Jakie pasze dajecie swoim koniom?

moim zdaniem jeżeli nie ma wyraźnego problemu ze stawami ( jeśli taki by był to pewnie weterynarz dobrałby suplementy) lepsze będzie rozsądne żywienie niż suplementy. Pasze spillersa od przedstawicieli możesz zamówić z dowozem do stajni bez opłaty za przesyłkę
jaka energie ma 1 kg siana sredniej jakości wie ktos???????
Co byście mi polecili dla klaczy której 2 miesiące temu odstawiliśmy źrebaka. Po odstawieniu schudła jeszcze bardziej , pojawiły się żebra , chodzi pod siodłem 4-5 razy w tyg , teraz intensywnie . W tym roku pod koniec sezonu jedziemy na jakieś zawody. Ale koń na razie nie wygląda , chuda i ni jak nie chce przybrać ani na wadze ani jakoś znacząco na mięśniach . Dlatego szukam czegoś żeby przytyła mi , i uwalniała stopniowo energię ale także coś co wspomagałoby jednocześnie mięśnie i budowę . Żebra znikają powoli ale to raczej wynik tego że dostaje więcej jeść .
W tej chwili jadłospis wygląda tak ,
2 miesiące po odstawieniu:

rano 2 owies gnieciony + suplementy
południe 1 pasza Floots Best + około 1 owies gn.
wieczorem 2 owies gnieciony

Przed odsadzeniem było tak i w trakcie :
1,5 pasza F. Best
0,5 owies
1,5 owies , poźniej zmienione na 2 miarki + suplementy

A konik do wielkich nie należy bo ma 140 cm , więc teoretycznie nie wiele jej do szczęścia byłoby potrzebne ale jak widać ... 😉
Z pasz ktore wypróbowalam (stad wiem ze dzialaja) polecam Conditioning Mix ze Spillersa. Na tej paszy klacz powinna dosc szybko wrocic do formy 🙂 Mozna dodatkowo podac suplement na przyrost masy miesniowej o nazwie Body Builder i dodawac po 3 miareczki dziennie.
Oczywiscie nalezy pamietac,zeby wczesniej klacz odrobaczyc... no ale to jest oczywiste 😉
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
06 lutego 2011 22:28
szuwar jest caly wątek o tyciu, tam znajdziesz sporo pomocnych informacji 😉
a odnośnie pasz: z własnego doświadcznia polecam D&H Barley Rings plus sieczka plus olej (ja daję lniany ze względu na najlepszy stosunek omega 3: omega 6)
Berlin Bej , czytam że to pasza dla starszych koni .  Więc nadaje się ona dla 4 latka ?
Z Spillersa wyczaiłam taka jeszcze: Conditioning & Showing Mix . Co o tym sądzicie ? Czy lepiej może D&H lub jakiś Havens czy coś innego ?

Edytka : można tego D&H zastępować zwykłym jęczmieniem ?

Co do sieczki .Dziewczyny ze stajni zamawiały Spillersa .
Nigdy nie dawałam więc nie znam się co do jakości ale czytając wygląda obiecująco 🙂 http://animalia.pl/produkt,15035,537,Spillers_Conditioning_Fibre.html

Wczoraj rozmawiałam z wet. i mówiła mi o probiotykach i chyba się skuszę na te derbymedu w płynie ale kurczaczek trochę drogie to jest :P Mówiła też o ostrzykiwaniu konia , grzbietu zastrzykami , które ponoć rewelacyjnie działają razem z tymi suplementami . Jednak póki co u tak młodego konia dam sobie z tym spokój  🙂
Dokładnie chodzilomi o Conditioning & Showing Mix jest to pasza dla koni ktore sa w treningu, majacych problemy z nabraniem masy miesniowej.
Co do sieczki, to z tego co slyszalam Conditioning Fibre dziala bardzo dobrze, szczegolnie razem z powyzsza pasza.
Dodatkowo dla takiego chudzielca polecam Pink Powder (tez zawiera probiotyki), preparat ktory zwieksza wchlanianie jelitowe i jak dla mnie... rewelacja!

http://www.mksklep.pl/naf-pink-powder-700g-p-731.html

A dodatkowo... praca, praca, praca  😀
Berlin Bej dzięki za info  🙂
Czy mogę gdzie znaleźć przedstawicieli spillersa ?
Chodzi mi głównie okręg Mazowiecki , Świętokrzyski mniej więcej .
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
07 lutego 2011 10:50
Edytka : można tego D&H zastępować zwykłym jęczmieniem ?

jasne, że można, tylko nie wiem jak wtedy wygląda dzienna dawka 😉

a probiotyki można kupić znacznie taniej- za ok 18zł za 1l lub ok 60zł za 5l.
szuwar zadzwoń do spillersa, oni Ci wynajdą przedstawiciela. Obsługę klienta mają na prawdę wysmienitą 😉
Edytka gdzie gdzie jakie ?  👀 będą działać podobnie ?
equi.dream dzięki za info 🙂
caroline   siwek złotogrzywek :)
07 lutego 2011 10:58
Edytka : można tego D&H zastępować zwykłym jęczmieniem ?

i tak i nie. bo oczywiscie można dać koniowi jęczmień i prawdopodobnie wyjdzie ci to taniej (20 kg jęczmienia powinno być tańsze niż 20 kg barley ringsów).
ale zwykły jęczmień nie jest w stanie idealnie zastąpić barley rings w tym sensie, że w BR jęczmień jest przygotowany (rozgniatanie, mikronizacja) do jak najwyzszego przyswajania (więc jest bardziej efektywny) oraz jest wzbogacony o witaminy i minerały, dzieki czemu stanowi kompletną dietę konia (czym sam jęczmień nie jest i absolutnie byc nie powinien).

zas co do młodego konia - są też specjalne pasze dla koni młodych i rozpoczynających pracę/intensywniejszy trening.


Mówiła też o ostrzykiwaniu konia , grzbietu zastrzykami , które ponoć rewelacyjnie działają razem z tymi suplementami .

temu koniowi coś jest?? dlaczego potrzebuje ostrzykania grzbietu? czym? i z jakimi suplementami ma to być łączone?
ash   Sukces jest koloru blond....
07 lutego 2011 11:08
Mój koń nie chce jeść Barley Rings. Nawet po zmieszaniu z innym  musli wybierze tamto, a ringsy zostawia 🤔
Na inne musli aż podskakuje w boksie.  Spotkaliście z takim przypadkiem? Mój koń jest raczej wszystkożerny a tu psikus!
caroline   siwek złotogrzywek :)
07 lutego 2011 11:12
ash, zdarza się. to jest granulat, tak samo jak z musli - nie zawsze kazdy koń je lubi.
znam konia, który nie zje granulatu equine sensitive jesli wsypiesz mu to do żłoba. ale z reki, jako cukierek - zjada garściami 😉
na pocieszenie, mój sensitiva też nie chciał jeśc 😉
ash   Sukces jest koloru blond....
07 lutego 2011 11:15
dzięki za pocieszenia :kwiatek:
no nic, wracamy do ulubionego musi Build Up Mix i Build&Glow bo wrócił już ostro do pracy, a w zeszłym roku na tej paszy wyglądał i zachowywał się  rewelacyjnie.
caroline - no właśnie póki co nic nie jest ,tylko wczoraj usłyszałam taki pomysł od weta. Sąsiadka obok mojej kobyły ma problem z masą ogólnie , chodzi codziennie , jeść dostaje , a nie wygląda. Dlatego właściciel zastanawia się nad tymi zastrzykami , konik ma 5 lat więc w sumie samą zmianą paszy można by jeszcze coś zmienić w jej wyglądzie w połączeniu oczywiście z treningiem. Ja się zapytałam na czym to polega mniej więcej z ciekawości. W skrócie robimy z konika pakera. Podobno efekt po 1,5 miesiącach wyraźnie widoczny , a efektów ubocznych nie ma. To co osiąga się przez miesiące można w ciągu miesiąca. Nie wiem jak to na prawdę wygląda.

To ma podobno mieć super efekt z tymi suplementami na mięśnie , polecała mi te z derbymedu , posiadają atest . Są tańsze zamienniki ale nie pytałam się o nie . Same zastrzyki na grzbiet , raczej nie robi się na szyję .Nie wiem co dokładnie zawierają te zastrzyki . W każdym razie ja się na to na razie nie piszę , bo po pierwsze mam młodego konia po źrebaku tuż , po drugie jest zima, po trzecie nie próbowałam typowych pasz na masę, sieczki itd .

Co do jęczmienia . Popytam rolników w jakiej cenie i wtedy zrobię małą kalkulację . Bo troszkę tego wyjdzie 🙂

Załóżmy że osiągnę efekt , koń będzie wyglądał . I co dalej ? Dalej trzeba karmić tymi samymi paszami i używać tych samych suplementów i dodatków ?
caroline   siwek złotogrzywek :)
07 lutego 2011 11:34
dżizas... nie chcę osądzać weta (nawet nie wiem o kim piszesz), ale to co opisujesz to brzmi jak zastrzyki w celu znieczulenia grzbietu. które mają sens u konia z chorym grzbietem, mają skutki uboczne (jak wszystko), a ten preparat derbymedu taki ach i och to nie żaden probiotyk, tylko gamma oryzanol (który rzeczywiście jest skuteczny, ale tylko jesli koń naprawdę sumiennie pracuje i jest dobrze żywiony...).

może z tamtą kobyła zaczeliby od zbadania ukłądu pokarmowego i zębów oraz odrobaczenia porzadnego?? a potem [dopisane] ewentualnie jesli zdrowa, to spróbować dać probiotyk i zbilansowane żarcie, dobrze żeby była sianokiszonka.
bo na razie to jest jakiś kosmos - koń mimo zarcia (kto powiedział, ze jest dostosowane...?) nie nabiera masy, więc... walniemy mu mezoterapie i GO 🤔 kosmos...

co do twojego konia - sam jęczmień nie jest rozwiązaniem. wróc na pierwszą stronę tego wątku i zacznij czytać. jak się czegoś więcej dowiesz o żywieniu koni, to pogadamy. na razie to jest strasznie po łebkach i obawiam się, ze niczego dobrego z tego nie będzie.

@ Szuwar: tel do Spillersa: biuro 22/784 03 00 a do przedstawiciela w Warszawie 500 269 515
anetakajper   Dolata i spółka
07 lutego 2011 11:42
szuwar tona jęczmienia kosztuje 700-800 zł/tonę
Green Grass   Beczkowy Trójkąt Bermudzki
07 lutego 2011 11:56
Zależy gdzie. W W-wie jęczmień po 1 zł/kg nawet na worki.

A w Świętokrzyskim nie wiem czy cena mniejsza, w końcu sporo upraw przy powodziach stracili.
Berlin Bej dzięki 🙂
anetakajper ,Green Grass  dzięki za uświadomienie 🙂

caroline mnie też to się podejrzane wydaje i sceptycznie do tego podchodzę. Dlatego zdziwił mnie fakt , że wet powiedziała że może mi to na miejscu raz dwa zrobić . Ponadto przez tydzień koń miał chodzić ze spuchniętym grzbietem na chambonie. A później ostro pod siodłem ...
Ja też myślę że tej kobyle obok potrzebna jest zmiana diety. Koń koniowi nie równy.
A co do probiotyków i gamma oryzanol to zostałam wprowadzona w błąd . Teraz właśnie czytałam o tych dwóch składnikach . I rzeczywiście nijak jeden ma się do drugiego.

Cóż wstępnie planuję ograniczenie owsa , dodanie spillersa do obecnej paszy niskobudżetowej + sieczka + otreby pszenne moczone + jakiś jęczmień D&H albo zwykły + ew. gamma oryzanol .

Pierwszy raz będę robić jej taką rewolucję , w sensie że tyle składników dojdzie , dlatego jeszcze raz lookne na wątek od początku 😉

dodane / - nie leczę swojego konia u tego weta. Dopiero co zmieniłam stajnię i pierwszy raz się z tą Panią spotkałam, a tak to wszystkie weterynaryjne sprawy załatwiałam u Pana Pędziwiatra.
caroline   siwek złotogrzywek :)
07 lutego 2011 12:07
Cóż wstępnie planuję ograniczenie owsa , dodanie spillersa do obecnej paszy niskobudżetowej + sieczka + otreby pszenne moczone + jakiś jęczmień D&H albo zwykły + ew. gamma oryzanol .

przy takim planie to prawdopodobnie taniej wyszłoby ci... postawić konia pełnoporcjowo na paszy 😉 serio 🤣

w DH pasza dla młodych koni (ale "budująca"😉 to sales prep mix.

i moim zdaniem zamiast dodawać do obecnej paszy niskobudżetowej i spillersa i dodsona i te całą reszte, lepiej byłoby zrezygnować z paszy niskobudzetowej, a ze spillersa i dodsona wybrać jedną paszę i dawać ją w zalecanej przez producenta ilości. plus ewentualnie sieczka - jesli budżet to wytrzyma.

koń na paszy pełnoporcjowej lub odpowiednio połączonej (zbilansowanej) z owsem bedzie dobrze wyglądał, a ty dodatkowo podwójnie zaoszczędzisz - powinno ci to wyjść de facto bardziej ekonomicznie oraz przy pełnoporcjówce (lub paszy zbilansowanej z owsem) nie będziesz musiała dokupowac witaminek, biotynek i innych wynalazków 😉
anetakajper   Dolata i spółka
07 lutego 2011 12:25
Ja też radziłabym Ci tak jak caroline.
Dokładnie tak jak napisala Caroline. Moim zdaniem w tym wypadku lepszym rozwiązaniem byłoby rozważyć ustawienie konia na paszy pełnoporcjowej. A co do podania gamma oryzanolu we wstepnej fazie treningu... byłabym sceptyczna. Moim zdaniem, chyba nie ma sensu az tak duze przyspieszanie w nabieraiu masy u konia który dopiero zaczyna swoja przygode z treningiem...
Hmm... zastrzyki "na mięśnie" te popularnie stosowane to nic innego jak vit B. dostawał kiedyś mój mąż po wypadku i nasz pies po wypadku.
Skutki ujemne - w zasadzie brak w przypadku krótkotrwałego uzasadnionego stosowania.

Osobiście bym się zastanowiła. Jeśli koń ma niedorozwój/martwice mięśni to owszem ale po to żeby się lepiej nadbudowął to trochę absurd. Mięśnie są ciężkie- sztucznie pompowane rosną szybko ale kościec nie rośnie, nie wzmacnia się tak szybko. I potem będziemy mieć konia z mięśniami nieadekwatnie dobranymi do innych elementów aparatu ruchu = częste kontuzje.
I jeszcze należy pamiętać - duży mięsień to nie zawsze siła i wytrzymałość.
Ja jeszcze słyszałam o podawaniu w zastrzykach wit E+selen, więc może to być też to.
No więc nawet sobie podliczyłam i pełnoporcjowa wychodzi mi 460 zł miesięcznie (3 x 1 miarka Spillersa + sieczka), a postawienie jej na opcji np . (3 miarki owsa ,1,5 Floots Best i 1,5 Spillersa + sieczka+ jeczmien + otreby) czyli pół na pół wychodzi mi 300 zł bez derbymedu , ale to jednorazowy wydatek na 2 mies , później ewentualnie olej ryżowy .
No i jak myślicie o takim jadłospisie ?
W załączniku dołączam skład Floots Besta .

Mój koń ma 4 lata ale od 2 roku chodzi pod siodłem - to jest AQH . W zeszłym roku była ok. 4 miesiące w treningu po wyźrebieniu , wcześniej prawie nie chodziła (ciąża) , a teraz chodzi intensywnie około 5 x w tyg.
proponuję spilerss jest rewelacyjny




Co byście mi polecili dla klaczy której 2 miesiące temu odstawiliśmy źrebaka. Po odstawieniu schudła jeszcze bardziej , pojawiły się żebra , chodzi pod siodłem 4-5 razy w tyg , teraz intensywnie . W tym roku pod koniec sezonu jedziemy na jakieś zawody. Ale koń na razie nie wygląda , chuda i ni jak nie chce przybrać ani na wadze ani jakoś znacząco na mięśniach . Dlatego szukam czegoś żeby przytyła mi , i uwalniała stopniowo energię ale także coś co wspomagałoby jednocześnie mięśnie i budowę . Żebra znikają powoli ale to raczej wynik tego że dostaje więcej jeść .
W tej chwili jadłospis wygląda tak ,
2 miesiące po odstawieniu:

rano 2 owies gnieciony + suplementy
południe 1 pasza Floots Best + około 1 owies gn.
wieczorem 2 owies gnieciony

Przed odsadzeniem było tak i w trakcie :
1,5 pasza F. Best
0,5 owies
1,5 owies , poźniej zmienione na 2 miarki + suplementy

A konik do wielkich nie należy bo ma 140 cm , więc teoretycznie nie wiele jej do szczęścia byłoby potrzebne ale jak widać ... 😉
Monny   bez odbioru .
07 lutego 2011 20:18
ash, zdarza się. to jest granulat


Czyli Barley Rings jest w postaci granulatu tak?
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
07 lutego 2011 20:25
To są takie krążki wielkości 5zł z dziurką w środku. twardawe, ale da się je skruszyć w palcach. Rozpadają się zalane wodą 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się