zima - podkowy czy nie?

CeraŁ   dużo dużo zmian..
19 listopada 2008 17:53
Witam 🙂 Czy wy zostawiacie podkowy/podkuwacie konie na zime?
Bo ja jak narazie moją klacz przekuwam w czwartek a duzo osób mi pisze 'czy czasem nie chce jej zabić'
Na najbliższy czas podkowy napewno będa.
Nie mamy hali.


halo, halo, mamy edycję postów!!! / a.
Ja swojego rozkułam na zimę. Po pierwsze w ziemie nie jeżdżę za często i nie mam hali.
Jeśli nie ma takiej potrzeby to radze rozkuć konia lecz jeśli musi zostać w podkowach to dobrze jest zainwestować we wkładki do podków by śnieg się nie wbijał i nie robiła się jedna wielka gula 😉 Dziś już spadł pierwszy śnieg więc Ja raczej bym z nowymi podkowami poczekała do wiosny.
Czy to prawda, że przed jazdą w zimie (mam na myśli konie podkute) smarować strzałki wazeliną, żeby śnieg się nie kleił? Czytałam na jakimś forum o tym, a mam kobyłę podkutą korekcyjnie i nie wchodzi w grę rozkuwanie na zime.
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
19 listopada 2008 20:29
Nigdy na zimę nie rozkuwałam, nawet jak nie miałam hali - podkładki przeciwśniegowe w podkowy + hacele i koń jak żył tak żyje (cwana bestia 😉 )
Jesli kon chodzi w stadzie to hacele przy padokowaniu raczej nie przejdą.
Ja jak kułam po kontuzji wlasnie przez podkowy bez haceli na kolejne zimy rozkuwałam, potem rozkułam na amen i juz ponad 2 lata na boso Holda śmiga
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
19 listopada 2008 21:19
u nas w ogole w stajnie jesli ktos chce kuc konia na tyl to oddzielny wybieg
CeraŁ   dużo dużo zmian..
19 listopada 2008 21:59
no ja nie mam tego problemu bo mam malą przydomową stajnie i jak narazie 2 konie 😉.
Ja póki co konia nie kułam (nie było takiej potrzeby...)
od następnego sezonu zamierzam kuć co najmniej na przody i myślę, że będę rozkuwać na zimę...
ja nie mam własnego konia więc nie mam co podkuwać jeżdżę i pracuję na jednym, ale na innych zasadach więc nie mam nic do gadania (jedynie jęczeć, że rozczyścić już trzeba i dlaczego to nie jest zrobione ) jednak do rzeczy:
moja koleżanka ma kobyłę, którą kuje na lato (głównie wakacje - ale to jest czas od czerwca do ok października) wtedy jeździ dużo w tereny, więc kopyta się ścerają 🙂 na zimę rozkuwa bo uważa to za niepotrzebne 🙂 mamy halę więc jest ok 🙂
A czy wasi kowale nie powinni wam powiedzieć co i jak?😉 Przecież to oni najlepiej znają kopyta waszych koni.

Jak trzeba to czemu nie, podkładki i hacele idą w ruch i tyle.
ja nie moge rozkuć konia, bo chyba nic z kopyt bu mu nie zostało ;/
w tym roku będę kuć na wkładki (nie wiem czemu wcześniej o nich nie pomyślałam)
mimo dawania róznych suplementów na kopyta (jakieś biotyny-kerabon, sieczka itp) po 1 czy 2 dniach za pewne musiałby przyjeżdżać kowal, a poza tym widzę jak wyklądają kopyta kiedy jest kowal i ściąga podkowy ;(
My kujemy się cały rok ( z przymusu że tak powiem, cysta w kości kopytowej) i koń żyje, ma się dobrze 😉 Mamy halę więc nie muszę zbytnio jeździć po śniegu. Na padok wychodzi podkuta i też sobie nigdy z tej okazji krzywdy nie zrobiła.
Mój ma dobre kopyta (tfu tfu) i nigdy nie był kuty, tak więc na zimę zostanie bosy żeby nie bawić się we wkładki, hacele i inne takie, skoro nie ma potrzeby kucia. A na wiosnę go okuję już obowiązkowo.
Dorotheah   मेरी प्यारी घोड़ी
20 listopada 2008 01:38
Moja nigdy nie była kuta, zimy na śniegu swietnie sobie radzi- chodzi uważnie, ale pewnie (ślizga się trochę w mokrym sniegu).
Stanowczo jestem za rozkuwaniem koni na zimę (jeśli to możliwe), by kopyta odpoczęły od unieruchomiania ich w podkowach i popracowały zgodnie z naturalna mechaniką kopyta.

Burza
Ja juz się przejechałam na wiedzy/umiejętnosciach niektórych "dobrych" kowali, czy wetów. Mając ileś doświadczeń nauczyłam się mieć dystans do "autorytetów" w tych kwestiach. Poza tym kowale zyją z rozczyszczania i kucia, a kucie bardziej się opłaca. 🙂
opolanka   psychologiem przez przeszkody
20 listopada 2008 09:46
gdzie można kupić te wkładki> Jaki to jest koszt? trzeba kuć na wkładki na 4 czy mp. tylko przody?
opolanka spytaj się swojego kowala, powinien mieć wkładki 🙂
skoro rozkuwacie na zime - to po co w ogóle kujecie??

dla mnie rozkucie na zimę, bądz jakiekolwiek rozkucie = posypanie sie kopyt (kuje jedynie na przód + zima wkładki lub szlifowane )

koń o dobrych kopytach może chodzić bosy cały rok przecież i zima nie ma tu nic do rzeczy
opolanka nam się bardzo dobrze sprawdzały robione z gumy spożywczej bodajrze 😉 samoróbki, ale to było bardzo dawno
Tańka zimą nosi podkowy z podkładkami antyśniegowymi i hacelki .
Tylko podkładki są już po 20 zł sztuka. Ech....
Eurydyka   tu stać się może coś nowego
20 listopada 2008 12:10
Tania napisał: Tańka zimą nosi podkowy z podkładkami antyśniegowymi i hacelki .
Tylko podkładki są już po 20 zł sztuka. Ech....
Ale są wielosezonowe . Gdyby nie to, że po raz pierwszy rozkuwam chłopaków to obslużyłyby trzecią zimę.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
20 listopada 2008 12:39


Ja juz się przejechałam na wiedzy/umiejętnosciach niektórych "dobrych" kowali, czy wetów. Mając ileś doświadczeń nauczyłam się mieć dystans do "autorytetów" w tych kwestiach. Poza tym kowale zyją z rozczyszczania i kucia, a kucie bardziej się opłaca. 🙂



święte słowa
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
20 listopada 2008 12:42
nie wszyscy, u nas kowal mowi szczerze - jezeli widzi, ze nie ma potrzeby kucia a wlasciciel chce to mowi otwarcie, ze on nie widziz takiej potrzeby i tyle😉
u nas tak samo 😉
Dorotheah   मेरी प्यारी घोड़ी
20 listopada 2008 13:31
margaritka
🙂 Oczywiście ze nie wszyscy. A co gorsza prawda tez jest taka, ze Ci którzy mają postawę taką jak Twój kowal często są mniej doceniani i gorzej opłacani. Właśnie takiego kowala sobie znalazłam (kopyta długo prowadzonych przez niego koni, takze ochwatów, przekonały mnie do współpracy) . 😀

Kłopot natomiast jest gdy odsyła się "w ciemno" właściciela z podjęciem decyzji o kuciu do jego kowala- nie znając poziomu i wyników pracy tego kowala. Niestety jeszcze zbyt niski jest sredni poziom kowali w naszym kraju.
Przykładowo:
I co z tego ze miałam dobrego, cenionego kowala który znał kopyta mojej ? Ma wiedzę i doświadczenia kowalskie z Niemiec, swietne podejście do koni, jest bardzo polecany, ceniony. Dajesz takiemu konia, myśląc, ze facet zna sie na swojej robocie (w końcu masz prawo tak mysleć gdy wynajmujesz "specjalistę" wiedzącego wiecej niz Ty) - a efekty... niestety często widać dopiero po dłuższym czasie.
Wiec lepiej doczytywać, rozmawiać, drążyć - by móc deikatnie nadzorować robotę "fachowca", a dopiero wtedy wspólnie uzgadniać z nim plan prowadzenia kopyt.

Doddofon
🙂 Często koniom dużo pracującym latem (szczególnie w terenach) bardzo szybko sciera się róg - więc są kute. A zimą lżejsza praca pozwala rozkuc. W wielu stajniach spotkałam się z takim planem kucia. A właściciele go chwalili.
A czemu rozkucie na zimę to posypanie się kopyt ?
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
20 listopada 2008 13:39
mysle, ze kowal doceniany bo przyjezdza pareset kilometrow specjalnie do trzech stajni u nas na podlasiu. nie wiem jak ze stawkami ale czy 100zl za okucie samego przodu to drogo?
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
20 listopada 2008 13:52
też chyba wśród kowali tak jak i wśród instruktorów działa magia Znanego Nazwiska. Wydaje nam się że jak Znane Nazwisko nam konia robi czy trenuje to efekty będą wspaniałe.
Dorotheah   मेरी प्यारी घोड़ी
20 listopada 2008 13:55
ElaPe

he he dobrze nazwane--- Magia Znanego Nazwiska--- 😀

Margeritka 🙂

Czasami właśnie tańsi kowale są rozchwytywani, co z czasem urasta do Magii Znanego Nazwiska. A prawdziwe efekty potrafią pojawić się nawet po latach- więc z doświadczenń, mała przestroga dla wszystkich.
A z szczerze Ci zyczę, by ten kowl spełniił oczekiwania. 🙂
Przykro mi dziewczyny, cóż mam powiedzieć 😉 moi ci których przerabiałam i aktualny mówią wprost- np że nie ma takiej potrzeby 😉
majeczka   Galopem przez życie!
21 listopada 2008 08:41
Ja mam konie w podkowach cały rok, po pierwsze tego potrzebują po drugie chodzą jakiś tam sport i nie ma dla mnie różnicy czy to zima czy lato. Mam hale startuje i konie zostają na zime w podkowach
Ja na zimę rozkuwam dlatego, że Dyrekcja chodzi mniej wtedy,ponieważ nie mamy hali, a ze względu na to, że chodzi w stadzie nie może mieć haceli.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się