wrzody żołądka

Gillian   four letter word
02 listopada 2014 13:04
zrobię, tylko teraz dałam się zaskoczyć telefonem - byłam przygotowana, że znowu się pogorszyło a tu wypis 🙂
famka   hrabia Monte Kopytko
03 listopada 2014 08:01
Gillian, jesli chodzi o paszę dla wrzodowców to proszę

http://www.animavet.pl/st-hippolyt-brandon-xs-clinical-horse-feeding-25-kg.html
albo
http://dobry-kon.pl/opis/2808530/st-hippolyt-hippovet-polen-activ-krauter-musli-20-kg.html   na tej paszy mój wrzodowiec jest od 2 lat i nie zamienię jej na nic innego no chyba że na brandona ale ten niestety jest potwornie drogi

mało ziarna, żadnych twardych chrupek, dużo siemienia mniej otrębów (bo zakwaszają) posiłki najlepiej przez jakiś czas wilgotne, wysłodki, i siano dużo dobrego siana przez cały dzień i noc, i jeszcze raz siano  😉

i nie kombinuj za mocno, bo przedobrzysz  😉 jak koń  ?
Super jest też vito z marstalla dla wrzodowców. U mojej się bardzo sprawdza.
Gillian   four letter word
03 listopada 2014 08:30
Koń już ok, jest głodny i pobiegałby chętnie 🙂 ze mną mniej ok, ale to nic, najważniejszy jest koń. Powoli dochodzi do mnie, że to już, że po wszystkim i że za kilka dni będziemy razem.

Dzięki za namiary na paszę, Vito znam a ta z Hippolyta wygląda ciekawie. Pewnie w miarę możliwości finansowych będę kombinować.
Gillian dasz radę! Z wrzodami da się żyć, my z kobyłą od 6 lat wiemy i mamy się dobrze. Najważniejsze że macie diagnozę i wiadomo co robić
Gilian poczekaj , przy wypisie napewno weci powiedzą Ci co masz dawać koniowi do jedzenia. Ja miałam wyrazne zalecenie- pierwszy miesiąc zero ziarenek ,żadnej paszy tylko dobre jakościowo siano oraz siemię lniane no i oczywiscie leki.
Trzymam za Was kciuki, dacie radę.
Gillian   four letter word
03 listopada 2014 08:43
Niby powiedzą ale wiecie jak to jest, gacie pełne że coś się stanie, że znowu go zaboli brzuch, echhh no czuję się jakbym z noworodkiem do domu wychodziła 😉
famka   hrabia Monte Kopytko
03 listopada 2014 08:46
Gillian, bo to tak jest na początku, potem obserwujesz, znasz konia, patrzysz na pogodę, i już wiesz że trzeba to czy tamto 😉
najgorsza teraz będzie pora jesienno bura i spadki ciśnienia, obserwuj i się nie martw na zapas, bedzie dobrze  🙂
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
03 listopada 2014 09:20
Dziewczyny jak to w końcu jest z tymi wysłodkami  🙄 Mój okazał się wrzodowcem, weterynarz jak mówiła o żywieniu wrzodowca powiedziała, że wysłodki zakwaszają i nie może ich jeść, a tutaj czytam, że właśnie podajecie wysłodki.  🙄 jadł oczywiście niemelasowane. I, że podawać otręby, a gdzieś powyżej ktoś napisał, że to otręby zakwaszają  🤔
szczerze? Nie wiem. Ja miałam zakaz podawania tresciwego i już. Sona bardzo długo dostawął tylko siemię i siano (pod dostatkiem siana). Pozniej powolutku dostawąła mesz ale tez robiłam jej sama i nie dodawalam owsa. Zresztą do końca swojego życia owsa juz nie dostawała. Po roku jak robilismy badania udało nam się łdnie wrzody zasuszyć. Nigdy wiecej kolki nie miała , a była z nami od momentu diagnozy ponad 2 lata.
famka   hrabia Monte Kopytko
03 listopada 2014 09:41
xequus, nie wiem co wet miał na myśli, być może chodziło w wielkie ilości
ale zacytuję
"Uzupełnienie dawki żywieniowej wysłodkami stabilizuje fermentację w żwaczu i zmniejsza zagrożenie kwasicą"

mało tego wysłodki mają dużą ilość włókna tak potrzebną wrzodowcom i nie tylko

Tabela 1: Zawartość składników pokarmowych w 1 kg suchej masy (s.m.)
Sucha masa % 22
na kg s.m.
Włókno surowe g 209
Białko ogółem g 109
Związki bezazotowe wyciągowe (BAW) g 599
Cukier g 31
Wapń g 10,9
Fosfor g 0,9

Niska wartość pH wysłodków prasowanych działa dodatkowo stabilizująco na środowisko żołądkowo-jelitowe. Zawarte w wysłodkach pektyny mają pozytywne działanie ponieważ jako ,,materiał balastowy“ przeciwdziałają w okresie przed wyproszeniami tak zwanemu nieżytowi jelita grubego i dlatego mają pozytywny wpływ na syndrom Mastitis-Metritis-Agalaktie (MMA).
Spora część wetów nie wie za dużo o wysłodkach, a pierwsza reakcja jest przeważnie: tym się krowy karmi. No i wysłodki kojarzą im się głównie z cukrem ale na zasadzie - że mają go ogromne ilości.
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
03 listopada 2014 09:56
Teraz to już mam jeden wielki mętlik w głowie  🙄 zapytam dokładnie weterynarza, bo niedługo kontrolna gastroskopia, czy leczenie ranitydyną skutkuje, czy trzeba podać omeprazol. Zwłaszcza, że tak fajnie gniadosz przytył na wysłodkach.
famka   hrabia Monte Kopytko
03 listopada 2014 09:57
xequus, a czy wet powiedział także że ranitydyna oczywiście skutkuje ale kiedy przestajesz podawać kwasy wywalają ze zdwojoną siłą  ? zapytaj z ciekawości czy taką informację posiada  😉
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
03 listopada 2014 10:00
Pamiętam, pamiętam - rozmawiałyśmy już o tym bodajże w wątku o wielkokoniach. Ale skoro lekarz z doświadczeniem zastosował takie leczenie to widocznie coś to daje 🙂
może mzacie rację ale..ja swoją Sonie tez leczyłam ranitydyną. I naprawde po roku badania wyszły calkiem dobre. Pozniej tzn po roku ranitydyne podawałam tylko w okreslonych przypadkach. Poza tym jesli kon ma pod dostatkiem siana (a to w przypadku wrzodowców bardzo wazne) to slina konia netralizuje kwasy. Dlatego tak wazne jest aby koń chory miał siano non stop.
Będę zamawiać abprazole plus ze Stanów. Gdyby ktoś był chętny proszę info na priv.
Gillian   four letter word
11 listopada 2014 09:54
Mogę bezpiecznie dawać Chevinal wrzodowcowi?
Gillian możesz - testowane  😉
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
17 listopada 2014 11:06
Informacja - myślę, że przydatna na osób które ściągają omeprazol ze Stanów- FDA (agencja zatwierdzająca leki) wydała lity ostrzegające przed 9 producentami preparatów z omeprazolem. Okazuje się że nie są on zatwierdzone jako preparaty do stosowania u koni to poi pierwsze, po drugie nie mają deklarowanych ilości substancji czynnych: pełną listę tych leków wrzuciłam na KZJ to znaczy tu
famka   hrabia Monte Kopytko
17 listopada 2014 11:09
własnie czytam :/ czy ktoś może sprawdzić tą informację  ?
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
17 listopada 2014 11:11
Niestety to informacja wprost z komunikatu wydanego przez FDA 🙁
famka   hrabia Monte Kopytko
17 listopada 2014 11:12
no to teraz ciekawe jak zachowają się nasi weci i czym będą leczyć konie wrzodowe 


ps. cudnie a okres wrzodowy własnie w pełni  :/
Jak to czym ranitydyna po 60-80 pln za dzień  😵

bjooork a jest gdzieś wykaż "dobrych omeprazoli"?
Szczerze to z ablera korzystam parę lat i efekty są super, a tu zaraz może być nie dostępny
Ranigast max na receptę od ludzkiego lekarza kosztuje kilka złotych za opakowanie 20 szt - tyle, że trzeba mieć znajomego miłego lekarza, który wystawi receptę.
edit. 60 sztx150 mg kosztuje 3,20 przy recepcie
famka   hrabia Monte Kopytko
17 listopada 2014 11:33
zielona_stajnia, z tym że ranigast nie daje efektów, tzn. daje na chwilę
ale słuchajcie przewertowałam całą stronę FDA i tam nic nie ma napisane
ja bym chciała wiedzieć skąd pochodzi ta informacja, bo być może to nagonka w stylu "tonący konkurent brzydko się chwyta" ????
bo może za tani jest i ludzie się wycwanili ? 
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
17 listopada 2014 11:35
Famka- FDA to amerykańska rządowa agencja i raczej nie wydaje mi się żeby wchodzili w wojenki pomiędzy producentów

http://www.fda.gov/AnimalVeterinary/NewsEvents/CVMUpdates/ucm422694.htm
Nie mam zaprzyjaźnionego lekarza, wiem że moja kobyła musi dostawać 25 tabletek x 3 razy dziennie ranigastu max i za cholerę nie chce tego jeść z niczym, a jak ma atak wrzodów to nic nie chce jeść więc ciężko przemycić tyle tabletek
Dodatkowo nie mam jak podawać obiadu

Edit: tak patrzę że ranigast wychodziłby mnie 37 zł dzień, omeprazol 12 zł - i tak jest różnica
famka   hrabia Monte Kopytko
17 listopada 2014 11:37
bjooork, dzięki nie dokopałam  :/
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
17 listopada 2014 11:40
Famka nie ma problemu- szczerze to mi też nie jest za specjalnie będąc posłańcem złych wieści- myślę że trzeba śledzić stronę FDA bo być może producenci odniosą się zastrzeżeń i uda się wdrożyć jakiś program naprawczy. Wychodzi na to że aktualnie dopuszczone do obrotu są dwa preparaty : GastroGard (NADA 141-123) i UlcerGard (NADA 141-227)
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się