wrzody żołądka

Czy ktoś tutaj miał wrzodka, który nie chudł, nie kolkował, miał normalne kupy a mimo to w badaniu wyszły wrzody? Bo jednego "typowego" juz miałam (nie przyswajał, luźne kupy, nerwowy) a teraz zastanawiam się czy sprawdzać też u innych, u których objawy nie są specyficzne.
Jak najbardziej. Koń pięknie wyglądający, mega apetyt, zero kolek, piękne kupy.
Również. Mam takiego 🙂 Obecnie brak najmniejszych symptomów i nikomu by do głowy nawet nie przyszło, ale to dlatego, że juz wiem i dbam i dzięki odpowiedniej paszy oraz chowie żadne problemy się nie pojawiają, natomiast wcześniej również brak było szczególnych symptomów - nigdy nie chudł, wręcz przeciwnie, kupy miał zawsze normalne, apetyt też. Jedyną kolkę miał kiedyś po sedacji, lekarz uważam troche przesadził z ilością, ale to był też pierwszy trop jeśli chodzi o wrzody. No i okazało się, że trop słuszny.
Czy ktoś tutaj miał wrzodka, który nie chudł, nie kolkował, miał normalne kupy a mimo to w badaniu wyszły wrzody? Bo jednego "typowego" juz miałam (nie przyswajał, luźne kupy, nerwowy) a teraz zastanawiam się czy sprawdzać też u innych, u których objawy nie są specyficzne.


ja 🙂 co prawda kupy nigdy nie byly idealne, ale  ‚tak miał’ od kiedy go kupilam i żaden z podpytywanych wetów nawet o wrzodach nie pomyślał  🤔,
generalnie kon od małego wyglądał aż ‚za dobrze’,sierść błyszcząca, zero chudnięcia, kolek, utraty apetytu 🙂 potem skojarzyłam, że ‚wrzodowo’  najbardziej pokazywał się pod siodłem- niechęć do ruchu naprzód i ‚nadymanie’ się na łydkę, potem brykanie - ale gdybym nie zrobiła gastro, do dziś pewnie bym nie wiedziała...
Dzieki za odpowiedzi  🙂 Mam jedną kobyłkę, która odkopuje na łydkę i podczas gmerania przy strzemionach i popręgu jest bardzo niezadowolona, ogolnie okolica brzucha, mostka itd wrażliwa. Chyba zrobie to gastro u niej, a może i u wszystkich od razu. To sie robi na sedacji, zgadza się (moj pierwszy miał w klinice wiec nie było mnie przy tym) ?
Gillian   four letter word
21 listopada 2018 10:55
Evson, ja też miałam takiego egzemplarza. Polecam gastro 🙂
Evson, si na sedacji 🙂
olaela   Klub Różowego Jednorożca
03 grudnia 2018 13:31
Czy ma ktoś odsprzedać trochę abprazole? Czekam na dostawę z ablera, ale potrzebuję trochę na szybko.
Probiotyk przy wrzodach: kupić equinox gastro, czy nie przepłacać i zwykły equinox wystarczy? Koń w gastroskopi ma stwierdzone podrażnienie śluzówki żołądka. Nie są to jeszcze wrzody, ale chcę na wszelki wypadek podać małe ilości omeprazolu oraz zmienić dietę i włączyć probiotyk + bentonit. Zależy mi na tym, żeby nie zagalopować się z kosztami. Jaki probiotyk wybrać?


Dodatkowe pytanie: czy mogę niepracującemu koniowi emerytowi podawać tylko lucernę + otręby ryżowe i jęczmień mikronizowany jako paszę treściwą? Do tego oczywiście siana do woli. Dodatki to: rokitnik, probiotyk (EM lub któryś equinox), bentonit. Kilka razy w tygodniu glut z siemienia.
Taki schemat żywienia ma ręce i nogi, czy czegoś będzie rażąco brakowało?
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
09 grudnia 2018 12:21
Na dniach ma być u nas wet i może coś doradzi ale chętnie posłucham Waszych rad żeby skonsultować je z lekarzem i wybrać najlepszą opcje 🙂
Monetka mimo kuracji omeprazolem i przyjmowaniu Ulcosanu z dodatkiem equinox nadal bardzo źle reaguje na zmiany pogody, które teraz są niestety bardzo częste. Od września ma co kilka dni biegunki, leci z niej woda zabarwiona kupą. Poza tym zachowuje się normalnie, ma apetyt i nie jest osowiała. Jest za to złośliwa, bardzo się denerwuje przy ubieraniu derki, pry przechodzeniu obok niej w boksie trzeba uważać bo straszy zębami (zawsze na wiosne bardziej się złości, ona nie przepada za sezonem derkowym). Nic się nie zmieniło w żywieniu, dostaje wysłodki z otrębami, brandona xs, trawokulki, mesz, codziennie gotuje siemie. Wszystko o określonych godzinach, z zegarkiem w ręku co do minuty 😉 siana ma po uszy, słomę też chętnie zjada, daje jej jedynie dwie marchewki na dzień, odstawiłam jej ulubione jabłka i gruszki.
Co jeszcze jej podać? To tyfus straszny więc raczej musi to być coś smacznego lub w takiej formie żeby łatwo wcisnąć do dzioba.

Jedyne co zmieniłam w sumie z dwa miesiące temu to mesz... Podawałam od wiosny Mastersa ale w sklepach w których zamawiam pasze nie mieli go w ofercie, a chciałam zamawiać wszystko w jednym miejscu żeby płacić raz za wysyłke. Zamówiłam na próbe mesz Pavo i koń go bardzo polubił, rży codziennie na widok miski z obiadem 🙂 ale tam jest łuska owsa, a Moneta od daaaawna nie dostaje owsa bo ma po nim rewolucje. Może mieć te kupy takie kiepskie od dodatku tej łuski? W kupie są te "ziarenka".
Robaczek M spróbuj b complex plus probiotyk. U mojej klaczy ten zestaw zdziałał cuda. U drugiego konia ustały biegunki, kupy teraz ma książkowe. Dwa kolejne konie u mojej znajomej które dostawały b complex plus probiotyk również mają się bardzo dobrze a dodam tylko że jeden z nich miał ciągłe nawracające wzdęcia i dwa razy skręt okrężnicy.
Czy przed badaniem kału pod kątem piasku i krwi powinno się odstawić suplementy na jakiś czas? Czy nie powinno to zamazywać wyników? Podaję biotynę z algami i chciałam zacząć betaglukan, a wet będzie w czwartek.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
11 grudnia 2018 07:38
kaloe a pokażesz mi dokładnie o który produkt Ci chodzi? 🙂 mogę go podawać razem z Ulcosanem?

A czy jest możliwe, że na mojego konia "nie działa" Ulcosan? Myślicie że warto spróbować coś innego? Tylko co? 😉
mindgame - nie ma potrzeby.
[quote author=zielona_stajnia link=topic=1307.msg2829709#msg2829709 date=1544519623]
mindgame - nie ma potrzeby.
[/quote]
super! dzięki! 🙂
Używał ktoś preparatu Coligone?
U naszych przypadków podziałał znakomicie, a dziwię się, że tutaj nazwa tego proszku nie padła 🙂
Gillian   four letter word
11 grudnia 2018 13:01
Pierwszy raz słyszę o takim preparacie.
Działa pewnie jak mleczko magnezowe, to dla ludzi, bo tak samo pachnie 🙂
Gillian   four letter word
11 grudnia 2018 13:21
Dostępny w Pl?
Skoro dajemy koniom to tak 😀 /nie że lekami jakimiś handluje czy robie reklame/, ale dobry proszek i słowa o tym nie było.

https://www.amazon.co.uk/H-BRADSHAWS-COLIGONE-POWDER-DIGESTION-BEHAVIOUR/dp/B01BDLIVZA
Robaczek M. Mój koń bardzo mocno reaguje na jabłka i gruszki, i niestety też na marchew - generalnie na słodkie rzeczy. Nawet na samej trawie, jeżeli jest soczysta i nie ma siana, może reagować wrzodowo - zależy od trawy. U niej objawia się to łykaniem i upierdliwością przy dopinani popręgu. Jeżeli ma mocne bóle, jest to jedyny moment kiedy kuli uszy i robi straszne miny. Jak jest dobrze, wszystko znika, nie łyka, nigdy nie kuli i jest bardzo chętna i miła. Żeby było dobrze, muszę uważać na wszystko słodkie - i np. marchew w nagrodę dostaje, ale tylko mało i bardzo rzadko. Jabłka i gruszki nie dostaje bezwzględnie nigdy (uwielbia) - o ile nie zwieją do sadu i w takich wypadkach niestety zawsze występuje znaczne długotrwałe pogorszenie. Jedyny słodki przysmak, na który nie reaguje wrzodowo, to banany. Ale też dostaje tylko wyjątkowo.
kaloe a pokażesz mi dokładnie o który produkt Ci chodzi? 🙂 mogę go podawać razem z Ulcosanem?

A czy jest możliwe, że na mojego konia "nie działa" Ulcosan? Myślicie że warto spróbować coś innego? Tylko co? 😉



Probiotyk podawałam ten https://podkowa.eu/pl/p/EM-Probiotyk-1l./619

A b komplex  ten http://vetos-farma.com.pl/katalog/farmavit-b-complex/ niestety już go nie produkują ale możesz spróbować podawać ten ma podobny skład http://vetos-farma.com.pl/katalog/steril-vit-b-complex/
Moja kobyła tak samo jak koń unity źle reagowała na słodkie z tym że to słodkie było w postaci wysłodek niemelasowanych, suszu z lucerny i siana super jakości, na byle jakim sianie czuła się dobrze.


Condina   Charakter, Charisma, Klasse.
11 grudnia 2018 21:03
jaki rokitnik stosujecie i gdzie kupic olej kukurydziany?
tajnaa
Ja używam dla jednej klaczy już drugi sezon i jestem bardzo zadowolona.
Myśmy przetestowali na kilku koniach i właściciele bardzo zadowoleni. Dawka działająca zmniejszona do połowy czyli jedej miarki, bo z tego co pamiętam na opakowaniu zalecają dwie dziennie.
Dajesz jeszcze procz tego omeprazol sezonowo, czy sam proszek wystarcza?
Gillian   four letter word
11 grudnia 2018 22:33
Jeżeli pachnie jak w opisie czyli mleczko z posmakiem mięty to dla nas absolutnie nie jadalne.
jaki rokitnik stosujecie i gdzie kupic olej kukurydziany?


do niedawna dawałam kupowany w całości w sklepie zielarskim, aktualnie podaję ten:
https://podkowa.eu/pl/p/Rokitnik-owoc-Fix/590
tajnaa, a zdradzisz gdzie to kupujesz?
W poście tajneej jest link do amazona 😉
Tajnaa
Sam proszek,nie dostaje poza tym nic innego (dwie miarki zgodnie z zaleceniami nie próbowałam zmniejszać dawki).
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się