siodła bezterlicowe

Kasiu, w instrukcji napisane jest dokladnie tak:
If you cannot get one finger between the pommel of the saddle and the horse while you are sitting in the saddle, stop here and please do not ride in the saddle unless you are able to fix the situation with different padding. The horse's withers have very little protection and a great deal of damage can be caused by allowing a saddle to rest on the withers, whether there is anything rigid in the saddle in this area or not. If you can get one or more fingers between the front of the saddle and the withers, you can move on to check whether there is clearance along the spine under the entire length of the saddle.
Co w wolnym tlumaczeniu (moim) znaczy:
Jesli nie mozesz wsadzic palca pomiedzy lek siodla a grzbiet konia kiedy siedzisz w siodle, to zatrzymaj sie w tym miejscu i prosimy, nie jezdzij w tym siodle, chyba, ze jestes w stanie naprawic ta sytuacje innym siodlaniem (czyli czaprakiem, padem, podkladka). Konskie kleby maja bardzo malo ochrony i mozna im wyrzadzic spora krzywde, pozwalajac aby siodlo opadalo na klebie, niezaleznie od tego czy w siodle jest jakis sztywny obszar czy nie. Jesli mozesz wlozyc jeden lub wiecej palcow pomiedzy siodlo i kleb, mozesz przejsc dalej do etapu sprawdzania czy pomiedzy siodlem a kregoslupem konia jest przeswit na calej dlugosci spodu siodla.
o dzięki  :kwiatek: tylko ja nawet tego akurat nie tknęłam tylko ten test sznurkowy ale translator tłumaczył to tak cudnie że żadnej pewności odnośnie przesłania faktycznego nie mam...
To jak mi z najwęższym łękiem leżało na kłębie... O kurcze mam nadzieje że futerko załatwi tę sprawę  😵
mam ten sam problem, nie mam najwęższego łeku ale ten troszkę szerszy z mattesem dotyka kłębu...
busiałabym się zaopatrzyć w jakąś b.grubą podkładkę i to jeszcze podnoszącą tył bo koń jest spocony tylko na krańcach siodła
milusia   czas na POZYTYWNE zmiany!!!
03 marca 2011 19:47
Wiecie co ja z mattesem mam w trakcie jezdzenia 1 palec luzu, kon jest spocony rownomiernie, zawsze z wolna sucha przestrzenia na kregosłup, ale cholera dziadyga wytarł sie z tłu  😵 dokładnie po obu stronach kregosłupa tuz za siodłem/na granicy`, ale nie boli go to.Stalo sie to jak zamienilam mattesa na żel, teraz nie wiem czy nadal sie wyciera czy nie bo jest juz tam łysy  🤔 Teraz jezdze z mattesem.Normalnie rece opadaja z tym koniem, na oklep mam jezdzic? Źle dopasowalam siodlo, czy co? Bo juz mi pomysłow brakuje  🙄
Milusiu, gdzies czytalam (na ktorejs ze stron), ze zele nie sa najlepszym rozwiazaniem pod siodlo bezterlicowe ze wgledu na ich rozmiar i fakt, ze nie sa tak miekkie jak futra. Lepiej podobno uzywac pady, podkladki z welny, futra, itd.
Co do wycierania, to ciekawa sprawa... Coz- wiadomo, ze teraz konie zmieniaja siersc, wiec wytarcia zdarzaja sie czesciej i przy byle jakim ucisku/tarciu. Moze zatem poobserwuj konia i nie zmieniaj juz Mattesa na zel. Tym bardziej, ze siodlo ma odpowiednio duzo luzu i dobrze rozklada ciezar (sposob, w jaki kon sie poci). Wg zasad powinno byc ok...
milusia   czas na POZYTYWNE zmiany!!!
04 marca 2011 06:48
martik-no wlasnie, wydaje sie byc dobrze dopasowane, kon pracuje swietnie, jest luzny, chetnie pracuje w dole, po zdjeciu siodla plecy nie sa tkliwe tylko te placuszki wytartej siersci  🙄 Ale one nie bolą go, tak jak nie boli go wytarcie na łopatce od dery.To wytarcie od siodla jest tak jakby na granicy siodla i czapraka, mam nadzieje, ze to wlasnie tez z powodu zmiany siersci, bo wyciera sie teraz w roznych miejscach-ma ogolnie taka poprzycierana, skrocona siersc na duzych powierzchniach pod derką  🤔 No delikates mi sie trafił jak nic  😵
Dobrze wiedziec z tymi żelami, ten moj jest faktycznie krótki, mam nadzieje, ze to to.Dzieki 🙂
no i bede go bacznie obserwować
kujka   new better life mode: on
05 marca 2011 19:15
milusia, mi sie kiedys Gil wycieral tak od czapraka o.0 i to tez bylo wlasnie podczas zmiany siersci (tylko ze akurat z letniej na zimowa). ale on tez z tych delikutasnych wiec nie przejmowalabym sie az tak.
kupował ktoś bezterlicówke u rymarza? http://rymarstwo-krakow.pl/Siodla.html
ceny zachęcające ale czy warto?
szafirowa   inaczej- może być równie dobrze
05 marca 2011 21:11
Chodzilo mi to po glowie juz czas jakis, wiec trzeba bylo sprawdzic 'w praniu' 😉 Chodzi mi oczywiscie o skoki w bezterlicowce (gdzie przez skoki rozumiem cokolwiek wyzszego niz 80cm 😉 ) Cel badawczy byl, byly tez 'kroliki doswiadczalne' w postaci mojego osobistego siwego, mojej i siodla can equi ( udostepnionego przez bere7 :kwiatek🙂.

wnioski: da sie 😉
wrazenia: przyjemne
kon: chetny, zadowolony

mamy nawet fotki 😉
caroline   siwek złotogrzywek :)
05 marca 2011 21:13
mamy nawet fotki 😉

to wstawiajcież dobra kobieto! :kwiatek: ino migiem!
szafirowa   inaczej- może być równie dobrze
05 marca 2011 22:30
juz juz... 😉




szafirowa, wow. Czyli siodło ma kolejne przeznaczenie 😉.
Czy konisko po założeniu tego siodła  znów zmienił zdanie na temat współpracy?
szafirowa, a zastanawiasz się nad kupnem bezterlicówki? bo pamiętam, że też mieliście problemy z dopasowaniem siodła
Witam, znalazłam na allegro i tak się zastanawiam jak to siodło ma się do tych o których piszecie ? W ogóle można to porównywać ? ( chodzi mi o jakość, wykonanie, "krój" itp ) Ma je ktoś może ?  😉
http://allegro.pl/siodlo-bezterlicowe-17-5c-koniecznie-zobacz-i1481279360.html
leva-tywa, zobacz sobie inne aukcje tego sprzedającego. I skąd ciągnie te swoje siodła 😉 Anglia to na pewno nie jest.
mam kilka pytań 🙂 czy ktoś z re-voltowiczów kupował bezterlicówke na niemieckim ebayu? bo ja ni w ząb nie umiem niemieckiego, a słyszałam, że tam można dorwać tanie, dobre używane siodełka 🙂
czy niemieckie pfiffy są lepsze od polskich, bo spotkałam sie z taką opinią, a bardzo podoba mi sie model rajdowy pfiffa... ale wole nie ryzykować jesli tak nie jest:/
wiem, że to nie jest Anglia, i że są to jakieś marne podróbki, ale ciekawi mnie jak bardzo marne ?  😉
leva-tywa jak bardzo marne to sie chyba nie dowiesz bo raczej nikt z nas tego siodła nie miał. Natomiast cena jest o 250zł mniejsza niż cheyenne dry tex nowego. Czy jak byś miała do wyboru kupić pfiif marny i kieffera oba nowe z taką różnicą to co byś wybrała?  😉
leva-tywa, nie wiem jak jakość, ale jak ktoś kłamie już na wstępie aukcji to nie chciałabym się przekonać, czy tylko to jest kłamstwem.
Poza tym, bez względu na to gdzie dany towar jest produkowany to za marką idzie gwarancja. Bo ktoś to firmuje. A u takiego gościa obawiam się, że musisz się liczyć na "widział gały co brały".
nie uzyskawszy odpowiedzi na poprzednie pytania, pytam uparcie dalej 😉
może ktoś spotkał sie z tymi siodłami?
http://cgi.ebay.co.uk/SUPERB-QUALITY-GP-TREELESS-LEATHER-SADDLE-SIZE-16-/220752441785?pt=UK_Horse_Wear_Equipment&hash=item3365def1b9#ht_4176wt_1139
http://cgi.ebay.co.uk/LIBRA-Treeless-Saddle-HACK-II-Synthetic-Blk-15-/150517965418?pt=UK_Horse_Wear_Equipment&hash=item230b91e26a#ht_3797wt_1139
http://cgi.ebay.co.uk/NEW-BLACK-SYNTHETIC-SUEDE-ENDURANCE-TREELESS-SADDLE-/170606303319?pt=UK_Horse_Wear_Equipment&hash=item27b8ed9857#ht_3434wt_1139

na angielskim ebayu jest też sporo siodeł firmy easytrek... wyglądają solidnie, słyszał może ktoś coś o nich?
różnica w cenie jest tak mała ? 🙂  Tak tylko z ciekawości zapytałam, nie przemyślawszy tego w ogóle, więc tym bardziej dzięki za odpowiedzi  :kwiatek:
mam mozliwość kupna takiego siodelka


spotkał sie ktoś z takim? wiem że to raczej nie jest żadna "firmówka", ale moze ktos mial i bylo ok? boje sie kupić niesprawdzone, bo to jednak ryzyko przy takim siodle🙁
Hugolina, a ile możesz przeznaczyć na to siodło, powiedz jaki jest sens kupowania jakiegokolwiek siodła byle by było bezterelicowe, przecież każdy Ci tłumaczy że sam fakt że będzie bezterlicowe nie oznacza że będzie super, pare jeszcze rzeczy musi mieć w sobie
dlatego pytam czy ktos mial z nim stycznosc 🙁 nie kupie byle jakiego byleby bylo bezterlicowe, bo wiem jak wazne jest aby siodlo bez terlicy bylo dobrej jakosc (zreszta jak kazde inne)
ale zdaza sie ze przedmiot ktory jest tanszy i mniej rozreklamowany jest dobry jakosciowo, wiec pytam 😡
wiem że może jestem upierdliwa, ale chce dla mojego konia jak najlepiej a nie mam możliwości wydać na siodło 2tys... za moje fundusze jakie mogę przeznaczyć mogłabym kupić siodło używane dobrej marki, tylko ze dopasowanie go będzie mordęgą 🙁
łoooo 😲
tylko troche mi brakuje 😡 
spotkał sie ktoś z takim? wiem że to raczej nie jest żadna "firmówka", ale moze ktos mial i bylo ok? boje sie kupić niesprawdzone, bo to jednak ryzyko przy takim siodle🙁


Mamy w stajni takie siodło. Kupione z myślą o koniu, na którym wszystkie mierzone terlicowe siodła nie leżały dobrze. I o ile na początku sprawdzało się super, dobrze leżało, koń w końcu zadowolony, to niestety, ale po kilku tyg zaczęło się w trakcie jazdy przekrzywiać na jedną stronę...obecnie po pierwszym kłusie siodło potrafi przekrzywić się na lewą stronę dobre 10cm...
Karo i o taką opinie mi chodziło :kwiatek: czyli sobie daruje raczej, bo ryzyko zbyt duze:/
Nasza bazterlicówka niesety leci do tyłu, czyli jak każde terlicowe siedło do tej pory. Do tego nawet parawie najwęższy łęk z mattesem jest za szeroki

Zastanawiam się nad zrobieniem podkładki, dość grubej, podnoszącej tył z tunelem na kręgosłup.  Jeszcze nie wiem jak to zrobię ale potrzebne mi coś a;la pady pod bezterlicówki- grube i jednocześnie korygujące ułożenie siodła. Tylko zastanawiam się czy tako coś ma sens? Teorytycznie bezterlicówka sama powiina się do konia dopasować i leżeć w równowadze. Czy podkładka to nie będzie tylko maskowanie złej równowagi siodła?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się