Musli domowej roboty

Mój koń ma bardzo silne uczulenie na owies,chce zrobić sama paszę pełnowartościową.może ktoś ma sprawdzony przepis.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
13 maja 2016 05:26
mone4ka skład musli zależy od zapotrzebowania Twojego Konia: czy jest chudy, czynie, ile pracuje, czy ma niedobory i miliona innych wypadkowych, które decydują o tym co ląduje w żłobie.
Uniwersalna dieta stanowiąca zamiennik owsa to wysłodki (dużo włókna i wolno uwalnianej energii) zbilansowane otrębami pszennymi lub ryżowymi, do tego możesz dodać co tylko potrzebujesz: drożdże na poprawę trawienia, algi morskie jako źródło witamin i minerałów, susze owocowe dla poprawy smaku, zioła, w zależności od potrzeb, oleje: lniany, ryżowy, sojowy dla ładnej sierści i podniesienia kaloryczności posiłku, siemię lniane, makuchy z czarnuszki. Ewentualnie dostępne są mikronizowane ziarna zbóż, jeśli uczulony wyłącznie na owies.

Tutaj masz dostawcę komponentów do samodzielnego musli, http://jarpasz.pl/kategoria/pasza-dla-koni?p=2
ale uważałabym z kombinowaniem, bo taki DIY trudno zbilansować. Potrzebna Ci będzie precyzyjna waga, kalkulator i tabele żywieniowe.
Kukurydza mikronizowana!
Jak bardzo różni się ona od zwykłej śruty?  🤔
Posiada ktos może wartość pokarmową, skład(białko, włókno, wartosc energetyczna)
Czy tak na prawde różni się znacząco od śruty? Pomijając to że powierzchnie trawienną ma większą.
A moze tu chodzi jedynie o tą utrwaloną skrobie?
Hej,

Ja dla swojego konia przygotowuję mieszankę z trawy + granulowana lucerna + jęczmień i trochę kukurydzy i witamin , świetnie się sprawdza no i bardzo tanio wychodzi jeśli mamy znajomego rolnika 🙂

ewentulanie można spróbować tej paszy zanim robiłam sama korzystałam z tego sklepu i jakość jest dobra , z innych sklepów to jeszcze horse trade i marstall w miarę dobre jakościowo
eterowa   dawniej tyskakonik ;)
19 lipca 2022 13:26
Cześć wszystkim 🙂 Jako że ceny pasz są zatrważające, chciałam zapytać o Wasze doświadczenia z muesli domowej roboty w obecnych czasach. Czy to opłacalne w ogóle? Jakie mieszanki polecacie dla koni gorących, a jakie dla koni wymagających większej dawki energii?
eterowa, Właśnie patrząc na wszystkie pasze jestem załamana różnicami cen które pojawiły sie tak w krótkim czasie, chętnie też bym sama robiła, ale coś czuje że więcej przy tym będzie roboty 🙈
Zeeet17   Jak żyć z koniem kaleką i nie zbankrutować
20 lipca 2022 19:39
Też przechodzę na hand made
U nas rezygnujemy z Green Power i Revital Cubes. Przy aktualnych cenach same pasze to jakieś 380zł, a mój koń serio tyje z powietrza.
Moja aktualna receptura
Lucerna granulowana jako baza
Makuchy w zależności od potrzeb, postawa makuch lniany i z ostropestu, dodtakowo z wiesiołka lub czarnuszki
Wytłoki jabłkowe
Algi morskie
Tlenek magnezu
Rumianek
Suple to osobny temat
W przeliczeniu koszt worka 20kg wychodzi mi około 60zł, a mam wszystko co potrzebuje. Włókno, białko i trochę energii.
A kupujesz w jakimś składzie czy zamawiasz składniki?
Zeeet17   Jak żyć z koniem kaleką i nie zbankrutować
21 lipca 2022 10:57
Lucerna kcm, odbieram sama od producenta, ale również wysyłają
Makuch róznie, ale głównie zamawiam na allegro albo kupuje w Kościanie wlkp. Również wysyłają
Wytłoki kupiłam na zapas na wyprzedaży w boguslawiu
Dodatki również allegro
Wszystko ze smartem, więc wychodzi przyzwoicie cenowo
Cześć! Po tym gdy cena musli wzrosła o prawie 50 zł również myślę o swoim. Chciałam odwzorować skład taki jak jest w gotowym musli Eggersmanna, ale troszkę mam obawy czy aby na pewno będzie ok.
Skład Eggersmanna: jęczmień płatkowany, kukurydza płatkowana, otręby owsiane, otręby pszenne, melasa z trzciny cukrowej, wysłodki buraczane, mączka z lucerny, jęczmień, węglan wapnia, kukurydza, mikrobiologicznie sfermentowany ekstrakt roślinny (EMH), olej z ostropestu plamistego, chlorek sodu.

Czy puszczony przez gniotownik jęczmień, kukurydza, owies i pszenica da to samo? Wysłodki teoretycznie powinno się zalewać, ale mniejsza dawka - taka jak w gotowym musli raczej nie zrobi problemu?
Jak w przypadku siemienia, je zalewamy zawsze?
W paszach zboża są najczęściej ekstrudowane. Nie wiem czy zwykły gniotownik zgniecie kukurydzę... Pszenica to nie to samo co otręby pszenne. Wysłodki można dodać nie granulowane.
Ja kupiłam śrutownik, ma różne sita więc można mielić do dowolnej grubości. Mielę na nim kukurydzę i owies -dla mojej 31- letniej staruszki.Tutaj link; [[a]]https://allegro.pl/oferta/srutownik-rozdrabniacz-ize-05m-9720985221?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_firma_przemys%C5%82&ev_adgr=Maszyny[[a]]+i+urz%C4%85dzenia&gclid=CjwKCAiA9bmABhBbEiwASb35V1v7g8hfo0MHpeVfqbV3SDb4AaCSOuhfR8_Sqk3eXJ2NB2LoOFdaIhoCfkYQAvD_BwE
rzepka, Bardzo dziękuję!
Jaką mieszankę podajesz swojemu koniowi? 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się