Kuc i konik polski

Witam wszystkich.
Zacznę od początku.Kupiłem kucyka około rok temu , zobaczyć czy w ogóle spodoba mi się trzymanie koni. Jest to ogier ma około 100 cm i około 4,5roku.
Konik nie ma żadnego przeznaczenia tylko chodzi i trawkę skubie. Mam pieska z którym się za kumplował . I chciałem go sprzedać i kupić sobie konika polskiego czy hucuła. Ale tak się do niego przywiązałem ze nie mam sumienia go nawet wystawić a chce sobie pośmigać na koniku. mam 18 lat 180 cm i podobają mi sie właśnie koniki polskie. Chce sobie kupić wałacha i teraz nasuwa mi się kilka pytań
1.czy nie będą walczyły ze sobą
2. moja stajnia jest murowana z okienkami wiatr tam nie wieje tylko temperatura panuje jak na dworze jak zamknę drzwi to trochę cieplej kucyk twardy jest czytałem że koniki polskie też ale podobno są mieszane z innymi rasami i są słabsze
3. Czy jak podłącze pastucha to konik nie rozwali ogrodzenia?

Więcej pytań będę dopisywał w trakcie jak mi się coś przypomni
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
10 lutego 2011 19:06
1.czy nie będą walczyły ze sobą

Trudno powiedzieć, byc może się zaprzyjaźnią. Poza tym ogiera można wykastrować.

2. moja stajnia jest murowana z okienkami wiatr tam nie wieje tylko temperatura panuje jak na dworze jak zamknę drzwi to trochę cieplej kucyk twardy jest czytałem że koniki polskie też ale podobno są mieszane z innymi rasami i są słabsze

przeszkadzać temperatura nie będzie w zasadzie żadnemu koniowi ktory jest przyzwyczajony do przebywania na dworze/niskich temperatur. 


3. Czy jak podłącze pastucha to konik nie rozwali ogrodzenia?

raczej nie powinien chyba że to jakiś wyjątkowy rozwalacz ogrodzen
dziekuje za szybką odpowiedzi.
konika nie chce wykastrować ponieważ ma on 4- 5lat i słyszałem że w takim wieku jak sie go wykastruje to bedzie taki zamulony będzie patrzał cały czas w jeden punkt a w nim to mi sie podoba że nigdy nie wiem kiedy złapie mnie za kurtkę czy palec 😀
Własnie tata mówił mi że mogą się nie zgodzić i żeby kupić klacz kucyka i do tego jakaś bryczkę ale o wiele bardziej wole konika polskiego na którym będę mógł sobie pojeździć.
teraz dałaś mi do myślenia bo jeśli mają się bić to było by bardzo głupie kupować konia na tydzień i sprzedać go.
to jest znowu jakaś prowokacja?  🙄
przepraszam za nieregulaminowe.

ja pierdziele  🤔
to jest znowu jakaś prowokacja? 

mógł byś mi to objaśnić. Moja wiedza jest o wiele mniejsza od waszej dlatego przychodzę do was o rady ale jak nie to łaski bez
jeśli nie ma się wiedzy o koniach to się ich nie kupuje
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
10 lutego 2011 20:06
Przestaję nadążać ze znajdywaniem fajnych facepalmów...


Sam siedzę na innych forach i też ludzie pytają się o dość głupie rzeczy wtedy staram się im pomóc i wytłumaczyć bo sam kiedyś tego nie wiedziałem.
Z tego co mi wiadomo po to jest forum żeby dyskutować, zadawać pytania i odpowiadać na nie.
Bardzo cieszę się z odpowiedzi ElaPe krótko i na temat. A tak poza tym jeśli nie chcesz wypowiadać się na temat to po co w ogóle piszesz 
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
10 lutego 2011 21:07
konika nie chce wykastrować ponieważ ma on 4- 5lat i słyszałem że w takim wieku jak sie go wykastruje to bedzie taki zamulony będzie patrzał cały czas w jeden punkt a w nim to mi sie podoba że nigdy nie wiem kiedy złapie mnie za kurtkę czy palec duży uśmiech

zupełna bzdura. Ogiery kastruje się i w podeszłym kilkunastoletnim wieku też.
Nie ma sensu trzymanie ogiera w Twojej sytuacji. Jak najbardziej możesz go wykastrować i krzywda mu się nie stanie. A wtedy będziesz mógł sobie sprawić klacz czy wałacha- obojętne. Jeśli chcesz konika polskiego do jazdy postaraj sobie znaleźć takiego odpowiednich gabarytów i najlepiej już dorosłego. Dowiedz się w jakich warunkach był uprzednio trzymany i jeśli będzie się to różniło od tego co mu możesz zaoferować to stopniowo go przyzwyczajaj (najłatwiej to zrobić w warunkach wiosennych właśnie, zdąży się do zimy przyzwyczaić stopniowo) U nas też konie stoją w stajni w temperaturze zbliżonej do tej na dworze i nic się nie dzieje - zarówno konie szlachetne jak i hucuły. No i na początku na pewno będą małe walki, bo będą sobie musiały ustalić hierarchię, niezlależnie od płci.
Dobrze, że myślisz o towarzystwie dla konia.
Radziłabym kastrację ogiera. Jego charakter się zmieni, ale nie złapie od tego depresji. Będzie spokojniejszy, a co najważniejsze - będziesz mógł go trzymać z innymi końmi.
Jednocześnie odradzam zakup klaczki do ogierka. Łatwo jest mnożyć konie, ale trudniej im potem znaleźć dobry dom. Nie ma zapotrzebowania na kucyki, więc i nie ma po co je rozmnażać.

Miej otwartą głowę, bo koniom łatwo robić krzywdę niewiedzą. Warto tę niewiedzę likwidować. Ponieważ masz już konia - likwiduj intensywnie.

Kupno konika polskiego jako konia do jazdy jest pomysłem ok, zakładając, że umiesz jeździć. Kupno drugiego kucyka jako pary do zaprzęgu też jest w porządku, zakładając, że uczyłeś się powożenia i masz na ten temat pojęcie.

Forumowicze będą się wściekać, bo i taka jest prawda: nie znając się na koniach nie wolno ich mieć. Nawet jeśli nie robisz swoim koniom nic złego (przyznajmy rację - tak jak można trzymać owce w ogródku tak i można kucyka), to mając małe doświadczenie w końcu może zdarzyć się wypadek lub zaniedbanie, którego nawet nie zauważysz (np. kłopoty z kopytami).
Dziekuje za satysfakcjonujące mnie odpowiedzi myślałem że będziecie znowu się ze mnie wysmiewać.
Konikowi krzywda sie nie dzieję tam gdzie w lato wyprowadzam konika jeździ wozem "stary koniarz " i mówił mi że kopyta i zęby ma zdrowe teraz nie wyprowadzam konia na łąkę to też nie mogę go też spotkać. Był też u mnie weterynarz  .
Ja radzę najpierw poczytać forum, albo pójść do jakiejś bardziej fachowej stajni, kupić kilka jazd i porozmawiać z ludźmi, które mają konie i wiedzą, jak się nimi opiekować. Jeśli twoja wiedza jest malutka, niechcący możesz zrobić koniowi krzywdę (np. karmiąc go pajdą świeżego chleba - gdybyś miał pecha, to mógłbyś tym konia nawet zabić!).

Dobrze poszukać jakiejś osoby, która się zna, którą w razie czego można poprosić o radę i pomoc, bo samemu - prędzej, czy później na pewno będziesz miał problemy.

Jeśli chodzi o konika polskiego - jeżeli jesteś "chłopem" 180 cm wzrostu, to radziłabym kupić coś większego. Na dłuższą metę plecy tak małego konika będą miały pewne "ale" do twojej masy/wagi.

Jak już kupisz tego konia, warto by było zaprosić kogoś, kto zna się na koniach, żeby ci go "ustawił", bo z twoich postów wynika, że nie masz doświadczenia, a jak koń zda sobie sprawę, że jeździec nie za bardzo wie "o co kaman", to lubi płatać figle. Nie musi to być super - hiper - ekstra trener, ale ktoś, kto po prostu umie wyegzekwować podstawy. STRZEŻ SIĘ TYLKO: szalonych "koniareczek" (które np. będą uczyły stawania dęba, albo skoków na wypinaczach) oraz ludzi wywalających swoje frustracje i bijących koni, ile wlezie. Poza tym taka fachowa osoba zawsze na miejscu doradzi, co i jak 😉

A ogierka wykastruj - na pewno hormony sprawiają, że ma "chętkę" od czasu do czasu, a tu nie ma żadnej koleżanki... Jesteś facetem, powinieneś rozumieć, że uczucie za fajne nie jest. Jak go wykastrujesz, to będzie mu na prawdę milej i przyjemniej 😉

I pytaj, pytaj, pytaj, jeszcze raz pytaj. Mamy tutaj taki wątek "kącik żółtodziobów", tam odpowiadają na najgłupsze pytania 🙂
aż tak głupi nie jestem aby dawać konikowi świeży chleb, karmie go tym czym na pewno go nie zatruje m.in chleb ususzony na grzejniku, owies, siano do woli, marchewka i jabłuszko.

Będę musiał jeszcze dość dużo poczytać o konikach.
pazdzioch, my nie wiemy, na jakim poziomie jest twoja wiedza, ja np. nie umiem czytac w czyichś myślach przez internet 😉 Dlatego lepiej powiedziec więcej, niż za mało.

Czytaj, czytaj... i na prawdę bardzo dobrze by było, żebyś posiedział troszkę wśród koniarzy, posłuchał, co mądrego mówią 😉 Książka to czasami za mało, nie ma lepszej skarbnicy wiedzy, jak własne, bądź cudze doświadczenie.
jaki to kucyk? szetlandzki? jesli nic nie robi to i tak owies jest mu zbędny
pazdzioch a ja proszę o zdjęcia kucyka i oczywiście Imie  :kwiatek: 
furmanka   zawsze pod górkę...
11 lutego 2011 16:33
Najlepiej zdjęcia, na których będzie widać kopytka :kwiatek:. To dla jego dobra 🙂.
to jest mój konik zdjęcia kopyt zrobię na jutro gdyż nie mam żadnych .
http://pazdziochkonik.wrzuta.pl/obraz/9Tqop1Hw0y2/obraz_002
przepraszam za spam ale nie potrafię wkleić zdjęcia bezpośrednio na forum dlatego link na wrzuta.pl

nie wciskaj tylu przyciskow na raz! nie pisz posta pod postem i uzywaj przycisku "zmien" zamiast "cytuj" przy nastepnej takiej akcji bedzie ostrzezenie!  🤬
Kucyk super ,jak ma na imię ,napisz coś więcej ,ile ma lat .

Namotałeś trochę ,zanim dodałeś zdjęcie ,mam nadzieje że modzi nie dadzą ci ostrzeżenia .
kolorwiatru   Pani władczyni imperatorka
11 lutego 2011 17:23
To ja pomogę i wkleję 🙂  :kwiatek:

Powiem tak, na moje oko kucyś zadbany, odpasiony, ale nie zapasiony, czyściutki i ma błyszczącą sierść.
Kazdemu koniowi można życzyć takiego wyglądu

edit: literówka
Kuck ma 4.5 roku i ma na imię kuba. w moim mieście jest co rok targi końskie. No i jak co rok poszedłem zobaczyć koniki trochę zgłodniałem i wróciłem do domu. Jestem w domku i nagle tata dzwoni chodzi na działkę bo kupiłem ci konika. To było niedowierzanie bo nawet nigdy o tym nie gadaliśmy . Konik na początku był bardzo nerwowy nie dał się dotykać . Lecz po jakimś czasie bardzo się oswoił. Było mu smutno bo był sam więc spełniłem swoje kolejne marzenie i kupiłem sobie pieska.  No i się za kumplowali i gdy nadszedł sylwester brałem psa do domu bo się bał. tak piszczał za koniem że o 4 rano znowu wracałem się na działke żeby go odnieść zaraz był ucieszony.ostatnio zobaczyłem bardzo ciekawą rzecz w która nie mogłem uwierzyć. biegnie koni i przez przypadek nadepnał pieska ale pies wytrzymały pisnął 2 razy i spokój a konikowi tak wstyd było że go nadepną że poszedł na koniec działki schował się za stajnie i nie wychodził z 5 min potem wrócił i zaczął przepraszać psa i podszedł do niego i zaczeły się lizać  😁 .
Naprawdę humor mi się poprawił  😁  zdjęcie możesz dodać jak piszesz odpowiedz w załączniku ,pod spodem jest .Wciśnij Przeglądaj i wybierz zdjęcie .Tylko zdjęcie musi być zmniejszone .
zaraz wyśle zdjęcie mojej całej gospodarki 😀
To co sie ze świnką całuje dośle jutro bo nie mogę znaleźć kabla od telefonu
jak by nie wyszło to link tutaj http://pazdziochkonik.wrzuta.pl/obraz/0oENyzzCt8a/fo

prosilam o uzywanie przycisku zmien...
[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] brak edycji postow
Świetne stadko  🙂
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
12 lutego 2011 10:42
sympatyczne stadko. Na jednym zdjeciu kucyk koniecznie chce się do świnki upodobnić - i nawet mu wychodzi! 😉


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się