Zero waste - jak żyć bez śmieci

vanille, nie wiem jak z produkcją większości rzeczy, ale kupiłam torbę Jack Wolfskin, która według producenta wykonana jest w z odzyskanych materialow 🙂
butelkomat jest jest w kauflandzie w Oświęcimiu, podejrzewam, że gdzie indziej też  😀


Mozliwe, jesli firma postawila go sama na swoj koszt i sama za butelki zwraca. Tu natomiast mowa o inicjatywie miasta.
Czy torby papierowe są droższe od platikowych? Pytam, bo w sklepie, gdzie kupuję pieczywo, standardowo pakują w plastikowe. O papierową muszę się dopominać. Zastanawiam się dlaczego i jedyne, co mi przychodzi do glowy to że personel ma tak nakazane, żeby ciąć koszty. 
vanille, marka Sea Shepherd (ta od połowów) produkuje swoje cichy i sprzedaje ekologicznie (dystrybutorzy mają zakaz pakowania w folię). Ubolewam że mają tylko czarne ciuchy i bardzo słaby wybór. Ja przestałam kupować wysyłkowo, bo najwięcej foli idzie właśnie w sklepach wysyłkowych - każda rzecz pakowana oddzielnie plus później zbiorowo jak mówisz. W stacjonarnych częściej trafiają ciuchy pakowane tylko zbiorowo.

madmaddie, w większej ilości Kauflandów są już automaty. U nas stanął jakoś 1,5 roku temu 
dobby, to nie tak. To nie jest kwestia sklepów wysyłkowych. KAŻDA wyprodukowana sztuka od producenta przychodzi w folii... tak samo, jak do Ciebie do domu przez kuriera. Tylko ktoś stoi na magazynie i każdą taką paczuszkę rozdziela na mniejsze, a potem z tych mniejszych wydobywa pojedynczy ciuszek. I wiesza na wieszaku. Dlatego fakt, że te ciuchy wiszą w sklepie bez folii oznacza jedynie tyle, że ktoś tą folię już zdjął - a nie, że jej nigdy nie było. Niestety. Dlatego mam awersję.
I tak jak wspomniał ktoś na wcześniejszej stronie o budowlance... niestety ale to, co my produkujemy kupując foliówki (czy wcześniej biorąc za free) w sklepach, to jest nic. Tzn oczywiście - super, że wzrasta świadomość i każdy dorzuci swoje 3 grosze do ochrony środowiska. Ale tak naprawdę w skali zużycia folii przez przemysł nasze działania to kropla w oceanie. Ktoś się powinien solidnie dobrać do d** tym wszystkim firemkom.

A poza tym dziękuję za Wasze sugestie w kwestii sklepów,niestety jak widać chyba nie ma ich zbyt wiele :/
smartini   fb & insta: dokłaczone
18 kwietnia 2019 21:53
Gdzie zaopatrujecie się w kosmetyki i 'gadżety'? Chciałabym sobie kupić szampon (nie mydło) do włosów, np z Czterech Szpakow albo Tinktury, jakies mydło do twarzy, a przy tym słomki (metalowe np). Ale jak sobie pomyślę że każdą zvtycu rzeczy mam kupić oddzielnie na stronie producenta to mi się słabo robi :/ gdzieś mi mingnął taki 'zbiorczy' sklep ale za nic go odnaleźć nie mogę D:
nawet pies ma już szampon w kostce a ja nie mam 😁

A co do toreb na zakupy to ja uwielbiam moje woreczki na owoce/warzywa/orzechy z... nie używanych zasłonek! Upcykling jak się patrzy 😉 na pieczywo muszę ogarnąć bawełnianą ale materiału w czelusciach szafy znaleźć nie mogę :P

Marzyły mi się też papiery z wosku pszczelego ale jak zobaczyłam cenę to przestały :P może kiedyś...
Smartini mogłabyś cyknać fotkę tych swoich toreb?
smartini   fb & insta: dokłaczone
20 kwietnia 2019 18:51
nokia6002, jasne 🙂

mam w przeróżnych wielkościach, od takich małych na orzeczy czy pomidorki paprykowe po duże na ziemniaki 😉
Ale czad!! Super są.  Sama muszę nad takimi pomyśleć. Dzięki  :kwiatek:
Gdzie zaopatrujecie się w kosmetyki i 'gadżety'? Chciałabym sobie kupić szampon (nie mydło) do włosów, np z Czterech Szpakow albo Tinktury, jakies mydło do twarzy, a przy tym słomki (metalowe np). Ale jak sobie pomyślę że każdą zvtycu rzeczy mam kupić oddzielnie na stronie producenta to mi się słabo robi :/ gdzieś mi mingnął taki 'zbiorczy' sklep ale za nic go odnaleźć nie mogę D:
nawet pies ma już szampon w kostce a ja nie mam 😁.


Ja zamówiłam na AliExpress 🙂
Zestaw szamponów 5 szt za 60 zł plus 1 zł wysyłki, slomki jakieś grosze z darmową wysyłka.
Na razie czekam.
smartini, dość duży wybór jest w www.econa.com.pl


W Niemieckim radiu zaczęli prowadzić audycje, jak produkować mniej plastiku. Natomiast w sklepach wprowadzili papierowe torebki na warzywa i można kupić te siatkowe woreczki (jak wstawiła smartini). 
madmaddie   Życie to jednak strata jest
22 maja 2019 07:42
czy znacie jakiś internetowy sklep z żywnością, który mi nie zapakuje produktów w plastik? Potrzebuję: bakalii, kasz, olejów.
Hej,używacie woskowijek?może ktos robił sam?są już do kupienia w Polsce?jak wrażenia z użytkowania?  🙂
smartini   fb & insta: dokłaczone
22 maja 2019 20:33
andzia1, chciałam kupić dopóki nie zobaczyłam ceny :P
Podobno zrobienie samemu nie jest trudne-dam znać jak zrobię. 🥂
Mam, wygrałam w jakimś konkursie, więc ceną się nie musiałam przejmować 😉
Zazwyczaj owijam nim swój chleb (duży bochenek by się nie zmieścił, ale mój domowy gryczak jest mały i płaski).
Do zabrania ze sobą kanapki czy orzechów też się nadaje. Więcej zastosowań nie sprawdzałam. Zwykle jest to po prostu owijka chlebowo-domowa.
madmaddie https://pliczko.pl nie wiem jak pakują do wysyłki, ale myślę że warto się skontaktować i zapytać, bo jak zamawiam z odbiorem osobistym to wszystko jest w papierowych torbach i torebkach (papier level hard, bo torby mają udźwig kilku kg!). No chyba, że zawitasz to Kato to możesz nakupić zapasów i odebrać sama 😉

edit: oliwy są w szkle, nie wiem jak z olejami.
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
25 maja 2019 07:33
Czy żwirek dla kota, drewniany, taki co się rozpada jak jest mokry, to jest odpad bio?

Dopiero teraz postawili u nas osobny kontener i nie wiem gdzie wyrzucać  😡
Nie wiem jak żwirek ale odchody na pewno nie są bio, więc nie wyrzucałabym tego do bio.
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
25 maja 2019 09:54
Odchody czyli mocz?  👀 bo kupę wrzucam do ubikacji.

Swoją drogą dlaczego nie są bio, skoro to w pełni naturalne, końskie są przecież nawozem? Z ciekawości pytam bo naprawdę nie wiem  🙂
Zużyte żwirki typu Benek można stosować jako nawóz, więc może wyrzucać bezpośrednio pod kwiatki, drzewa?
Do brązowych kubłów nie można https://czystemiasto.gdansk.pl/chapter_76344.asp
Nie wiem, tak czytałam np tu: https://czystemiasto.gdansk.pl/chapter_76344.asp (piona espana 😉 ) Może robi różnicę to że koń to zwierzę roślinożerne a kot mięsożerne? Ale Końskich bułeczek nie wrzucamy do kontenerów bio 😉 a kocimi bobkami nie nawozimy doniczek 😉

drewno ma wysoce kwaśny odczyn więc chyba niewiele roślin to lubi (obornik z trocinami mało rolników chce brać z tego co słyszałam)
Pewnie chodzi o to, że ktoś jeszcze się w tym babrze, segreguje to, taki nieskompostowany nawóz jest żrący ❓
Zostawię jeszcze tutaj polską alternatywę dla plastiku:
skrobia
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
25 maja 2019 11:38
Dzięki dziewczyny  :kwiatek:

To ostatecznie gdzie wrzucać ten żwirek, jeśli nie do bio?  👀 mój blok jest nieco zacofany, i do tej pory było rozróżnienie tylko na czystą tekturę i całą resztę.
Zmieszane. Albo pod drzewo.
Do zmieszanych.

Mnie natomiast zastanawiają te cienkie foliówki. Zaje się że to też zmieszane?
madmaddie   Życie to jednak strata jest
27 maja 2019 07:35
FurryMouse, dzięki!  😍 za jaką gramaturę są podane ceny, orientujesz się?
madmaddie przy każdym produkcie za taką jaką masz domyślnie wypełnioną w polu z ilością (np. tu https://pliczko.pl/pl/p/BABKA-JAJOWATA-LUPINY/374 35zł/1kg) 😉
madmaddie   Życie to jednak strata jest
27 maja 2019 08:49
aaa, ok, ślepa jestem!
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się