Kącik Ujeżdżenia

Futro na poręgu raczej ruchu nie poprawi...
I nie jest pomocą niedozwoloną
Obtarty koń pod popręgiem z futrem będzie miał lepszy wykrok niż ten sam koń z obtarciem bez futra...
niestety akurat mój koń ma bliznę pod popręgiem która bez futra się obciera 🙁

Gaga - dzięki za info - pewnie nasz wjazd na czworobok to jeszcze kwestia sporego czasu ale lepiej wcześniej się upewnić czy jest sens w ogóle się gdzieś zgłaszać 😉
a nie przesadzacie troche z nadinterpretacja?🙂
siodlo tez tak na dobra sprawe poprawia ruch, bo jezdziec nie telepie sie po grzbiecie  😎 i generalnie to najlepiej ruch poprawiaja 4 nogi  😎
nie popadajmy ze skrajnosci w skrajnosc.
Ja jeździłam z futrem na popręgu 🙂 Jest dozwolone
Faith napisałam w nawiązaniu  do dyskusji o buty...

Najlepiej powinno się jechać: na oklep, bez ogłowia i wędzidła, bez podków 🙂
Byłoby uczciwie  😁
generalnie to najlepiej ruch poprawiają 4 nogi  😎

Najlepszy tekst re-volty od dawna! Super! 🤣
[quote author=faith link=topic=11.msg1148453#msg1148453 date=1317731153]
generalnie to najlepiej ruch poprawiają 4 nogi  😎

Najlepszy tekst re-volty od dawna! Super! 🤣
[/quote]

True, true, gdzie tu się klika lubię to 😁
hah, na gadu jest taka emotka z kciukiem do gory, ale na forum niestety brak, niemniej, polecam sie na przyszlosc  😁
a może ktoś jeździł z Ingą Bretes? może coś powiedzieć? czy nadal trenuje?
Obtarty koń pod popręgiem z futrem będzie miał lepszy wykrok niż ten sam koń z obtarciem bez futra...

Porządnie obtarty koń nie powinien startować w zawodach
Koń ze skłonnością do obtarć startować jak najbardziej może, a futro na popręgu w takim przypadku jest zgodne z "Kodeksem Postępowania z Koniem" który mówi, że na każdym etapie treningu dobro konia ma być najważniejsze...
niestety akurat mój koń ma bliznę pod popręgiem która bez futra się obciera 🙁




Hej, dla ludzi są w aptekach takie sztyfty, które zapobiegają otarciom (reklamowane jako do stóp aby zapobiec otarciom od butów). Ich działanie polega na tym, że pokrywają skórę taką silikonową powłoką, która jest śliska ale oddycha.
Na końską sierść mogą nie działać ale na skórę goła (blizna po jakimś wcześniejszym otarciu) się nadają. Ja swego czasu konia smarowałam takim czymś marki compeed. Nie powiem czy na 100% pomogło to, czy po prostu skóra sama przestała być tak wrażliwa. Spróbować warto. Szkodliwe nie jest.

Mam jeszcze laickie pytanie (jeśli mam iść do wątku pytania o podstawy proszę mnie tam wyrzucić :hihi🙂. Czy jest gdzieś dostępne opracowanie opisujące figury ujeżdżeniowe od a do z. Chodzi mi o taki zbiór figur opisanych nie tyle pod katem "koń ma być przepuszczalny, impuls, ble ble ble" tylko jak dla totalnego laika np. " łopatka do wewnątrz to figura gdzie ko.n kroczy... głowa skierowana w, tylna lewa noga trfia w ślad.. itd."
Jest w ogóle coś takiego?
kotbury w przepisach są nawet rysunki poszczególnych figur...
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
06 października 2011 08:23
Podaję linka do  Przepisów dyscypliny ujeżdżenia :
http://pzj.pl/modules/wfdownloads/singlefile.php?cid=2&lid=301
gdzie wszystko od A do Z jest wyjaśnione i zilustrowane
No tak.. to czeka mnie przepisanie przepisów w wersji skróconej... bo szukam czegoś dla męża (który na koniu siedział łącznie może z 20 razy😉.
Szukam takiej publikacji dla laików... trudno. Ale dziękuję.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
06 października 2011 11:11
no ale moim zdaniem to jest jak najbardziej "dla laików" bo początkujący może jedynie studiować to co jest mu potrzebne  i nie zgłębiać elementów z wyższych klas.

Ew. można mu podsunąć Akademię Jeździecką.
no ale moim zdaniem to jest jak najbardziej "dla laików" bo początkujący może jedynie studiować to co jest mu potrzebne  i nie zgłębiać elementów z wyższych klas.

Ew. można mu podsunąć Akademię Jeździecką.


Muszę mu spisać, że np. łopatką do wewnątrz wygląda tak i (I TU JEST BŁĄD MAKABRYCZNY ZA NAWIASEM, ale nie poprawiam bo już mnie zacytowano- można się pośmiać, jak ktoś za duże skróty myślowe robi) to jest to samo co zad na zewnątrz... takie coś co na 2 kartkach A4 wejdzie.
łopatką do wewnątrz wygląda tak i to jest to samo co zad na zewnątrz...

Co?  😲

Z przepisów możesz spokojnie wydrukować co trzeba - dużo tego nie będzie.
W "Podstawowym wyszkoleniu konia i jeźdźca" też jest opisane w zwarty sposób, a publikację spokojnie można ściągnąć z netu.
[quote author=kotbury link=topic=11.msg1150123#msg1150123 date=1317896153]
łopatką do wewnątrz wygląda tak i to jest to samo co zad na zewnątrz...

Co?  😲

[/quote]

jezu skrót myślowo klawiaturowy!! Ale babol wyszedł hehehehe. 😂

To się pośmiejecie. ja też z resztą😉

No poprzeklejam z przepisów- nazwy i rysunki. Myślałam, że ktoś się może zetknął już z takim gotowcem gdzieś w necie po prostu.


Szukam stajni lub osoby, która prowadzi treningi na swoim koniu od klasy N-C w górę, Śląskie i Opolskie. Znacie kogoś takiego ? 😉
Wrzucam jeszcze  takie z dekoracji z MM - minę mam dziwną, ale generalnie bardzo mi się podoba to zdjęcie 🙂



Uploaded with ImageShack.us

I już uciekam!  🏇
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
13 października 2011 19:37
Właśnie chcą złagodzić przepisy, bo w chwili obecnej jak pojawia się krew to powinna nastąpić eliminacja. A FEI chce wprowadzić przepis, że jak wet FEI stwierdzi, że koń może kontynuować przejazd to eliminacji nie ma. I to sporą burzę w środowisku wywołało. I moim zdaniem słusznie. Moim zdaniem propozycja przedstawiona przez środowisko ujeżdżeniowe jest słuszna:
"On behalf of the Association of International Dressage Event Organisers, the International Dressage Officials Club and the International Dressage Riders’ Club we wish to suggest a draft for a rule change for blood in the arena Article 430, 7.6:


"If blood is seen anywhere on the horse during a test, the Athlete should be stopped by the Judge at C and eliminated from the competition and required to leave the arena. The blood may or may not be related to abuse, but it indicates a problem that requires attention. 
The Judge at C’s decision cannot be appealed.


If blood is found by the steward after the combination leaves the arena the rider should not be eliminated. However, the show veterinarian will be notified and the horse’s fitness to continue will be assessed.


If blood is found prior to the competition but has stopped before entering the arena, the combination will be allowed to compete if the show veterinarian or Steward declares that the horse is fit to compete. In any case, the rider has to keep his original starting time.""


Koniczka, zgadzam się 🙂 Faktycznie, źle zrozumiałam.
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
14 października 2011 15:55
Można podpisać petycję przeciwko złagodzeniu tego przepisu przez FEI: http://no-fei.com/ Ważne, po wypełnieniu formularza i wysłaniu go, trzeba kliknąć w link przesłany na maila, inaczej głos się nie liczy.
Czy ktoś widział propozycje Zbrosławic 25-27 listopada? Mam wrażenie, że jest błąd w klasie N - jako finał podany jest N9 "program dowolny z muzyką", tymczasem N9 to jest program obowiązkowy...
szoszonka, gdzie są podane propozycje?
Dzięki 🙂 Kto się wybiera? Bo ja będe na 100% 🙂
Ja się jeszcze zastanawiam 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się