ALPIN st.Hyppolyta nie smakuje, a Legenda generalnie zjada wszystko, to pierwsza pasza której nie chce jeść. Jak zmocze i wymieszam z owsem czy meshem to wcina, ale z suchego owsa czasem wygrzebuje i zostawia.  😵 Mam nadzieję, ze uda nam się zymęczyć ten worek i zakupię wtedy coś innego. Pewnie STRUCTUR MIX Eggersmanna.
nyelle   buntownik z wyboru
24 grudnia 2010 01:22
Sankaritarina, pozwolę sobie się wtrącić - jeśli masz konia wrażliwego na zboża to ja bym z kukurydzy zrezygnowała.  Białko białkiem, z tego co wiem w kukurydzy wcale nie ma go tak dużo (np. w porównaniu do owsa czy jęczmienia), ale ma bardzo dużo skrobi. Rodzaj i ilość białka dopasujesz do rodzaju i ilości pracy, natomiast  wysoki poziom skrobi, cukrów prostych - czyli wysoki indeks glikemiczny - w żadnym wypadku nie jest korzystny.

Poszukałabym paszy o średniej zawartości białka i naprawdę minimalnej skrobii i cukrów prostych np. Marstall Vito czy (podobno) Pavo Nature's Best.
Ja bym pewnie skarmiała jakąś tego typu paszę + sieczka z małą zawartością cukrów i białka (np. Spillers Happy Hoof) + skoro tuczenie to olej, np. lniany. Jeśli w grę wchodziłaby mocniejsza, konkretniejsza praca to pomyślałabym o otrębach ryżowych (np. Equi Jewel ma dużo energii i dużo białka, za to bardzo niski indeks glikemiczny), może jęczmieniu (dużo białka).
nyelle, Dziękuję za zwrócenie uwagi i wskazówki! U nas największą zmorą był owies - w pensjonatach zazwyczaj sypią dużo, czasem bardzo dużo, co w naszym przypadku było katastrofą. Nogi jak banie, kopyta w obrączkach i ochwat w moich koszmarach sennych. 😵

Myślałam o kukurydzy właśnie z powodu tego białka i sypię w zasadzie ze dwie garście, także niedużo, ale mogę odstawić, zawsze można sprawdzić jak koń zareaguje. Kombinowałam, nie ukrywam, jak najtaniej. Myślałam najpierw nad skomponowaniem dawki z takich rzeczy dostępnych na targu + z witamin uzupełniających. Karmiłam przez pewien czas "prawie-pełnoporcjowo" [koń chodził, dostawał razem z niewielką ilością owsa] tym Pavo i był to koszmarny kop dla kieszeni. :/ Miałam Natures Best właśnie, które ogólnie było bardzo fajne, sierść się lśniła, koń bardzo chętnie jadł, samo musli wygląda świetnie i nie pamiętam, by nogi puchły i tylko młody nie przybierał na tym w ogóle [teoretycznie powinien, większość pasz Pavo to takie, hmm, bomby kaloryczne po których konie dosyć szybko tyją albo przynajmniej się zaokrąglają, z tego co zauważyłam i przeczytałam], ale za to przybrał na Cerevicie i to w trybie natychmiastowym [po 1 worku w miesiąc widać było efekty].
Tylko, że ja usilnie chciałam ominąć pełnoporcjówki z Pavo, bo... to drogie 🙁 Cerevit jeszcze "o tyle, o ile", ale Natures Best przy karmieniu pełnoporcjowym to na dzień dzisiejszy raczej poza moją kieszeń.[ z resztą. Cerevit wcale jakoś imponująco nie wygląda i jedynym efektem na tej paszy było przytycie].

MoniaaA, Mój ma opoje w kółko. Tzn- zaczęłam je zauważać dopiero od roku, gdy koń zaczął dostawać dużo więcej owsa, niż prosiłam. Lata 2,5-3,5 to epoka szkieletora, mimo, że też znosiłam różne, fajne rzeczy. Później schudł na wiosnę i mimo kombinowania z paszami, we wrześniu zaczynał przypominać zagłodzoną bidę i wtedy znalazł się u mnie, gdzie początkowo zjadał tyle siana, ile normalnie zazwyczaj dawałam 2 koniom + marchewy+ trawa + meszyki i zero owsa. Do dziś nie wiem, jak on był w stanie tyle zjeść, no, ale był w stanie. Marudzić na jedzenie zaczął po ok 2-3 miesiącach, co dla mnie jest radością na serduchu. Lepiej jak wybrzydza, niż by miałoby mu zabraknąć. Młody wprawdzie dosyć szybko "przybiera", ale... równie szybko traci. Gdy zdarzyło się gorsze siano, potrafił schudnąć błyskawicznie.:/ Teraz w sumie wygląda fajnie, jestem całkiem zadowolona, tylko trza to utrzymać.

Już wiem: mój koń robi to specjalnie, bo chce, żeby mu przywieźć Pavo!  🏇


Andre ja z kolei słyszałam że w Hartogu jest takie swiństwo, że trzeba być szalonym by to dawać...
A tak naprawdę najlepiej samemu dać daną paszę do niezależnej analizy i sprawdzić ile w plotkach prawdy 😉

Branka a dlaczego Hartog to świństwo napisz mi proszę (może być na PW) bo ja właśnie zakupiłam http://animalia.pl/produkt,10656,537,Hartog_Lucerna_-_Mix.html
a jeden z moich koni dostaje basica Hartoga. Może  źle robię, że podaję akurat pasze tej firmy tylko jestem nieświadoma? 😲
Wiesz, to jest pytanie ile jest prawdy w informacjach nie z pierwszej ręki. Zaraz ci napiszę PW.

Sankaritarina koniecznie odstaw kukurydzę, to jest bomba cukrowa! Jak koniowi coś się dzieje, to kukurydzy broń boże.
Jęczmień też ma dużo cukrów prostych, w tej sytuacji też bym jej nie dawała.

Jak chcesz tanio to kombinuj z wysłodkami, sieczkami(są drogie, ale wolno schodzą), ew jakimś zbilansowanym. tańszym musli. lub małej ilości owsa - ale jeśli coś się dzieje to odstaw go póki co. I dużo siana oczywiście - szczególnie jak rezygnujesz ze zbóż, to jest kluczowe, inaczej koń schudnie.
branka, Dobra, to kukurydza odstawiona definitywnie. Sieczkę chciałam właśnie jakąś "super" i aż tak bardzo nie patrzyłam na cenę, bo tak jak mówisz- sieczki schodzą wolno. 🙂 Najchętniej bym go po prostu karmiła Pavo i jak coś dorobię, to pokombinuję, ale na razie nie bardzo. Tańsze musli też nie są wbrew pozorom takie tanie: Equifirst jest jedną z najtańszych marek, a okazuje się, że podaje się tego dużo [jakoś 3-5 kg dziennie, wg opisu producenta, jako pełnoporcjówka], w efekcie czego bardziej się opłaca chociażby taki dodson leisure - 1,5 kg/dzień, 2 worki miesięcznie. Przy Natures best pavo producent zaleca, o ile dobrze pamiętam, 2 kg dziennie, a 20 kg prawie stówę kosztuje. Oszsz, te marże! 😵
[ Oszsz, te marże! 😵


Na pocieszenie mogę dodać, że od nowego roku, dzięki naszemu wspaniałemu, złotoustemu premierowi, ceny wszystkich pasz idą 5% w GÓRĘ. Podwyżka podatku VAT na paszach idzie bowiem z 3 do 8%, dzięki pewnym zmianom w definicjach objętych poszczególnymi stawkami produktów. To tak żeby nie było, że 1% to zawsze 1%.

źródło:

http://www.ppr.pl/artykul-planowane-zmiany-stawek-vat-na-towary-rolne-159281-dzial-4.php
Ja dawałam Hartoga Balance i fajnie koń wyglądał, chodził także ja byłam zadowolona bardzo
Fajna jest również bo z lucerką.

Przestawiony został na Hipolyta na bardziej energetyczną , ale jak mówię dawałam balance trochę czasu i wg mnie bardzo fajna pasza na tle innych



Ja swojego 5-letniego folbluta karmie paszami D&H i jestem baaardzo zadowolona. Dostaje Sales Prepa+Barley Rings+lucerna+olej+owies i witaminki no i musze powiedzieć że koń w końcu zaczyna wyglądać, żebra się zalewają😉 a mieliśmy naprawdę sytuacje kryzysową bo konisko zaczynało wyglądać jak wieszak i strasznie spadał z masy mięśniowej... Tylko, że ostatnio zmieniliśmy stajnie no i zaczęły puchnąć nogi... Generalnie żywiony jest tak samo, na nowej stajni doszła tylko pasza Barley Rings ale dostaje jej mało bo około 3/4 miarki i jeszcze nie za bardzo mu smakuje więc myślę, a raczej mam nadzieje, że może od siana. Fakt, że dostaje sporo paszy treściwej ale odpowiednio dużo do tego pracuje.
Ja również dawałam Hartoga i byłam zadowolona
Wojenka   on the desert you can't remember your name
24 grudnia 2010 14:05
branka, co to za plotki?
Mój kondycje utrzymywał świetną na Balance. A on jest trudny przypadek 😉
A.   master of sarcasm :]
24 grudnia 2010 14:48
kon odstawiony na odpoczynek na pastwisko, rano i wieczorem dostaje top line conditioning mix Baileys
jak pracowala, uzywalismy pasze Saracen, plus w obu przypadkach lucerna z melasa, firmy niedostepnej w Polsce
oraz kubek Blue Chip Pro do wieczornej paszy, olej z watroby dorsza, czosnek i inne pierdoly  😉
ale to jest kon w treningu wyscigowym
nie wiem co Branka odpisze, ale ja kiedyś sprawdzałam i w hartogu balance na ulotce jest podane że zawiera modyfikowaną genetyczne kukurydzę

a z kolei granulat polskiej produkcji Horsegran zawiera modyfikowana soję jak podaje producent
guula   Miałam zamiar coś zmienić... Zmieniłam zamiar
28 grudnia 2010 02:01
A tak naprawdę najlepiej samemu dać daną paszę do niezależnej analizy i sprawdzić ile w plotkach prawdy 😉


Chętnie bym tak zrobiła, czy ktoś się orientuje gdzie mogę dać paszę do analizy?  👀
guula, Na pewno Dodson robi. Hippolyt ponoć też, ale tu nie jestem pewna. 👀

Ktostam, Och, pocieszenie na 102 😉 Nic tylko w przyszłym roku zajechać do Niemiec i kupić paletę. Pewnie wyjdzie taniej. 😁
caroline   siwek złotogrzywek :)
28 grudnia 2010 09:32
Pewnie wyjdzie taniej. 😁

zalezy ile ci policzą za transport 😉
Koleżanka zamawia Dodsona z Wlk. Brytanii - zamówienie jednej palety plus transport to duża oszczędność w stosunku do zamówienia palety w Polsce 😉
caroline   siwek złotogrzywek :)
28 grudnia 2010 09:40
branka, przekaż kolezance, ze jeśli zamawia często takie ilości paszy, to w Polsce mogłaby mieć taką znizke, ze prawdopodobnie nie opłaciłoby jej sie bawic w zamówienia z Anglii 😉
Rozmawiałam na cavaliadzie z gościem od pavo i twierdził, ze natures' Best to jedna z pasz o najniższym IG na rynku... ale nie umiał mi powiedzieć ile wynosi IG tej paszy.

Zaczęłam dawać sieczkę z lucerną Equi firsta ... bo kurde bele koń mi schudł! W sumie to dumna powinnam być bo zawsze pączek był.
Ale poduszki na dupie cały czas ma.
No właśnie mam pytanie - czy jeśli koń był/jest insulinooporny to jak schudnie to zawsze mu te poduszki zostaną czy odpowiednio zbilansowaną dietą (niski IG) można takiego konia pozbyć tych poduszek, coś jak ludzie ze stanem przedcukrzycowo- zawałowym (opona na brzuchu), że jak przechodza np. na dietę Atkinsa to gubią oponę i wraca im przemiana materii do normy.

I jeszcze mam pytanie o ciemny owies. Wiem, że to taki gatunek owsa ale przy większości składów pasz czytam, ze poza tym, że jest on ciemny to jest w większości jeszcze kandyzowany. Ktoś się na tym odrobinę zna/ wie coś więcej na temat ciemnego owsa?

kotbury, jak koń schudnie a nie podchudnie to nic mu nie zostaje 😉
Czyli, że mój koń tylko podchudł i to, że mu troszku żebra wystają to jeszcze nie ma dramatu?
Ja też tak twierdziłam, że to może nawet dobrze i u ludzi często jest podobnie, że najpierw ktoś mega schudnie jak mu się już dietę dopasuje a potem ponownie przybiera do optymalnej dla organizmu wagi. Tylko mi koleżanka zaczęła szumieć, ze jak on schudł!!!

Tak więc żywienia nie zmieniam, a garść sieczki z 30% zawartością lucerny to tylko wyjdzie nam in plus (koń dłużej będzie żuł).

Sankarita a moze coś takiego:
Low Glyceamic Prebiotic
Wolna od zbóż pasza dla koni. Jako nośnik energii występuje tu mocno zredukowana skrobia. Pasza zalecana jest szczególnie dla koni chorujących na: zespół Cushinga, EMS, ochwat, mięśniochwat porażenny, choroby metaboliczne, grudę, zaburzenia zmiany sierści, zaburzenia przemiany materii, wrzody żołądka, zaburzenia przemiany węglowodanów.
Skład
lucerna , otręby ryżowe (MSR), olej lniany, włókno z buraków cukrowych, ziarna słonecznika, ziarna lnu, olej sojowy, wyciąg ze słonecznika bulwiastego (MBTE)
Białko surowe:11,70
Tłuszcz surowy: 13,70
Włókno surowe: 12,60
Popiół surowy:8,60
Wapń: 1,11
Fosfor: 0,60


Składniki w %
Witamina A: 9.600 i.E.
Witamina D3: 1.500 i.E.
Witamina E: 60.00 mg
Witamina B1: 6.00 mg
Witamina B2: 9.00 mg
Witamina B6:5.00 mg
Witamina B12:18.00 mcg
Witamina C:60.00 mg
Kwas foliowy:3.00 mg
Kwas nikotynowy:18.00 mg

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się