Nowa ustawa o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich

Kto ma ochotę, niech poczyta: http://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/512_u.htm

Szczerze mówiąc już nie pamiętam, co było w poprzedniej wersji, ale w tej szalenie mi się podoba, że posiadacz konia "od chłopa" znienacka może dowiedzieć się, że z definicji stał się posiadaczem zwierzęcia hodowlanego i musi spełnić ileś tam nowych wymagań. Dlaczego ? Bo przodkowie jego konia kiedyś zostali wpisani do ksiąg hodowlanych. Albo inny kwiatuszek: zawody konne to teraz każde konne współzawodnictwo, także wystawy i pokazy. Więc w myśl Rozdziału 7 organizator "zawodów podwórkowych" konnych musi "przekazać ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa, w terminie do dnia 31 października, informacje o planowanych w kolejnym roku rodzajach lub typach zawodów konnych, z podaniem uzasadnienia zastosowania odstępstw od warunków określonych w ust. 1 przy organizacji tych zawodów."

Itd., itp.

O ile dobrze rozumiem ustawę to kładzie kres kryciu za flaszkę ogierami bez licencji. I dobrze.
karolina_, skąd taka myśl?
Co innego zakaz , a co innego egzekwowanie zakazu. Zakaz taki obowiązuje od dawna, znacząca poprawa nastąpiła po paszportyzacji. Do ideału trochę brakuje, ale zdaje się że idealnie to nie ma nigdy i nigdzie.  Ciekawsza sprawa jest z działaniem zagranicznych związków w Polsce. Żaden ni wypełnił nałożonych na niego obowiązków, a mimo to działa na terenie Polski. Wydaje mi się że nie w tym rzecz by ścigać - bo na tym ucierpią polscy hodowcy, ale w tym bym dla ich dobra związki zagraniczne zarejestrowały działalność w Polsce. Sprawa będzie dość ciekawa, bo AES jest z tzw państwa trzeciego czyli pozawspólnotowy...
karolina_, skąd taka myśl?


Artykuł 25 podlinkowanego tekstu. Ale ze mnie żaden prawnik
Tak jak napisał melehowicz, zakazy i kara grzywny obowiązują od lat
Tak jak napisał melehowicz, zakazy i kara grzywny obowiązują od lat


Ale napisałem też , że obecnie to margines hodowli, choć chciałoby się by był jak najmniejszy, mniejszy jeszcze niż obecnie.
Nie czytałam bardzo dokładnie, ale czy mi się wydaje, czy używają zamiennie określenia "kojarzenie" i "krzyżowanie"  ❓


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się