Kącik Ujeżdżenia

Elu nie zrozumialas.
Majac do dyspozycji kilka minut filmu mozna miec juz pewien obraz tej pary. A wiec wycinanie udanych stop-klatek na potwierdzenie swojej tezy mija sie z celem bo liczy sie caly obraz I mechanika ruchu a nie wybrane proporcje czy o ile sladow kon przekracza.
Natomiast z tymi naturalsami to byl zart.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
24 maja 2016 00:23
A wiec wycinanie udanych stop-klatek na potwierdzenie swojej tezy mija sie z celem bo liczy sie caly obraz I mechanika ruchu a nie wybrane proporcje czy o ile sladow kon przekracza.

Wycięta klatka obrazuje prawidłowość kłusa. Takich klatek można powycinać więcej i na każdej kłus będzie również prawidłowy - zachowanie równoległości pomiędzy przekątną tylnią i przednią  nogą w kłusie. Co zaprzecza stwierdzeniu, że kłus tego konia jest jedynie "machaniem łapami" z niepracującym zadem - wtedy taki obraz byłby jednakowoż inny - bez zachowania tej rownoległości.

Puszczony w ruch filmik, a więc obserwacja całego obrazu, również pokazuje prawidłowy kłus szczególnie w tych dodaniach, z pracującym zadem, elastyczny, z lekkim przodem, z zachowanym rytmem kłusa (bez przyspieszania).

Tu filmik pokazujący kłusy pośrednie wraz z ocenami i wyjaśnieniami dlaczego taka ocena a nie inna.

Mam pytanko do doświadczonych ujeżdżeniowców  🙂 nie jechałam ujeżdżenia od kilku lat, chcę 4 latka sobie pojechać, bo zawody 3km od stajni mojej, więc jako test obcego placu. Czy coś istotnego się zmieniło w przepisach ? Czapsy do L mogę mieć na pewno,  plastron,  rękawiczki białe , czaprak biały . A ostrogi trzeba mieć ? Czy na 4 latka nie muszę? 
Nie trzeba być doświadczonym, a nawet nie trzeba być ujeżdżeniowcem bo na stronie PZJ jest plik tekstowy zwany regulaminem. Najlepiej poświęcić 5 minut i zajrzeć do Przepisów Dyscypliny A. Jest tam napisane (strona 37):

Ostrogi, na zawodach krajowych, oprócz zawodów rangi MP, PP i HPP nie są obowiązkowe. 

Biały czaprak nie jest obowiązkowy, nie określają tego przepisy.
tulipan, gdybym miała czas na czytanie 37 stron to bym tu nie pytała co się zmieniło chyba ... po to jest forum żeby spytać jednak , bo może ktoś akurat ma ta wiedzę na " już".
Plik zaczyna się od spisu treści  🙂
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
24 maja 2016 11:33
tulipan, bez urazy ale strach zadać pytanie  :kwiatek:
Odpowiedź w stylu: - czy zmieniło się cos w przepisach czy nadal mamy ruch prawostronny? i zamiast dostać odpowiedź nie, nic się nie zmieniło, to jest " no weź przestań masz kodeks ruchu drogowego, strona ta i ta. A z przodu jakbyś nie widziała masz spis treści.  😉 Nie można krótko i rzeczowo? Nie chcę się broń Boże sprzeczać, ale drażni mnie taki styl odpowiedzi 😉
Uważam, że skoro ktoś się szykuje na zawody to powinien przeczytać przepisy  🙂
Perlica, musisz jechać w kasku, rękawiczki i czaprak nie muszą być białe.

Mozii, ja również uważam, ze trzeba czytać przepisy. O ubiorze są raptem 2 strony z czego częśćdotyczy juniorów (nie trzeba czytać tej części 😉 )
Perlica, a dokładnie co do koloru rękawiczek / butów / kasku:

"Kask ochronny lub cylinder** czarny lub tego samego koloru co frak
bryczesy białe lub kremowe,
plastron biały, kremowy lub tego samego koloru co frak,
rękawiczki białe, kremowe lub tego samego koloruco frak,
buty do jazdy czarne lub tego samego koloru co frak. "
Co się działo z sędziowaniem ujeżdżenia na AMPach? Jakaś aferka na fejsie zdaje się jest?
paa, - w wątku o AMP masz dokładniejsze opisy, ale w skrócie - zaniżone noty, dobre noty za niewykonane elementy, nie oddzonienie oczywistych błędów, a dzwonienie za to na jakieś totalne bzdury, różnice w ocenach po 12%, krzywo ustawione litery, brak komisarzy, źle policzone wyniki w amatorach, ogólna bardzo naganna postawa sędziów. Jednym słowem - burdel ogarnięty pożarem, a nie sędziowanie.
paa, - w wątku o AMP masz dokładniejsze opisy

a to idę czytać, dzięki.
Przypomniało mi się, że to o AMP rozmawiałam z jedną z sędzin. Mówiła, że stolik sędziego w H ustawili przy długiej ścianie w M, zwrócony krzesełkami do stolika w B, bo "w H się nie zmieścił". 😂
Dzięki dziewczyny.
ElaPe, zgadzam się z tobą co do oceny konia. Bez problemu można zobaczyć w PL na czworobokach w CC konie znacznie bardziej problematyczne. Ideał to nie jest, 14 lat to dużo jak na PSG, elementów Inter nie ma, czystości galopu bym się jednak czepiła, idealny nie jest (ale widziałam już na zawodach galopo-stęp, i można, i nawet można za taki dostać 6+ 🙁).
Mi to wygląda na zrobionego, doświadczonego konia, na którego ktoś wsiadł i próbuje naciskać różne guziki.
O, paa ładnie ujęte, mam podobne odczucie 🙂

halo to, że bywało gorzej na polskich czworobokach nie znaczy że mamy równać do zera 🙁 Trzeba mierzyć wysoko a nie się wozić bez pomysłu.
kajpo, nie "bywało" ale w najlepsze jest. Czas teraźniejszy. I o tych koniach nikt nie powie, że nie są "gotowe do klasy CC" choć piruety robią 4 metrowe. Jeżeli koń ma szanse na ca 60% w danej klasie - jest gotowy do tej klasy. Ten ma (o ile prawdą jest, że ciągi też spoko, o ile zmiany co 3 są opanowane).
Dlatego coraz mniej podoba mi sie ujezdzenie jako konkurencja sportowa...
Kiedys widzialam konia gotowego do CC, mialam tez okazje sie przejechac. Szkoda tylko ze wejscie na "kontakt" to byla krtoka pila. Prawa-lewa-prawa-lewa, przytrzymac lydka I kon zganaszowany. Mozna dziergac elementy.
Takie dostalam instrukcje od wlasciciela. Myslalam ze mi rece uschna,  no ale kto na moim miejscu by nie skorzystal zeby sie sprobowac przewiezc na "zrobionym" koniu? 🙁
No elementy sie jezdzilo bardzo Milo, kon byl na guziki I dzialal tylko na myśl. Mam tylko nadzieje ze w naszym wykonaniu nie wygladalo to tak jak na tym filmie.
kajpo, to się łatwo mówi. Wszyscy wiedzą jak wygląda idealny koń i jeździec, ale nikt ich jeszcze nie widział.
To prawda, każdy orze jak może. Nie podoba mi się tylko ten festiwal pozorów 🙂
kajpo, to się łatwo mówi. Wszyscy wiedzą jak wygląda idealny koń i jeździec, ale nikt ich jeszcze nie widział.

To bardzo wygodny sposób myślenia - nie da się, jest za trudno, zróbmy więc sobie drogę na skróty.
Chyba jednak nie tędy droga.
Moona, zanim zaczniesz czytać Prousta musisz opanować elementarz. To nie jest droga na skróty. Każdy musi się uczyć, koń też. Jaka droga na skróty, zresztą??? Znasz kogoś kto dostał 100%???
Jaka droga na skróty, zresztą???

Chodzi mi o to, co było widać na filmie - jazda od ręki, bez grzbietu. Całkiem łatwo nauczyć konia, żeby robił cyrkowe sztuczki (ba: za te sztuczki może dostać niezłe noty na czworoboku!). Żeby pracował poprawnie używając swojego ciała - o wiele trudniej.
lostak   raagaguję tylko na Domi
26 maja 2016 20:36
Przepraszam bardzo!!!! Kon gotowy w klasie CC potrafi przejść czworobok klasy CC czyli połączyć wszystkie elementy w czworoboku 20x60 w poszczególnych literach. Lepiej lub gorzej. Ale jest gigantyczna różnica w wykonywaniu elementow CC, lepiej lub gorzej, a pomiedzy tym momentem w edukacji konia ( jezdzca zresztą tez)  a przejechaniem czworoboku jest jeszcze przepaść. Nie zapominając że święty Jerzy w klasie CC i inter I to kolejna przepaść.... A wykonywanie elementow GP a przejechanie konkursu GP to juz zupełnie inna przepaść.... Dobranoc. 
vissenna   Turecki niewolnik
26 maja 2016 21:32
No właśnie, wykonanie elementu to jedno, złożenie tego w całość to drugie. I wątpliwe na takim koniu.

To tak samo jak ze skokami. Myślę, że dla większości z nas pokonanie pojedynczej przeszkody 130cm jest osiągalne, ale przejechanie dobrze całego parkuru nie bardzo 🙂
W świetle tego chyba tym bardziej powinniśmy uważać z szastaniem oświadczeniem "kon zrobiony do X klasy" 😉

A Moonie (powinnam odmieniac? 😉 )chyba chodzi o roznice kiedy sie konczy ujezdzenie, a kiedy zaczynają sztuczki cyrkowe.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
27 maja 2016 01:49
To jest oczywista oczywistość że koń "zrobiony do XYZ" a koń "mający wyniki w klasie XYZ na poziomie powyżej 60%" to są dwie różne sprawy. Dla laika różnicy za bardzo nie będzie i tak, a ten co się zna to się zna i o tym wie.
No dobrze, ale skąd wiecie, że ten koń nie potrafi wykonać czworoboku PSG na 60 %? Skąd można mieć taką wiedzę?
Naprawdę, te 60% osiągają konie o znacznie większych błędach w podstawach. Jasne, że od razu może nie być przyzwoitych wyników, ale jeden start, drugi, trzeci... Jeszcze sporo zależy od jeźdźca. Nikt nie pisze o tym koniu: Kandydat do zwycięstw w MR na CDI***. Przygotowany do CC. I tyle. Należy wnosić, że te 60% powinno być w zasięgu. I nie da się tego wykluczyć.

Moona, jeśli to miałaś na myśli mówiąc o drodze na skróty, to zgoda. Zdecydowanie nie wszystko jest ok. Ale mam propozycję - pokaż polski filmik konia na sprzedaż klasy C, taki, że nie można się do konia przyczepić, żeby można było sobie porównać. jasne, że lepszy byłby do porównania "właściwy" koń CC. I jeszcze proszę o porównanie cen 🙂. Skoro ten jest "zły" - pokaż "dobrego". Na sprzedaż. Będziemy mieć jasność.

Drażni mnie porównywanie "nie wiadomo czego - najlepiej jednorożec" z czymś realnym. Nawet na czworobokach nie robi się tego w ten sposób (sędziowie), nie odnosi koni stricte do przepisów (choć tu pewnie bym wolała) = wyobrażeń, tylko porównuje do innych koni/wykonań. W osadzeniu w rzeczywistości.

Porównując, to już chyba mieliśmy przykład konia z ogłoszeń rzekomo GP bodaj? I Tam to było się czego przyczepić, Tam to faktycznie była "poezja inaczej".

CC chodzą nie tylko konie "z ojrosportu". Dość sobie pooglądać jakieś zawody typu CDI** np. w Hiszpanii, pooglądać ciągiem, life, żeby zobaczyć... no, różne rzeczy zobaczyć. A przecież w PL CC niekoniecznie trzeba od razu na CDI. Bywa i na regionalnych. Nadal jest to CC.

lostak, czemu twierdzisz, że "jurek" a Inter to przepaść? Spotykałam się raczej z tym, że jeźdźcy uciekają od PSG gdy tylko mogą. Twierdząc, że jest trudniejszy. Bo są piruety w stępie i sekwencja półpiruetów z kontrgalopem, i umiejscowienie galopu wyciągniętego/zebrania/lotnej w praktyce mniej wygodne, bo na koniec. W Inter dochodzi tylko (lub "tylko", jak kto woli 🙂😉: lotne co 2 i piruety (bo cofanie umie wszak każdy dresażysta CC, prawda?).
lostak   raagaguję tylko na Domi
27 maja 2016 06:46
lostak, czemu twierdzisz, że "jurek" a Inter to przepaść? Spotykałam się raczej z tym, że jeźdźcy uciekają od PSG gdy tylko mogą. Twierdząc, że jest trudniejszy. Bo są piruety w stępie i sekwencja półpiruetów z kontrgalopem, i umiejscowienie galopu wyciągniętego/zebrania/lotnej w praktyce mniej wygodne, bo na koniec. W Inter dochodzi tylko (lub "tylko", jak kto woli 🙂😉: lotne co 2 i piruety (bo cofanie umie wszak każdy dresażysta CC, prawda?).


Bo od lat jeźdżę te konkursy i przygotowywuję konie do nich. Dla konia jest to duża różnica stopnia trudności.  Jurka też nie lubię bo jest nudny.  I jest zdecydowanie prostrzy.  I nie jest to kwestia tylko całych piruetów, choć ich umiejscowienie jest trudniejsze niż w jurku i półpiruety to nie piruety, tylko umiejscowienia całej sekwencji elementów w kłusie i tempo następowania po sobie poszczególnych ruchów. również zrobienie trzech ciągów w galopie to nie to samo co dwa długie w jurku, gdzie jest znacznie więcej czasu na korektę. inter I to program na "orientuj się". ale i tak ma się nijak do "Oriientuj się " w GP.

A co do koni, np mój Szeryf, był koniem C klasowym, chodził C klasę na 66-69% w swoich pierwszych konkursach, choć robił zmiany w seriach,łącznie z co tempo, kręcił piruety w galopie, rozumiał piaff i pasaż. Był koniem C klasowym  i prospektem na więcej ze zdecydowanym potencjałem na GP. Ale  nadal był koniem C klasowym.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się