GRZBIET + NOGA = DZINWY PRZYPADEK ,POMOCY !

Witam ,od jakiegoś czasu moja trenerka zacuwazyła ,że mój koń prawą przednią nogą chodzi jakby ''krócej''. Nie ma widocznej kulawizny ani nic go nie bolało-do czasu. 😵
W czwartek mialam jazdę sama i kon zachowywał się conajmniej dziwnie, byłam przekonana,że to jego fochy. a mianowicie w kłusie szczegolnie w prawo(bo jeździłam caly czas na wolcie) co jakiś czas ''podskakiwał'' do galopu,robił foulę i znów do kłusa.Kłusował w miejscu,odchodził w lewo , generalnie psełdo pffiafy,ustępowanie.
Wczoraj natomiast, skracał,znwo podskakiwał na prawo i uciekał mi spod tyłka, poprosiłam aby wsiadła trenerka, było podobnie,ale TYLKO NA PRAWA STRONĘ(!).Wraz z jeszcze jedną osobą dorosłą ,mającą wiedzę na temat koni, spróbowały kłusowac po prostej. Koń w dalszym ciągu szedł prawa nogą krócej ,a nade wszytko ZAWSZE SZTYWNY. po przejechaniu paru metrów, trenerka przeszła do półsiadu i przejechala tak całe kolo , zadziwiające - KOŃ ROZLUŹNIONY i RÓWNO stawiał przód!! Chwilę później wsiadła jeden takt w siodło,koń automatycznie zesztywniał i z całej siły uderzył tylnią nogą sobie w brzuch!!!! Patrzyliśmy póxniej jego reakcje na przejechanie czymś po grzbiecie-obie strony ta sama reakcja.
Przy lonżowaniu zanim nie odpuści i nei zejdzie w dół ten sam przypadek z prawą nogą ,ale brak podskakiwania i objawów bólu.
Może pomocne będa takie informacje jak:
około miesiąca temu przy każdym mocniejszym skręcie konia w ręku wydawal z siebie dzwięk typu ''UHH'' , to samo było przy lonżowaniu w szczególności galopem,koń sie nie rozluźniał. Później chudl,przez zęby. Zęby zostały zrobione i takie stękanie ZMALAŁO,ale zdarza się przy ostrym skręcie,gdzie musi się wyciąc.
Koń ma 4 lata, ''jeżdzony'' od sierpnia, zimowy okres stał i nic nie robił i dopiero od miesiąca jest w ostrzejszym treningu.

Tutaj nasuwa mi się pytanie, czy ktoś z Was miał/slyszal o takim przypadku?

Dzwoniłam już do p.Przewoźnego,ale ma urlop do 21 marca. A kogo innego by tu wzywac? Masażystę również chcę zamówić,tyko czy bez konsultacji z weterynarzem coś robić? Bardzo prosze o pomoc dobre duszyczki.
Pozdrawiam!
Miałam kiedyś na próbę konia z podobnymi "objawami", z tym, że nie diagnozowałam go od deski do deski, bo po prostu wrócił do właściciela. Po zrobieniu zębów u mnie i wyrwaniu wilczych nie było zmian, koń miał nierówną miednicę i łopatki(to wyszło po czystym obmacaniu i bad. klinicznym), próby zginania nic nie pokazały. Też był nieregularny przodem i wrażliwy na jedną stronę do takiego stopnia, że praktycznie nie dało się jeździć kłusem, chyba, że w półsiadzie...

Jeśli Doktor ma urlop to bym po prostu wezwałą kogoś innego na szybko żeby zobaczył czy to nie jest jakieś urazowe, czy nie trzaba leków jakichś podać albo poczekała i zrobiła koniowi urlop ze spacerami w ręku...
Sciagnij innego weta, jesli to sie pojawilo nagle to moze byc po urazie lopatki albo plecow.
a siodło ma dopasowane??
Też bym sprawdziła co z siodłem. Młode konie szybko się rozrastają i może coś go ugniata i dlatego boli.
dziewczyny dobrze radzą, sprawdź siodło - jakiś mies. temu mój siwy nagle zaczął się zachowywać podobnie, pomogło wyciągnięcie podkładki spod siodła - koń się rozrósł i siodło z podkładką go uciskało, od pierwszej jazdy bez chodzi normalnie, objawy się nie powtórzyły. wet nie stwierdził, żeby było to coś innego.
dziękuję za rady. A czy ktoś zna bardzo dobrego weta? M.złoto u mnie w dwóch przypadkach w ogóle się nie sprawdził więc odpada. Więc kto jest godny polecenia? Od razu bardzo proszę o namiar . Dziękuję miłe duszę ! :-) :kwiatek:
Dr. Kulesza?

Zwyrodnienia kręgów szyjnych mogą być powiązane z nogą.

Nie długo będzie Lee w polsce..
A czy noga, którą się uderzył w brzuch to była prawa tylna? I czy prócz tego zdarzenia normalnie stawia tą tylną nogę?
Ech jakbym  czytala o swoim młodym, tyle, że nie jest to od siodła, bo sprawdzone wszystko (usg, rtg), szyja też, zresztą w tym czasie koń pod siodłem nie chodził, tyle że mój miał i uraz prawdopodobnie w karuzeli bo w tym okresie tylko w niej chodził, ale także  był w tym czasie leczony (trzeszczki) - stawia inaczej kopyto i na tą stronę ten problem występował/uje jednak niebo a ziemia  jest po 9 mcach - napisałam więcej na priv choccocino , ale to co opisujesz to było to samo i nadal w małym stopniu jest, dopóki koń zupełnie się nie rozluźni. Jestem bardzo bardzo ciekawa co vet powie - napisz proszę, może coś nowego się dowiem

tyle, że mój nie miał bolesności w grzbiecie ani jakoś dziwnie nie stękał, po prostu była sztywność, skracanie wykroku na jedną stronę, i zagalopowania, ponieważ kłus sprawiał mu na tą stronę trudność, dopóki mięśnie się nie rozluźnią.
mój miał ćwiczenia w ręku i pod siodłem, masaże, pad rozgrzewający, wcierki i systematyczny trening.
Ja bym stawiała na jakiś uraz kręgosłupa, może przesunięcie jakiegoś kręgu - stąd może być bolesność szczególnie jednej strony. Takie rzeczy mogą się wydarzyć nawet podczas próby tarzania się w boksie, niby banalne ale może być problematyczne. Wołałabym specjalistę od kręgosłupów, jakiegoś chiropraktyka, np Olgę Kuleszę o której już wspomniano.
Ja mam podobny problem. Siodło dopasowane itd. Ale gdy tylko przejadę po grzbiecie, od razu klaczka zaczyna machac ogonem i cała wkurzona. Do tego z siodła też nie jest jakoś super, strzały z zadu(nie z kręgosłupa) itp. Doszłyśmy do wniosku z trenerką, ze może nawet kwestia 2-3 masaży by pomogła. Może u Ciebie będzie podobnie?
rtg i usg i badanie to podstawa -  mój miał i grzbiet i szyja
kręgosłup ok szyja ok, nie miał bolesności grzbietu
Tyłem chozi normalnie,tylko ta prawą.
Ale coś mi się tutaj wydaje ,że mimo wszytko to sprawka siodła i na to zwrócę weterynarzowi uwagę.
Mimo,że ciągle zmienialiśmy siodła to w dwóch chodził dość długo (czytaj 2 miesiące).
Z kręgosłupem? Hmm ... to młody koń ,więc co mogłoby mu się stać z nim?
Jutro dzownię po weterynarza oleconego przez Przewoźnego i dam znać 🙂
Pozdrawiam.
choccocino, wystarczy, że przy turlaniu się czy kładzeniu w boksie coś lekko się przesunęło. Nie musiał upaść itd. Krąg może na coś uciskać, wbrew pozorom to częstszy przypadek niż może się wydawać. Podobnie jak różnego rodzaju skrzywione miednice itd. Najlepiej, żeby specjalista sprawdził biodra, ustawienie kręgów względem siebie.
a Adam Chodorowicz? Ktoś zna ?
choccocino jak Twój koń? wiadomo od czego ?

Dramka gdzie jest info, kiedy Lee będzie w 2011 ?
Tak,mój. Gdybym wiedziała to przecież nie pisałabym postu -,-

we wtorek ma być u nas Adam Chodorowski to powiem 🙂
wstawiam linka z info o regulaminie forum
http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,20734.0.html
[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] ogłoszenie poza wątkiem ogłoszeniowym
choccocino
no to życzę Wam powodzenia, ja chcę chiropraktyka jeszcze do swojego znaleźć i jeszcze co powie Wam doktor to wtedy też przemyślę co dalej, kogo znowu ściągać, choć mój miał to mocno, po roku ma minimalnie na początku jazdy,  na drugi dzień luźny, fajny po każdym mocniejszym treningu

no ale niby podobne a może być różne przyczyny u Was

trzymam kciuki

empyema dzięki wielkie, czy wiesz moze czy można skorzystać z konsultacji bez kursu ?
edit - niestety nie zdążyłam zajrzeć do linka  🤔 wyślij mi proszę na priva, ech


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się