Kącik Ujeżdżenia

Nie do końca. Koń na czworoboku musi mieć odsłoniętą/widoczną szyję. Irokez nie zasłania - może być.
halo zacytuj proszę konkretny przepis, niedawno czytałam i albo mi umknęło, albo nic na ten temat nie ma. Może kiedyś rzeczywiście było, bo mi się kojarzy coś w ten deseń,  ale teraz?
Przepisy dyscypliny mówią:
Artykuł 428 - RZĘDY
4. Dekoracje.
Przyozdabianie konia nienaturalnymi ozdobami, jak wstążki, kwiaty  jest  niedozwolone.  Dopuszcza  się  zaplatanie  grzywy i  ogona  w sposób zwyczajowo przyjęty.

Dopuszcza się to nie znaczy musi.

4. Dekoracje.
Przyozdabianie konia nienaturalnymi ozdobami, jak wstążki, kwiaty  jest  niedozwolone.  Dopuszcza  się  zaplatanie  grzywy i  ogona  w sposób zwyczajowo przyjęty.

Dopuszcza się to nie znaczy musi.



Dredy też ???  😲
Przypuszczam, że chciałeś być zabawny, ale żeby nie było niejasności to jest uczesanie zwyczajowo przyjęte w dyscyplinie ujeżdżenia:
Dzięki tulipan, podsumowując, nie ma przepisu nakazującego, tak jak myślałam.
xxmalinaxx, w przepisach nie ma także, że jeździec ma siedzieć przodem do kierunku ruchu.
Rzecz w tym, że jeśli Nie Widać szyi, każdy sędzia ma prawo założyć, że umięśnienie szyi Nie pracuje poprawnie - bo poprawnej pracy nie widzi.
Rzecz w tym, że jeśli Nie Widać szyi, każdy sędzia ma prawo założyć, że umięśnienie szyi Nie pracuje poprawnie - bo poprawnej pracy nie widzi.

Dobrze, że można jeszcze jeździć w czapraku i siodle, bo one zasłaniają grzbiet i jego pracę.
Moona, nie "można" tylko Trzeba. Koniecznie.
Ja jedynie powtarzam info ze szkoleń sędziowskich.
No dobrze, czyli co się stanie jeżeli wyjadę na czworobok na koniu w niezaplecionej grzywie - zostanę wyeliminowana, dostanę punkty karne czy zostaną mi odjęte %?
halo sędziowałaś kiedyś zawody ujeżdżeniowe i trafił Ci się taki szopen? Obcięłaś mu procenty, bo jakiej dokładnie pracy szyją nie widziałaś?

Sędzia nie może lecieć po %, bo koń jest niezapleciony czy ma żółty czaprak. Jeśli grzywa wygląda schludnie to nie powinna mieć wpływu na ocenę czy trudności w ocenie.
Znaczy przede wszystkim ja uważam, że jeśli sędzia przez kawałek grzywy nie widzi, czy koń prawidłowo pracuje... to ślepiec, a nie sędzia. Zresztą chyba ocenia się kontakt, rozluźnienie potylicy i pyska, uniesienie szyi, a nie jej wygląd pod grzywą  😁
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
19 kwietnia 2017 17:41
Widziałam niezaplecione konie startujące na czworoboku, nie zostały nigdy w żaden sposób ukarane. Acz ja bym niezaplecionym koniem nie wyjechała na czworobok, bo uważam że dobra prezencja zawsze trochę pomaga, bo robi się lepsze pierwsze wrażenie.
Koniczka no to racja. Ja też po prostu lubię mieć zaplecionego konia. 😀
Widziałam niezaplecione konie startujące na czworoboku, nie zostały nigdy w żaden sposób ukarane. Acz ja bym niezaplecionym koniem nie wyjechała na czworobok, bo uważam że dobra prezencja zawsze trochę pomaga, bo robi się lepsze pierwsze wrażenie.


Co się nie dojedzie to się do wygląda  🤣
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
19 kwietnia 2017 18:04
No ba, podstawowa zasada ujeżdżenia. Koń i jeździec na zawodach muszą wyglądać schludnie i tyle. Zaplecenie grzywy się do tego moim zdaniem wlicza.
Moim też .  😉 Niezapleciony koń w ujeżdżeniu to taki hipis w garniturze. Jak nie może kolorowo jak w skokach czy WKKW to niech chociaż wygląda elegancko. 🤣
z drugiej strony są konie do których koreczki nie pasują.
Nie wyobrażam sobie fryza w koreczkach 🤣 były by...spore!

W sumie trochę tak samo jest z kucami, jak taki osobnik jest ogólnie kudałty to w tym jego urok i moim zdaniem korki to zepsują. Oczywiście powinien być zapleciony ale nie musza to byc korki przecież, można zrobić choćby dobierańca. Kucyk podoba mi się też w siateczce o ile ma wystarczająco długą grzywę
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
19 kwietnia 2017 19:50
Konie, które ze względów rasowych trzyma się z długą grzywą (fryzy, andaluzy, lusitano) zaplata się w dobierańca ciasno przy grzebieniu szyi i wygląda to elegancko, szyja jest odsłonięta i nikt nie ma nic przeciwko.
espana, nigdy w życiu nie widziałam na czworoboku ujeżdżenia i WKKW konia bez odsłoniętej szyi.
Nasz fryzek zawsze zapleciony na zawody. Grzywę ma jak to czarne konie, ale zawsze przerwana i koreczki wyglądają ok.
Facella   Dawna re-volto wróć!
19 kwietnia 2017 22:20
Halo, no to wybacz, mało widziałaś. Może jutro znajdę zdjęcia niezaplecionego konia na czworoboku. Z całkiem gęstą grzywa, która zasłaniala znaczną część szyi.
Konie, które ze względów rasowych trzyma się z długą grzywą (fryzy, andaluzy, lusitano) zaplata się w dobierańca ciasno przy grzebieniu szyi i wygląda to elegancko, szyja jest odsłonięta i nikt nie ma nic przeciwko.


Tak jak i araby 🙂
Moim też .  😉 Niezapleciony koń w ujeżdżeniu to taki hipis w garniturze. Jak nie może kolorowo jak w skokach czy WKKW to niech chociaż wygląda elegancko. 🤣


Można jechać w kolorowym czapraku, gdyby komuś znudził się biały.
Konie, które ze względów rasowych trzyma się z długą grzywą (fryzy, andaluzy, lusitano) zaplata się w dobierańca ciasno przy grzebieniu szyi

Albo się bierze nożyczki, ciacha na krótko i zaplata normalnie  😁 😀iabeł:
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
20 kwietnia 2017 20:21
W kółko się odgrażam, że tak zrobię, ale jakoś nie mam odwagi 😉
Facella, poproszę. Bardzo i koniecznie. Koniecznie z zawodów, nie z czworoboku treningowego. I powyżej LL WKKW.

Mnie się podoba, że kur można pojechać nawet w różowym fraku  😜
halo, bez problemu u nas niezaplecione konie widywałam. L głównie, ale i w P bywały. Normalne oficjalne zawody regionalne.
to ja mam film z konkursu dla dziewczynek na siwych kucykach z ostatnich zawodów na Partynicach, gdzie większość koni była niezaplecionych tak żeby nie zmieniać tematu :-)

Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
20 kwietnia 2017 22:01
Ja widziałam w C klasie. I to koń pod znaną zawodniczką.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się