Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Makrejsza   POZYTYWNIE do przodu :)
15 stycznia 2011 21:06
Darka dzisiaj rozpoczęła pierwszy worek Fiber P Doddsona, polecony nam z resztą przez Caroline
I powiem, że na pierwszy rzut oka jest na prawdę ok - zaczęło się od mojego oczarowania workiem - w końcu pasza "sprasowana" - po prostu chwyciłam w dwie ręce i zaniosłam do składzika - nic mi się nie przesuwało, nie musiałam robić przerw na układanie worka.
Druga sprawa - całkiem fajny zapach, no i fajny wygląd - koń też wyglądał na zadowolonego, poza tym osiągnęłam mój cel - dłuższe konsumowanie dzięki dodatkowej paszy objętościowej. Zobaczymy jeszcze jakie efekty będą pod siodłem/
arivle   Rudy to nie kolor, to styl życia!
15 stycznia 2011 21:15
Jakiś czas temu pisałam, że Rud nie chce wcinać Pre Alpin St. Hippolyta, cofam wszystko co pisałam!
Kobyła wcina ze smakiem, w żłobie nie zostaje nic, ponadto fantastycznie przybrała na masie odkąd dostaje tę paszę. Normalnie same superlatywy 😅
A my wracamy do jedynej i słusznej paszy. Za niedługo będziemy "rekreacja powered by dodson". 😉 Od kilku dni powoli wprowadzam.
Koń wylizuje żłób do czysta.

Btw - safe&sound bardzo fajnie wygląda. Zielonkawe, granulkowane, lekko "wilgotne". Melasowane, niestety, ale nie wiem czy istnieje jakaś w ogóle niemelasowana sieczka. Myślałam jeszcze nad just grass, ale w końcu stwierdziłam, że opis i skład safe&sound tak się do mnie miło uśmiecha, że spróbować mogę. 😉
caroline   siwek złotogrzywek :)
15 stycznia 2011 21:33
Sankaritarina, a fibergy? chyba niemelasowana jest. ale "nudniejsza" od justgrassa 😉

mój aktualnie na justgrassie stoi (plus musli i otręby z dodatkami na ciepło) - ja nie narzekam, bo to bardzo ekonomicznie mi wychodzi 😉  koń... koń je co chce, kiedy chce i ile chce... w d*** mu sie poprzewracało na tej emeryturze 😁

Makrejsza, dzięki za info 🙂 ciesze się, ze mogłam pomóc 🙂
caroline, Just grass i fibergy mają mniejszy opis niż safe 😁 nie no, porównywałam po składzie i patrzyłam ogólnie na zawartość białka i oleju - safe&sound ma najmniej, bo 8% białka i 4% oleju. Fibergy 7,5% oleju, a justgrass 13,5% białka. Niby mało, nigdzie nie znalazłam wzmianki czy justgrass i fibergy są melasowane. Przy safe&sound wiedziałam tyle, że jest, ale trochę [a  na pewno mniej niż hartog grass mix 😉]. W sumie fibergy nawet cenowo wychodzi całkiem sympatycznie, bo zapakowane w 20 kg. 🙂
Ale w sumie... tak bardzo chciałam sprawdzić to safe&sound, że chyba nałożyły mi się jakieś klapki na oczy. 😁

Zobaczymy co się będzie działo - na razie ostrożnie, po dwie garści musli i garść sieczki. Nogi czyste, puki. co. 🙂
eh, no właśnie tak też sądziłam... szukam czegoś na wypłocha, dość pobudliwego i mocno przeżywającego to co się dzieje dookoła, a jednocześnie trochę leniwego w robocie i potrzebującego zachęty do pracy. Dziwadło z niego  😵


Mój koń tez przezywa otoczenie i potrafiła(zresztą dalej jej się to zdarza) np całą jazdę iść i drzeć japę bo nie ma i jej ukochanego stada z nią... Cool mix na którym stoi nic tu nie zmienił 😉 przy tym np potrafiła się niemiłosiernie wlec w stępie, a lecieć do przodu galopem.

Sumienna, spokojna i konsekwentna praca - i problemy powoli znikają.
Tak jak mówi caroline - pasza nie zmieni wszystkiego. choć może pomóc, bo ja jednak widzę, że koń tak generalnie jest mniej histeryczny odkąd nie żre owsa.
Makrejsza   POZYTYWNIE do przodu :)
15 stycznia 2011 22:20
Caroline, powiem szczerze, że jestem oczarowana dostępnością doddsona. We wtorek wieczorem rozmawiałyśmy a w piątek paszę miałam w domu, na dodatek z darmową wysyłką. Jeszcze jak koniowi będzie to odpowiadać, to jestem w domu z żarełkiem dla Darki. Chociaż o to się nie martwię - jak przyniosłam jej wiaderka z jedzonkiem, to sąsiadka Darki miała bardzo wyraźną ochotę się do nich przykolegować 😉 Sama Darka przykleiła się do żłobu bez zastrzeżeń.
branka, caroline  :kwiatek: mam nadzieję, że starczy mi cierpliwości.
Andre   I am who I am
15 stycznia 2011 22:36
armara, ja też dostałam próbkę tej sieczki i mój też jej jakoś nie chciał jeść 😉
Szyszka   szczesliwa studentka HOPALu:)
16 stycznia 2011 15:58
czy ktos jest mi w stanie na szybko odpowiedziec czy st hippolyt pre alpin podaje sie TYLKO i WYLACZNIE na mokro czy na sucho tez mozna? daje pierwszy raz, a raczej zostawilam zeby dali koniowi na sniadanie i szybka odpowiedz zaoszczedzi mi wycieczki do stajni... z gory dziekuje..
Pre-Alpinum można podawać zarówno na sucho jak i na mokro. 😉)
Co polecicie dla nerwowego, wręcz histerycznego konia? Obecnie stoi na cool mixie spillersa i zminimalizowanej dawce owsa.
Probowalam juz wielu "uspokajajacych" pasz dla jednego z moich "wariatow" ale niczego lepiej dzialajacego niz Cool Mix Spillersa nie znalazlam. Moze przyczyna lezy w dodawaniu owsa. Byc moze oprocz paszy trzeba by dodac jakis suplement wyciszajacy.
arivle   Rudy to nie kolor, to styl życia!
16 stycznia 2011 20:48
Szyszka, ja podaję różnie; i na sucho i na mokro. Koń zjada, jest w niebowzięty więc chyba można  😁
M0niSka, a próbowałaś Cool Fiebre Spillersa? Moja się bardzo uspokoiła na tej paszy- podawane razem z cool mixem (w najgorszym okresie) dodam, że kobyla była cały czas w dość intensywnym treningu więc zbyt radykalnie owsa uciąć nie mogłam. Może magnez? Eggersmann ma całkiem dobry magnez.
caroline   siwek złotogrzywek :)
16 stycznia 2011 20:58
owies można zabrać zawsze. i w przypadku takich koni o jakich piszecie - należy go zabrać do ZERA. inaczej wywalacie kasę w błoto (na obornik...) płacąc za pasze, których efekty owies znosi.

coolmix działa bardzo dobrze, inne rozwiązanie jakie widziałam, ze działało a kon pozostawał nadal jak najbardziej zdatny do treningu, to było połączenie leisure mix (dodsona) z take control (tez dodsona) - ale zero owsa!

lit
adrianna32   oni wojne pokazuja a o pokoj walcza
16 stycznia 2011 22:36
Od jakiegos czasu podaje mojemu mlodemu pasze, PAVO PODO GROW co wy o niej sadzicie? Moze ktos testowal na swoich koniach? Ja jestem zadowolona narazie najbardziej wlasnie z tej paszy.  😀
Makrejsza   POZYTYWNIE do przodu :)
17 stycznia 2011 09:26
Adrianna, z tego, co kojarzę, to Armara serwuje tą pasze swoim młodziakom i jest zadowolona 🙂
adrianna32   oni wojne pokazuja a o pokoj walcza
17 stycznia 2011 09:36
Makrejsza dziekuje. No ja wlasnie tez, ale chcialam mimo to spytac o wasze opinie.  :kwiatek:
rudazaraza   Bo rude jest piękne.
17 stycznia 2011 17:28
miała może któraś z was pasze Havensa Natural Balance?
podbijam
ktos ma jakies stado do wykarmienia? jakie pasze dajecie? chodzi mi o "hurtowe" karmienie... nie wyobrazam sobie karmic pasza 80 zl za worek 8 koni...
Ja w tym roku na zime jako pasze podstawowa uzywam Pegasus Mix - cenowo REWELACJA,  a do jakosci nie moge sie przyczepic...
Pegasusa cena duzo sie nie rozni od cen innych pasz
katka, Jak to nie? 80 zł a 70 zł to różnica. 🙂
A na poważnie, to chyba nie znajdziesz tańszej paszy niż jakieś 60 zł. Granulat besterly jest chyba najtańszy  i kosztuje 45 zł. [Chyba, że znajdziesz w Polsce jakąś firmę, która zajmuje się produkcją musli. Sukces odpada, worki tej paszy chyba też kosztują w granicach 60 zł]
Stefanidis ma jakieś pasze o nazwie Deukavallo - jedna tam kosztuje, zdaje się, 45 zł za 25 kg.
Makrejsza   POZYTYWNIE do przodu :)
24 stycznia 2011 07:30
Z deukavalla jest Top E- to w zasadzie balancer, podaje się go pół na pół z owsem. Darka go dostawała i do jakości przyczepić się nie mogę.
W jakim stosunku do owsa powinna być podawana pasza jeśli nie karmimy nią pełnoporcjowo?  Czy powinno to być do każdego posiłku cz wystarczy np jeden posilek z owsa zamienic na paszę? I drugie pytanie czy granulat od musli rózni się tylko walorami smakowo-wizualnymi czy któryś jest lepiej/gorzej przyswajalny? Chodzi mi konkretnie o Besterley Dynamix (musli) i Olimpic (granulat) czy oba będą miały podobne działanie - stosował ktoś je? Ciekawa jestem czy są bardzo energetyczne, bo szukam czegoś co utrzyma energię ale nie pobudzi dodatkowo nerwowego konia.
milusia   czas na POZYTYWNE zmiany!!!
24 stycznia 2011 08:30
Ja tez juz kiedys pisalam o paszy produkowanej przez Wola Pasze, granulat Gran Master, worek 20kg kosztuje ok 30 zl(plus minus 1zlotych)w zaleznosci czy to pasza dla koni lekko, ciezko pracujacych czy dla klaczy zrebnych i karmiacych.I na prawde jest to bardzo fajny granulat, karmie nim od wielu lat, konie swietnie na tym przybieraja na masie, a ten dla koni w ciezkim treningu sportowym daje powera 😉 Do jakosci, zapachu tez nigdy nie mialam zastrzezen, a konie chetnie ta pasze jedza.Nie mialam w stajni takiego ktoremu by to jedzenie nie pasowalo. Firma produkujaca ta pasze jest z mojego miasta i wiele, wiele koni z okolic ten granulat je,zwykle jako dodatek do owsa, nie narzeka i ma sie bardzo dobrze.
Do granulatow mam najmniejsze zaufanie, nigdy nie wiadomo co tam jest....
nie chodzi tez o mega tanie pasze, bardziej np o jakies "zakupy" hurtowe- znajomy kiedys kupil 2 czy 3 tony doskonalej paszy ale luzem... zaplacil o 1/3 mniej bo wsypali mu na przyczepe luzem i pojechal hehe
nie macie informacji o takich wlasnie "promocjach"? 😉 Wola pasze to tylko granulat niestety... 🙁
worek 60 zl przy kamierniu 8 koni starcza mi na jakies 2 dni wiec bol wielki 😉
Katka kiedyś się nad tym zastanawiałam jakby to było żeby przejść na pełnoporcjowe karmienie muesli i chyba w naszym kochanym PL to się nie kalkuluje (przy cenach np. 70 zł za worek), za dużo po prostu to kosztuje. Chyba że, mając w Twoim przypadku 8 koni można sobie kupować paszę hurtowo u jakiegoś wybranego producenta i wtedy zamiast płacić np. 70 zł za worek, bedzie to już 40 zł (albo i mniej) ale nie wiem jakie są dla takiego producenta ilości hurtowe, jakie marże doliczają dystrybutorzy pasz i ile środków musiałabyś od razu zamrozić.
Co polecicie dla nerwowego, wręcz histerycznego konia? Obecnie stoi na cool mixie spillersa i zminimalizowanej dawce owsa.


Zrezygnuj całkowicie z owsa!! Sprawdzaj dokładnie czy w paszy nie ma choćby grama owsa i róznych dopalaczy typu np. melasa


Od jakiegos czasu podaje mojemu mlodemu pasze, PAVO PODO GROW co wy o niej sadzicie? Moze ktos testowal na swoich koniach? Ja jestem zadowolona narazie najbardziej wlasnie z tej paszy.  😀


Dawałam swojemu młodemu i żadnej rewelacji nie było. O wiele lepiej  sprawdzało się EquiFirst Breedeing



edytuj posty 🤦
Green Grass   Beczkowy Trójkąt Bermudzki
24 stycznia 2011 09:14
katka, Jak to nie? 80 zł a 70 zł to różnica. 🙂
A na poważnie, to chyba nie znajdziesz tańszej paszy niż jakieś 60 zł. Granulat besterly jest chyba najtańszy  i kosztuje 45 zł. [Chyba, że znajdziesz w Polsce jakąś firmę, która zajmuje się produkcją musli. Sukces odpada, worki tej paszy chyba też kosztują w granicach 60 zł]
Stefanidis ma jakieś pasze o nazwie Deukavallo - jedna tam kosztuje, zdaje się, 45 zł za 25 kg.


Musli Besterly 56 coldmix i herbic co prawda za 15 kg, ale Dynamix 58 za 20.
Granulaty nie przekraczaja 60 za 25 kg.
Basic 42 zł kosztuje.
Ponad to przy większych zamówieniach|(4 i więcej worków) są upusty u przedstawicieli więc cena spada.


Co do granulatów, zapewniam Cię że nie ma w nich niczego czego bys sie nie spodziewała. Ja dawałem swojemu granulat i naprawde koń dobrze wygląda, a ja nie zbankrutowałem przez droższe musli. Wiadomo dla klienta musli fajnie wygląda, ale czy koniowi robi to różnicę?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się