Honorowi Dawcy

Niestety nie mogę oddawać krwi.
Czy ktoś z Was ma już za sobą oddawanie szpiku? Jak to wygląda?
Hej, krwiodawcy 🙂
Niedawno oddawałam krew po raz pierwszy i powiedziano mi, że wszystkie wyniki i książeczkę krwiodawcy dostanę pocztą... u was też tak było? Po jakim mniej-więcej czasie to otrzymam? 😉
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
15 marca 2011 13:19
wyniki badań  są tajne i jedynie jeśli wykryją HIV lub innego wirusa zostaniesz powiadomiona pocztą/telefonicznie, że masz się zgłosić do Centrum Krwiodawstwa. Ja książeczkę otrzymałam od razu tylko na wpis z grupą musiałam poczekać (tydzień)
Lov   all my life is changin' every day.
15 marca 2011 19:40
Ja dostałam wszystko od razu po oddaniu krwi. Byłam już dwa razy 😁 a słuchajcie, bardzo się czepiają, jeśli chciałabym oddać wcześniej niż po 3 miesiacach?
Lov , a nie po 2?

ja jakiś mies. temu z okazji akcji "Wampir" postanowiłam po raz pierwszy oddać krew... I pękła mi żyła - pielęgniarka się wkłuła i nagle wtf czemu krew nie leci, patrzę, a krew zamiast plastikową rurką do zbiorniczka rozlewa mi się pięknie po ręce, nie ma to jak dobre wspomnienia z oddawania krwi!  🙄
Lov   all my life is changin' every day.
15 marca 2011 19:58
MissTake, mi mówili, że dla kobiet po 3 miesiącach, nawet lepiej po 4. Ale nigdy mnie nie mdli, nie czuję się źle po oddaniu- ot, oddaję i sobie żyję dalej. Krew mi się nigdy po ręce nie rozlała, ale nigdy nie mogą mi żyły znaleźć... Za dużo tłuszczu 😁
z tego, co gadałam z koleżanką co 2 miesiące można oddawać... a ona dodatkowo robi tak, je w jednym mies. oddaje krew, a w drugim osocze, więc zjawia się co miesiąc tam. zapamiętałam, bo u nas w Tarnowie za jednorazowe oddanie krwi otrzymuje się bilet miesięczny na wszystkie linie i ona w ten sposób cały czas nie płaci za przejazdy autobusami 🙂

ja żadnych fobii przed igłami nie mam, dużo kolczyków, tatuaż, swego czasu dużo badań krwi miałam, ale jakiś dyskomfort czuję przed ponownym pójściem do centrum krwiodawstwa... powoli się przełamię i nie będę miała przed oczami obrazu że krew jest wszędzie, tylko nie tam, gdzie być powinna 😉
W zeszłym roku oddawałam 15.01 a potem 17.03 i nie było problemu 🙂.

A ja dziś zarejestrowałam się w banku szpiku kostnego.
Scottie   Cicha obserwatorka
16 marca 2011 18:50
Chciałam oddać krew w najbliższym czasie, jednak na stronie przeczytałam takie info:

"Czasowo dyskwalifikują do oddania krwi:
przebyte infekcje, gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, przyjmowanie antybiotyków - oddanie krwi jest możliwe po dwóch tygodniach od zakończenia objawów lub leczenia "

Czy jak jestem przeziębiona od 1,5 tygodnia tzn. mam katar i kaszlę, to lepiej poczekać aż mi przejdzie?
lepiej poczekaj, masz osłabiony organizm i gorzej zniesiesz utratę krwi. no i nie wiadomo, co za infekcja Cię dopadła 😉
ja mam pytanie, czy po absolutnie każdym zabiegu/operacji jest przymusowa przerwa półroczna w oddawaniu krwi? Czy jest jakiś wyjątek od tej reguły?
Pierwszy raz mam za sobą!!
I jestem mega szczęśliwa, że mogłam zrobić coś pożytecznego 😉
I choć miałam lekkie obiekcje, bo na początku tego tygodnia pobolewało mnie trochę gardło i jestem tydzień przed miesiączką, ale lekarz dokładnie obejrzał mi gardło i powiedział, że żadnej infekcji nie widzi i że mogę śmiało oddawać 😉 A ostrrra selekcja była, bardzo dużo osób poodrzucali...
A ja mam takie pytanie: jak właściwie pobiera się osocze? Też pobierają w stacjach krwiodawstwa?
I tak btw to mi się ten puzzel z dkms zepsuł... Niezmiernie cierpiałam, ale została mi jeszcze  karta, no i świadomość, że w razie czego mogę oddać komuś szpik 🙂
I odnośnie pobierania szpiku, to jak byłam oddać krew na badania zgodności tkankowej, to Pan z dkms potwierdzał, że teraz z kości szpiku się nie pobiera. Po prostu przyjmuje się jakieś leki i potem oddaje krew(wyprowadźcie mnie z błędu jeśli się mylę, ale tak to właśnie zrozumiałam, a nigdzie się później nie dokształcałam na ten temat...)
Zaraza-tak, tez w stacjach krwiodawstwa, podlaczaja 2 rurki, jedną krew wyplywa i przeplywa przez cos, co oddziela osocze, a drugą wraca do organizmu. trwa to ok 30-40 min(?) i o ile czegos nie pokrecilam to mozna czesciej oddawac samo osocze niz krew, chyba co miesiac

a do mnie doszla karta dawcy szpiku i puzelek z dkms 💃
Potrzebuję błyskawicznej odpowiedzi, bo muszę zaraz wyjść, a nie mogę nic wyszukać w necie.

Mamy dziś na uczelni spotkanie w sprawie rejestracji w banku dawców szpiku. Niestety w trakcie moich zajęć, stąd kilka pytań:
- przeciwskazaniem oddania szpiku jest zażywanie leków hormonalnych - rozumiem, że dotyczy to także tabl. antykoncepcyjnych?
- jak wyglądają badania? Głównie o krew mi chodzi, bo nieszczególnie dobrze to znoszę 😉 Chodzi o standardowe pobranie krwi do badania czy bierze się jej więcej?
Krwi tyle co do badania, jest jeszcze opcja pobrania wymazu z ust...
Co do hormonów - przyznam, że nie pamiętam takiego warunku  🤔
Dworcika - nie wiem co z tabletkami, ale krwi pobierają tyle co w normalnym badaniu, a jeśli więcej to niewiele;p Po prostu pani/pan pobiera ci trochę krwi, wypełniasz formularz i tyle. A, no i dostajesz ciastko;p
Ale obiło mi się o uszy (nie wiem na ile to prawda, musiałabyś sama poszukać), że można też zapisać się gdzieś na stronie dkms i wtedy przysyłają Ci jakiś zestaw z opisem jak pobrać próbkę do badania. Sama pobierasz próbkę i im odsyłasz. Tylko wtedy nie krew, a chyba jakiś wymaz z jamy ustnej czy coś takiego;p A potem dostajesz kartę i puzzelek 😅 i jesteś zapisana.
Ja dostałam tylko pismo w którym informują mnie, że jestem wpisana na listę dawców. O jaki puzzelek chodzi?
Ja dostałam taką broszkę - czerwonego puzzla. Był w liście informującym, że jestem na liście. Ale jak nie dostałaś, to się nie martw - ja swojego przyczepiłam do torebki i po kilku dniach została tylko zawieszka, puzzelek odpadł i gdzieś się zgubił 🙁
Dzięki za info 🙂 To już na spokojnie pójdę 😁
Wątek chyba umarł śmiercią naturalną  😉
Co tam u was dawcy?
Ja się zgłaszam jako dawca szpiku, z rok temu się zarejestrowałam, mam kartę i puzel i puzel z lilou, także czekam na telefon 😀
a ja pare lat temu zgłosiłam się jako dawca szpiku, była akcja u nas na uczelni gdzie też pobierano krew itd (akademia medyczna ;] )
ciastka ani puzelka nei dostałam  😎, poinformowali mnie tylko "tak po znajomości 😉 " co wyszlo mniej więcej z krwi genetycznie - że mam opcje zachorowania na narkolepsje (ale to chyba popularne bo moja kol. badająca ze mną i mająca zbliżony wzór także 😉 )..., no i tyle...
po jakimś czasie dostałam pismo z centrali z podziękowaniem i informacją o procedurze gdy znajdą kogoś potrzebującego ze zgodnością

krwi ode mnie brac nie chcą bo mam za słabe naczynia (małe, słabe, cisnienie też słabe...) ciekawe czy w razie konieczności uda się pobrać "szpik" z krwi czy będzie trzeba wiercić biodro czy mostek (a z mostka sie już boje)
efeemeryda   no fate but what we make.
05 marca 2012 18:37
po jakim czasie przyszło do Was pismo, że jesteście w bazie dawców szpiku? Ja oddałam próbkę krwi jakiś rok temu i do tej pory nic nie dostałam, to jestem w tej bazie czy nie ?  🤔wirek:
Miyako   聞こえる昨日の叫びが。
05 marca 2012 18:40
Żadne pismo do mnie nie przyszło, jedynie dyplom po pobraniu krwi.
A nie jest tak, że tylko zawiadamiają jak coś jest nie tak?
efeemeryda   no fate but what we make.
05 marca 2012 18:50
no właśnie nie wiem, dlatego pytam, może ktoś jest bardziej zorientowany ?  🤔
A gdzie się rejestrowałyście? W DKMS? Ja właśnie tam i karta dawcy przyszła jakoś po pół roku.
efeemeryda   no fate but what we make.
05 marca 2012 19:51
To była jakaś akcja chyba pijawka, sami przyjechali do głównego budynku UP, serio mija rok  😲
Dworcika   Fantasmagoria
06 marca 2012 07:58
Ja się rejestrowalam w bazie DKMS - najpierw przyszły te pałeczki do pobrania śliny, ok. 1,5-2 mies. po odesłaniu dostałam list z potwierdzeniem, że przeszłam pomyślnie proces rejestracji i jestem w bazie. Do tego puzzelek i legitymacja, ktorymi nacieszyłam się chwilę, bo mi je zaraz skradziono  👿

Mam ogromną nadzieję, że będę do kogoś "pasować" i mój szpik się przyda 😉
efeemeryda   no fate but what we make.
06 marca 2012 08:08
możliwe jest zatem żebym była w bazie, a nikt mnie nie poinformował ?  👀
tzn wszystko podpisywałam, tzn. że się zgadzam i w ogóle, podawałam nawet dwa adresy i dwa numery telefonu na wszelki wypadek  👀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się