Problemy z kopytami- choroby, pekniecia, ropnie

Mój koń (insulino, trzy razy ostry ochwat -  stan leżący) ma straszną tendencję do podbijania się. Niestety zawsze ropa zbiera się bardzo wysoko i na czułki nie reaguje, albo boli go tak, że reaguje wszędzie. Zawsze wychodzi mu ropa koronką, przez co ból jest turbo okropny, a czas do całkowitego wyjścia ropy potrafi trwać i miesiąc.
W tamtym roku ropsko zrobiło mu takie spustoszenie w kopycie, że był leczony 3 miesiące do stanu normalnego chodzenia 🙁
Nawet dostał mega gorączki, więc musiał być postawiony na lekach, co jeszcze bardziej utrudnia sprawę i koło się zamyka.
U nas ropa , uff , ze znaleziona
Misiu oby już z górki.
Moje doświadczenia z ropą - pożegnałam patent, że do moczenia pampersa na kopyto.
Niestety nowoczesne pieluchy mają środek, który wilgoć chłonie, a nie oddaje i do tego przy ciśnieniu jakie powstaje gdy ko na tym stoi, to coś zamienia się w taki sztuczny śnieg, taki proszek i jeśli był robiony otwór potrafi go zatkać.

Tylko specjalne podkłady jakie mają weci, albo wata izolowana ligniną czy szmatą, na to reklamówka gruba i wszystko dookoła bandażem, bandażem elastycznym tym samoprzylepnym i na to srebrna taśma tzw. Mack Gajwerka.

Im więcej padoku tym lepiej- łażenie oczyszcza- wypompowuje ropsko.

Zakłucia podkowiakami - ropa to wierzchołek góry lodowej, zawsze musi być robione top jakości RTG i niestety poza wyciągnięciem czyszczenie otworu (czasem aż do kości - czyli klinika w pakiecie). Z gwoździa zawsze zostaje syf wewnątrz.
Właśnie miałam już przygotowane pieluchy ale tez się zastanawialam
Bo kiedyś ten śnieg z pieluchy rozbryzgł mi się po całej stajni więc rzeczywiście to chyba nie ma sensu , nie jestem mistrzem opatrunków a Pielucha to łatwizna ale coś wykombinuje 🙂
Misiu, polecam podkłady do przewijania niemowląt, są np. w Rossmanie. One tego chłonnego żelu nie mają. Są duże i bardzo poręczne.

kotbury, u nas (po zagwożdżeniu) dał radę... nadmanganian potasu. W sporym stężeniu, wstrzykiwany ze strzykawki.
Ale trzeba (przez szkło powiększające?) obejrzeć podkowiaka czy na 100% nie odszczepiła się odrobina.
Ale fakt, że to paskudna i niebezpieczna "okoliczność przyrody".
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
15 kwietnia 2021 21:49
Ciepłe otręby najlepsze. Buła z gorących otrębów, gaza albo wata, bandarz i taśma. Zmieniać 2 - 3 x na dobe i ropsko nie ma szans 😉
Misiu, powodzenia!

Kotbury, halo no niestety przekonałam się na własnej ( a raczej końskiej) skórze, co to znaczy podkowiak w podeszwie. Nie życzę nikomu.
Ja tylko dodam , ze to naprawdę świetne uczucie zapłacić 1000 zł za weterynarza , który nawet nie podjął się szukania ropy bo uparł się , ze jej nie ma pomimo moich sugesti 🙂
Ten akurat pan ma więcej tego typu akcji na sumieniu.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
16 kwietnia 2021 12:59
Który? Tak ku przestrodze  :kwiatek:
Misiu, polecam podkłady do przewijania niemowląt, są np. w Rossmanie. One tego chłonnego żelu nie mają. Są duże i bardzo poręczne.




O to to! One są super, ja daję jeszcze watę na to i gazę (żeby wata się nie przylepiała do kopyta i nie "kłaczyła" i nie zapchała czegoś. I do tego buta wlewam fuul ciepłego rivanolu.
Z nimi można pominąć reklamówkę bo one są foliowane z jednej str.
Czy ktoś mi sprzeda jakiś magiczny patent na opatrunek(po ropie-ma dziury w podeszwie wydziubane przez kowala), który wytrzyma pół dnia na durnej kobyle na padoku? 😉 Jutro już chyba przejdę na suche opatrunki. Robilam z rivanolem zawijając najpierw elastycznym bandażem, potem samoprzylepnym, potem jeszcze power tapem i du*a 😀 raz się utrzymał, dwa pozostałe zdjęła na padoku i wróciła do stajni boso
kasska, Uuu, jak takie kombo nie wytrzymało, to nie wiem czy jest coś wytrzymalszego... xD Buta ewentualnie możesz spróbować skądś skombinować.
U mnie wytrzymywał pampers + szara taśma budowlana w ilości kosmicznej, ale to też tak, ekhm, raz wytrzymało, a raz nie.

Słuchajcie, po jakim czasie zauważyliście poprawę przyrostu rogu po Kerabolu? Albo po innym tego typu środku (Formula4Feet...)? Są na rynku jeszcze inne preparaty tego typu?
Sankaritarina, jest jeszcze biotyna Orlinga, Keraderm... generalnie trochę tego jest na rynku. Mi na przyrost się Orling bardzo sprawdzał...
hej!
słuchajcie może ktoś będzie miał jakiś pomysł, bo ja już zaczynam wariować.
mój koń, 7 l wałach, karmiony niskocukrowo z powodu łykawości, dobre podłoże na ujeżdzalniach, wysiłek średni.
2,5 tyg temu kowal zmieniał mu podkowy. po zmianie przez 4 dni duża sztywność i kulawizna na oba przody. po 4 dniach ustąpiła, koń na miękkim lonzowniku nawet pokłusował i pogalopował chwilę.
następnego dnia dramat - kulał nawet w stepie i na miękkim i na twardym. rtg bez zmian. p. zapalne przez kilka dni bez poprawy - silna kulawizna nawet w stepie, oba przody nadal, ale lewy gorzej, na miękkim ciut lepiej na twardym dramat.
tak to trwa od 2,5 tyg, koń został rozkuty co odrobine poprawiło sytuacje - przestał kuleć w stepie na miękkim, przy wyjściu z boksu na asfalt widać dużą bolesność w stępie na oba przody. rtg bez zmian. jak postoi na twardym np. na myjce to widać że nogi bolą go bardziej, żyły pulsują, kopyta nie były jakieś turbo gorące żadnego dnia, koń nie reaguje na czułki. na RTG widać dość cienką podeszwę.
weterynarz zaczęła leczyć go w kierunku ochwatu, ja stawiałam na silne podbicie (ta lonża po 4 dniach od kowala) ale nie wiem czy podbicie by się utrzymywało do tej pory. na razie Zamowilam mu buty bo koń stoi w boksie trzeci tydzień.
czy ktoś ma jakieś pomysły?? 😭😭😭
Jak radzicie sobie z gniciem strzałek przy padokowaniu 24h?
AeM, ta "dość cienka podeszwa" może być przyczyną, chociaż wtedy koń w podkowach powinien mieć względny komfort. Po pierwsze zasięgnęłabym opinii weterynarza ortopedy, bo via net nikt Ci konia nie zdiagnozuje, a objawy chociaż wskazują przyczynę to są niejednoznaczne. Po drugie zdecydowanie zmieniłabym kowala. Stawiam raczej tu na jakiś poważny błąd.
A podbity koń może kuleć i kilka tygodni. Podbicie = wysięk krwi w obrębie puszki kopytowej i siniak. Zdarza się, że z siniaka robi się ropa. Przeciwzapalne przedłużają problem w przyoadku ropy. Jeśli jest głęboko - koń nie zareaguje na czułki.
MonioRek, drenaż w wiacie, sprzątany padok, kopyta robimy co 2-3 tyg, jako dodatek spray z Black Horse. Ale dobrze mi się sprawdzał jak podbierałam (za zgodą oczywiście) z Over Horse 🙂.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
24 lipca 2021 13:09
MonioRek, Nijak, bo przy dobrym padoku i utrzymywaniu czystości, strzałki u wolnowybiegowych koni po prostu nie gniją.* Jeżeli już masz problem, to działasz tak samo jak zawsze, a bez stania w boksie infekcja wyleczy się szybciej. Ruch plus brak obornika pod nogami pomogą.
* oczywiście dbając o dobre werkowanie i żarcie.
Problem gnicia strzałek pojawił się jak koń zaczął być padokowany 24h, pod kopytem robi się jakby skorupa z ziemi, strasznie twarda. Wcześniej problem nie występował. Smaruje mazidłami ale pomaga średnio....
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
24 lipca 2021 19:10
A padok sprzątany regularnie? Albo może nieco "podmokły"?
Padok jak popada jest podmokły, ale to chyba każdy padok jak jest oberwanie chmury, i jest na nim miejscami "dziwna" ziemia, taka czarna coś a'la ziemia torfowa.
zembria, smiem sie nie zgodzic, na podmoklej lace podgniwaja niestety. Niezaleznie od sprzatania. I na to nic nie pomaga poza zmiana pogody 🙁
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
24 lipca 2021 21:07
Mój padok na nieco gliniastej ziemi nie jest (zobaczymy co będzie jesienią). Ale i tak część robimy tłuczniową, żeby w każdych warunkach była chociaż część sucha.
MonioRek, zawsze działa mastijet + immaverol na wybicie zarazków + siarczan na zasuszenie. Tyle że ja kupiłam siarczan i zrobiłam po prostu nasycony roztwór, więc mój suszy w 2-3 dni. Dodałam gliceryny żeby mi zimą nie zamarzał. Ale u moich praktycznie nie gniją, u dwóch czasem jak jest deszczowo to gnije "głębsze" kopyto - to jest matka i syn, taka ich uroda. I to mimo że syn ma od początku dobrze prowadzone kopyta i z boku nie widać żeby było inne niż drugie. Ale widać od spodu.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
25 lipca 2021 11:03
MonioRek, tak teraz pomyślałam jeszcze - jak się robi skorupa, a padok jest sprzątany regularnie, to przyjrzałabym się temu podłożu. Ewentualnie może dużo koni na małej powierzchni i tak to zmielą i zakupkają, że trzebaby co godzinę sprzątać (znam i takie stajnie).
Po prostu gdybam 🙂. Proszę prostować jak w złym kierunku.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
25 lipca 2021 11:58
kokosnuss, Dlatego napisałam "dobrym padoku", czyli takim, na którym będzie i miejsce z błotem i miejsca gdzie jest sucho. Błoto samo w sobie nie szkodzi, a wręcz jest dobre dla kopyt, bo nawilża jak rosa. Ale konie muszą mieć też miejsce, gdzie będą miały szansę wyschnąć. Przy paśniku też musi być czysto i sucho, bo jak koń będzie łaził po czystym i suchym padoku, a potem stał przy paśniku w gnijącym sianie, albo zasikanym, to też lipa. O taki padok trzeba dbać 🙃
MonioRek Cabi Glue się fajnie sprawdza, ładnie leczy, a do tego tworzy barierę zapobiegającą włażeniu nowego syfu. Tyle, że to dobre kiedy infekcja nie jest głęboka. Jak masz już głęboko, rowek się zrobił spory, to mi zawsze najlepiej się sprawdzało watkowanie, też zapobiegnie włażeniu syfu do tej szczeliny. Najpierw porządne mycie, można wyszorować mausanem np. potem w strzykawkę taki rozcieńczony i pod ciśnieniem ten rowek płukać tym, żeby nic w rowku już nie zostało. Na to watka z jakimś mastijetem, albo tribiotic, czy inny podobny preparat, plus imaverol. Wcisnąć watkę. I tak przez kilka dni. Potem dobrze probiotykiem takie kopyto, bo taka kuracja mocno wyjaławia. Jak rowek się zrobi płytszy, to Cabi Glue.
Muchozol2, na padok wychodzą tylko dwa konie a jest on spory, zobaczę jak dziś wyglądają kopyta, mam hoof armora więc umyje dziś dokladnie kopyta i go nałożę, zobaczymy jaki będzie efekt 🙂
anetakajper   Dolata i spółka
26 lipca 2021 07:11
MonioRek, Może trawa jest przyczyną? Miałam konia w pensjo. Jak tylko zaczynała się trawa to gniły strzałki. W zimie stała na padoku gdzie nie raz było mega błoto, a strzałki się same zabliźniały po lecie.
mnie kował powiedział, że nie woda/błoto jest powodem gnicia strzałek tylko bakterie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się