wrzody żołądka

Perlica, on tego nie chce jeść, tak jak pozostałych pasz dedykowanych dla wrzodowców
ElMadziarra   Mam zaświadczenie!
03 czerwca 2022 09:13
Ja tuczyłam wrzodowego dziadka wyslodkami z makuchami (głównie czarnuszka i len ze względu na wrzody), otrębami ryżowymi i kiełkami słodowymi (jęczmienne z jar-paszubardzi smakowite i odżywcze) oraz wytłoki z owoców (aronia - ze względu na wrzody i jabłko ze względu na smakowitość). Efekt - wow, wet to mi prawie klaskał. Ale to się trzeba lubić bawić i mieć czas.
Możesz spróbować tych kiełków słodowych. Bardzo malutko skrobi, bardzo odżywcze i konie lubią. Do tego jakiś makuch lub po prostu olej i voila.
martrix, otreby można dawać.
anetakajper   Dolata i spółka
03 czerwca 2022 09:18
martrix, Rozwolnienia - a jest dobrze odrobaczony? 1 pasta nie wystarczy niektórym kopytnym :/
martrix, otręby ryżowe są właśnie dla wrzodków bardzo dobre , wysłodki też ale tylko nie melasowane.
martrix, - może probiotyk? Jeśli ma rozwolnienia, to probiotyk, które je wygasi może zdecydowanie pomóc nabrać masy.
Czy robicie przerwy w dodawaniu oleju do paszy, czy karmicie cały czas?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
21 czerwca 2022 11:46
W Hippovecie znowu promocja, do Gastro mashu dają Gastro balsam gratis. Spoko cenowo to wychodzi, a ten mesz polecam, mój koń bardzo chętnie go jadł, kiedy czasowo wypiął się na Asecurol.
zembria, możesz zapodać linka? Bo nie mogę znaleźć tego zestawu na ich stronie
Moja ma dzisiaj czwartą (sic!) gastroskopię... jak znowu nie będzie nic lepiej to się chyba pochlastam. Dostaje już chyba wszystko co możliwe z leków i supli... więc chciałabym się spodziewać jakiejkolwiek poprawy, ale mam mieszane uczucia po ostatnich incydentach na jazdach. Nie wiem już co myśleć. Jestem zmęczona i sfrustrowana tą sytuacją 🙁 Czego mogłabym się jeszcze chwycić, żeby ten głupi koń zechciał zacząć się leczyć...
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
21 czerwca 2022 11:55
mindgame, Nie ma oferty, jest post na fb. Kupując Gastro Mash w polu uwagi musisz dopisać "Gastro Balsam" i wtedy dorzucą Ci do zamówienia 🙂 Ja już skorzystałam, na poprzedniej takiej akcji też tak właśnie kupiłam. Ps. tylko to dotyczy worka 7kg.
martrix, Wiem dokładnie co czujesz, współczuję i trzymam kciuki! U nas tak to wyglądało przez rok(!). Rok i tydzień na lekach. plus wszelkie możliwe suple i dodatki. Finalnie okazało się, że koń się nie leczył, bo ma zwyrodnienia w potylicy i stawach skroniowo żuchwowych, po ostrzykaniu tego i szpata w obu nogach, w końcu zaczęłam mieć efekty kuracji. Czy na stałe mamy poprawę to nie wiem, na jesień mam umawiać kontrolną gastroskopię, zobaczymy. Z leków zeszłam, została suplementacja, przez rok mam go tak trzymać, a najlepiej pewnie już na zawsze tak w razie W.
zembria, dzięki za info!
Ja się zastanawiam jeszcze czy może szukać podłoża tego wszystkiego w nerwowości mojego konia. Jak jest w boksie i boks jest zamknięty to "bez kija nie podchodź". Reaguje tak na wszystko i na wszystkich. Kiedy je, to jak ktoś podejdzie do boksu, to się rzuca z zębami na kraty. Ostatnio jak jej postawili obcego wałacha w boksie obok, to myślałam, że wyleci z boksu razem z drzwiami. Łaziła, kręciła się, bujała. Otwierałam furtkę, a ona chciała wyjść prosto na mnie, jakbym w ogóle tam nie stała. Była w takim amoku. Jak ją wyciągnęłam na korytarz, to ciągle tańcowała. Normalnie jak nie ten mój koń - zazwyczaj nie ma problemu, kiedy ją wyciągam, wchodzę do boksu normalnie, sprzątam gówna, kręcę się wkoło niej i stoi i nic nie robi... problem zaczyna się, kiedy w zasięgu wzroku pojawia się ktoś "obcy". Poza boksem jest też grzeczna, a przynajmniej nie niebezpieczna.
Może hormony do sprawdzenia?
budyń, Ale ogólnie czy jakieś konkretne? Nie znam się na tym, więc proszę nie linczować za pytanie laickie. Orientujesz się może jaki jest koszt takiego badania?
martrix, takiej klaczy można podać hormon i na wiekszość działą pozytwnie.
Jak najbardziej może to być przyczyna wrzodów.
Jak to się nie leczył bo ma zwyrodnienia? Co ma zwyrodnienie do wrzodów? Leczylas zwyrodnienie przeciwzapalnym?
mindgame, Nie ma oferty, jest post na fb. Kupując Gastro Mash w polu uwagi musisz dopisać "Gastro Balsam" i wtedy dorzucą Ci do zamówienia 🙂 Ja już skorzystałam, na poprzedniej takiej akcji też tak właśnie kupiłam. Ps. tylko to dotyczy worka 7kg.
martrix, Wiem dokładnie co czujesz, współczuję i trzymam kciuki! U nas tak to wyglądało przez rok(!). Rok i tydzień na lekach. plus wszelkie możliwe suple i dodatki. Finalnie okazało się, że koń się nie leczył, bo ma zwyrodnienia w potylicy i stawach skroniowo żuchwowych, po ostrzykaniu tego i szpata w obu nogach, w końcu zaczęłam mieć efekty kuracji. Czy na stałe mamy poprawę to nie wiem, na jesień mam umawiać kontrolną gastroskopię, zobaczymy. Z leków zeszłam, została suplementacja, przez rok mam go tak trzymać, a najlepiej pewnie już na zawsze tak w razie W.

zembria,
J0anna, ciągły bół spowodowany zwyrodnieniem= stres bólowy= brak leczenia wrzodów.
Takie koło zamknięte.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
21 czerwca 2022 13:25
J0anna, Dokładnie tak jak napisała Perlica.
Jesu…. Eureka… ale nie wiem czy się śmiać czy płakać… jest lepiej, ale kolejne 8 tygodni wyjęte z życia.
9390AF82-E47D-4C14-9203-1022E0E92EB6.jpeg 9390AF82-E47D-4C14-9203-1022E0E92EB6.jpeg
zembria,
Aaaa Ok, w sumie racja!

martrix,
Wyglada jak plan zamieszkania w stajni
Mam ten schemat przestawiony od 5:50… także możesz sobie wyobrazić, jak wyglądam o 22;00. Na szczęście obiad i ulgastrol podaje obsługa stajni (mam też poza tym pracę i kiedy muszę pracować xD ) . Mi zostaje „jedynie” reszta. Najbardziej męczące jest podawanie tego soku z aloesu (bo muszę strzykawką do pyska, a ona i tak mi tym pluje i muszę się nagimnastykować dobrze, żeby pysk przytrzymać żeby przełknęła) i szykowanie jedzenia na mokro z meszem (bo na sucho nie chce jeść tych wszystkich wrzodowych pasz). Ale liczę ze to już w końcu ostatnie osiem tygodni takiej męczarni. Bo na łeb dostanę z tym koniem. Jutro jedziemy do kliniki odebrać i jeszcze przy okazji będzie miała USG.
Dziś mam pierwszy wolny dzień od półtora miesiąca… z tej radosci pojechałam na rowerze odwiedzic stajnie xD
Plan zamieszkania w stajni i plan na bankructwo. 😱 Omeprazol, mizoprostol, ulgastrol i asecurol. Podziwiam, serio. I trzymam kciuki.

Nam wróciły objawy po 2 latach od poprzedniej kuracji... Także poleciała następna, bo objawy dosłownie identyczne, a wtedy pomogło. Teraz mam wyrzuty sumienia, że mu chociaż siemienia nie podawałam, bo było tak dobrze, że już się "przyzwyczaiłam". I mnie wzięły wyrzuty, że trochę za mało "wrzodowo" go traktowałam chyba...

Btw, w mojej stajni na 5 gastroskopii w ostatnim czasie 4 x wrzody. Tylko jeden na około 2, reszta ciężka.
Jak mój miał gastro to w tym samym dniu na 7 koni wszystkie miały wrzody 🤡
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
22 czerwca 2022 07:26
W sąsiedniej stajni niedawno kilka koni miało gastroskopię, chyba 5 i wszystkie wrzodowe. Masakra z tymi żołądkami...
Czy ktoś się orientuje, jak to wygląda teraz z "reglamentacją" Arthrotecu? Dostałam od weterynarza 3 szt. recept, każda na 10 opakowań, ale teraz jak zamawiam na apteline, to mi wyskakuje, że towar podlega ograniczeniom sprzedaży i do koszyka mogę włożyć tylko 1 opakowanie tego (wcześniej mogło być 50). Czy to znaczy, że teraz na każde opakowanie będę musiała mieć osobną receptę? 😲
Jeśli chodzi o wykrywanie wrzodów- spotkałam się z artykułem, że 70-90% (!!!) koni trzymanych w stajni ma wrzody. Niestety nie jestem w stanie teraz go znaleźć. Czyli jakby badać wszystkie konie, niezależnie od tego czy mają jakieś "wrzodowe" objawy, czy nie, u większości coś by się tam znalazło. Jeśli chodzi o to, że np. wszystkie konie, które mają robioną gastroskopię w danej stajni, mają wrzody, to przypominam, że warunki w stajni, rutyna, jakość paszy i wybiegowania mają wpływ na to, czy wrzody powstaną, czy nie. Logicznym więc jest, że w jednej stajni odsetek koni wrzodowych to 50% a w innej 95%...
rudziczek, te wszystkie dane trzeba analizować ostrożnie, pierwszy przykład:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4858038/

"Pasture turnout is considered to reduce the risk of EGUS although evidence supporting this belief if cnflicting."
Jak to jest z tym czarcim? Można dla wrzoda?
J0anna,

Nie polecam po czarcim mój pies prawie zszedł na wrzody, nie wiedzeliśmy co mu jest wszystkie badanie super, okazało się że ma mega wrzody po suplemencie z czarcim pazurze.

Właśnie miałam gastro - moja kobyła miała duże owrzodzenie odźwiernika - po dwóch miesiącach na arthrotecu i 6 tyg Omeprazolu wygojona prawie do zera, bez supli bo nie chciała jeść, podawałam tylko B kompleks i magnez.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się