ZAKŁADY TRENINGOWE I LICENCJA HODOWLANA OGIERÓW

Dodam jeszcze ze ZT jest zwykle bezpieczniejsza wersja, w MPMK sa widelki i licencje dostaje tylko kilka pierwszych miejsc, wiec trzeba miec naprawde konkurencyjnego konia. ZT wierzchowy dla ogierow polkrwi masz w Bogoslawicach i Bialym Borze, kwalifikacje sa jakos w czerwcu. Jesli sie zdecydujesz, warto to zrobic jak kon ma 3 lata, bo jako 4-latek traci punkty z racji wieku, chociaz tez go przyjma jesli sie nadaje.
PS. Trakeny maja osobny ZT w Starogardzie Gdanskim.
Od tego roku w BB nie ma zakładów.
Dziekuje za odpowiedzi.
Nie rozumiem natomiast jednej rzeczy jak 3 latek ma chodzić już pod siodłem??
Wg mnie to trochę za wcześnie.
Ma się poruszać pod siodlem w 3 chodach.
A jeśli nie pasuje Ci takie rozwiązanie, to zawsze możesz wysłać go na MPMK 🙂
Szukam informacji...
1 -  Licencja ogiera ma formę książeczki, zaświadczenia???  Rozumiem, że jest możliwość wpisania tego w paszporcie. Ale co ze starymi paszportami, gdzie takiego działu nie było? dotyczy też pytanie wpisu klaczy do księgi stadnej?
2 - Czy w licencji ogiera są info o tym kto (jaki organ) i kiedy ją wydał?
3 - Rozumiem, że w licencji jest istotny jej numer i kategoria?
  Uśmiecham się do kogoś kto to wie, lub ma do wglądu licencje ogiera albo też wie w jakiej formie, potwierdzającej właścicielowi klaczy, jest wpis do księgi stadnej. Z góry dzięki
Co do klaczy to licencja jest osobnym dokumentem, w formacie (na oko) A5, dwustronnym. Jest to dokument potwierdzajacy wpis klaczy do księgi. W paszporcie jest jedynie adnotacja z nr wpisu, a właściwie nr licencji.
Na stronie pierwszej znajduja się takie dane jak: rodowó, imię klaczy, wymiary, pieczątka właściwego ozhk, podpis osoby reprezentujacej ozhk na stronie drugiej - właściciel/hodowca, bonitacja. Na licencji jest też naklejka (hologram).
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
09 kwietnia 2012 19:56
czesio,
wpis do księgi stadnej ogierów i klaczy widnieje w papierowych wydaniach księgi stadnej
bądź na stronie pzhk pod hasłem "baza koni hodowlanych",
http://baza.pzhk.pl/
Corocznie należy opłacić licencję i czy ogier ma ją wykupioną można się dowiedzieć w Związku.
Dowodem opłacenia licencji jest bloczek zaświadczeń pt."świadectwo krycia".
Wpis klaczy również można sprawdzić w Księdze a także jest wydawana karta z hologramem
i danymi organu wydającego, pt. "Swiadectwo wpisania konia do ....", widnieje tam nr wpisu oraz inne informacje.


Armara - dzięki wielkie za info z klaczami
ms_konik - dzięki. To ostatnie pytanie. Co fizycznie ma w ręce właściciel ogiera. Piszesz o bloczku zaświadczeń... Czy one są datowane na każdy rok. Załóżmy... ktoś sprzedaje ogiera z licencją i czy fizycznie przekazuje  nabywcy konia wraz z paszportem jakiś dokument związany z tą licencją?
Od 2011, na bloczkach jest stempel z datą.
O.k. To zawsze coś. A co z samym dokumentem? Bo zakładam, że bloczki mogą się np. skończyć?
Ogier ma taką kartę jak klacz- licencję - co roku  podbijaną na przeglądzie, i ona trafia w ręce ewentualnego nabywcy. Jeśli jej właściciel nie ma  to Związek bez problemu wystawia duplikat. Bloczki raczej każdy włąściciel dostaje "swoje" - jak miałam pół sezonu ogiera u koleżanki w dzierżawie- to miała swoje bloczki i po powrocie ja dostałam "swoje". W dobie odbierania licencji warto sprawdzić przed zakupem, czy ogier na pewno ją jeszcze posiada.

Edit: parę lat temu miałam ogiera państwowego to też stado miało swój bloczek a ja dostałam swój w związku hodowców.
W takim razie podziękowania re - voltowiczom za pomoc i wyrozumiałość.  😀
Gdzie można znaleźć kategorie do której przypisany jest ogier? Chodzi mi o ogiera, który już nie kryje więc nie ma go na liście PZHK.
O to chyba bardziej właściwy wątek na moje pytanie.. jak jest z licencją na krycie za granicą np. w Niemczech? Obiło mi się o uszy, że były ogiery (głównie kolorowe) które u nas nie miały wpisu do ksiąg bo np matka ma księgę wstępną, a kryły (kryją) za granicą. Kiedyś jeden hodowca koni kolorowych z Niemiec napisał mi że u nich ogier musi mieć udokumentowane pochodzenie 5 pokoleń wstecz. Czy tak faktycznie jest?

I jeszcze jedno pytanie odnośnie kategorii ogierów, czy ogier który ma ponad 9 lat i ma kategorie B może ją utracić? Co musi wykazywać żeby ją utrzymać? Czy będzie ją miał dożywotnio?
amazonka*
Pytaj bezpośrednio w związkach, w których chcesz uznawać. Tak będzie najszybciej i najpewniej, imo 🙂
amazonka*, aktualnie nie ma dożywotnich licencji na krycie
Tu masz więcej o kategoriach ogierów
http://pzhk.pl/hodowla/kategorie-ogierow/#szlachetne
A jak wygląda sprawa z licencją dla ogierka pony lub szetlanda? Czy te muszą też przejść zakład treningowy lub startować na zawodach?
Amelia, nie. One są uznawane wg eksterieru i pochodzenia.
kuce i konie małe muszą zaliczyć polową próbę uzytkową albo wierzchową albo zaprzęgową
http://pzhk.pl/wp-content/uploads/pr_hodow_kucow-rejestr.pdf
przede wszystkim wszelkie ZT i wszelkie bonitacje są często wyssane z palca, nie pokrywają się z rzetelną oceną ogiera. prawda jest jedna, liczą się układy i nie wszyscy wszystko załatwią, miałem z tym do czynienia i wiem co pisze. Teraz niektóre swoje klacze kryje swoim ogierem bez licencji, w pzhk potwierdzam pochodzenie źrebaków na podstawie badań DNA i źrebięta posiadają wpisy obojga rodziców w paszporcie
wpis wpisem, ale prawa do wpisu do księgi w Polsce nie dostaną, czerwona pieczątka i już...
dla mnie akurat ta pieczątka wiele nie znaczy,   nie ukrywam że wpis do księgi głównej przedstawia inną wartość konia , koń jest ten sam tylko paszport z pieczątką  😁
Dla Ciebie nie znaczy, ale dla hodowcy w PL pewnie jednak tak, no i jak Ci sie trafi ogier z takiego zwiazku, to bedzie zonk z legalnym kryciem i uznaniem potomstwa, a szkoda. Nie myślałeś o daniu izabela na MPMK skoro taki dobry? zagranicznych sędziów nie ma w "układach" więc mniejsze ryzyko, że coś nie halo... albo inne wyjście-zmienić związek i uznawać w zagranicznej księdze- jeśli jest dobry to się bez problemu wybroni, a wiadomo, że rzadkiej maści, dobre użytkowo z dobrym papierem za bdb kasę idą, a stanówka też jest wyższa 🙂
[quote author=_Gaga link=topic=14564.msg2075051#msg2075051 date=1398232924]
amazonka*, aktualnie nie ma dożywotnich licencji na krycie
Tu masz więcej o kategoriach ogierów
http://pzhk.pl/hodowla/kategorie-ogierow/#szlachetne
[/quote]

Właśnie czytałam to tylko nie rozumiem jak jest ze starszymi ogierami, jak np koń 12 letni ma kategorie B bo uzyskał ten próg punktów do 9 roku życia i przez 4 sezony po otrzymaniu kat. B uzyskał te minimum 70 pkt to już będzie miał to B czy może je utracić? Bo na wykazie niektóre ogiery mają B zagrożony to znaczy że co?

"Ogiery kat. C, które nie speł­niły wyma­gań okre­ślo­nych w ust. 1 (MPMK, sport jeź­dziecki), mogą otrzy­mać kat. B, jeżeli do 9 roku życia włącz­nie uzy­skały mini­mum 35 pkt. hodow­la­nych za potom­stwo. Ogiery te winny w okre­sie posia­da­nia kat. C oraz do 4 sezo­nów po otrzy­ma­niu kate­go­rii B uzy­skać min. 70 pkt. hodow­la­nych za potom­stwo. Nie speł­nie­nie tego warunku powo­duje wyco­fa­nie ogiera z rozrodu."

Ciekawe, że wg wykazu to z 309 ogierów tylko jeden ma kategorię A  👀


Ciekawe, że wg wykazu to z 309 ogierów tylko jeden ma kategorię A  👀



jak to jeden!  👀

np. Biskwit, Campari M, Czuwaj, Catetino A, Correro, Le Voltaire, Love Afair, Nobidy, Roland, T Quitinus, Landjonker S, Landor, West....


[quote author=Karla🙂 link=topic=14564.msg2076918#msg2076918 date=1398370817]
Nie myślałeś o daniu izabela na MPMK skoro taki dobry? zagranicznych sędziów nie ma w "układach" więc mniejsze ryzyko, że coś nie halo... albo inne wyjście-zmienić związek i uznawać w zagranicznej księdze- jeśli jest dobry to się bez problemu wybroni, a wiadomo, że rzadkiej maści, dobre użytkowo z dobrym papierem za bdb kasę idą, a stanówka też jest wyższa 🙂

[/quote]

Jak taki dobry to się wybroni, ale jak średni, a tylko ładny będzie ciężęj!

A co do układów... Kończą się dopiero, gdy kończy się ocena na styl! Bo czy sędzia polski czy zagraniczny, znaczenia nie ma!
Sory, ale miałam naprawdę okazję widzieć jak się sędziuje młode konie na styl, w tym ile robi sędzia zagraniczny - no nóż się w kieszeni otwiera!!!!!  🤔wirek:


[quote author=karolina_ link=topic=14564.msg952266#msg952266 date=1301227242]
Dodam jeszcze ze ZT jest zwykle bezpieczniejsza wersja, w MPMK sa widelki i licencje dostaje tylko kilka pierwszych miejsc, wiec trzeba miec naprawde konkurencyjnego konia.

[/quote]

Nie prawda, rom temu ponad 40 na kwalifikacji, a licencję dostało 5!
Czy to bezpieczne? Raz, że małe szanse, dwa koń "zepsuty", a trzy intensywny trening trzylatka...
Wolę MPMK  🙄
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
03 maja 2014 21:41
Najlepiej przez sport zrobić  😉
zielonaroza- takze mialam i mam mozliwosc bycia czesto razem z sedziami stylowymi i na kwalifach i na mpmk i zagraniczne sedziowanie i sedziowanie kilku polskich sedziow jest poza ukladami,ale np. wiadomo, ze jak kon nigdzie w PL sie nie zagral to jedzie sie np. do na Mazury😉
komentujesz wpisy z 2011 roku kiedy ZT dla ogierow wygladaly "nieco" inaczej.. jeszcze kilka lat temu jak byly osobne ZT dla mlp i calej reszty to takie odpady licke dostawaly, ze sie noga mozna bylo przezegnac...
Teraz powoli zaczyna byc selekcja, acz ja bym nigdy ogiera na ZT  w Polsce nie dala.

sorki za brak polskich liter, ale jestem na goscinnym kompie
mam pytanie.

Słyszałam, że różne stada wypożyczają ogiery na punkty za jakąś tam kwotę roczną. Czy gdzieś działa to w opcji ogierów zimnokrwistych, czy wszystkie są "prywatne" ? jakie wymagania trzeba spełnić, żeby stać się punktem? gdzie należy uderzać, żeby się dowiedzieć o tych koniach, gdzie szukać?
Łąck m.in.🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się