Kryty lonżownik - projekty, zdjęcia

Eee... a lonżownik nie powinien przypadkiem służyć do... lonżowania? Po co komu lonżowanie na 20m kole? takie to można i na otwartym placu. Owszem, młodziakom tyle trzeba - ale dość krótko, a co potem? Co ma pomagać wyrabiać wygięcie? Jak 20x20 to już kwadrat stawiać - w lonżowaniu i tak nie pomoże, a o wiele łatwiej postawić taką niby-halę. Ale nazywać to "lonżownikiem"?
Cobrinha, średnica zależy od zaawansowania większości koni, które będą korzystać. jeśli mają to być młodziaki - to około 18 m, jeśli konie w treningu - bliżej 12.
Pisałam w myśl, że lonżę zawsze można skrócić. W sumie, różnica między lonżowaniem na takim wielkim kole, a otwartym placu może być tylko w tym, że to koło tak czy siak jest mniejsze  niż "otwarty plac".
Poza tym - i tak nie wiadomo nic o konkretnym przeznaczeniu tego lonżownika -> dla jakich koni, czy dla lonżowania koni czy również dla lonżowania.... dzieci na koniach, bądź nawet prowadzenia jazd kilku dzieciakom. W drugim przypadku również bym się skłaniała do tych 20 metrów. Jeśli natomiast koni, to ok, niech będzie mniejszy. Nie wiem jakie panują w tym temacie "standardy" i wyraziłam tylko swoje osobiste zdanie pt "jak ja bym zrobiła, gdybym tak mogła".😉
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
28 września 2010 08:01
Cobrinha- ja przyłączę się do wypowiedzi Sankaritariny.
Dla mnie optimum to 20m (choć większym lonżownikiem nie pogardziłabym 😉 )
W ogóle nie lonżuję na kole mniejszym niż 20 m (na placu) niezależnie od zaawansowania
treningu koni.
Nie bardzo widzę sens budować tak dużego lonżownika na nasze potrzeby, skoro lonża ma 8m a obiekt ma być przeznaczony właśnie do lonżowania - nie do jazd. Taka rozpiętość nie jest nam potrzebna, a i koszty rosną znacznie.
Jeśli uda się go wybudować, to mam nadzieje, że uda się przyjąć jakąś optymalną wielkość np. 15m
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
28 września 2010 08:38
Jasne, każdy zna swoje potrzeby i wybiera dla siebie najkorzystniejszą opcję 🙂
Większa rozpiętość = znacząco większy koszt 🙁
A czy ktoś sie orientuje tak mniej wiecej jakie to sa koszyty ? takiego 20m lonżownika krytego żeby na nim jeździć jeszcze można było?
ms_konik, mogłabyś powiedzieć jaki masz cel lonżowania na 20m kole? Tzn. ja przez lonżowanie rozumiem przemyślaną pracę człowieka z koniem (koń też pracuje) przy uzyciu linki zwanej lonżą, zmierzająca do osiągnięcia konkretnego celu. Stąd pytanie: jaki jest cel pracy na 20 m kole? (niezależnie od stopnia zaawansowania konia)
lostak   raagaguję tylko na Domi
28 września 2010 18:47
optymalna wielkosc 16m  koszt okolo 60tys
cieciorka   kocioł bałkański
28 września 2010 18:55
też mi się wydaje, że jak kogoś stać na 20m to lepiej kwadrat postawić. raczej nie wykorzysta średnicy do lonżowania, ale przy odrobinie wysiłku sobie pojeździ- widziałam taką "halę" w pojedynkę lub zgraną dwójkę dało się coś porzeźbić.
zastanawia mnie tylko, czy można taki kwadrat postawić z drewna i o podobnej konstrukcji do krytego lonzownika.
we Włoszech widziałam ażurowe hale, również z wieloma elementami drewnianymi, jednak ważniejsze elementy było metalowe, lub z betonu.
optymalna wielkosc 16m  koszt okolo 60tys
no to już lepiej namiot kupić ?
Dziewczyna Szamana   Prawdziwa Świętokrzyska Wiedźma
11 października 2010 19:15
gacek 🙂 A w jakiej cenie mocna kupić taki namiot 16 na 16? Masz jakieś namiary na firmę która robi takie namioty?
Ja nie ale wiem że szefowa kiedyś mówiła ze maiała gdzies namiary a tak to trzeba szukać w internecie i na allegro sa czasami takie wystawiane
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
03 grudnia 2010 17:58
odświeżam temat  😉

słuchajcie a jaką wysokość powinien mieć taki lonżownik ? ( chodzi mi o najwyższy punkt ), dodatkowo zastanawiam się ile cm mają bandy i słupy wspierające.. wie ktoś może ?  🙄
gdzie kupowaliscie projekty round pen'ow? jakie firmy sie tym zajmuja? czy moglabym od kogos odkupic kopie projektu? z gory dziekuje  :kwiatek:
odkopuje temat.. 🙂

Jak teraz kształtują się ceny postawienia lonżownika 16m ? 
SIWA FOLBLUTKA   i jej miedziana arabka
03 kwietnia 2012 17:32
Na dzień dzisiejszy cena lonżownika 16 m stawiana przez profesjonalną firmę ok 70 tys. postawiona przez górali za połowę ceny.
Poszukuję projektu krytego lonżownika ,macie jakieś namiary?
wygrzebuję temat jakich minimalnych wymiarów może być lonżownik wyżej mamy spór że absolutnie nie mniej niż 16m czy faktycznie mniejszy będzie dużo gorszy ??
wygrzebuję temat jakich minimalnych wymiarów może być lonżownik wyżej mamy spór że absolutnie nie mniej niż 16m czy faktycznie mniejszy będzie dużo gorszy ??


Mysle ze 14 m na jednego konia tez nie bedzie malo.
Ale o 2 m wiecej i juz duzo wieksza wygoda.
Na niedluzego konia na stepo-klus nawet 10 m.
Ale czy jest sens ?
🙂
PFK, mam akurat dostęp do materiału ale nijak nie wyjdzie mi 16m maksymalnie 12-13m i zastanawiam się czy gra warta świeczki 🙂
No wlasnie trzeba sie zastanowic czy oplaca sie cos takiego zbudowac na predko czy moze poczekac troche, nazbierac na lepszy 🙂
Ruffian, zależy czy większość koni młoda czy już bardziej zaawansowana. Gdy młode - to faktycznie mniejszy nie teges. No i dla chętnych na round-pen tez nie bardzo.
halo, większość koni zaawansowana, młodziaków brak zobaczymy jak w praniu wyjdzie
ja do dłuższego czasu ma kółko (nie kryte, wypowiadam się na temat rozmiaru:-) około 15 m i używam jako round pen. Większość koni spokojnie daje radę ale jak się trafi jakiś mało zgrabny i duży to jest za małe jednak. Myślę że te 18 m powinno być
halo, większość koni zaawansowana, młodziaków brak zobaczymy jak w praniu wyjdzie


To zalerzy jeszcze wszystko od tego ile czasu chcesz spedzic w nim. Czy to bede dlugie treningi. Czy np tylko w deszczowe dni ze zla pogoda 🙂
ash   Sukces jest koloru blond....
05 lutego 2014 14:33
PFK, weź łaskawie się do poczytania słownika ortograficznego! Wawrek już ci raz pomógł banując twoje poprzednie konta!
Pomoże i teraz!
PFK, lonżownik tylko do lonży, żadnej jazdy w środku mamy halę
PFK, weź łaskawie się do poczytania słownika ortograficznego! Wawrek już ci raz pomógł banując twoje poprzednie konta!
Pomoże i teraz!


Nie jestem esenja.
Nastepny. Zglaszam
PFK, lonżownik tylko do lonży, żadnej jazdy w środku mamy halę


A no to mysle ze to dobry pomysl. Jak tylko lonza i koniki "obcykane" to pewnie zda egzamin  🙂
ash   Sukces jest koloru blond....
05 lutego 2014 14:42
PFK, wszyscy już wiedzą, że jesteś. Daj sobie spokój i zniknij!

a wiesz że za to jest ostrzeżenie? za post pod postem 😵
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się