Kącik Ujeżdżenia

To Toccata e Fuga Bacha.
Czy ktoś jest w stanie udzielić mi informacji czym różni się kurs sędziowski podstawowy w dyscyplinie ujeżdżenia od kurs licencyjnego? Czy w momencie kiedy robię podstawowy, mogę zaraz robić licencyjny? A jak nie, jaki czas musi upłynąć i jakie warunki muszę wypełnić, aby zrobić kurs licencyjny? Próbowałam znaleźć informację na stronie PZJ i nie jestem w stanie.
kare_szczescie, robiąc kurs podstawowy opłacasz od razu licencję, potem praktykujesz i możesz (teoretycznie) podwyższać klasę sędziowską. Sędziowie co 2 lata mają kursy licencyjne, które są konieczne do przedłużenia(!) licencji, po opłacie. Ostatnio 100 PLN na dwa lata, na wszystkie dyscypliny. Kiedyś kursy licencyjne obowiązywały tylko sędziów z listy krajowej (od II klasy), teraz już wszystkich. Służą temu, żeby sędziowie byli na bieżąco ze zmianami przepisów i wymianie doświadczeń.
halo, rozumiem. Dziękuje bardzo za informację 🙂
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
29 listopada 2012 08:49
Notatki ze szkolenia z Carlem Hesterem w UK (zdaje się w stajni forumowej MTL) podkreśliłam to o przejściach - wiem że każdy szkoleniowiec o tym mówi i to podkreśla ale tym razem podano ilośc tych przejść - i to dość sporą.

http://www.horseandhound.co.uk/horsecare/1374/315022.html



Whether you are just starting out in dressage, want to improve your dressage for eventing, or are an experienced dressage competitor, Carl Hester's clear and easy to understand advice includes useful tips to help every rider improve their horse's way of going.

Carl shared his extensive dressage training knowledge and insight with a packed house at the British Dressage national convention at Hartpury this weekend.

H&H dressage editor Alice Collins was at the convention (Read Alice's blog) and shared Carl's tips with dressage enthusiasts who were unable to attend via H&H's twitter. If you missed our tweets, or aren't on twitter, here are some of the best for you to enjoy.

Warming up


"Obedience to the hand and leg must start in the warm-up"
  "If a horse won't stretch at the beginning of session, work on a contact sooner then stretch when he is ready"
  "You should ride about 200 transitions per session - fwd & back to make the horse rideable & on the aids"

Straightness

  "Riders blame saddles when the problem is usually that the horse isn't straight and throws them off to side."
  "If horse isn't even in both reins don't keep pulling the heavy one - work to put the weight in the empty rein"
  "If horse is stiff on outside rein, use renvers to soften them up and add weight to other rein."
"Everybody should have to ride quarter lines - they show if the horse is contained in the outside aids."

Improving paces

"The only way to improve/influence horses' paces is to ride forward in a balanced way."
  "The trot is the easiest page to change & improve but you need to buy a good walk and a good canter"
  "Use half transitions to bring a horse back in trot and teach him to wait in balance rather than full half-halt"
  "Use lots of forwards and back transitions within the canter to spice up the hindleg"
  "Half-halts are invisible - or should be - that's why they're so hard to explain. It's what works for you."

Strong/tense horses

"If horse is strong, don't go in straight lines, circle & circle until he's not pulling & is balancing himself"
"A tense horse's lateral suppleness can be improved by very forward canter leg yields."

Flying changes

"Teach and practice flying changes on lines that aren't in tests, like the R-C line"
  "Don't panic if horse makes a mistake in changes, it's repetition repetition until he gets the hang of it."
  "To teach horses to land from changes in uphill way, ride fwds into them then collect straight afterwards."
  "In tempi changes let the wall help do the work of keeping the horse straight rather than always on diagonals"
  "I use the outside leg not the inside to give aid to canter because that's the aid in the tempi changes later"

Other useful tips

"For lateral work always remember to sit on your inside seatbone."
  "Horses in self-carriage will get tired esp if not used to holding themselves so intersperse with stretching"
  "If you carry a whip just to make your horse go, you shouldn't carry one. They are just for small corrections."
  "It doesn't matter what type of horse you have, you can teach it square halts - they're 'free' marks."
sei   . let's grow old together & die at the same time .
29 listopada 2012 09:26
jakby się nad tym zastanowić, to ja na moim rudym, muszę wykonać naprawdę dużą ilość przejść żeby był zdatny do użytku. nie wiem czy akurat dwieście, ale na pewno nie 5-10.

bardzo fajny ten artykuł 🙂
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
29 listopada 2012 09:38
No, o przejściach  to szczególnie też Ulla Salzgeber mówiła jak byłam na jej klinice w zeszłym roku, ale ciekawie że Hester podał ilośc tychże przejść. Z tym że on też wlicza a to przejścia w obrębie chodów.

ElaPe, fajny artykuł. Jednego zdania nie za bardzo rozumiem: "Use half transitions to bring a horse back in trot and teach him to wait in balance rather than full half-halt"
Half halt to jest półparada, tak? A half transition?
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
29 listopada 2012 11:09
Może chodzi o jakiąś bardzo delikatną półparadkę?
A może to są przejścia w obrębie samego chodu, tzn. dodanie-skrócenie?
Moon   #kulistyzajebisty
29 listopada 2012 11:21
Use half transitions to bring a horse back in trot
no właśnie, też bym rozumiała to tak jak szoszonka, jako skrócenie konia w danym chodzie, w sensie "skumulowanie energii" by:

and teach him to wait in balance rather than full half-halt

Edit. W sumie jak teraz myślę, to poprzedni mój treser często takie ćwiczenia proponował, jak jeździłam młode konie - właśnie, by jeździć danym chodem i często różnicować tempo tego chodu...
rybka   Różowe okulary..
29 listopada 2012 11:23
Moim zdaniem chodzi o różne tempa w obrębie tego samego chodu, np przy przygotowniu konia do piruetu w galopie
Chodzi zapewne o istotne zmiany tempa= szybkości w kłusie, wykonywane nie tyle klasyczną półparadą, co uzależnione od dosiadu - "czekanie" konia na pomoce.
"Everybody should have to ride quarter lines - they show if the horse is contained in the outside aids."

Co to są quarter lines?
rybka   Różowe okulary..
29 listopada 2012 11:36
1/4 linii ogólnej, czyli np ściany długiej, masz zrobić 4 przejścia dodanie , skrócenie itd. ja tak to rozumiem
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
29 listopada 2012 11:37
"Everybody should have to ride quarter lines - they show if the horse is contained in the outside aids."

Co to są quarter lines?



to oznacza jazdę na 3 śladzie np. - nie po ścianie
rybka   Różowe okulary..
29 listopada 2012 11:41
A tense horse's lateral suppleness can be improved by very forward canter leg yields
A moge prosić o pomoc przy tym zdaniu... jak je rozumiecie?
Giętkość boczną spiętego/sztywnego konia można poprawić przez bardzo energiczne/"do przodu" ustępowanie od łydki w galopie.

Dla mnie te uwagi to coś nowego 🙂. Nie to, że nie znam - wręcz przeciwnie, zgadzam się z każdym słowem, i to mnie zaskoczyło, bo rzadko kiedy nie mam "ale".
Giętkość boczną spiętego/sztywnego konia można poprawić przez bardzo energiczne/"do przodu" ustępowanie od łydki w galopie.




No masz ci a ja to zrozumiałam jako galop mocno do przodu od łydki... i weź tu mądry bądź.
Leg yields/yielding to ustępowanie od łydki.
Fakt - ma silne działanie rozluźniające.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
29 listopada 2012 13:16
muszę spróbować takiego ustępowania w galopie
Słuchajcie, może nie ma w tych radach nic super odkrywczego, ale każda jasno poparta jest logicznym argumentem, super !!
Dziękuję ElaPe
🙂
Leg yields/yielding to ustępowanie od łydki.
Fakt - ma silne działanie rozluźniające.


.. to czemu aj sobie ubzdurałam, że leg yeld to pomoce łydką?... 🤔wirek:

No i w ogóle to mi to dało do myślenia. Pewna "mundra" osoba u nas w stajni proklamująca się "ujeżdżeniowcem" gdy robiłam ustępowania w galopie (na moim mega ever spiętym koniu) mocno to skrytykowała tłumacząc, że w galopie koń już jest "naturalnie skrzywiony w stronę, na którą galopuje" i robienie ustępowania w tym chodzie wykrzywi go jeszcze bardziej.
Jezu broń nas Panie przed wszystkimi samozwańczymi trenerkami nowej generacji. I jakie to ludzie nie znając anatomii i nie rozumiejąc biomechaniki konia teorie do własnych prawd dorabiają.

Ela p. bardzo dziękuję za to co tu wkleiłaś.
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
29 listopada 2012 22:40
Half-transitions to są tzw półprzejścia - czyli np. kłusujemy, skracamy mocno chód prawie przechodząc do stępa ale w ostatnim momencie wyjeżdżamy z powrotem do normalnego kłusa.

Quarter line to konkretniej mówiąc linia ćwiartkowa.
mtl   I M Equestrian
29 listopada 2012 22:51
A tense horse's lateral suppleness can be improved by very forward canter leg yields
A moge prosić o pomoc przy tym zdaniu... jak je rozumiecie?


cos dla mnie (konia znaczy sie...)!!!  😜
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
30 listopada 2012 08:07
wczoraj próbowałam tego ustępowania w energicznym galopie. I pojawił się problem. Jesli galopuję na prawą nogę to czy mam to ustepowanie w prawo zrobić? Czy też wszystko jedno?

Póki co próbowałam zgodnie z nogą w galopie. Niestety niespecjalnie to wychodziło
ja bym robiła w lewo, jeśli galop na prawą nogę. Ale niech się ktoś mądrzejszy jeszcze wypowie
no ja tez bym w lewo probowala, bo mam tak konia ustawionego.
nie, pomyliłam się - zwykle robię ustępowanie na prawo jeśli galop z prawej nogi. Przepraszam, to chyba dzisiejsze niskie ciśnienie  😡
Hmmm ustępowanie od łydki w galopie trener kazał swego czasu jeździć tak:
Jedziesz galopem (nie kontrgalopem) np. na lewa rękę. Czyli prawa wodza to zewnętrzna, lewa wewnętrzna, koń ustawiony w lewo i wtedy wewnętrzną łydką (lewą) dajesz sygnał i koń ustępuje od tej łydki czyli w prawo.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się