ZAKŁADY TRENINGOWE I LICENCJA HODOWLANA OGIERÓW

zakladam ten watek, bo podobno nie ma takiego  😉
jak w temacie:
oczywiscie wszyscy wiedza, ze ogier uzyskuje licencje przez ukonczenie zakladu treningowego. jakiego? gdzie? wasze opinie.
jakie sa inne drogi do uzyskania licencji? czempionaty? co jeszcze? wszystko co wiecie.
jesli ogier ma juz licencje to trzeba ja przedluzac? jak i kiedy?
kategorie ogierow.
mysle, ze ta wiedza przyda sie nie tylko mi  :kwiatek:

dobra zadam jeszcze konkretne pytanie:
"mam" piecioletniego ogiera oldenburga. kon ciekawy i zdolny skoczek. no i woz, albo przewoz, chlasnac go, albo zrobic mu licencje. da sie jeszcze? jesli tak to na jakiej drodze?
wiem, że PZHK daje licencję dla koni startujących w sporcie - w zależności od osiągniętych w danej konkurencji wyników. np. dla ujeżdzenia jest to 3 starty w ciągu 6 miesiecy z sumą łączną 180%.
Rumburak  :kwiatek:  a dla skoczkow?? jest limit wieku? czyli kon musi przejsc co najmniej 3 stary z lacznym wynikiem 180%, ale liczy sie tez klasa? bo nie sadze, zeby wystarczyla Lka?
dobra zadam jeszcze konkretne pytanie:
"mam" piecioletniego ogiera oldenburga. kon ciekawy i zdolny skoczek. no i woz, albo przewoz, chlasnac go, albo zrobic mu licencje. da sie jeszcze? jesli tak to na jakiej drodze?


Zdawał w Niemczech próbę dzielności  (stacjonarna, min 70 dni)?
Jesli nie to jedyną szansą jest udany występ w MPMK, bądź później w sporcie. Po uzyskaniu kwalifikacji do otrzymania licencji przez sport, nalezy przedstawić ogiera komisji hodowlanej (najczęściej przy okazji ZT). Musi on otrzymać ocenę 78 pkt /100. Trzeba mu takze zrobić badanie DNA

Co do skoków to wydaje mi się, ale nie jestem pewna, że to muszą być trzy 0 przejazdy na poziomie DR
nie, w niemczech nie zdawal (wtedy nie byloby problemu). badania ma. co to jest poziom DR???
Duża runda, ale nie jestem pewna. Nietstey nie mogę znaleźć tych wymagań na stronie PZHK...
katija poziom DR to Duża Runda czyli konkursy 140/145cm
aha, no tak...dzieki wam dziewczyny. amara no wlasnie ja tez tego nie moge znalezc  🤔
A jeżeli ogier już ma licencje, to trzeba ją odnawiać ,czy taka licencja jest już do końca życia  🤔
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
12 stycznia 2010 20:01
Licencję trzeba co roku przedłużać. Ale jak się pominie np. jakiś okres kiedy ogier nie będzie krył, to potem chyba nie ma problemów, żeby mu tą licencję odnowić.
Należy pamiętać, że teraz trzeba mieć zarejestrowany punkt kopulacyjny, gdzie można prowadzić rozród koni. Oczywiście kryjąc tylko własne klacze nie trzeba tego robić.
Licencje gdzie trzeba przedłużać  🤔  Robić badania krwi ,o to chodzi  ❓ 
Każdego ogiera należy doprowadzić na coroczny przegląd koni hodowlanych. Klacze i źrebaki najczeciej w okresie wiosennym, ogiery w jesiennym. W praktyce pracownik z OZHK przyjeżdża do konia i nie trzeba go nigdzie wozić.
Praktycznie polega to na tym, że ta osoba obejrzy sobie konia, pobierze opłatę za przedłuzenie licencji ogiera i wbije odpowiednią adnotację w dokument konia.

Zezwolenie na prowadzenie punktu kopulacyjnego wydają już władze samorządowe (przynajmniej do niedawna tak było). Ja musiałam jeździć do starosty powiatu z odpowiednim wnioskiem i oczywiście opłatą 😀 Wcześniej stajnię odwiedza weterynarz powiatowy, który robi ogierowi badania na choroby zakaźne i wystawia opinię odnośnie warunków higienicznych punktu rozrodczego. Takie zezwolenie od starosty też jest wydawany na określony czas.
Ktoś super! wielkie dzieki  :przytul:
Repka dzięki za info ,już myślałam , że gdzieś będę musiała jeździć z ogierem  :kwiatek: 

Ale wszystko już przeszłam pomyślnie  😀 i od lutego mogę kryć klacze .
Ale wszystko już przeszłam pomyślnie  😀 i od lutego mogę kryć klacze .

tylko uwazaj jak ci beda pracie dezynfekowac, bo to podobno szczypie...  😂
Licencję trzeba co roku przedłużać. Ale jak się pominie np. jakiś okres kiedy ogier nie będzie krył, to potem chyba nie ma problemów, żeby mu tą licencję odnowić.
Należy pamiętać, że teraz trzeba mieć zarejestrowany punkt kopulacyjny, gdzie można prowadzić rozród koni. Oczywiście kryjąc tylko własne klacze nie trzeba tego robić.

No niestety to się zmieniło. Kiedyś mogłam przedłużać licencję co roku, co dwa lata, etc. Pod koniec zeszłego roku zdecydowałam się nie przedłużać licencji na rok 2010, nie planowałam kryć w tym sezonie. Kierownik OZHK, który był u mnie na przeglądzie, delikatnie mówiąc, strzelił mi focha i powiedział, że w takim razie koń jest wyeliminowany z hodowli. Zapytałam, czy będę mogła przedłużyć/wznowić licencję w przyszłym sezonie, ewentualnie gdy będę chciała kryć. Powiedział, że TEORETYCZNIE tak, ALE przepisy się zmieniły i trzeba się z tym zwracać do Ksiąg Stadnych.  ❓ -200 zł plus składki -gdyby ktoś nie wiedział o co chodzi.

P.S. Po składki OZHK chętnie wyciągają ręce, ale co robią, żeby promować ogiera w regionie? Słyszę potem od hodowców, że na Dolnym Śląsku nie ma ogierów!

Co do punktów to chyba tylko w jednym roku zgodę na prowadzenie punktu wydawało starostwo - OPŁATA SKARBOWA - urzędnicy nie odróżniają ogiera od krowy.
Teraz: badanie weterynaryjne ogiera ważne rok, badanie krwi na 3 choroby zakaźne ($) ważne rok, opinia OZHK oraz opinia powiatowego lekarza weterynarii, który wydaje zgodę na prowadzenie punktu.
Espana nasz Pan Kierownik to czasami bywa fochasty 😀
Ale fakt faktem, że po pieniądze to szybko, a żeby coś wypromować to już niekoniecznie. Już teraz in plus jest fajny wykaz na ich stronie, bo mozesz sobie sprawdzić co masz najblizej siebie, albo co jest w regione w danej rasie. No ale poza dołączoną do spisu aktywną mapką to nic poza tym, faktycznie.
Katija  nie kumam o co Ci chodziło  🤔  
pan kierownik jest specyficzny  i to jest ladny eufemizm...  fakt,ze ta mapka jest niezla, ale to tylko w naszym rejonie. w poznanskim juz np nie ma.
edit: monia taki zart. napisalas tak, jakbys to ty osobiscie miala kryc.
Katija  ok  :kwiatek:  poprawie się , mój ogier będzie mógł kryć  😎
[Po uzyskaniu kwalifikacji do otrzymania licencji przez sport, należy przedstawić ogiera komisji hodowlanej (najczęściej przy okazji ZT).

Czy tylko przy okazji ZT? Tzn. chodzi mi o to, czy to musi być specjalna komisja bonitująca młode ogiery ras szlachetnych? czy "po prostu" bonitująca? Jestem ciekawa, bo stacjonujemy w SO a tu komisje bonitujące bywają. Trzeba by jednak wieźć konia do ZT czy niekoniecznie?
Halo to jest specjalna komisja, teraz przy okazji proby dzielnosci klaczy byly uznawane ogiery i oceniali m.in. xx, oo i sp. Sklad z tego co pamietam to Byszewski, Kuchejda... 😡
"Ten trzeci " się zmienia  🙂 Byszewski - popraw, bo nie wypada  😡
Dzięki za inspirację - przypomniałaś mi do kogo mogę zadzwonić.
ja znalazłem w sieci biuletyn PZHK z września 2001 i załączam ten plik, ale wynika z niego że już chyba nie jest aktualny w świetle poprzedniego linka
poprzedni link jest bardziej aktualny jednak
Bardzo proszę o jakieś informacje na temat tego od czego trzeba zacząć wyrabianie licencji ogierowi.
Będe wdzięczna za jak najbardziej szczegółowe informacje.
Ja też się dołączam do pytania ,wiem tylko że od źrebaka musi być szczepiony co dalej .... nie wiem . Wiem jeszcze że trzeba zrobić badania krwi ,co jak,gdzie , też nie wiem .
Co do ras szlachetnych (z wyłaczeniem ślązaków, bo nie mam za duzo w tej kwestii do powiedzenia)
Dla ogierów 3 i 4 letnich organizowane są Zakłady Treningowe (ZT), często poprzedzone preselekcją na której ocenia się to samo co na kwalifikacjach.
Podczas kwalifikacji oceniana jest budowa konia w 100 pkt skali, oceny dokonuje komisja. Ogier musi uzyskać minimum 78 pkt bonitacyjnych. Następnie prezentowany jest w ruchu i skokach luzem w korytarzu oraz pod siodłem - w trzech podstawowych chodach.

Do kwalifikacji ogier musi mieć potwierdzone pochodzenie, musi być także prawidłowo szczepiony. Szczegóły:
http://pzhk.pl/docs/kwal_ogierow-2011.pdf

Ogiery starsze (4-letnie i starsze) mogą uzyskać licencje poprzez uzyskanie odpowiednich wyników w MPMK lub w sporcie, dokładne kryteria można znaleźć na stronie PZHK.
Trzecią drogą jest kariera wyścigowa, z tego co pamiętam koń półkrwi musi biegać przynajmniej sezon, min. raz wygrać. Potem oczywiście musi uzyskać 78 pkt bonitacji, co także tyczy się ogierów po sporcie/MPMK.
Do uzyskania licencji jest też niezbędne badanie w kierunku dychawicy świszczącej.
Co do kwalifikacji ogierów szlachetnych to dodam jeszcze, że przechodzą wstępną kwalifikację w domu, przeprowadzną przez pracownika OZHK. Ogier kwalifikowany do zakładu musi chodzić pod siodem w 3 chodach oraz skakć w korytarzu.

Co do ślązaków, to odbywa się podobnie, bo też ogiery mają zakład treningowy, tyle, ze zaprzęgowy. Zresztą dla ras szlachetnych zakład zaprzęgowy jest również.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się