wrzody żołądka

jak w temacie
jakie są wasze doswiadczenia w leczeniu wrzodów u koni
jakie stosowaliście/stosujecie preparaty i z jakim skutkiem
słyszałam ze można podawać ranigast raz w tygodniu
777, na wrzody pronutrin tak przynajmniej mi kiedys dr Golonka doradzał jak podejrzewałam
No i ednoskopia by stwierdzić ze są
wrzody mogą być przyczyną nawracających kolek
tyle ode mnie, w sumie bardziej z teorii niz praktyki
Ja miałam takie zalecenia weta:
-najważniejsze to systematyczne karmienie i sporo żarcia na noc
-tego Ranigastu, to jeśli nawet, to chyba całe opakowanie na raz?  😲 Pronutrin-tak, choć mi mówiono, że nie jest do końca potwierdzona jego skuteczność.
-my mieliśmy zakaz jabłek, jako zbyt kwaśne, natomiast dodawanie siemienia lnianego do owsa
-unikanie stresów (cokolwiek to znaczy)

No i ednoskopia by stwierdzić ze są



A nie gastroskopia? Endoskopia to do pluc...
Endoskopia, jak sama nazwa wskazuje oznacza, że robimy "wgląd wgłąb" ale nie oznacza gdzie zaglądamy.
Gastroskopia- do przewodu pokarmowego
Bronchoskopia- do dróg oddechowych
Duodenoskopia- aż do jelita
Rektoskopia- do odbytu
Wszystkie w/w skopie są endoskopiami.  🙂
gastroskopia z tego co wiem jest rodzajem endoskopii, czyli badaniem wnętrza organizmu przy pomocy swiatła i optyki
tak samo jak bronchoskopia
Moja kobyła miała podejrzenie wrzodów ale całe szczęście okazała się inna przyczyna. Weterynarzem który prowadzi moją kobyłe jest Agata Tarasek i też zalecona była endoskopia, co do leków pronutrin i jakieś inne leki ludzkie na wrzody w większej ilości ale bez przesady. Co do użytkowania konia z tego co się dowiadywałam to normalne, wrzody nasilają się wiosną i jesienią wtedy jeżeli widać że dają o sobie znać to trzeba fundnąć zwierzakowi odpoczynek, no a siano powinno być regularnie i cały czas ale wiadomo, że w pensjonatach czasami o to trudno, oprócz tego mesz, otręby. Tyle co ja się dowiedziałam.
mam kobyłkę xx z wrzodami.
z moich doświadczeń:
- można podejrzewać wrzody jeśli koń ma nawracające częste takie niby kolki tzn wyraźne objawy bólowe, nasilające się podczas jedzenia, brak apetytu, apatia, kupa koloru czarnego i strasznie śmierdząca ze względu na zawartość krwi itd
- prawdopodobieństwo wrzodów wzrasta jeśli koń jest nerwowy i łatwo stresujący się - no i jest np xx
- jeśli to wrzody jelita to nie ma szans na leczenie,
- jeśli żołądka - można leczyć i stosować profilaktykę która przeciwdziała atakom choroby czyli otwieraniu się wrzodów

leczenie przy ataku choroby u mnie wyglada tak:
- jak najszybsze wyciągnięcie z kolki bólowej środkami rozkurczowymi i p/bólowymi
- przez tydzień 4xdziennie podaję ludzki lek Ulgastran działający osłonowo na przewód pokarmowy i pomagający zagoić się ranom wrzodowym,
- potem podaję osłonowo Pronutrin lub Absorbine Gastric
- kilka dni ścisła dieta czyli siano moczone i glut siemieniowy, potem glut z otrębami, potem stopniowe zastępowanie otrąb owsem (mesz) i stopniowe dodawanie paszy i dodatków - całość trwa zwykle 2 tyg, ale bywało że i 2 miesiące..

to tak w skrócie  😉

profilaktyka:
- bardzo często glut z siemienia (mesz) - nawet codziennie,
- włączenie do diety ziół działających osłonowo na przewód pokarmowy,
- stały dostęp do siana i wody - latem pastwisko
- rezygnacja z bardzo wielu rzeczy np:
   - z paszy granulowanej bo podobno lubi się przyklejać do ścian żołądka drażniąc tym błonę śluzową,
   - z leków i suplementów które powodują nadmierne wydzielanie się kwasów żołądkowych - np leki p/zapalne czy suplementy na stawy działające p/zapalnie,
- unikanie sytuacji stresowych,
- przy przewidywaniu sytuacji stresowych podawanie osłonowych preparatów przed, podczas i po - oraz przy podawaniu leków p/zapalnych,
- uważanie na składniki pasz - niektóre mogą drażnić żołądek. najlepiej podawać musli z dodatkiem siemienia, takie dla koni starszych lub rekonwalescentów oraz sieczkę która wymusza powolne i dokładne rzucie a więc spokojne długie jedzenie.


moja kobyłka miała już kilka takich silnych ataków że ledwo udało się ją z tego wyciągnąć..  ostatni jakoś rok temu.
mam nadzieję że profilaktyka którą stosuję nie dopuści do kolejnych, a jeśli już to nie będą aż takie ciężkie jak te co miała  😉



   - z leków i suplementów które powodują nadmierne wydzielanie się kwasów żołądkowych - np leki p/zapalne czy suplementy na stawy działające p/zapalnie,



i chyba te "kopytowo-stawowe" suplemety muszą byc ostroznie podawane
profilaktyka:
- włączenie do diety ziół działających osłonowo na przewód pokarmowy,
- przy przewidywaniu sytuacji stresowymi podawanie osłonowych preparatów przed, podczas i po - oraz przy podawaniu leków p/zapalnych,


Konkretnie jakie zioła?

A te preparaty osłonowe w stresie - te same, które wymieniłaś przy leczeniu czy jakieś inne?

ja akurat nie wiem czy mała ma wrzody ale jest takie prawdopodobieństwo
dostała ostatnio duzo leków w tym duzo p.zapalnych
przeszła operacje skretu okrężnicy - w sumie skonczyło sie tylko punkcją jelita w celu spuszczenia gazów ale na zdrowiu to sie na pewno odbiło
teraz wcina własną kupę i dodam ze pachnąca nie jest ale trudno mi stwierdzic czy jakos dobiega od normy
Na chorobę wrzodową stosuje się zioła działające przeciwzapalnie, osłaniająco i ściągająco: dziurawiec, rumianek, porost islandzki, prawoślaz, mięta pieprzowa, melisa, nasiona lnu.
Producent Pronutrinu firma BOEHRINGER INGELHEIM twierdzi, że 80 % koni cierpi na wrzody (nie w stopniu powodującym dolegliwości), Pronutrin podawany profilaktycznie działa osłaniająco na błonę śluzową przewodu pokarmowego i zapobiega gwałtownemu spadkowi pH treści pokarmowej.
Przed wszystkim zdiagnozować! Zrobić gastroskopie, ponieważ sa różne stany wrzodów na które są różne lekarstwo - mniej i bardziej silne

Nie wiem dlaczego bez potwierdzającego badania podawane są leki na wrzody..ponieważ koń ma częste kolki..

teraz wcina własną kupę i dodam ze pachnąca nie jest ale trudno mi stwierdzic czy jakos dobiega od normy



a probiotyki nie pomogły?
pomogły ale się skończyły

dla tego pytam bo może sia inne środki które mogę podac zamiast probiotyków
a endoskopia jedynie w warszawie (w białymstoku nikt mi nie zrobi endoskopi do zołądka - już pytałam weterynarza)
do warszawy trochę za daleko jak dla mnie i za drogo

na razie robię wywiad na volcie 🙂
777,ciekawe czy "Nad Wigrami" mają endoskop
[quote author=BeAtra link=topic=1307.msg140280#msg140280 date=1231265301]
profilaktyka:
- włączenie do diety ziół działających osłonowo na przewód pokarmowy,
- przy przewidywaniu sytuacji stresowymi podawanie osłonowych preparatów przed, podczas i po - oraz przy podawaniu leków p/zapalnych,


Konkretnie jakie zioła?

A te preparaty osłonowe w stresie - te same, które wymieniłaś przy leczeniu czy jakieś inne?


[/quote]
z ziół osłonowo podaję przede wszystkim lukrecję, koper, miętę pieprzową, szałwię oraz wiązówkę błotną..
ale kobyła dostaje również kilkanaście innych ziół na schorzenia stawów i kopyt m.in. te które wymieniła espana
no i b.często - nawet codziennie - dostaje gluta z siemienia.

co do preparatów to jest kilka dostępnych na rynku - ja stosuję profilaktycznie osłonowo Absorbinę bo cenowo najbardziej mi odpowiada  😉
a osłonę robi dobrą bo np latem kobyła przez dwa miesiące musiała przyjmować silne leki p/zapalne - mocno "bijące" po wrzodach - a ten preparat zrobił skuteczną osłonę  🙂

777 może kup jej musli dla rekonwalescentów - takie które zawiera m.in probiotyki..
jeśli masz podejrzenie wrzodów to powinnaś to zdiagnozować czyli jednak zrobić gastroskopię..
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
07 stycznia 2009 08:15
Bardzo ciekawe informacje dot wrzodów są na stronie NENUC (Skandynawskiej Konferencji Odżywiania Koni)

http://www.nenuc.dk

Potem wybrać Scientific Programme - Slides from NENUC|08: - 2008/Gastric ulcers
BeAtra, w jakiś ilościach te zioła i jak często - myślę o profilaktyce. I gdzie je kupujesz?
BeAtra
a te zioła to w jakich dawkach  i czy wszystkie razem mieszasz
wsypujesz do paszy czy robisz wywar ...
jak pisałam - moja kobyła dostaje mieszankę kilkunastu ziół, poza wrzodami również na inne schorzenia więc raczej nie będę Wam pisać składu.
możecie wybrać i podawać jedno z ziół, możecie mieszać w równych proporcjach lub sobie przekalkulować z ludzkich dawek jeśli to ziółka "ludzkie"  😉
końskie zioła firmy Makana są dostępne np w Equiversum.pl i tam na opakowaniach jest dawkowanie dla koni.
ludzkie kupuję np tu:
http://www.dlapacjenta.pl/sklep/index.php/cPath/47_49
http://www.domzdrowia.pl/c59,ziola.html?start_row=234

profilaktycznie dawkuję 50 g suszu dziennie na konia o wadze 500 kg.
forma podawania różna - susz zielonych części roślin zwykle sypię do treściwego, mielony korzeń zawsze na mokro bo się mocno pyli.
często zaparzam i wlewam razem z fusami, albo zaparzam z meszem...


pytanie do kogos w temacie - czy wrzody moga byc przyczyna klopotow z przytyciem konia?? to wlasnie mi zasugerowal lekarz, patrzac tylko na konia, bez gastroskopii, bez badania krwi itd., i zalecil kuracje pronutrinem i ranigastem. I zastanawiam sie, czy to ma rece i nogi, czy nie bardzo...
cóż... mnie lekarz bez badań powiedział to samo podczas regularnych biegunek.
Już zamawiał leki za kilkaset zł...
co się okazało? Mimo regularności w odrobaczaniu jednak robaki...

Zanim cokolwiek zrobisz proponuje przebadać co się da 😉
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
04 maja 2009 09:11
czy wrzody moga byc przyczyna klopotow z przytyciem konia??

tak, jak najbardziej. jednym z widocznych objawów wrzodów jest to że koń pomimo podawania odpowiedniej dawki paszowej jest chudy.

Jednak nie wszystkie konie z wrzodami są chude.
Jaki Vet lub klinika na dolnym śląsku robi gastroskopię?
z tego co slyszalam, to kliniki na uniwerku, trzeba tam zawiezc konia, koszt okolo 1000 zl
byc moze tez xl vet w tyncu
odnawiam.
Czy ktoś przy wrzodach miał bóle w okolicy słabizny albo ziewanie?
i dlaczego wrzody na jelitach są nieuleczalne??...


<czekamy z Damperowskim na gastroskopie>
ja mam kobyłkę ktora miała wrzody żołądka.Czy nadal jest chora? nie wiem,bo po kuracji nie męczyłam jej badaniami a teraz wygląda przepięknie i widać ,ze dobrze się czuje.Wszystko zaczęło się od kolek.Po 4-tej kolce gdy zawiozłam ją do szpitala na Słuzewiec poprosiłam o dokładne badania konia.Była robiona gastroskopia (3lata temu koszt 300zl) wynik wrzody.Jej leczenie było utrudnione bo kobylka była wówczas zrebna.Kazano mi przez 2 tygodnie 2 x dziennie podawac 20 tabletek ranigastu,dostała tez jakies ziólka (ultraseraze Naf3) do tego 2x w tygodniu siemie no i zmiana paszy na Spilers z ziolkami.Od diagnozy i leczenia minęło 3 lata i odpukac klacz wygląda super i urodziła wspaniałego i zdrowego zrebaka.Ale ja do dnia dzisiejszego podaje jej 2 x w tygodniu siemię (mesz).Wrzody są bardźo niebezpieczne, nie leczone mogą zacząc pękać doprowadzając do wewnętrznego krwotoku a wtedy raczej jest juz za poźno na pomoc
Mój koń dostał wrzodów po operacji, ze względu na stres i leki. W klinice przez 2 tyg dostawał ludzki lek zawierający omeprazol, po czym już w domu jeszcze przez 3 tygodnie. Bardzo ważna u wrzodowców jest odpowiednia dieta. Absolutnie nie powinno podawać się owsa, gdyż on zakwasza żołądek, a co za tym idzie podrażnia wrzody. W trakcie leczenia koń powinien jeść pasze bez owsa i regularnie mesz (ja podaję w małej ilości  codziennie) . Po pół roku miał zrobioną drugą gastroskopię i wrzody zniknęły, zostały tylko dwa ślady. Z tego co mi doradzono, to koń teraz może jeść nie więcej jak 2,5 kg owsa dziennie, który powinien być zobojętniany jakimś wapnem ( np. kredą pastewną ), a reszta dawki uzupełniana paszami bez owsa. Siano zarówno w trakcie leczenia jak i po , koń musi dostawać jak najczęściej, aby mógł cały czas coś żuć.
odnawiam.
Czy ktoś przy wrzodach miał bóle w okolicy słabizny albo ziewanie?
i dlaczego wrzody na jelitach są nieuleczalne??...

moja kobyła ma takie objawy przy ataku wrzodowym.

wrzodów w jelitach nie ma jak leczyć - leki i osłona błon śluzowych podane dopyszcznie albo tam nie docierają wchłaniając się w żołądku albo docierają w zbyt małych dawkach.
jak taki wrzód w jelicie się otworzy to praktycznie nie ma szans na jego zaleczenie  🙁
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się