Ścięgna - urazy, leczenie, pielęgnacja

Od dłuższego czasu jestem na etapie leczenia kontuzji...
Ja mogę polecić glinkę Equistro Flogestran(bardzo fajnie działa  zarówno chłodząco jak i rozgrzewająco) - sprawdziła się nie raz.
Według mnie jest świetna - jednak niestety, nie jest to środek ekonomiczny i dość szybko się kończy.
Mocno rozgrzewa też rozcieńczony z wodą denaturat w stosunku 1:1 (lub nawet jeszcze bardziej rozcieńczony) - konia mam bardzo delikatnego a i ta metoda się sprawdziła - stosowałam przez ok 2 tyg codziennie - jednak trzeba obserwować nogę, gdyż za długie używanie może spowodować przegrzanie i stan zapalny.
Obecnie stosuję żeli Eclipse i też jestem zadowolona - choć i tak glinki nic nie pobije 🙂
rtk
Moim zdaniem glinki są niepraktyczne. Po pierwsze straszliwie brudzą, po drugie działają tak naprawdę póki są mokre,  a po trzecie jak zaschną trzeba je skrobać co sprawia, że pół stajni jest pokryte białym pyłem  😁
Mi to bardzo przeszkadza, ale może jestem uprzedzona  👀 ?

Z wcierek polecam Eclipse, niezły jest moim zdaniem Hipovet - ale ten drugi jest delikatniejszy.
Teraz kupiłam produkt firmy Stassek, ale dopiero dziś będę pierwszy raz używała, więc póki co nie mogę się wypowiedzieć
Nie polecam na pewno Hippiki - bo miałam od nich na rękach uczulenie, jeśli konie drażnią tak samo to  😵

Kiedy leczyłyśmy ścięgno to wetka poleciła zawijać nogę, ale nie grzać coby krzywdy nie zrobić, także chyba najlepiej zrobisz jak po prostu spytasz weta 🙂
asior   -nothing but eventing-
27 listopada 2010 16:55
Ajjj, glinki sie nie zeskrobuje, tylko zmywa woda. Takie drapanie po nodze moze przyniesc wiecej szkody niz pozytku.

Rtk - bdb jest Flogestan, zielona glinka z Eclipse, Like Ice z Equine America.

Nakladasz na noge glinke, potem papier toaletowy lub recznik papierowy, na to folie spozywcza, kocyk, owijka.
Ewentualnie wcierki z Absorbiny. Ja tak wlasnie robilam i Siwy teraz smiga az milo.
Ajjj, glinki sie nie zeskrobuje, tylko zmywa woda. Takie drapanie po nodze moze przyniesc wiecej szkody niz pozytku.


Hmm no widzisz a ja w KP wyczytałam, że to idealny masaż  😵
Dobrze, że to był dawno i nieprawda
Moim zdaniem glinki są niepraktyczne. Po pierwsze straszliwie brudzą, po drugie działają tak naprawdę póki są mokre,  a po trzecie jak zaschną trzeba je skrobać co sprawia, że pół stajni jest pokryte białym pyłem  😁

Nie wiem jak inne glinki, ale Flogestan dzieła aż do momentu zdjęcia "opatrunku" - przy użyciu rękawiczek, ręce są czyste  😉 - ja zakładałam rano i następnego dnia zdejmowałam - noga była nadal ciepła - glinka bardzo łatwo się usuwa wodą lub też szczotką, nic się nie kurzy...
Jedyny minus, to cena... 🙁
halo halo urazowcy  🏇

Czym rozgrzewacie uszkodzone ścięgna? Ja robiłam wcięrki z Leovetu Thermo masage, ale wet mówi, że to za delikatne i można czymś mocniejszym albo zakładać glinke. Nigdy w życiu nie korzystałam z glinki, jak to działa?


mi wet przykazal Absorbine plus ocieplacze/owijki. lub glinka. uzywalam rozgrzewajacej glinki Eclipse - rewelacja.
glinka - recznik papierowy lub papier toaletowy - folia spozywcza - podkladka - owijka. grzeje dluugo 😉
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
27 listopada 2010 22:23
Podopieczny ma zaordynowane albo właśnie glinka, albo Absorbina i na to owijka. Robimy Absorbiną bo jednak mniej z tym zachodu i babrania.
godne polecenia sa glinki firmy FM ITALIA. (przynajmniej u nas sie sprawdzily zadziwiajaco dobrze). Cena tez przyjazna.
nie widzialam wiekszego szitu niz FM Italia. jest tak sucha, ze nie idzie jej zalozyc porzadnie na noge, a po paru godzinach sama sie wykrusza. nie warte ani grosza !
Właśnie chciałam napisać to samo co Angeel, ale mnie ubiegła. Z tym, że większy szit widziałam, hippiki.
Za to mogę polecić glinkę Eclipse. Bardzo dobra i rozsądna cenowo.
ja sprawdzilam FM ITALIa na wlasnym koniu i bylam az zaskoczona tak superowym efektem 😀  nakladala sie bardzo dobrze,nie wyschla szybko i dzialala super! po tym polecilam ja kilku znajomym i tez sa zachwyceni🙂

a cena super tez.

asior   -nothing but eventing-
28 listopada 2010 23:11
Dziwne. Ja nie znam nikogo kto by sie zachwycil glinka z FM Italia  😉
u nas i nie tylko u nas dzialalo a najwazniejsze dla mnie, ze mojemu koniowi pomoglo 🙂 a naprawde zdziwiona bylam takim efektem. kurcze, ale to z wiekszoscia produktow tak jest, ze komus tam cos pasuje a innej osobie juz nie.
(np ludzie chwala pasze spillersa, ja ich nigdy wiecej nie kupie) 😉

jest tak sucha, ze nie idzie jej zalozyc porzadnie na noge


Po mojemu to wystarczy w takim przypadku... dolać wody 😉 Przecież te opakowania nie są jakieś totalnie hermetyczne. Ja kiedyś kupiłam Flogestan, który był strasznie gęsty i żeby go móc pozakładać, po prostu podlałam opakowanie wodą z czajnika. Zadziałało 😉
A co do FM Italii - jest prosta i tania, nie zawsze wiele więcej potrzeba 😉
quanta - system z dolewaniem wody tez cwiczylam - nie sprawdzil sie niestety. kupilam ta glinke raz, bo byla tania, a innej nie bylo. i nigdy wiecej jej nie kupie 😉 za to tak jak pisze Klami, Eclipse - rewelacja ! a cena przystepna 😉
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
29 listopada 2010 22:49
Flogestan z tego co sie orientuję to dość często ma gęstszą konsystencje - dlatego stosując go zawsze wstawiałam opakowanie (przed nałożeniem na nogę) na 10-min kąpiel do wiaderka z wrzątkiem- efekt - murowany a na nogę nakładałam cieplutką glinkę o fajnej [takiej akuratnej] konsystencji
Król_Julian   Ach te człowieki.
02 marca 2011 20:50
EDIT:
Spotkał się ktoś z uszkodzeniem ścięgna powierzchniowego ??  🙄
I czy miał ktoś do czynienia z  Veredus Magnetic Stable Boot Evo?
Albo używał jako 'środek zapobiegawczy' po wyleczeniu ścięgien??
[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnmute.gif[/img] całkowita edycja posta (zmiana tematu i treści posta oraz usunięcie notki od moderatora)
a jak one mają zapobiegać??
Król_Julian   Ach te człowieki.
02 marca 2011 21:27
W sensie profilaktyki. Czytałam gdzieś o nich w takim 'sensie'. Że nadają się jako taki 'środek zapobiegawczy' aby kontuzja nie wróciła (nie dają jednak 100% pewności). Ale czy to prawda?? Niby magnetoterapia daje pozytywne efekty...
ja tam magnetycznych stajennych ochraniaczy nie mam, ale mi wet kazal po treningach a noc konia wcierac Absorbina i zawijac. W tej chwili (po prawie 4 latach od urazu) wcierki robie tylko po mocniejszych treningach, zeby konskich nog nie "wydelikacac". Ale oczywiscie zawsze kontroluje czy cos nie grzeje. Jesli wszystko jest ok, to po "normalnych" jazdach nic nie zawijam.

jestem załamana ... jutro z rana ma przyjechać weterynarz i zobaczyć ją i podać leki przeciwbólowe

nie wiem co się stało , z siodła nie było nic czuć że kuleje , jedyne co to była bardzo do pchania ..
ale jak zsiadłam to koń nie chciał iść do przodu . Kuleje na przednie nogi ,ale to wygląda jakby kulała od tricepsa , poniżej łopatki , ma takie sztywne kroki z obu nóg ... Nie wiem co się stało ,co naderwała i kiedy , pierwszy raz coś takiego mi się zdarzyło przez 2 lata posiadania konia i to w dodatku kiedy miała kontynuować od czerwca trening sportowy  😕

🙁
Dawał ktoś preparat Veyx Hippo Veyxin Arthro? Jak efekty?
jeśli nie mylę nazwy to ja stosowałam na koniec leczenia urazu ścięgna - wg dr Kmiecika wzmacnia ścięgna i przyspiesza proces leczenia. ciężko stwierdzić czy faktycznie pomogło ale koń faktycznie dość szybko doszedł do siebie i do teraz (minął rok) nie było nawrotu kontuzji (koń miał wtedy 19 lat).
orjentuj się ktoś ile za badanie USG ścięgna bierze dr.Golonka
Podbijam. Może mi ktoś przybliżyć strukturę więzadeł u koni? Jak wygląda leczenie? Jak kucie może wpłynąć na więzadła?
Ignorant w tych sprawach jestem 😡
Gagulec   Mistrz lokalny
22 maja 2011 11:37
Nie za bardzo wiedziałam gdzie zapytać, więc pisze tutaj.

Jeździłam ostatnio na łące. Robiłam przejście ze stępa do kłusa.
Nagle koń kuleje. Nie potknął się, nie stuknął nogą o nogę, no nic.
Zsiadłam, koń kulał koszmarnie na prawy przod. Doszliśmy do stajni,
wszystko mu przeszlo. Puscilam go na padok, lazil normalnie.

Następnego dnia przyjezdzam do stajni, noga spuchnięta (opuchlizna szła
jakby od tyłu po ścięgnie nad stawem pęsicnowym i "rozlewała się na zewnątrz i wewnątrz"😉.
Opuchlizna nie grzała, kon nie kulal, nic go nie bolalo przy dotyku.
Po dwoch dniach opuchlizna juz się zmniejszyla, konika bralam na lonze
na stępa, czasem klus - nie kulal, jak chodzil to opuchlizna się zmniejszala.

Teraz mam jeszcze troche spuchnieta, nie jezdza na nim, ale biore na spacery
bo jak chodzi to mu sie zmniejsza to... co to moze byc??
po ruchu opuchlizna zawsze troche zmaleje ale jesli nawraca to znaczy ze jest jakis stan zapalny.ja bym wzywala weta
Gagulec   Mistrz lokalny
22 maja 2011 20:30
Wlasnie nie nawraca 🙂. Z dnia na dzien znika co raz bardziej, teraz jakieś jej resztki zostały, trzeba sie mocno przyglądnąc, ale minimalnie coś jest. A przy stanie zapalnym nie powinno grzać czy być bolesne?? Dziwne to...
A może tak byc, że coś go solidnie użarło?? Omacałam tą nogę i na samym środku opuchlizny znalazłam strupek...
Bischa   TAFC Polska :)
22 maja 2011 20:51
Zdaje mi się, że może, znam z własnej autopsji (na sobie). Coś mnie użarło w połowie łydki, opuchlizna zeszła aż do spodu stopy, w dotyku nie bolesne, grzejące miejscowo, ale chodzić prawie nie mogłam, bo każdy krok czułam w najdalszych zakątkach ciała.
nie wiem czy to dobry wątek, ale muszę się zapytać gdzieś bo jestem załamana : (

Mam klaczkę od około 1,5 roku. Kupiłam ją i miała na tylnej prawej nodze bliznę przecięcia na piętce.
Przez cały czas koń uważał na tą nogę. Przestraszyłam się, że może to być coś groźnego , ale wet powiedział, że będzie na nią uważała bo pamięta, że kiedyś ją to bolało.
Po ponad roku przeniosłyśmy się z kobyłą i zaczęłyśmy solidnie trenować .
wszystko było wspaniale, aż do dzisiaj. Przychodzę do stajni i wzięłam kobyłę na lonże i nie zwróciłam uwagi na to że ma spuchniętą nogę nad stawem pęcinowym.
Lonżowałam ją normalnie z kłusem i galopem. Gdy skończyłam i na chwile wsiadłam na konia ktoś zwrócił mi uwagę, ma spuchniętą nogę. Rzeczywiście była spuchnięta i bolało ją.
Myśleliśmy, że gdy bd z nią trochę stepować przejdzie jej, ale niestety tak się nie stało. Proszę pomóżcie mi to mój pierwszy koń i niewiem co mam zrobić.
Co używać ? Czy ją ruszać stępem codziennie ? CO ROBIĆ ?!  😕

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się