Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Jak przekonać konia do musli ?
Typ zdecydowanego łakomczucha, wszystko zawsze wylizane a musli dotknąć nie chce  😵 Próby mieszania z owsem nie skutkują.
A moze jakies inne musli po prostu? Innej firmy?
Takie troche ekstremalne, ze z owsem nawet nie je, musza mu naprawde nie smakowac.  🤣
Zu   You`ll ride my rainbow in the sky
17 kwietnia 2011 12:31
W katalogu Dodsona, w dawkowaniu przy Build up'ie wpisane jest 800g na każde 100 kg konia, co daje ok 4kg dziennie, ale! czy dawka się tyczy żywenia pełnoporcjowego? Czy jeżeli koń dostaje też owies, należy podawać mniej, czy Build up nadaje się tylko do pełnoporcjowego? Jeżeli nie, to przy jakiej ilości są efekty przy podawaniu z owsem? Czy ta ilość tyczy się zarówno musli i granulatu?  :kwiatek:
caroline   siwek złotogrzywek :)
17 kwietnia 2011 12:45
info w katalogu, IMO, dotyczy pelnoporcjowki.
Im mniej paszy dasz, tym dluzej bedziesz czekac na efekty - logiczne, prawda? 😉 producent najwidoczniej nie zaleca laczenia z owsem, ale znam konie tak zywione - zyja 😉 z zastrzezeniem jednak, ze przy takim skarmianiu sama musisz sprawdzic czy i w jakim zakresie zaspokajasz zapotrzebowanie konia na skladniki odzywcze. Idea pelnoporcjowki jest to ze dajac jedna pasze w zaleconej ilosci, zaspokajasz w pelni zapotrzebowanie konia. Jesli dajesz mniej niz jest to zalecane, to co do zasady  powinnas pomyslec nad tym czego bedzie za malo i jak to uzupelnic.
Zu   You`ll ride my rainbow in the sky
17 kwietnia 2011 12:51
Dziękuje  :kwiatek:
tzn badania krwii "przed" i "w trakcie"?
caroline   siwek złotogrzywek :)
17 kwietnia 2011 12:54
a nie latwiej zaczac od lektury etykiety i pomyslunku ile czego dostarczysz jesli dasz koniowi np. 40 proc. zalecanej porcji...?
Zu   You`ll ride my rainbow in the sky
17 kwietnia 2011 13:11
nie pomyślałam o tym  😵
dziękuję jeszcze raz i już znikam  :kwiatek:
A my z Duszkiem jesteśmy po miesiącu podawania Leisure Mix Dodsona (tak naprawdę 1,5, ale pomiędzy była przerwa w związku z podbiciem i Ducho dostawał ledwie garstkę na smak). Z uwagi na przyjemną cenę, karmię pełnoporcjowo. Zresztą akurat łączenie LM z owsem byłoby bezsensem, więc albo pełnoporcjówka, albo nic 😁

W każdym razie Duszek jest póki co energetycznie "zaspokojony", trochę spadł z wagi, ale możliwe że to ze stresu spowodowanego zmianą stajni - niemniej jednak zwiększyłam nieco porcje. Myślę, że na efekt trzeba będzie jeszcze z miesiąc poczekać, ale już nasz kowal zwrócił uwagę na znacznie lepszy róg. Dodatkowo, kopyta nabrały połysku jakiego nie miały wcześniej.

Ciekawa jestem co to będzie za jakiś czas 🙂
Emuu, to że 1 miarka Pavo jednej paszy waży 0,7 kg, nie oznacza, że 1 miarka owsa to tyle samo wagowo. Waga tej objętości zależy również od jakości owsa. Dlatego, żeby  sprawdzić ile kilogramów owsa dostaje Twój koń, proponuję po prostu tą miarkę zważyć.

Ponadto, owies gnieciony waży inaczej niż pełny. Co oczywiste. Akurat ja mam przeważony u siebie gnieciony owies i zapewniam Cię, że pavoska miarka to nie więcej jak 0,5kg.

I nic tylko Bogu dziękować, Emuu, że te twoje kilogramy to po prostu miarki. A jak nie wiesz dlaczego tak reaguje, to polecam dokształcenie się z zakresy żywienia własnego konia. I zaczęłabym od zasięgnięcia informacji ile RZECZYWIŚCIE je twój koń.

Howgh.
zmierzę miarkę zmierzę
dzięki jeszcze raz  :kwiatek:
christine   zawodnikowanie reaktywacja. on the go.
21 kwietnia 2011 15:05
no to klopot jest taki, ze kon to absolutny czubek. spala sie w sekundke, poci sie jak glupi (co nie powiem jest ucizaliwe), i targa jezdzcem na lewo i prawo. zdecydowanie trzeba cos wymyslic z zarciem i oczywiscie jakies ziola uspokajajace tylko, ze ja dietetykiem nie jestem a chwilowo do zadnego specjalisty dostepu nie mam:
a) kon sportowy, w mocnym treningu, regularnie startujacy, chodzacy skoki
b) wychodzacy na dwor
no i teraz jak karmic, zeby kon mial sile ale dalo sie jezdzic + to pocenie 😵

nie chce zeby ktos ukladal diete tylko mniej wiecej co moze, czego unikac (wiadomo, ze owsa) i w jakiej ilosci :kwiatek:
Moje konie obecnie dostają sieczkę Dodson Fiber P , siano do oporu, padok, + granulat Dodsona High Fibre Nuts
I chyba na dłuzej zostaniemy przy dodsonie, sieczka fajna, koniom smakuje, nie chudną, nie tyją, jest w sam raz, mają energie, ładna siersć się pojawia.
jedyne nad czym się zastanawiam to czy mogę zamiennie podawać sieczkę dodsona fibre i safe&sound, czy to nie ma sensu i zostać przy jednym rodzaju  🙄
christine - mój się tak strasznie pocił jak dostawał za dużo marchwi, teraz dostaje 1 - 2 dziennie i jest okej  😁
a pocenie to może być głębszy problem, dawno badaliście go?
No i... uzupełnić elektrolity - i jeszcze raz,  i jeszcze raz... Koń w takim "błędnym kole" pocenia może mieć niezły rozjazd nerwowy.
Ważył ktoś buil glow z Dodsona ?? Ile waży taka "pavowska" miarka tego ?
ash   Sukces jest koloru blond....
22 kwietnia 2011 07:25
Klami, ja ważyłam, ale muszę zerknąć w Pamirowy kalendarz...tam mam wszystko zapisane!
ash, ooo ! Super. Będę bardzo wdzięczna.
christine   zawodnikowanie reaktywacja. on the go.
22 kwietnia 2011 17:56
halo no ma... tylko z czego to moze wychodzic? elektrolity dostaje, ale narazie to za malo.
badany rok temu na wszystko, pol roku temu kontrola zimowa, teraz po swietach znowu odpalamy testy na wszystko...
Mocne pocenie się to mogą być nerki, badaliście pod tym kątem?
Mocne pocenie to przede wszystkim serce !!
christine   zawodnikowanie reaktywacja. on the go.
22 kwietnia 2011 18:25
na pewno zbadam.  :kwiatek:
wlasnie na to liczylam, bo nie wiem nawet czego sie chwycic przy wstepnej rozmowie. fakt, ze wet nasz od samego poczatku, ale musze go jakos wprowadzic....
christine u nas u konia, który się pocił baaardzo wyszła anemia, dostał hemolytan z Equistro
u nas 2 lub 3 konie teraz w stajni spocone na szyji , klacie  🙄
Mój koń miał gorszy dzień ponad 2 tygodnie temu, na treningu słabo skakał i jakby w ogóle nie miał siły galopować, spocił się bardzo. Zrobiłam od razu badania krwi i wszystko w normie. I tak się zastanawiam, że on nie lubi mokrego, błotnistego podłoża a akurat przed treningiem zostało polane, czy ten spadek formy tego dnia mógłbyć spowodowany stresem i podłożem. Macie może jakieś doświadczenia w tej kwestii? Poza tym poci się w normie przy cięższym treningu no i nie był golony. Oczywiście dostaje elektrolity.
Wracająć do tematu paszy prosiłabym Was o radę, może ktoś ma więcej doświadczenia w tej kwestii. Generalnie cel jest jeden podtuczyć konia, który przez zimę mocno stracił na wadze. Na pewno musi być to coś co daje wolno uwalnianą energię i nie powoduje dodatkowej pobudliwości.

I tak po przeanalizowaniu i przewertowaniu n stron myślę, że chciałabym zdecydować się na dodsona, ale na pewno nie pełnoporcjowo a jako dodatek do owsa. I zastanawiam się co da lepsze efekty czy jeśli kupię Build Up Mix, ale będę podawać go mniej niż zaleca producent + owies, czy też lepiej skoro chcę dodatku wybrać Build&Glow tylko czy on sam wystarczy jako dodatek do owsa czy powinien być dodatkiem do Buld Up'a? Będę wdzięczna za pomoc bo sama już pewnie nic nowego nie wymyślę. A i jeszcze jedno czy jeśli zdecyduję się na Build&Glow to jest sens/potrzeba dawania dodatkowych witamin czy już nie?
Magdzior nie jestem żywieniowcem ale mi konie (w sumie nie do końca świadomie) bardzo ładnie zaokrągliły się na dodatkowej porcji sieczki D&H, ten mały konik to nawet zupełnie bez potrzeby i za bardzo, więc teraz muszę go odchudzić  🙁
Duży dostawał też Buil up ale jako dodatek do owsa i sieczkę, wyglądał bardzo dobrze. Obydwa moje konie regularnie dostają mesz własnej roboty (otręby, kukurydza, słonecznik i siemie)
Co do witamin to mi panie z D&H zasugerowały podawanie dodatkowo jeśli nie karmię Build Up pełnoporcjowo, więc podawałam dodatkowo ultimate balancer. Koń nie miał nadmiaru energii.
Nadmierne pocenie może być objawem problemów z sercem. Znam przypadek konia, który się pocił, a niedoświadczony trener/jeździec uznał to za brak kondycji i pracował dalej. Koń pocił się ponieważ miał stany przedzawałowe. Oczywiście padł.
Może jestem przewrażliwiona, ale po usłyszeniu takiej historii, badałabym serce.

Cedryk, elektrolity nie powodują, że koń poci się mniej, tylko uzupełniają sole i minerały utracone z potem. Gorszy dzień dla konia może być związany nawet z ciśnieniem, pogodą, przesileniem wiosennym, każdy koń znosi to inaczej. Obserwuj, jeśli sytuacja zacznie się powtarzać to będzie niepokojący objaw. Jeśli nie, to przecież każdemu zdarza się słabszy dzień 😉

Magdzior, polecam sieczkę Dodsona Fiber Performance. Alison dostawała ją przez cały okres kontuzji, mało że nie schudła ani grama to nawet przytyła, chodząc pół godziny dziennie stepem. Teraz daję build upa pełnoporcjowo, bez owsa, ale nie zrezygnowałam z sieczki 🙂
Bardzo fajna paszą jest też sales prep, ale jeśli o Dodsona chodzi, polecam zadzwonić do przedstawiciela - wcale nie będzie próbował wcisnąć ci jak największej ilości najdroższej paszy, tylko racjonalnie doradzi zgodnie z twoimi i konia potrzebami 🙂
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
22 kwietnia 2011 23:16
Magdzior, tez jestem za telefonem, oni najlepiej Ci doradza 😉
Cedryk, elektrolity nie powodują, że koń poci się mniej, tylko uzupełniają sole i minerały utracone z potem. Gorszy dzień dla konia może być związany nawet z ciśnieniem, pogodą, przesileniem wiosennym, każdy koń znosi to inaczej. Obserwuj, jeśli sytuacja zacznie się powtarzać to będzie niepokojący objaw. Jeśli nie, to przecież każdemu zdarza się słabszy dzień 😉

Croopie ofcourse, że uzupełniają, napisałam to w kwestii informacji, że po takim nadmiernym spoceniu się dostaje elektrolity w celu przez ciebie wymienionym  😀
Ale tak przy okazji czy elektrolity można podawać przez dłuższy czas czy tylko 2-3 dni po dużym wysiłku?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się