jak siwieją konie (foty)

JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
17 lutego 2010 22:23
Na pierwszym zdjęciu Pursat wygląda niesamowicie, taki stalowy 🙂
Najlepsze wrażenie robi jak pokazane są zdjęcia źrebaka ciemnego i po paru latach zupełnie inne konisko 😉
(z tego co wiem, jeśli jedno z rodziców jest siwe to źrebak na pewno wysiwieje, ale mogę się mylić)


Mój koń ma matkę karą a ojca siwego - sam jest kasztanem. Już 13 lat. Myślę że nie zacznie mi nagle siwieć 😉
Pursat   Абсолют чистой крови
18 lutego 2010 07:52
Odnośnie tego, co napisała Zygzak - nie jest to prawda. Żeby urodziło się siwe źrebię przynajmniej jedno z rodziców musi być siwe (to tak teoretycznie, bo w praktyce spotkałam się z odstępstwami od tej reguły: rodziły się siwe źrebaki, po rodzicach innych maści, ale siwe umaszczenie gdzieś w rodowodzie było obecne, np. u dziadka czy babci).

Np. siwy + gniady nie jest gwarancją siwego źrebaka, tak samo jak połączenie dwóch siwków.
Nord   -"Bryknąć Cię?"-zapytała Łoza
18 lutego 2010 12:52
[quote author=Zygzak link=topic=1057.msg221559#msg221559 date=1238952942]
(z tego co wiem, jeśli jedno z rodziców jest siwe to źrebak na pewno wysiwieje, ale mogę się mylić)


Mój koń ma matkę karą a ojca siwego - sam jest kasztanem. Już 13 lat. Myślę że nie zacznie mi nagle siwieć 😉
[/quote]
A to ciekawostka, bo żeby urodził się kasztan trzeba 2 rudych rodziców...Kasztany sa recesywne i dominowane przez kazdą maść, a żeby wyszedł siwek nie trzeba siwego rodzica tylko jak napisała Pursat siwka w rodowodzie...
Ale jak na genetykę przystało wyjątki się zdarzają...
Severus   Sink your teeth into my FLESH
18 lutego 2010 12:59
Nord - to nie do końca tak  😉 chodzi o to, że 2 kasztany zawsze dają kasztana, ale żeby urodził się kasztan rodzice wcale nie muszą być kasztanowaci

kasztan = ee
koń gniady lub kary może mieć EE lub Ee

Ee x Ee = EE, Ee lub ee - czyli kasztanek
Nord   -"Bryknąć Cię?"-zapytała Łoza
18 lutego 2010 13:14
Nord - to nie do końca tak  😉 chodzi o to, że 2 kasztany zawsze dają kasztana, ale żeby urodził się kasztan rodzice wcale nie muszą być kasztanowaci

kasztan = ee
koń gniady lub kary może mieć EE lub Ee

Ee x Ee = EE, Ee lub ee - czyli kasztanek

Racja, przepraszam jest tak ja mówi Severus 👍
O w mordę, na studiach dobrze mi szło z genetyki ale chwilkę musiałam pomyśleć bo już się wystraszyłam że mam konia nie po tych rodzicach co napisano w rodowodzie 😉
Czy ciemno gniada, 8 letnia kobyła może zacząć siwieć? Od pół roku mam ją, kupiłam ja jako ciemno gniadą, z tym że teraz jak ją czyszczę to widzę że spod zimowego miśka dość dużo białych włosów się pojawia.
Wcześniej nie zwracałam uwagi na coś takiego ale czy gniada lub ciemno gniada kobyla może mieć białe włosy czy to początek zmiany umaszczenia czy też to raczej jest normalne że występują białe włosy.
Jeżeli siwieje to co w takim razie z paszportem?
deborah   koń by się uśmiał...
27 lutego 2010 16:05
Ala_WR, może będzie gniada w siwiźnie..
to ja Wam z ciekawości pokażę negatyw, czyli odsiwianie 😀

Laser był siwym tarantem, z ciemnymi plamami. z roku na rok plam było więcej, a siwego mniej (:

a teraz powracam do zwykłego siwienia.

Graw oo, urodzony w 1998, po klaczy Grawitacja oo, a tatusiem był michałowski Wachlarz oo. bardzo późno zaczął siwieć.

poniżej, gdy jeszcze biegał na Służewcu (w papierach miał wpisane, uwaga - SKAROGNIADY)
lat cztery (2OO2)


nasz rajdzik w 2OO5 roku, czyli lat już siedem


i ostatnie zdjęcie, Graw w wakacje zeszłego roku - 2OO9, czyli lat 12 (:
[img]http://MsCarmen[/img]
Ty sobie nie żartujesz? 😲 Ale jaja, nie miałam pojęcia, że coś takiego może się dziać..
Ale na 2 zdjęciu jest piękny 😜 Przypomina mi moją pierwszą, małą, końską miłość 😁
cieciorka   kocioł bałkański
28 lutego 2010 16:01
MsCarmen, o, laser wyładniał!
a grawa ja też zapamietałam jako skarego...!
agniecha930 ja też nie (: dopóki nie spotkałam się z nim. w sumie bardzo to dziwne, ale nie znam przyczyn...

cieciorka na zdjęciach ZAWSZE wychodził "brązowy" (: a tu psikus, późno się nam ujawniła siwizna. matka siwa, ojciec gniady, więc było to do przewidzenia.

to jeszcze jedno porównanie Laski, bardziej hardcore'owe 😀

bodajże 2OO4 lub 2OO5



sierpień 2OO9



chciałam zaznaczyć, iż właścicielami stajni Wiktoria i konia są Ela i Tadek Majewscy, których serdecznie pozdrawiam!  😉

MsCarmen
Chciałam tylko sprostować, że Graw urodził się w roku 1998, więc w 2002 miał lat 4 😉
armara a być może. rok różnicy (: choć nie jestem w 100% pewna, czy masz rację. sprawdzę w papierach, jak dotrę do stajni.
Koń na którym jeżdże jest kasztan
Ojciec siwy
Matka gniada

Ma parę siwych włosów, ale już chyba nie zsiwije, co? ma 6 lat
MsCarmen, to niesamowite! 😲 Nie wiedziałam , że proces odworotny do siwienia istnieje  👍 dla tego konia  🙂

Tak siwieje mój źrebak. Zaczęło się od uszu  😉  Mama siwa, ojciec skary:



Teraz w zimie znów jest jest ciemna, ale w grzywie coraz więcej białych włosów:


sosi   szczypior szczypior...
01 marca 2010 09:56
MsCarmen a masz może  zdjęcie Lasera, jak był źrebakiem?
Azbuka (:

sosi aktualnie nie, zapytam właścicieli.
Severus   Sink your teeth into my FLESH
01 marca 2010 13:18
A propo Lasera - jeżeli jest tarantem, taki proces jest możliwy. Aktualne badania nad dziedziczeniem masci tarantowatej są co prawda w powijakach, ale na razie doszli do tego, że wszystkie rodzaje tarantowatości (a jest ich sporo) warunkuje jeden gen. Dlatego wzory maści tarantowatej mogą przechodzić z jednego w drugi. Dlatego np. tarant werniksowy z dużą ilością "białego" może po paru latach zmienić rodzaj tarantowatości np. na płatki śniegu, czyli drobne, białe kropeczki na maścistej sierści.

Generalnie maść tarantowata jest chyba najdziwniejszą i najbardziej "tajemniczą" końską maścią  😁
Severus to dziwne, skoro tylko jeden gen warunkuje maść końską, to chyba powinien mieć już "zakodowany" konkretny kolor.
ale skoro gen siwka może go zrobić siwkiem nawet w wieku 10 lat, to może i w tym coś jest (: ale to chyba w takim razie musi być "błąd" w zapisie informacji genetycznej, a może i nawet jakaś mutacja. ciekawe zjawisko w każdym razie (:
Severus   Sink your teeth into my FLESH
02 marca 2010 07:29
Właśnie z tarantem jest o tyle dziwnie, że te wszystkie wzory są kodowane tym samym genem, dlatego mogą się zmieniać. Na razie nie odkryli, od czego dokładnie zalezy rodzaj wzoru i to, czy będzie się zmieniał, czy nie. Żadna inna maść nie jest tak pokręcona  😁

moja kobylka w paszporcie ma kara w siwiznie , polowe glowy ma taka siwa i troche siwych wosow na ciele

czy ona wysiwieje na dobre ?  😲
Severus   Sink your teeth into my FLESH
05 marca 2010 07:20
Naciau - ile kobyłka ma lat?  😉
9 🙂
Bischa   TAFC Polska :)
07 marca 2010 12:11
Pursat, No co ty, to widać ze kolejna konisioffa szalona fanka, szczególnie ubóstwiająca Bischofa 😁
Ostatnio takich coraz więcej jest 🤔wirek:


Ja też się do nich zaliczam ?  😂 Tylko że ja trochę zawyżam średnią wieku ze swoimi 28 latami  👀 W większości te panienki są połowę młodsze ode mnie  😀iabeł: Do szału doprowadza mnie jak widzę swoje zdjęcia Siwego na ich blogach i rzekomo zdjęcia podpisane jako ich autorstwa  😤

Koniec  🚫
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
07 marca 2010 15:15
Bischa ,  W końcu wieeeesz trzeba się pochwalić, ze się widziało Bischofa w treningu z A. i ewentualnie ich się zna osobiście 😂
Ale serio... To się robi coraz bardziej wkurzające 😤
pół roku (przepraszam, że takie małe ale nigdzie nie mogę znaleźć większych...) (jesień '07)

1,5 roku (wakacje '08)

2,5 roku (jesień '09)

i wersja zimowa, luty '10
Severus   Sink your teeth into my FLESH
08 marca 2010 07:54
Naciau - raczej nie powinna wysiwieć, ale nigdy nic nie wiadomo  😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się