KOTY

😲 to dlaczego kilkunastu wetow, w 2 krajach, na przestrzeni kilkunastu lat nigdy się o tym nawet nie zająkneło..  😵
A ja nie jestem właściciel - owca, zawsze pytam, omawiam, dyskutuje, jestem trochę "pain in.." i nikt mi nigdy, skoro taka chętna i aktywna jestem, nie zaproponował badań krwi żeby mi buzię zamknąć i uspokoic mnie a przy okazji uniknąć 20 telefonów "i jak mój kot?", bo każdy zawsze widział (i słyszał) że się stresuję tymi sedacjami. No rzesz  😤 chyba że robili to bez informowania mnie o tym..? 👀
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
30 marca 2018 20:55
Cricetidae, to dobrze, bo mi ciężko 2 dni wolnego pod rząd wziąć, żeby z kotem u weta siedzieć. I ile musi być co najmniej godzin głodówki? 12? 8?
sanna, no byś musiała zapłacić, to chyba by ci powiedzieli ;-)

W sumie w żadnej innej przychodni mi nie kazali robić, ale to były niewielkie przychodnie i był to kilka lat temu.
W mojej robią i jest to dla nich oczywiste, ale to zależy od standardu.

Perlica, moja kocica któregoś razu zaczęła wymiotować i przestała jeść. Do weta, rtg - ciało obce przy ujściu do jelita. Panika, operacja na cito. Po otwarciu wszyscy byli w szoku - nic nie było w środku, tylko zwapniały - najprawdopodobniej węzeł chłonny - tak zaczął uciskać na jelito, że przestało być drożne. Także szok mieliśmy niezły i operacje w przeddzień Wigilii.
Strzyga, w przypadku kota 8h da rade.
sanna, pewnie zależy od standardów. Ja już widziałam co się zdarza bez badania krwi - 100 przypadków da radę, 101 okaże się, że ma pierwsze fazy niewydolności nerek i wymaga innego traktowania niż zwykły pacjent podczas znieczulenia - potem są powikłania, najczęściej właśnie nerkowe. Wiadomo, są sytuacje na cito, albo sytuacje w stylu krótkiej narkozy do opracowania rany czy ropnia. Ale do planowanego zabiegu - np otwarcie jamy brzusznej, endoskopia a zęby zwłaszcza! (Dużo kotów z problemami zębowymi ma chore nerki)- zawsze proponujemy, jeśli właściciel nie chce bo dodatkowe koszta są za duże to trudno, nikt nie zmusi. Ale powinien wiedzieć, że jest to zalecane, jak echo serca przy starszych pacjentach albo z rasą predysponowaną (maine coon itp)
epk, a ile lat miala ta kotka?
Moja to młoda, ledwo 2 lata to nie wiem czy może mieć zwapniały węzeł?
Tylko moje jest w siedle jelita na pewno, w sensie że to nie jest część kota, ale na 100% to nic nie wiadomo.
Cricetidae, wniosek jeden, teraz będę się upierala przy badaniu krwi przed ewentualnym zabiegiem (mam nadzieję że nas to szczęśliwie ominie). Z drugiej strony, moje koty maja co roku robiony "przegląd" z badaniem krwi włącznie.. Ostatnio Puch miał robione zeby właśnie po takim przeglądzie.
Ale warto wiedzieć na przyszłosc I wcześniej wszystki zaplanować, tym bardziej że na moje koty nie liczę ile wydaje, mają mieć to co wskazane. Człowiek uczy się całe życie...
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
31 marca 2018 09:19
Jak trzeba to trzeba 🙂
Widzę, ze Mel gryzie jedną stroną gorzej, a sama wiem jak z zębami jest. Robię swoje, to muszę i zrobić kocie.
sanna, może dlatego, że robisz regularnie badania to ich po prostu nie powtarzano 🙂
Perlica, jakieś 11-12. Trochę nie pamitam. Teraz ma 17 a to było z parę lat temu.
epk, To piękny wiek  🙂

Nasza znowu rzuca,źle się czuje i od dziś już nie je  🙁
Wtorek rano wizyta i teraz już wiadomo,że trza otworzyć, bo to nie wyjdzie samo.
Perlica, może niech przy okazji wycinek jelita wezmą do HP, bo z biopsji z gastroskopii wynik może nie wyjść jeśli to ibd, a chyba na to wygląda.
nam niestety też nikt nie mówił o badaniach przed zabiegami, sama się w tym względzie oświeciłam. Dla mnie powinno to być standartem. Tak swoją drogą w przeszłości moje koty i psy miały robione zabiegi bez wcześniejszych badań krwi (nie zaproponowano ich), zdarzyła się sterylka bez dostępu do żyły, inny zabieg bez intubacji...
Cricetidae, A czemu myślisz że to ibd?
Mi się wydaje że to coś dziwnego co siedzi w jelicie jest przyczyną rzygania i wszelkich problemów. Z tego co czytałam ibd powoduje rozrost śluzówki widoczny na usg a radiolog powiedział że to co tam widzi jest czymś obcym bo jest w świetle jelita a nie wyrasta z niego.
Perlica, bo o tym ciągle pisałaś i ciało obce pojawiło się nagle - nie wiem, może nieuważnie śledzę bo historia już dłuższy czas się ciagnie i coś mi się pomyliło co jest prawdopodobne bo mi się zlewaja historie już w jedną. Z Twoich postów wynika, że chodzisz do ogarniętych w temacie lekarzy. I pisałaś wcześniej że po sterydzie się poprawiło. Tak, w USG powinny być widoczne cechy ibd ale jak napisałam wyżej może coś pomyliłam, wydawało mi się że przed gastroskopią takie byli założenie, a skoro ktoś zalecił gastro i pobranie bioptatów to coś pewnie zauważyli, takie moje myśli przyczynowo skutkowe.
Cricetidae, Tak, tak dokładnie jak piszesz. Tylko na ostatnim usg się wszyscy zdziwili, z powodu tego ciała obcego które nie jest ciałem obcym tylko nie wiadomo już czym.
Trop ibd i pewność lekarzy opadła po tym usg.
Pytałam, bo myślałam że coś może wychwyciłaś z moich opisów, co mogło być przeoczone.
Perlica, nie sądzę żeby coś było przeoczone bo widzę że masz fajnych lekarzy. Sama też współpracujesz bo robisz co zalecą. A pułapki diagnostyczne to codzienność w tej pracy, my też często jesteśmy w szoku 😉 btw gdzie chodźcie się leczyć i diagnozowac?
Po prostu zasugerowałam się tym, że po sterydzie jest zawsze poprawa a ciało obce myślałam, że jest przypadkową sprawą. Okaże się w trakcie zabiegu, sama jestem ciekawa co tam wyjdzie u was. Ciało obce to raczej lepsza opcja niż ibd...
Cricetidae, też myślę że ciało obce lepsze, jednak nie pasuje do tego kota połykanie ciał obcych za bardzo, ale może to jakiś przypadek.
Chodzimy do Neovet, bardzo polecam.
Tym sterydem własnie też się sugerują lekarze , a tu doszły nie spodziewane obrazy  w usg.
Kayra   Kucusiowy wariat :P
03 kwietnia 2018 17:57
SzalonaBibi, współczuję  😕
Ja dalej walczę z trzustką i tarczycą, wymioty już są raz na jakiś czas. Dieta i leki pomagają.

Poszukuję teraz dla kota miski spowalniającej jedzenie, może coś polecacie? Znalazłam taką, ale wydaje mi się, że te wypustki dla kota są za wysokie i nie da rady z niej jeść
[url=http://allegro.pl/miska-spowalniajaca-jedzenie-dla-psa-i7239132628.html#thumb/2]http://allegro.pl/miska-spowalniajaca-jedzenie-dla-psa-i7239132628.html#thumb/2[/url]
Kayra, wrzuć w wyszukiwarkę "dla kotów" I wyskocza Ci z mniejszymi wpustkami
Kayra   Kucusiowy wariat :P
03 kwietnia 2018 19:01
sanna, już to robiłam, wyskakują właśnie wysokie, same dla psów 🙁
Znalazłam taką matę https://www.zookarina.pl/pl/produkt/miski/27/7228/petstages-fun-feeder-mata
W opisie dla ras z krótkim pyszczkiem może dla kota dała by radę.
No a ja siedzę w poczekalni, kotka po operacji.
To jednak ciało obce, perforacja jelita ... nie wygląda to najlepiej. Ciało obce ułożyło się w poprzek dlatego jelito było drożne i to wszystkich lekarzy zmyliło.
Zabieg był dziś na cito wykonany, ponoć w ostatnim momencie.
Proszę o kciuki bo kolejne doby zadecydują.
Kayra, zobacz takie
Kayra   Kucusiowy wariat :P
03 kwietnia 2018 20:04
sanna, dziękuję  :kwiatek: Wezmę jednak tą matę, w jednym z opisów znalazłam ze wysokość płatów ma 2,2 cm, to chyba aż tak źle nie będzie. 🙂
Kayra, daj później znać jak się ta miska sprawdza  :kwiatek:, ja chyba moim też takie kupię..
Perlica, kciuki oczywiście są.
Perlica, trzymam kciuki. Koty mają niesamowite zdolności regeneracji. A wiadomo co to za ciało obce?
Dzięki dziewczyny  :kwiatek:

To taka filcowa podkładka jak się podkleja na meble żeby nie rysować podłogi.
Mam ją w formalinie i 6cm sperforowanego jelita także mam.

Kot jest dość blady ale poszedł rano z dołu na górę do słońca, bo taka zimna jest dość, a na piętrze zawsze się wygrzewa.
Ale tylko leży.
Rano poszła do misek,ale wiadomo że 3 dni nie wolno jeść ani pić.
Operował ją prof.Nicpoń, więc najlepszy.
mu tez trzymamy- ja i wszystkie moje 3 koty. Głupie jednak te zwierzaki....  podkładka pod meble...  🤔
Perlica, dobrze że już po, za kilka dni kicia będzie śmigać. Btw koty niby takie ostrożne z żarciem a tu podkładka.. Może się nią bawiła i ta nieszczęsna podkładka przykleila się jej do języka/podniebienia i łykneła jak już udało się ją odkleic?  🤔
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się