wrzody żołądka

ewelin_n, kto wam robił gastro?
martrix,
Dr Biazik
Bentonit można wrzucić do meszu? Ma to jakiś sens?
Chlopaczynek oczywiście pogardził proszkiem i skrzętnie wyjada wszystko a proszek zostaje w żłobie 🤡
Moon   #kulistyzajebisty
11 lipca 2022 10:32
Stosował już ktoś ten specyfik na bazie alg?
https://sklep.bergo.pl/equine-74-gastric-suplement-na-wrzody-konia
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
11 lipca 2022 10:50
Moon, To w sumie tylko algi wapienne, można je dostać zdecydowanie taniej 😉 Jedynym plusem to chyba jest tu forma granulatu, zwykle są w proszku, więc może niektóre konie chętniej będą to jadły. Nie mniej cena powalająca. Ja kupuję EQgastro, 4kg za 250zł, co i tak już jest wysoką ceną, ale mój koń je chętnie żre więc płacę.
Moon   #kulistyzajebisty
11 lipca 2022 11:20
no właśnie yhm, cena mnie zlekka powaliła :P
forma proszku w meszu przemycona powinna być spoko. Dzięki za zamiennik 😉
A swoje wrzody wyleczone na czym trzymacie w ogóle? Pasza + sieczka, czy jakieś suple całorocznie? U mnie rokitnik i lukrecja tylko, ale chętnie bym rokitnik wywaliła/zmieniła na coś tańszego i przede wszystkim nie w płynie. Robię pudełka na kilka dni i przy letnich temp nie da się tego zostawić w stajni, bo wiadomo :/
zembria, i myślisz że to jest to samo ? Wiem że ktos normalnie leczył tym z linku Moon, wraz z ziołami, terapią "meszową" itp i koń wyleczył się z wrzodów. Nawet tu przepis chyba kiedyś był.
pod pojęciem algi czerwone rozumiem nie ma jakieś ukrytej informacji i wystarczy poszukać zamiennika?
dla mnie ta cena jest zaporowa. my jedziemy cały czas na yarrowia gastro i na suszonym rokitniku. raz na czas daję też brandon gastro balsam (olej kukurydziany z rokitnikiem) i u mnie w miarę to się sprawdza.
A czy karmi ktoś Epona Magenfein?
Moon   #kulistyzajebisty
11 lipca 2022 11:38
xxagaxx, pewnie jest jak zawsze "wszystko zależy" - od konia, od stopnia wrzodów, od umiejscowienia, uwarunkowań genetycznych, itd.

https://www.equine74.com/pl/alternatywy-dla-omeprazolu - tutaj nawet twierdzą, że to może być alternatywa dla omeprazolu...?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
11 lipca 2022 12:17
xxagaxx, wydaje mi się, że tak, algi wapienne to algi wapienne 🤷 podając je chcemy podnieść pH, nie sądzę żeby te preparaty znacząco się między sobą różniły. Czy może być alternatywą dla omeprazolu, to trzeba by prwnie z oblatanym w temacie wetem pogadać, ale na logikę, to oba te preparaty mają takie samo zadanie, tylko osiągane w inny sposób. Jedno i drugie obniży "moc" kwasów żołądkowych, jeden zmniejszy ich ilość, drugi zbuforuje. Myślę, tak jak Moon ze pewnie co koń to przypadek. Na mojego konia omeprazol w zasadzie nie działa więc mam nadzieję, że te algi, tak czysto chemicznie to pH podniosą mu.

budyń, Ja swojego miałam zostawić na full zestawie na rok, ale przez te jego dodatkowe problemy z rao w tym roku (mocno się mu pogorszyło), to nie ogarniam za bardzo wszystkiego. Zostawiłam tylko te właśnie algi EQgastro, Ulsoothe gel z Eggersmana, rokitnik zamiennie z gastrobalsamem, i asecurol zamiennie z gastromashem z hippovetu.

Ja mam wrażenie, że u nas wrzody wracają 🙄 Coś podejrzanie często mi się Blondas przeciąga, jakiś mocniej podkur..ony na co dzień jest, niż zwykle. Może dlatego, że ostatnio non stop w stajni stoją, nie chcą wychodzic, bo owady męczą, ale to takie chyba pobożne życzenie z mojej strony. Leki skończyłam podawać niecałe 2 miesiące temu (po roku), kontrolę mieliśmy mieć w październiku, ale zrobię chyba wcześniej bo nie wytrzymam tyle psychicznie z tym rudym małpiszonem 😝
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
11 lipca 2022 12:25
budyń, ja mojego cały czas trzymam na sieczce z lucerny i otrębach ryżowych + rokitnik + czarnuszka + VitaFlex + GastroCare/Probiotyki.
Moon, no właśnie o tym mówię, ze ktos tu na forum miał rozpiskę jako zamiennik, w związku że leczenie tradycyjne było mega drogie. wiadomo ze zalezy, na pełnym leczeniu sie konie nie leczą 😀 ale stąd w ogóle znam ten specyfik, bo kiedyś pisaliśmy o nim.
Moon   #kulistyzajebisty
11 lipca 2022 13:30
xxagaxx, a pacz, ja myślałam że to jakaś nowość na rynku (w sensie, nie że algi to nowość, tylko produkt Equine74 jako taki) no ale ja świeża w temacie... 🤣🤦
tereska, ja karmiłam jakoś niedługi czas, ale koń mi się wypiał na tę paszę, więc po skarmieniu worka zaprzestałam. Pasza dość fajna i ładnie pachnąca, no ale moja królewna była na nie. :/
martrix, i wystarczyło takie małe dawkowanie jak jest zalecane tej paszy?
tereska, to już jest chyba indywidualna kwestia. Generalnie mój koń przy wrzodach to się spasł 😅 (siano w opór, karmienie treściwe raczej "skompaktowane"😉, tyle że kilka dni po diagnozie koń się kontuzjował i miał areszt boksowy chyba ze trzy tygodnie. Także ja to karmiłam jeszcze mniej niż zalecane.
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
11 lipca 2022 17:55
budyń, moja xx od zaleczenia wrzodów jest na:
- Brandon XS, ale po ostatniej zmianie składu przechodzę na AgroVital'a Gastro
- susz z lucerny
- makuchy różne (zmieniałam co jakiś czas wg potrzeb, np. z czarnuszki w sezonie letnim jest fajny), choć teraz na nasionach lnu (mikronizowanych) i konopnych (całosć) jako dodatek olejowy jest i zobaczymy
- suplementach z Dromy, zamiennie Boswella lub Artro (to na KSS, ale Boswella też jest ok dla wrzodków)
- obecnie pastwisko + siano do oporu (trzymana wolnowybiegowo)
- jak trzeba to dorzucam zioła (a tutaj opcji jest dużo, zwłaszcza że piszę pracę dyplomową z fitoterapii koni wrzodowych i mogę dopasowywać wg potrzeb).

Zrezygnowałam całkiem z rokitnika ze względu na cenę surowca, a też miałam wrażenie, że jakość spadła (zamawiałam z różnych miejsc i suszone w całości, i fix - mam wrażenie, że kiepski sezon był z importu). BTW olej z rokitnika (z całych owoców) może być stosowany zamiennie z suszonym/fixem owocem.

Dobrze sprawdza się u koni wrzodowych połączenie ziół rumianek (kwiat) + krwawnik (ziele) + koper włoski (owoc), w proporcji 1:1:1. Jako wsparcie w trakcie i po leczeniu.

Lukrecji nie podajemy stale, max to 4-6 tygodni, a więcej o tym dlaczego pisałam w innym wątku (https://ogloszenia.re-volta.pl/forum/topic/755/46/#post2996700 - kurcze, inaczej się linkuje chyba teraz) 🙂
Moon, generalnie zaleceń jest milion, nie ma co szaleć według mnie. Przede wszystkim siano w przerwach po max 3/4h także najlepiej żeby na padoku było co jeść.
Ja stosowałam OMEGA Ulsoothe bo ma w sobie i aloes i kwas hialuronowy.
Też nie podaje rokitnika bo cena kosmiczna, ale po artykule z fb przerzuciłam się na makuch z wiesiołka (tanio!) ale muszę mocno rozdrabniać żeby koń to jadł. Ale imo to dobrze dobrane leki robią robotę.
Viridila, o, fajno, dzięki w takim razie 🙂 A co z dromy podajesz? Bo widzę, że jest tego trochę, a chyba nie widziałam nigdy w cudzych jadłospisach.
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
11 lipca 2022 22:33
budyń, Boswellia (link: https://dromy.pl/DROMY-BOSWELLIA-SERRATA-750-g,p,13) lub Artro - kupuję zamiennie Darganie. Akurat z Dromy to też suplementy dla psów kupuję, a podaję już od dobrych 2-3 lat 🙂

Obecnie podaje od niedawna też Dromy Omega Hemp (3kg, zmielone siemię lniane i nasiona konopne - całkiem wydajne, u mnie i xx-wrzodek wcina, i roczniak konika polskiego nieco dostaje; choć akurat mielenie siemienia jest nieco bez sensu i wolałabym ziarno w całości, ale to żadne problem sobie domieszać). Akurat oleje w diecie zmieniam co jakiś czas, bo jednak różne proporcje 3-6-9, a też różne właściwości są, np. z czarnuszki (nasiona/makuch/olej) jest super pod kątem alergii w lato.
Zawitaliśmy tu do wątku 11.05 i meldujemy się po kontrolnej gastroskopii. 😅
Po 8 tygodniach leczenia omeprazol (Equinor) + misoprostol (Arthrotec) odźwiernik zaleczyliśmy praktycznie całkiem, a część bez gruczołową ze stopnia 2 w jednym miejscu 2/3 mamy stopnień 0/1, a nawet w jednym 0! 😍
Tfu tfu, teraz by doleczyć całkiem wrzucamy sucralfat (niestety... bo podawanie Ulgastrolu jest tragiczne z tymi godzinami) + omeprazol już dawka 1/4.
No i przy okazji zmieniliśmy stajnie, koń ma siana do woli (bo ogromna siatka wisi jeszcze prócz dużej ilości 3xdziennie), na kwaterze też siatka + woda, z supli mamy resveratrol, rokitnik (zmielony suszony) oraz olej kukurydziany. No i wiadomo meszyk (akurat mesz sama robię jeśli chodzi o mieszanie), kompletna zmiana pasz.
Aczkolwiek pod siodłem dalej ją mam do pchania, więc niestety chyba ten typ tak ma. 😂
Odezwiemy się znów za 8 tyg., trzymajcie kciuki! 🙂
Melanie, a co masz na myśli pisząc kompletna zmiana pasz?
Jakie były, a jakie są ?
Perlica, na niskoskrobiowe i z niską zawartością cukru. Dodatkowo zmniejszenie udziału owsa w diecie.
Wcześniej byliśmy na Eggersmann EMH F Müsli + 1-1,5 miarki owies + Sukces podstawowy + sieczka.
Teraz mamy Sukces musli niskoskrobiowy + sieczka + owies max. 0,5 miarki + Brandos XS (choć teraz po kolejnych zmianach w składzie przerzucamy się chyba na SARACEN SUPER FIBRE CUBES).
No i masa supli jak zawsze u nas. 😂
Melanie, rzecywiście skrobii było sporo w Waszym posiłku wcześniej.
Dziękuję!
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
14 lipca 2022 22:05
Słuchajcie w jakich cenach i gdzie kupujecie Equinor?
Ja u mojej wet kupiłam za 63 zł - potrzebowałam FV do ubezpieczenia, więc kupuję "oficjalnie".
Jutro dam znać za ile kupię, bo mojej wet nie ma i jadę do mojego kociego, bo zamówią mi w hurtowni weterynaryjnej. 😂
Ale w grupie na fb wrzodowej też sprzedają często resztki i tam widziałam ostatnio po 55 zł, gdyby nie FV pewnie tam był kupowała.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
15 lipca 2022 08:26
Ile owsa dajecie swoim wrzodom? Ile wg waszych wetów jest bezpiecznie? Oczywiście pytam w połączeniu z sieczką, suplami itp. Rozważam wprowadzenie swojemu dodatku owsa i nie wiem ile w sumie jest już niebezpiecznie, teorię znam aż za dobrze, pytam o wasze doświadczenia i to co wam mówili weci ze swojego doświadczenia.
zembria, zero, ew tyle co jest w gotowej paszy/meszu. Mój wet mówił że jak koń przed leczeniem jest na owsie to żeby zostawić, ale ja przeszłam na Brandona xs kilka miesięcy przed gastroskopią i nie wracam.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się